Тонометрія ока: як і з якою метою проводиться процедура

Уявлення про зовнішній світ багато в чому визначається зором. При порушенні його функцій суттєво знижується якість життя. З цієї причини слід стежити за здоров’ям органів зору. Одним із важливих показників є внутрішньоочний тиск. Контролювати його рівень потрібно дорослим щороку, особливо після досягнення 40-річного віку.

 

Тонометрія ока: що являє собою процедура

Тонометрія ока  –  вимірювання внутрішньоочного тиску (ВОТ), який створюється в очному яблуку завдяки синтезу рідини та її відтоку. У ході процедури визначають ступінь деформації ока при дії на рогівку. Якщо воно здорове, змін не спостерігається, тоді як про хворий орган зору такого сказати не можна.

Хоча багато хто навіть не знає, що це таке, в офтальмології тонометрія вважається одним з основних методів запобігання очним захворюванням та розвитку їх ускладнень.

 

Симптоми відхилення від норми очного тиску

Як зрозуміти, що виникли порушення? Про підвищений рівень ВОТ свідчать такі ознаки:

  • головні болі, що локалізуються в області чола та скронь;
  • затуманений зір;
  • червоні прожилки на рогівці;
  • підвищена та часта сльозотеча;
  • швидка стомлюваність очей;
  • зниження гостроти зору.

Високий тиск усередині очного яблука може свідчити про розвиток різних захворювань, зокрема глаукоми, тому не варто залишати тривожні симптоми поза увагою.

Знижений ВОТ виникає рідше, але, щоб не прогаяти якесь захворювання, потрібно знати, як проявляється порушення. Супроводжується воно сухістю очей, їх тьмяністю, що може бути спровоковано зневодненням організму через інфекції або інші фактори. Яскраво виражені ознаки при гіпотонії відсутні.

 

Показання до проведення процедури

 

Як мовилося раніше, у групі ризику перебувають люди у віці після 40 років. Показаннями до регулярного проведення тонометрії є:

  • діагностована глаукома – дослідження повинні виконуватися кожні 3 місяці;
  • генетична схильність до її розвитку;
  • порушення роботи ендокринної та серцево-судинної систем;
  • підвищений артеріальний та внутрішньочерепний тиск;
  • неврологічні патології;
  • прояв небажаних симптомів, очний тиск, при яких може бути відхилений від норми;
  • відшарування сітківки;
  • післяопераційні ускладнення.

Підвищують можливість відхилень від норми показників ВОТ травми, високі зорові навантаження, запальні захворювання органів зору. Зниженому ВОТ сприяють інфекції, цукровий діабет, зловживання алкоголем, стрибки артеріального тиску.

 

Види вимірів

Як визначити рівень ВОТ? Існують різні способи:

  1. За  Маклавом  –  один з найточніших методів вимірювання ВОТ, який полягає у використанні тягарцю, змоченого в фарбі. Пристосування ставлять на попередньо знеболене око. Після цього роблять відбиток на папері та вимірюють його спеціальною лінійкою. Такі дії дозволяють оцінити, скільки фарби видалено з поверхні тягарцю після зіткнення з очним яблуком. Розшифровка результатів полягає в тому, що при низькому ВОТ око м’якіше, площа дотику буде більшою, тому фарби на оці залишиться теж більше.
  2. Безконтактна. Це методика, що передбачає вплив на органи зору потоком повітря. Пацієнт поміщає голову в апарат і дивиться в крапку, що горить, широко розкриваючи очі. Уривчасте повітря змінює форму рогівки, оскільки створюється тиск на око. Комп’ютер визначає зміни та видає показник ВОТ. Така методика не вимагає введення анестетика та використання забарвлених речовин, тому легко переноситься дітьми.
  3. Добова тонометрія ока. Як проводиться вимірювання ВОТ за допомогою цього способу? У ході проведення процедури фіксується зміна показників вранці (відразу після сну), вдень та ввечері. В результаті таких вимірювань оцінюється різниця між ними та рівнями піків.
  4. Електронна. Пацієнт, що лежить на спині, фіксує погляд на певній точці. Потім роблять ін’єкцію, розводять повіки пластиковим кільцем і на око встановлюють датчик тонографа. У процесі графічно реєструються значення ВОТ.

Перший тонометр було створено понад сто років тому. З того часу з’являлося безліч видів приладу, але залишилися лише деякі з них.

Якщо апарата немає, проводиться пальпація ока через повіки. Тільки досвідчений спеціаліст зможе орієнтовно визначити відхилення від норми на підставі відчуттів твердості очного яблука.

 

Стандартна підготовка до проведення тонометрії

Перед проведенням процедури слід дотримуватися таких рекомендацій:

  • не пити за 4 години до маніпуляції;
  • не вживати алкоголь за 12 годин до тонометрії;
  • зняти контактні лінзи перед процедурою;
  • звільнити шию від здавлюючого одягу.

Якщо у пацієнта або його родичів діагностовано глаукому, потрібно про це обов’язково розповісти лікарю. Варто також врахувати, що протягом 2 годин після процедури не можна одягати контактні лінзи, тому краще взяти в клініку окуляри.

 

Розшифровка результатів

ВОД – індивідуальний показник. Для кожної людини він свій і, як правило, збільшується з віком. Зазвичай у жінок тиск вищий, ніж у чоловіків. У нормі показники повинні бути в межах від 10 до 21 мм рт. ст. Якщо вони вищі, можливо, є відхилення. Обов’язково потрібно провести лікування, оскільки високий тиск здатний спровокувати розвиток офтальмологічних хвороб.

Так, якщо його показники переступлять верхню межу норми, може виникнути гіпертензія ока. За відсутності належної допомоги вона переходить у глаукому. Остання хвороба також розвивається самостійно, коли показники ВОТ тримаються вище за відмітку 27 мм рт. ст. Іноді високий тиск свідчить про наявність цього небезпечного захворювання. Гіпотонія трапляється рідше.

 

Як вимірюють ВОТ

Серед пунктів алгоритму дій медсестри — проведення інструктажу щодо поведінки пацієнта під час процедури. Далі маніпуляції виконують поетапно:

  • закапують в око анестетик (за потреби);
  • впливають на рогівку (фізичним способом чи повітрям);
  • реєструють результат;
  • промивають око, яке досліджувалося.

Процедура займає трохи більше як хвилину. Тільки електронна тонометрія триває близько 4 хв, що дозволяє отримати якісну оцінку гідродинаміки ока. Кожна з процедур безпечна та нетравматична. За дотримання гігієнічних норм інфікування виключено. Головне  –  звернутися до надійної офтальмологічної клініки Києва.

 

Чинники, що викривляють результати

При обстеженні одного пацієнта різні прилади можуть видавати дещо різні показники внутрішньоочного тиску. Норма буде визначена у кожному випадку індивідуально. Головне — в оцінці динаміки показників використовувати той самий тонометр. Особливо це важливо за наявності глаукоми.

На рівень ВОТ також впливає товщина рогівки, зокрема тоді, коли виміри проводяться неінвазивними методами. Цей параметр відрізняється у людей різного віку та раси, він залежить від багатьох факторів:

  • індивідуальні анатомічні особливості;
  • наявності деяких захворювань;
  • проведеної лазерної корекції зору методом Ласик.

Якщо рогівка товста, результати будуть завищені, тонка –  занижені. Добові показники можуть змінюватись у межах 5 од.