Лазерна корекція зору за спеціальною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Астигматизм очей

Астигматизм — що це?

Термін «астигматизм» у перекладі з латині означає «відсутність (фокусної) точки». Астигматизм – це офтальмологічне захворювання, при якому людина бачить предмети нечітко та/або спотворено.

Недуга виникає внаслідок неправильної (несферичної) форми рогівки (рідше – кришталика). У нормальному стані рогівка та кришталик здорового ока мають рівну сферичну поверхню. При астигматизмі у меридіанах поверхні рогівки заломлювальна сила різна, і при проходженні через таку рогівку світлові промені не сходяться в одній точці на сітківці.

Що таке меридіани ока?

Меридіани ока – це умовні лінії на поверхні очного яблука, розташовані перпендикулярно один до одного. Одна – по вертикалі, інша – по горизонталі. При астигматизмі один з меридіанів плоскіший, а інший крутіший. Відповідно, вони мають різну заломлювальну силу: у крутого вона більша.

Меридіани здорового ока
Меридіани ока при астигматизмі

Симптоми астигматизму

Важливо вчасно звернути увагу на тривожні симптоми, які повідомляють, що необхідно якнайшвидше відвідати офтальмолога.

Про наявність астигматизму можуть свідчити:

 • відчуття «піску» та печіння в очах;
 • почервоніння очей;
 • двоїння та спотворення зорових образів;
 • неможливість сфокусувати погляд;
 • проблеми з орієнтуванням у просторі, визначенням відстані до предметів;
 • швидка втомлюваність очей при такій зоровій роботі, як читання, перегляд телевізора, робота за комп’ютером, шиття тощо;
 • падіння гостроти зору;
 • біль у ділянці надбрівних дуг;
 • часті головні болі.

Важливо!

Симптоми захворювання можуть бути виражені яскраво або ледь помітні. Визначити, чи загрожує щось зору, може лише фахівець. Не нехтуйте плановими діагностичними оглядами! Відвідувати офтальмологічну клініку «Ексімер»(Київ) дорослим варто не рідше одного разу на рік, дітям — у віці 3-12 місяців, 3, 5, 7 років і надалі щорічно.

Види астигматизму

Астигматизм буває:

 • вродженим і набутим (обумовлений захворюваннями рогівки – рубці після перенесених хвороб або операцій, кератоконус, травми);
 • рогівковим (98,6% випадків) та кришталиковим (зустрічається вкрай рідко – 1,4%);
 • прямим (найбільшу заломлювальну силу має вертикальний меридіан) і зворотним (найбільша заломлювальна сила у горизонтального меридіана).

Астигматизм розрізняють залежно від виду порушення рефракції:

 • Міопічний простий – нормальний зір в одному з двох меридіанів (горизонтальному або вертикальному) поєднується з короткозорістю (міопією).
 • Міопічний складний – в обох меридіанах ока присутня короткозорість (міопія), але в одному з них її ступень більша, а в іншому менша.
 • Гіперметропічний простий – в одному з меридіанів присутня далекозорість (гіперметропія), поєднується з нормальним зором в іншому меридіані.
 • Гіперметропічний складний – в обох меридіанах ока далекозорість, але в одному з них її ступень більша, а в іншому менша.
 • Змішаний астигматизм – короткозорість в одному меридіані и далекозорість в іншому.

Астигматизм розрізняють за степенем:

 • слабкий – до 2 діоптрій;
 • середній – до 3 діоптрій;
 • високий – 4 та більш діоптрій.

Що таке фізіологічний астигматизм

Рогівковий астигматизм невеликого ступеня (не більше ніж 0,5 діоптрій) є майже у всіх людей і називається фізіологічним. Виправлення він не потребує, тому що не має серйозного впливу на якість зору. У молодому віці зорова система компенсує фізіологічний астигматизм, але у дорослих він може дати про себе знати. Нерідко буває, що люди навіть не підозрюють про наявність у себе такого астигматизму, і проявляється він лише на діагностичному обстеженні зорової системи.

Чим небеспечний астигматизм

Астигматизм, особливо середнього та високого ступенів, крім нечіткого зору, часто супроводжується астенопією – загальним поганим самопочуттям, запамороченням, головними болями, печінням в очах. Крім того, астигматизм більше ніж 2 діоптрій викликає серйозні проблеми у підборі та виготовленні окулярів. Якщо астигматизм не коригувати у дитячому віці, він може призвести до розвитку косоокості й амбліопії – стійкого зниження зору.

Діагностика астигматизму

Щоб з точністю поставити діагноз «астигматизм», необхідне ретельне обстеження зорової системи. Крім перевірки гостроти зору, що проводиться з використанням спеціальних циліндричних лінз, діагностика астигматизму може включати:

 • рефрактометрію – повний аналіз рефракції ока;
 • кератотопографію — комп’ютерну томографію, при якій проводиться обстеження рогівки ока та визначається ступінь рогівкового астигматизму;
 • скіаскопію (тіньову пробу) – дослідження рефракції ока за допомогою спеціального освітлювального приладу, скіаскопа;
 • УЗД та біомікроскопію (у тому числі офтальмоскопію) – дослідження, що дозволяє визначити причини розвитку астигматизму та детально розглянути всі структури органу зору.

Для діагностики астигматизму використовуються інші методи дослідження, що дають можливість виявити це захворювання очей у пацієнтів будь-якого віку, починаючи з тримісячного.

Промениста фігура для самостійної
перевірки на астигматизм

Важливо розуміти: професійна діагностика, проведена з використанням сучасного високоточного обладнання, є обов’язковим кроком на шляху до гарного зору. Астигматизм, як і багато інших захворювань очей, необхідно лікувати, не чекаючи формування та розвитку небезпечних ускладнень!

Чи можна вилікувати астигматизм?

Завдання будь-якої корекції астигматизму — «зібрати» промені, що заломлюються, в одній точці на сітківці. Найпоширеніший спосіб – окуляри зі спеціальною оптикою, останнім часом використовуються й спеціальні торичні контактні лінзи. Однак ці прості види корекції при астигматизмі пов’язані з певними труднощами.

При астигматизмі виписують окуляри зі спеціальними циліндричними лінзами. Їх підбір та виготовлення вимагають високої кваліфікації лікарів-офтальмологів та оптометристів. На відміну від простих окулярів, у рецепті на астигматичні з’являються дані про циліндр та осі його розташування. Проте не завжди така оптика розв’язує проблему: у пацієнтів з високим ступенем астигматизму вона може викликати неприємні явища: запаморочення, різь в очах, зоровий дискомфорт. Трапляються випадки, коли окуляри постійно доводиться міняти. Особливі труднощі у них пацієнтів, у яких астигматизм поєднується з короткозорістю чи далекозорістю: тоді потрібне сфероциліндричне скло.

Що таке циліндричне скло?

Це спеціальні відрізки скла у вигляді поздовжнього зрізу циліндра. Їх унікальна властивість полягає у тому, що промені світла, які потрапляють у площину, паралельну осі скла, не заломлюються, а промені, що потрапляють у площину, перпендикулярну до осі, зазнають заломлення. При призначенні окулярів з циліндричним склом крім заломлювальної сили у рецепті офтальмолог показує й положення осі скла. Для цього використовується міжнародне позначення, яким градуси відраховуються від горизонтального меридіана справа наліво. Щоб уникнути негативних моментів оптичної корекції, сучасна офтальмологія пропонує ефективніші способи операції з виправлення астигматизму – лазерну корекцію, імплантацію факічних лінз та рефракційну заміну кришталика.

Лікування астигматизму у клініці «Ексімер» у Києві

Офтальмологічний центр «Ексімер» (Київ) має найсучасніші способи лікування астигматизму. Метод корекції завжди підбирається індивідуально, на підставі ретельного діагностичного обстеження зорової системи, визначається видом захворювання та ступенем його розвитку. Від усіх цих факторів залежить  і ціна лікування астигматизму.

Лазерна корекція зору

При лазерній корекції виправлення зору відбувається внаслідок зміни форми рогівки (природної заломлювальної лінзи ока) за допомогою дії лазера. Під час коригування астигматизму рогівці надається форма з індивідуальними для кожного пацієнта параметрами. Корекція астигматизму лазером – оптимальний спосіб позбавлення від недуги (до ±3,0 діоптрій). У клініці «Ексімер» у Києві доступні найпрогресивніші методики операції на очах при астигматизмі, у тому числі: фемтолазерна корекція зору та персоніфікована корекція Custom Vue з застосуванням аберометричного аналізу.

Імплантація факічних лінз

Імплантація факічних торичних лінз застосовується для лікування астигматизму від 0,75 до 4 діоптрій у випадках, коли проведення корекції лазером з будь-яких причин неможливе. Спеціальна факічна лінза (по суті, аналог контактної лінзи) імплантується всередину ока у задню або передню камеру через мікродоступ 1,8 мм.

Рефракційна заміна кришталика

Рефракційна заміна кришталика застосовується для лікування астигматизму високих ступенів у тих випадках, коли недоцільно проводити лазерну корекцію чи втрачено природну здатність кришталика до акомодації. Операція полягає у видаленні прозорого кришталика з одночасною імплантацією інтраокулярної торичної лінзи через мікродоступ 1,8 мм.

Астигматизм та короткозорість

Часто астигматизм супроводжує інше порушення рефракції – короткозорість. У поєднанні ці захворювання можуть завдавати серйозного дискомфорту. Чи лікується такий астигматизм? Так, але стандартна оптична корекція не дозволяє забезпечувати оптимальні зорові характеристики, а значить, необхідні спеціальні сфероциліндричні окуляри чи торичні контактні лінзи. Оптимальний вихід у цьому  разі – лазерна корекція зору.

Післяопераційний астигматизм

Післяопераційний астигматизм очей – явище, яке часто зустрічається після мікрохірургічного лікування, коли після операції порушується сферична форма рогівки. У деяких випадках можливе усунення післяопераційного астигматизму за допомогою лазерної корекції зору. Однак сучасні методики проведення хірургічних втручань, наприклад, видалення катаракти дозволяють звести ризик появи післяопераційного астигматизму до мінімуму чи зовсім його уникнути.

Запобігання астигматизму

Запобіжні заходи при астигматизмі полягають у дотриманні правил гігієни зору — це допомагає захистити очі від зайвих навантажень і певною мірою запобігти формуванню та розвитку небезпечних ускладнень.

 1. Будь-яку зорову роботу виконуйте при достатньому та рівномірному освітленні.
 2. Зорові навантаження чергуйте з фізичними, робіть перерви при перегляді телепередач, роботі за комп’ютером, читанні, шиттю тощо.
 3. Виконуйте гімнастику для очей.
 4. Намагайтеся мінімізувати вплив несприятливих кліматичних умов – таких як холод, мороз, вітер (особливо з піском або пилом) – всього, що здатне викликати подразнення очей.

Докладніші індивідуальні рекомендації можна отримати на особистому прийомі у спеціаліста-офтальмолога. Лікар клініки «Ексімер» (Київ) розповість, що необхідно робити для того, щоб не допустити погіршення стану органів зору відповідно до виду астигматизму, його ступеня, загального стану зорової системи та віку пацієнта.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ