В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Далекозорість

Далекозорість — що це?

Далекозорість (гіперметропія) – очне захворювання, при якому людина погано бачить предмети, розташовані поблизу. При високому ступені далекозорості зір вдалину також нечіткий.

При далекозорості промені світла, проходячи крізь переломлюючи середовища ока – рогівку, кришталик і скловидне тіло, фокусуються не на сітківці, а в площині за нею.

Види далекозорості

Існує три види далекозорості: вроджена, набута і вікова

Набута далекозорість.

Це захворювання, яке зёявилося в процесі життєдіяльності в силу будь-яких зовнішніх факторів, наприклад травми ока, очних захворювань, таких як зсув кришталика (афакыя) або після операції з видалення катаракти.

Вроджена далекозорість.

Більшість дітей зазвичай народжуються з далекозорістю. У міру зростання дитини довжина очного яблука збільшується, і далекозорість пропадає. Але буває, що око зростає недостатньо і тоді захворювання зберігається і переходить у доросле життя. Дуже важливо виявити гіперметропію на ранній стадії, так як без належної корекції вона може спровокувати різні патології, наприклад, косоокість.

Вікова далекозорість.

Це захворювання пов’язане з віковими змінами в організмі. Коли кришталик ока втрачає свої первинні властивості, і стає менш гнучким і еластичним, в результаті погіршується його заломлююча властивість і розвивається вікова далекозорість.

Типи далекозорості

Далекозорість вимірюється в діоптріях – це одиниця виміру оптичної сили. Причому при далекозорості, діоптрійні помилки класифікуються як позитивні і записуються з плюсом: +1, +2 і так далі. Чим вище число, тим вище рівень далекозорості.
Як правило, існує три ступені далекозорості: слабка, помірна (середня) і висока.

Гіперметропія слабкого ступеня обох очей

до +2 діоптрій – При слабкому ступені далекозорості очі досить легко пристосовуються до зорової похибки. У повсякденному житті гіперметропія слабкого ступеня навіть може бути не помітна для людини. Тому так важливо регулярно проходити обстеження у офтальмолога в дитячому і дорослому віці. Тільки під час діагностики зору в спеціалізованій клініці лікар зможе визначити таку патологію зору, як гіперметропія 1 ступеня та призначити правильне лікування.

Гіперметропія середнього ступеня обох очей

від +2 до +4 діоптрій – При гіперметропії середнього ступеня людині вже складно розглядати предмети поблизу і доводиться їх розміщувати подалі, щоби розібрати, що написано. При цьому віддалені об’єкти видно добре. Гіперметропія середнього ступеня обох очей при відсутності корекції супроводжується підвищеною стомлюваністю очей, болями в лобовій частині голови і переніссі.

Гіперметропія високого ступеня обох очей

від +5 діоптрій і вище – При гіперметропії високого ступеня людина погано бачить і вдалину, і поблизу, їй складно зосередитися на будь-яких об’єктах. Далекозорість високого ступеня супроводжується сильними головними болями, почуттям розпирання в очах і відчуттям піску.

Причина далекозорості

Далекозорість – це різновид аномалії рефракції, при якій промені світла фокусуються в точці позаду сітківки, а не на ній, що призводить до нечіткості зору при погляді на близькі об’єкти.

Так чому розвивається далекозорість? Діти зазвичай народжуються з далекозорістю, але проходить час, очі ростуть і зір стає 100%. На жаль, не у всіх, іноді далекозорість зберігається і в старшому віці.

Найчастіше причина далекозорості – це спадковість. Принаймні, деякі з генів, що впливають на далекозорість, відіграють велику роль у розвитку очей, особливо в визначенні довжини очного яблука (спереду назад, також відомої як осьова довжина). Можливо, що фактори навколишнього середовища також впливають на ризик того, що людина буде далекозорою, але поки вони недостатньо вивчені.
Також причина далекозорості може бути:

– цукровий діабет
– пухлини
– гіпоплазія жовтої плями – рідкісне захворювання, що включає недорозвинення жовтої плями, невелику область на сітківці.

Після 40 років розвивається вікова далекозорість, причина якої – вікові фізіологічні зміни в очному апараті людини.

Всі ці ситуації вимагають ретельної діагностики у офтальмолога і відповідного лікування.

Як перевірити зір на далекозорість

Для діагностики далекозорості використовується базове комплексне обстеження очей, яке включає в себе оцінку рефракції і перевірку здоров’я очей.

Оцінка рефракції визначає, чи є у вас проблеми із зором, такі як короткозорість або далекозорість, астигматизм або пресбіопія. Також вас можуть подивитися на різних апаратах, щоб перевірити, як ви бачите на відстані або поблизу.

Обстеження проводиться з обов’язковим розширенням зіниці для перевірки здоров’я очей і стану очного дна. Врахуйте, що після цього ви будете нечітко бачити протягом кількох годин, і буде зберігатися світлочутливість.

Як перевірити зір на далекозорість в домашніх умовах? Сигналом звернутися до лікаря може стати неможливість чітко розглянути предмети або об’єкти поблизу. Якщо помічаєте, що дитина або ви самі відводите, наприклад книгу подалі, щоб розглянути текст, то значить, вам пора відвідати офтальмолога.

Як бачить людина при далекозорості?

Ви, напевно, не раз помічали, як люди, намагаючись розглянути повідомлення в телефоні або термін придатності на продукті, відводять руку подалі від очей, щоб розібрати потрібну інформацію. Це типовий приклад далекозорості середнього ступеня. Далекозорість – це поширений стан зору, при якому людина може чітко бачити віддалені об’єкти, але ті, що знаходяться поблизу бачить розмитими. Людна з високим ступенем далекозорості бачить добре тільки об’єкти на великій відстані.

Ось деякі симптоми, які вказують на те, як бачить людина при далекозорості:

– Об’єкти поруч виглядають розмитими;
– Потрібно примружитися, щоби чіткіше бачити;
– Присутня зорова напруга, в тому числі печіння і біль в очах, або в області навколо них.
– Може з’являтися головний біль після виконання роботи на близькій відстані, такої як читання, письмо, робота на комп’ютері або малювання.

Чи можна відновити зір далекозорість

Зір при далекозорості можна відновити за допомогою окулярів або контактних лінз, а також шляхом рефракційної хірургії. Мета лікування – допомогти сфокусувати світло на сітківці.

Якщо ви запитаєте у лікаря, як повернути зір при далекозорості, то він зможе дати точну відповідь тільки після проходження вами комплексної діагностики зору.

Так, у молодих людей при легкому ступені далекозорості, може бути ефективним – апаратне лікування. Так як кришталики всередині ока досить гнучкий, і здатний в молодому віці компенсувати цей стан. При середньому або високому ступені далекозорості, вам можуть знадобитися коригувальні лінзи або окуляри, щоби поліпшити зір поблизу. Це особливо актуально при віковій далекозорості, коли природна лінза ока втрачає свою еластичність.

Також для виправлення далекозорості лікар-офтальмолог може запропонувати хірургічний метод вирішення проблеми, до них відносяться: лазерна корекція зору, впровадження інтраокулярної лінзи, і імплантація факічної лінзи.

Більшість рефракційних хірургічних процедур використовуються для лікування короткозорості, але вони також ефективні і в лікуванні далекозорості.

Операція на далекозорість

Для виправлення далекозорості різного ступеня активно використовується лазерна корекція зору. Лазерна хірургія змінює форму рогівки і може позбавити від необхідності носити окуляри або контактні лінзи, і стати ефективним засобом виправлення нечіткості зору. Операція на далекозорість дає високу якість зору і дуже популярна серед пацієнтів.

У нас в офтальмологічному центрі «Ексімер» вам можуть запропонувати такі види лазерної корекції далекозорості:

– LASIK
– 5D-Eye LASIK
– Методику «тонкий клапоть»
– Фемто-Ласік.

Також, у нас в клініці успішно застосовується унікальна процедура – лазерна корекція вікової далекозорості. Справа в тому, що обмеженням для виконання рефракційної операції є вік від 45 років і старше. Наша програма ПресбіЛасік призначена вирішувати проблему із зором саме у пацієнтів, що досягли цього вікового порогу.

Лазерна корекція вікової далекозорості передбачає дві методики:

– ПресбіЛасік
– Пресбі ФемтоЛасік.

Варто враховувати, що операція на далекозорість проводиться в тому випадку, якщо зір стабільний протягом року і немає різких стрибків в діоптріях.

Відновлення після операції відбувається відносно швидко і вже на наступний день пацієнти бачать на 100% і з радістю дякують хірургу. Для багатьох пацієнтів важливо гарантовано виправити далекозорість, операція, ціна – ці фактори вже набувають другорядне значення.

Дбайте про свої очі і дотримуйтесь рекомендацій лікаря, щоб забезпечити якісний зір.

Як поліпшити зір далекозорість

Щоб поліпшити зір при далекозорості, пропонуємо слідувати простим радам, які допоможуть захистити очі:

1. Регулярно раз на рік перевіряйте очі в спеціалізованій офтальмологічній клініці.
2. Контролюйте хронічні захворювання. Деякі стани, такі як діабет і високий кров’яний тиск, можуть вплинути на зір, якщо їх не лікувати.
3. Бережіть очі від сонця. Носіть сонцезахисні окуляри, які блокують ультрафіолетове (УФ) випромінювання.
4. Не допускайте травм очей. Одягайте захисні окуляри при виконанні певних дій, наприклад, при заняттях спортом, стрижці газону, фарбуванні або використанні інших продуктів з токсичними парами.
5. Їжте здорову їжу. Намагайтеся їсти багато зелені, інших овочів і фруктів. Дослідження показують, що стан очей поліпшується, якщо включати в свій раціон рибу з високим вмістом омега-3 жирних кислот, таку як тунець і лосось.
6. Не паліть. Подібно до того, як куріння шкідливе для всього організму, воно також може позначатися негативно на здоров’ї очей.
7. Використовуйте гарне освітлення.
8. Робіть регулярно зарядку для очей, щоб зняти напругу. Відводьте погляд від комп’ютера або від повсякденної роботи – кожні 20 хвилин на 20 секунд.

Всі перераховані методики дозволять вам знайти відповідь на питання – як повернути зір при далекозорості. Дотримуйтесь їх, і ваші очі будуть служити вам довго і забезпечать якісний зір.

Як зупинити розвиток далекозорості

Щоб зупинити розвиток далекозорості, дотримуйтесь інструкцій офтальмолога про те, коли носити окуляри або контактні лінзи. Ви зможете зберегти здоров’я очей, якщо будете правильно харчуватися і захищати очі від сонця. Також важливо регулярно давати очам відпочинок, особливо при читанні або роботі за комп’ютером.

Але виникає питання – як зупинити розвиток далекозорості з віком? На жаль, процес вікових змін в організмі неможливо скасувати, але можна загальмувати. І один з найефективніших і перевірених методів – це здоровий спосіб життя і щорічні огляди у офтальмолога.

Симптоми далекозорості

Далекозорість слабкого ступеню може перебігати без будь-яких симптомів, погіршення зору в цьому випадку компенсується за рахунок роботи акомодаційного апарату. А ось при середньому ступеню захворювання вже виникає потреба у віддаленні предметів від очей, щоб їх розгледіти та збільшенні яскравості освітлення – все, що розташовано занадто близько, бачиться розпливчатим.

Відзначається біль в очних яблуках, області надбрівних дуг та переніссі, швидка зорова втомлюваність. Далекозорість високого ступеню характеризується вираженим зниженням зору як поблизу, так і вдалині, відчуттям розпирання і «піску» в очах, високою зоровою втомлюваністю, сильним головним болем.

Дитяча далекозорість

Зазвичай, діти народжуються з невеликою далекозорістю. Пояснюється це тим, що очне яблуко дитини поки менше ніж у дорослої людини, і оптичний фокус не потрапляє на сітківку. Тому у дошкільнят далекозорість слабкого ступеню – природна вікова норма.

Згодом дитина зростає, збільшується її очне яблуко, гіперметропія проходить і зір нормалізується. Якщо ж діагностовано далекозорість середнього або великого ступенів, виникає необхідність обов’язкової корекції та терапевтичного лікування.

Пресбіопія – що це таке?

Пресбіопія або вікова далекозорість – зміна зорової системи, яка відбувається зі старінням організму. З нею стикаються майже всі люди після 45 років, навіть ті, у кого все життя був гарний зір. Це пов’язано з втратою природньої акомодації ока. Для того, щоб однаково чітко бачити на близькій та далекій відстані, задіюється так званий механізм акомодації: кришталик ока за допомогою м’язів зменшується, природня акомодація слабне і починають проявлятися симптоми далекозорості.

Інформація

За останніми даними, в країнах Європи і США вікова далекозорість діагностується більш ніж у 70% людей вже після 40 років.

Ступені далекозорості:

 • Слабка – до + 2 D
 • Середня – до + 5 D
 • Висока – понад + 5 D

Діагностика далекозорості

При підозрі на далекозорість в клініці «Ексімер» проводять комплексну діагностику зорової системи, яка включає:

 • визначення гостроти зору;
 • вимірювання рефракції (здатності оптичної системи ока заломлювати світлові промені));
 • вимірювання внутрішньоочного тиску;
 • ультразвукові дослідження внутрішніх структур ока (в тому числі в непрозорих середовищах));
 • діагностування внутрішніх патологій;
 • дослідження форми та заломлюючої сили рогівки;
 • дослідження поля зоруя;
 • обстеження стану сітківки та зорового нерву.

Таке ретельне обстеження потрібне для встановлення максимально точного діагнозу, – від цього безпосередньо залежить правильність і ефективність подальшого лікування.

Чим небеспечна далекозорість

У дитячому віці далекозорість небезпечна в тому випадку, якщо вона нескорегована або окуляри підібрані неправильно. У разі нескорегованої далекозорості у дітей можуть розвинутися такі захворювання, як косоокість або амбліопія ( «ліниве око») – стійке зниження гостроти зору одного або двох очей. Вікова далекозорість може викликати серйозний дискомфорт. Вона супроводжується не тільки проблемами при розгляданні дрібного шрифту, але й постійною напругою очей під час фокусування на предметі. Якщо не коригувати далекозорість, можуть з’являтися головні болі, втома та почервоніння очей, погане загальне самопочуття. Рефракційна далекозорість не є небезпечною для зору, але може спричиняти незручності. З огляду на те, що людина в сучасному світі більше працює на близькій відстані, за комп’ютером, поганий зір при далекозорості суттєво ускладнює життя.

Далекозорість: що робити?

У дошкільному віці дітям з далекозорістю необхідна постійна корекція зору окулярами навіть при невеликому ступені гіперметропії. У разі дитячої далекозорості оптимальне рішення для нормалізації зорових функцій – правильно підібрані окуляри.

При віковій далекозорості Однак для хорошого зору вдалину ці окуляри доведеться знімати. Зараз розроблені біфокальні та прогресивні окуляри, які мають два фокуси – для далекої та близької відстані. Така складна оптика може викликати певні труднощі під час звикання до неї і не всім підходить. Існує більш кардинальний сучасний спосіб позбавлення від далекозорості – рефракційна заміна кришталика.

При рефракційній далекозорості способів кардинального вирішення проблеми декілька: лазерна корекція, імплантація факічних лінз і рефракційна заміна кришталика.

Лікування далекозорості в клініці «Ексімер»

Клініка «Ексімер» пропонує найбільш прогресивні способи лікування далекозорості. Метод підбирається індивідуально кожному пацієнту з урахуванням особливостей його зорової системи, віку, способу життя, побажань до якості зору.

Лазерна корекція зору

Виправлення зору під час лазерної корекції відбувається за рахунок зміни форми рогівки – природної лінзи ока – за допомогою впливу лазера. Під час корекції рогівці надається форма з індивідуальними для кожного пацієнта параметрами. Лазерна корекція усуває далекозорість до +4 діоптрій. У клініці «Ексімер» доступні найпрогресивніші методики лазерної корекції, в тому числі: фемтолазерна корекція зору і персоніфікована корекція Custom Vue із застосуванням аберометричного аналізу.

Імплантація факічних лінз

Імплантація факічних лінз застосовується для виправлення далекозорості високих ступенів, у тих випадках, коли природна акомодація ока ще не втрачена. Спеціальна факічна лінза (по суті, аналог контактної лінзи) імплантується всередину ока, в задню або передню його камеру через мікродоступ 1,8 мм.

Рефракційна заміна кришталика (ленсектомія)

Рефракційна заміна кришталика застосовується для лікування далекозорості високих ступенів в тих випадках, коли недоцільно проводити лазерну корекцію або втрачена природна здатність кришталика до акомодації. Операція полягає у видаленні прозорого кришталика з одночасною імплантацією штучного (інтраокулярної лінзи) необхідної оптичної сили через мікродоступ 1,8 мм. Рефракційна заміна кришталика також застосовується для позбавлення від вікової далекозорості (пресбіопії).

Далекозорість та катаракта

Вікова далекозорість (пресбіопія) часто поєднується з іншим віковим захворюванням – катарактою (помутнінням кришталика). Механізми розвитку цих двох захворювань відмінні один від одного, хоча і мають схожі причини – вікові зміни. При катаракті вони стосуються кришталика, він мутніє і перешкоджає проходженню світлових променів до сітківки. Погіршення зору через вікову далекозорість (пресбіопію) пов’язане з ослабленням м’язів, що тримають кришталик, зниженням його еластичності, та, як наслідок, втратою акомодації. Тому, навіть позбувшись від катаракти, людина не позбавляється від вікової далекозорості, і для того, щоб добре бачити на близькій відстані, їй необхідні окуляри. Сьогодні позбутися одночасно і від катаракти, і від далекозорості можна за допомогою ультразвукової факоемульсифікації з імплантацією штучної інтраокулярної лінзи зі спеціальними оптичними характеристиками – мультифокальної або псевдоакомодаційної. Ці лінзи дають можливість добре бачити предмети, розташовані на різних відстанях, і людина може не використовувати окуляри або контактні лінзи для читання, письма, при роботі з дрібними деталями.

Чи відомо вам?

Поширений міф: короткозорим людям вікова далекозорість не загрожує. Нібито «мінус» на «плюс» дасть хороший зір. На жаль, в дійсності це не так. При далекозорості еластичність втрачає кришталик, а очне яблуко залишається збільшеним: короткозорість не зникає, а вікова далекозорість з’являється. Тому короткозорим людям з віком знадобиться кілька пар окулярів. Вихід: прогресивні або біфокальні окуляри (або контактні лінзи) або кардинальне рішення – рефракційна заміна кришталика.

Профілактика далекозорості

Для запобігання розвитку далекозорості важливо:

 • Дотримуватися щадного режиму зорових навантажень, не допускати перевтоми очей. Робити паузи у зоровій роботі, чергуючи її з активним відпочинком, бажано виконувати в перерві вправи гімнастики для очей, що тренують м’язи, відповідальні за акомодацію.
 • Забезпечити достатнє і рівномірне освітлення робочого місця.
 • Проводити заходи, спрямовані на оздоровлення та укріплення організму, вести активний спосіб життя. Для профілактики далекозорості особливо ефективними є плавання а також масаж і контрастний душ коміркової зони.
 • Урізноманітнити харчовий раціон продуктами, що містять вітаміни групи А і такі мікроелементи, як цинк, мідь, хром, марганець та ін. Додержувати баланс необхідного для організму поєднання білків, жирів та вуглеводів.

Увага!

Необхідно регулярно проходити профілактичні огляди у офтальмолога. Раннє виявлення, грамотна корекція та правильне лікування далекозорості слабкого та середнього ступенів допоможуть уникнути прогресування захворювання та запобігти виникненню небезпечних ускладнень.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ