В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Астигматизм очей

Астигматизм — що це?

Термін «астигматизм» в перекладі з латині означає «відсутність (фокусної) точки». Астигматизм – це очне захворювання, при якому людна бачить предмети нечітко та/або спотворено.

Астигматизм виникає внаслідок неправильної (несферичної) форми рогівки (рідше – кришталика). У нормальному стані рогівка і кришталик здорового ока мають правильну (ідеальну) сферичну поверхню. При астигматизмі в різних меридіанах поверхні рогівки заломлююча сила різна, тому світлові промені, яку проникають через таку рогівку, не сходяться в одній точці на сітківці.

Що таке меридіани ока?

Меридіани ока – це умовні лінії на поверхні очного яблука, розташовані перпендикулярно один до одного. Одна – по вертикалі, інша – по горизонталі. При астигматизмі один з меридіанів більш плаский, а інший більш крутий. Відповідно, вони мають різну заломлюючу силу: більш крутий меридіан має більшу заломлюючу силу.

Меридіани здорового ока
Меридіани ока при астигматизмі

Симптоми астигматизму

Важливо вчасно звернути увагу на тривожні симптоми, які повідомляють про необхідність якомога скоріше відвідати офтальмолога.

Про наявність астигматизму можуть свідчити:

 • відчуття «піску» та печіння в очах;
 • почервоніння очей;
 • двоїння та спотворення зорових образів;
 • неможливість сфокусувати погляд;
 • труднощі з орієнтуванням у просторі, визначенням відстані до предметів;
 • швидка втомлюваність очей під час такої зорової роботи, як: читання, перегляд телевізору, робота за комп’ютером, шиття та ін.;
 • падіння гостроти зору;
 • біль в області надбрівних дуг;
 • частий головний біль.

Важливо!

Симптоми захворювання можуть бути сильно вираженими або ледве помітними. Достовірно визначити, чи загрожує що-небудь зору, може тільки спеціаліст. Не зневажайте планові діагностичні огляди! Відвідувати офтальмологічну клініку дорослим слід не рідше одного разу на рік, дітям – у віці 3-12 місяців, 3, 5, 7 років і далі щорічно.

Види астигматизму

Астигматизм буває:

 • вродженим та набутим (обумовлений захворюваннями рогівки – рубці після перенесених захворювань або операцій, кератоконус, травми, кератит);
 • рогівковим (98,6% випадків) та кришталиковим (зустрічається дуже рідко – 1,4%);
 • прямим (найбільшою заломлюючою силою володіє вертикальний меридіан) та зворотним (найбільшу заломлюючу силу має горизонтальний меридіан).

Астигматизм розрізняють залежно від виду порушення рефракції:

 • Міопічний простий – нормальний зір в одному з двох меридіанів (горизонтальному або вертикальному) поєднується з короткозорістю (міопією).
 • Міопічний складний – в обох меридіанах ока присутня короткозорість (міопія), але в одному з них її ступень більша, а в іншому менша.
 • Гіперметропічний простий – в одному з меридіанів присутня далекозорість (гіперметропія), поєднується з нормальним зором в іншому меридіані.
 • Гіперметропічний складний – в обох меридіанах ока далекозорість, але в одному з них її ступень більша, а в іншому менша.
 • Змішаний астигматизм – короткозорість в одному меридіані и далекозорість в іншому.

Астигматизм розрізняють за степенем:

 • слабкий – до 2 діоптрій;
 • середній – до 3 діоптрій;
 • високий – 4 та більш діоптрій.

Що таке фізіологічний астигматизм

Рогівковий астигматизм слабкого степеню (не більше 0,5 діоптрій) є майже у всіх людей і називається фізіологічним. Корегувати його не потрібно, оскільки він суттєво (майже) не впливає на якість зору. У молодому віці зорова система компенсує фізіологічний астигматизм, але з часом він може нагадати про себе. Часто буває, що люди навіть не підозрюють про наявність у себе такого астигматизму, і виявляється він лише на діагностичному обстеженні зорової системи.

Чим небеспечний астигматизм

Астигматизм, особливо середнього та високого ступенів, крім нечіткого зору, доволі часто супроводжується астенопією – загальним поганим самопочуттям, запамороченням, головними болями, різзю в очах. Крім того, астигматизм більше 2 діоптрій викликає серйозні проблеми у підборі та виготовленні окулярів. Якщо астигматизм не скоригувати в дитячому віці, він може привести до розвитку косоокості та амбліопії – стійкого зниження зору.

Діагностика астигматизму

Для того щоб з точністю встановити діагноз «астигматизм», потрібне ретельне обстеження зорової системи. Окрім перевірки гостроти зору, яка проводиться з використанням спеціальних циліндричних лінз, діагностика астигматизму може містити:

 • рефрактометрію – повний аналіз рефракції ока;
 • кератотопографію – комп’ютерну томографію, під час якої проводиться обстеження рогівки ока та визначається ступінь рогівкового астигматизму;
 • скіаскопію (тіньову пробу) – дослідження рефракції ока за допомогою спеціального освітлювального приладу – скіаскопу;
 • УЗД і біомікроскопію (в тому числі офтальмоскопію) – дослідження, що дозволяє визначити причини розвитку астигматизму та детально роздивитися всі структури органу зору.

Для діагностики астигматизму використовуються також інші методи дослідження, які дають можливість виявити це захворювання у пацієнтів будь-якого віку, починаючи з тримісячного.

Промениста фігура для самостійної
перевірки на астигматизм

Важливо розуміти: професійна діагностика, що проведена з використанням сучасного високоякісного обладнання – обов’язковий крок на шляху до гарного зору. Астигматизм, як і багато інших захворювань очей, слід лікувати одразу та не чекати на формування та розвиток небезпечних ускладнень!

Астигматизм: що робити?

Завдання будь-якої корекції астигматизму – «зібрати» заломлені промені на сітківці в одну точку. Найбільш поширений спосіб – окуляри зі спеціальною оптикою. Останнім часом використовують спеціальні, так звані, торичні контактні лінзи. Однак ці, здавалося б, прості види корекції при астигматизмі пов’язані з певними труднощами. При астигматизмі виписують окуляри зі спеціальними циліндричними лінзами. Їх підбір і виготовлення вимагають високої кваліфікації лікарів-офтальмологів і оптометристів. На відміну від простих окулярів, в рецепті на астигматичні окуляри з’являються дані про циліндр та вісь його розташування. Однак не завжди така оптика вирішує проблему: у пацієнтів з високим ступенем астигматизму. Вона може викликати неприємні відчуття: запаморочення, різь в очах, зоровий дискомфорт. Бувають випадки, коли окуляри постійно доводиться змінювати. Більше труднощів виникає при поєднанні астигматизму з короткозорістю або далекозорістю, коли потрібне сфероциліндрічне скло.

Що таке циліндричне скло?

Це спеціальні відрізки скла у вигляді поздовжнього зрізу циліндра. Їх унікальна властивість полягає в тому, що промені світла, що потрапляють в площину, паралельну осі скла, не заломлюються, а промені, що потрапляють в площину, перпендикулярну осі, зазнають заломлення. Тому в рецепті окулярів з циліндричним склом лікар вказує не тільки заломлюючу силу, а й положення осі скла.
Для цього використовується міжнародне позначення, згідно якого градуси відраховуються від горизонтального меридіана справа наліво. Щоб уникнути негативних моментів оптичної корекції, сучасна офтальмологія пропонує більш ефективні способи лікування астигматизму – лазерну корекцію, імплантацію факічних лінз та рефракційну заміну кришталика.

Лікування астигматизму в клініці «Ексімер»

Клініка «Ексімер» використовує найсучасніші методики лікування астигматизму, які підбирається індивідуально, на підставі ретельного діагностичного обстеження зорової системи, визначається видом захворювання і ступенем його розвитку.

Лазерна корекція зору


При лазерній корекції виправлення зору відбувається за рахунок зміни форми рогівки – природної заломлюючої лінзи ока – за допомогою впливу лазера. Під час корекції рогівці надається форма з індивідуальними для кожного пацієнта параметрами. Лазерна корекція – оптимальний спосіб позбавлення від астигматизму (до ± 5,0 діоптрій). У клініці «Ексімер» доступні найпрогресивніші методики лазерної корекції: фемтолазерна корекція зору та персоніфікована корекція Custom Vue із застосуванням аберометричного аналізу.

Імплантація факічних лінз

Імплантація факічних торичних лінз застосовується для лікування астигматизму від 0,75 до 6 діоптрій у випадках, коли проведення лазерної корекції з будь-яких причин неможливе. Спеціальна факічна лінза – аналог контактної лінзи, який імплантується в задню або передню камеру ока крізь мікродоступ 1,8 мм.

Рефракційна заміна кришталика

Рефракційна заміна кришталика застосовується для лікування астигматизму високих ступенів у випадках, коли недоцільно проводити лазерну корекцію або втрачена природна акомодаційна здатність кришталика. Операція полягає у видаленні прозорого кришталика з одночасною імплантацією інтраокулярної торичної лінзи крізь мікродоступ 1,8 мм.

Астигматизм та короткозорість

Астигматизм часто супроводжує інше порушення рефракції – короткозорість. Поєднання цих захворювань може викликати суттєвий дискомфорт. Стандартна оптична корекція не дозволяє забезпечувати оптимальні зорові характеристики, необхідні спеціальні сфероциліндричні окуляри або торичні контактні лінзи. Оптимальним рішенням в такому випадку є лазерна корекція зору.

Післяопераційний астигматизм

Післяопераційний астигматизм доволі часто трапляється після мікрохірургічних втручань, коли після операції порушується сферична форма рогівки. У деяких випадках можливе усунення післяопераційного астигматизму за допомогою лазерної корекції зору. Однак сучасні методики проведення операцій, наприклад, видалення катаракти, дозволяють звести ризик появи післяопераційного астигматизму до мінімуму або зовсім його уникнути.

Профілактика астигматизму

Профілактичні заходи при астигматизмі полягають у дотриманні правил гігієни зору, це допомагає захистити очі від зайвих навантажень та в якійсь мірі запобігти формуванню та розвитку небезпечних ускладнень.

 • Будь-яку зорову роботу виконуйте при достатньому та рівномірному освітленні.
 • Зорові навантаження чергуйте з фізичними, робіть перерви у перегляді телепередач, роботі за комп’ютером, читанні, шитті та ін.
 • Виконуйте гімнастику для очей.
 • Намагайтеся мінімізувати вплив несприятливих кліматичних умов – таких, як холод, мороз, вітер (особливо з піском чи пилом) – усього, що здатне викликати подразнення очей.

Більш детальні індивідуальні рекомендації можна отримати на особистому прийомі у спеціаліста-офтальмолога. Лікар розповість, що необхідно робити для того, щоб не допустити погіршення стану органів зору у відповідності до видів астигматизму, його ступеню, загального стану зорової системи та віку пацієнта.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ