В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Пресбіопія очей

Пресбіопія – вікова далекозорість, яка виникає в організмі на тлі процесів старіння. На сьогоднішній день подібний діагноз виставляється кожному 10 пацієнту офтальмологічних клінік. Завдяки сучасним підходам до лікування очей в клініці Ексимер, сьогодні можна позбутися від пресбіопії ефективно, безболісно, ​​в перебігу одного дня і за пару годин.

Пресбіопія (вікова далекозорість)

Міжнародна класифікація хвороб пише, що пресбиопия очі – порушення рефракції і акомодації, обумовлене поступовими віковими змінами і веде до зниження здатності акомодації очей, що проявляється зниженою гостротою зору на близькій відстані.

При пресбіопії обох очей людина не може розглянути предмет, який знаходиться на близькій відстані, що знижує його працездатність, викликає фізичний і психологічний дискомфорт.

Вважається, що стареча пресбиопия розвивається у пацієнтів після 45-50 років, але в останні роки віковий показник значно знизився. Діагноз ставлять пацієнтам вже після 40 років, а в групі ризику знаходяться всі люди старше 35 років.

Для лікування пресбіопії в клініці Ексимер застосовуються провідні світові технології – ПресбіЛАСІК і Пресбі ФемтоЛАСІК, що дозволяють позбутися від пресбіопії без операції із заміни кришталика. В Україні ці унікальні методики застосовуються тільки в центрі Ексімер.

Вікова далекозорість: причини

Далекозорість з віком розвивається через зниження здатності акомодації очей, і вважається природним процесом.

Акомодація ока – це його здатність фокусуватися на предметах, які знаходяться від нього на різній відстані, за допомогою зміни заломлюючої сили. Процес вважається природним і рефлекторним. Зорове сприйняття об’єктів на ближньому і далекому відстані – це результат спільної роботи очних м’язів і кришталика. Але при розгляді найближчих об’єктів напруга акомодації максимальне.

Амплітуда акомодації – це різниця між максимальною напругою і акомодацією в стадії спокою, яка вимірюється в діоптріях. В середньому, при нормальній гостроті зору, людина витрачає 2,5 діоптрії, щоб бачити предмет на відстані 40 см. Але з віком амплітуда знижується через фізіологічних змін в оці, тому точка ясного бачення стає далі – відсувається на відстань до 1 м і більше. Так розвивається пресбіопія.

З точністю механізм розвитку цієї патології ще не описаний, але світова офтальмологія приходить до висновку, що основна причина зниження амплітуди акомодації і розвитку старечої далекозорості – це процеси в кришталику ока, а також зміна активності війкового м’яза.

З віком кришталик, головний елемент, який відповідає за акомодацію, втрачає свою еластичність, його тканини ущільнюються, це ускладнює здатності до фокусування на близькому відстані. Також поступово втрачають тонус м’язи, які підтримують мінливість кришталика. Ці два фактори і впливають на розвиток пресбіопії.

Групи ризику

Фізіологічні зміни в кришталику можуть прискорюватися під дією зовнішніх і внутрішніх факторів. Якщо швидкими темпами розвивається вікова далекозорість, причини треба шукати в способі життя і особливості організму. Виділяють такі фактори ризику, щодо розвитку пресбіопії:

 • вроджена далекозорість;
 • вроджені аномалії кришталика;
 • неправильний обмін речовин;
 • ендокринні патології – цукровий діабет, захворювання щитовидної залози;
 • кардіопатологій – атеросклероз, гіпертонія;
 • спадкові властивості кришталика до швидкої втрати еластичності;
 • професія, пов’язана з постійною напругою зору – ювелір, лаборант, хірург та інші;
 • регулярне використання моніторів і смартфонів на близькій відстані.

Відзначається, що пресбиопия розвивається швидше у жінок.

Ускладнення нелеченной пресбіопії

Пресбіопія обох очей – це патологія, яку необхідно лікувати. При запущених випадках можуть розвиватися ускладнення:

 • Процес прогресує, кришталик ущільнюється сильніше, що веде до дистрофії циліарного м’язів.
 • Про себе заявляє рогівковий астигматизм – порушення заломлення світла за рахунок неправильної сферичності рогівки. Якщо раніше він компенсувався нормальної аккомодационной здатністю, то при пресбіопії стає помітний, зір “розмивається”.
 • Макулодистрофія – захворювання очей, що вражає макулу (центральну частину сітківки) і веде до необоротного зниження зору.

Тому пресбіопію потрібно лікувати відразу після постановки діагнозу.

Пресбіопія симптоми

Першими пресбіопію помічають пацієнти з вираженою далекозорістю. У них різко погіршується здатність бачити на близькій відстані. Це і виступає основним симптомом пресбиопии: людина мимоволі починає відсувати дрібні предмети, щоб розглянути їх. Інші симптоми пресбіопії такі:

 • Зниження швидкості фокусування. Людина ще чітко бачить поблизу, але йому потрібно більше часу для фокусування погляду. Так починає проявляти себе рання пресбиопия.
 • Складно швидко адаптуватися при перемиканні погляду з далекого об’єкта на ближній.
 • Швидка втома очей при читанні, роботі за комп’ютером.
 • Пацієнти з короткозорістю починають краще бачити.
 • Людина не може розглянути предмет на відстані до 50 см.
 • Розвиток головних болів при напрузі очей (читанні, роботі за комп’ютером). Для пресбиопии характерні головні болі після 30 хвилин і більше, проведених перед монітором. Локалізація болю – потилична частина голови, лоб, іноді пацієнт описує її як “біль за очима”. Болюче відчуття набуває різний відтінок – давящее, ниючі, і проходить після відпочинку.
 • Почуття різі в очах при розгляді близьких предметів, пацієнт відчуває “пісок в очах”.
 • При паралельному прояві астигматизму контури предметів можуть розпливатися.

При перших же симптомах пресбиопии потрібно звернутися до лікаря в клініку для підбору методу корекції.

Діагностика пресбіопії

Для діагностики пресбиопии проводять комплексне обстеження.

Спочатку лікар оглядає пацієнта і проводить опитування. Подальше обстеження на пресбіопію визначає стан рогівки, сітківки, кришталика і гостроту зору.

У клініці Ексимер використовуються апаратні методики дослідження зору. При необхідності лікар може запропонувати пацієнту перевірку по таблиці Сивцева. Рогівку обстежують на кератотопографія, ендотеліальному мікроскопі для визначення її параметрів, а також визначають передньо задня вісь ока.

При діагностиці можуть використовуватися краплі, що розширюють зіницю. Вони викликають зниження акомодації, і офтальмолог визначає, чи є у пацієнта прихована форма далекозорості.

Якщо пресбиопия – діагноз підтверджений, лікар рекомендує лікування, виходячи з кожного індивідуального випадку. У клініці Ексимер в Україні практикують новітню методику по програмі PresbyMAX®. Це лазерна корекція пресбіопії з мінімумом протипоказань.

Перед проведенням втручання рекомендується відмовитися від м’яких контактних лінз за 4 дні, і за 30 днів – від жорстких. На короткий період підбираються мультифокальні контактні лінзи для моделювання ефекту корекції.

Класифікація пресбиопии

Пресбіопія, як така, не вважається захворюванням, а лише однією зі складових процесу старіння. Тому офіційної класифікації цього стану не існує. При виявленні пресбиопии формулювання діагнозу звучить одноголосно “пресбиопия OU”, тобто “вікова далекозорість обох очей”. Також не визнані офіційно терміни “пресбиопия 1 ступеня” і “пресбиопия 2 ступеня”. Але деякі автори наукових робіт, а також практикуючі офтальмологи, все ж використовують поділ на стадії, що зручно для подальшого підбору лікування.

Щодо цього, можна виділити такі стадії розвитку:

 • початкова пресбиопия;
 • прихована;
 • явна;
 • повна і інші стадії

Можна розділити пресбіопію, щодо величини аддідаціі (плюсова добавка для корекції зору, яка вимірюється в діоптріях). Різні виробники окулярів та лінз використовують власні параметри поділу, але в середньому можна пов’язати плюсову добавку з віком пацієнта. Таким чином, отримують шкалу:

 • пресбиопия зі слабким ступенем аддідаціі (LOW) зазвичай спостерігається у віці від 40 до 45 років, плюсова добавка для корекції становить + 0,5 +1,25 D;
 • середня ступінь аддідаціі (MED) підходить для віку 45-50 років і становить + 1,25 +2,25 D;
 • високий ступінь аддідаціі (HIGH) потрібно для корекції зору у віці від 50 років, становить + 2,25 D і вище.

Такий поділ є досить умовним. Класифікація захворювання по МКХ.

Пресбіопія і гіперметропія (далекозорість)

Гіперметропія (далекозорість) буває вродженою або з’являється з часом. Гіперметропія – патологія рефракції ока, коли промені світла з’єднуються у фокусі за сітківкою, а не на ній. У дітей далекозорість часто проявляється у віці 5-12 років і є зміною в фізіологічному розвитку. З віком вона може пропасти, але може переростати в стійку далекозорість.

Гіперметропії часто порівнюють з пресбіопіей, що не зовсім коректно. В основі далекозорості і пресбіопії лежать різні механізми. Пресбіопія розвивається з віком через зміни в кришталику, а далекозорість, як така, є наслідком різних факторів, пов’язаних з анатомічною будовою очного яблука і рогівки. Виявляються патології очей однаковим симптомом – людина погано бачить поблизу.

Якщо у пацієнта є далекозорість, він вже носить окуляри “для поблизу”, то з віком процеси можуть накладатися один на одного і виникає пресбиопия на тлі гиперметропии. Людина з далекозорістю починає бачити ще гірше поблизу. Йому потрібен ретельний підбір окулярів або лінз з урахуванням аддідаціі.

Пресбіопія при міопії

Міопія або короткозорість – інша аномалія рефракції, при якій людина не бачить предмети, розташовані вдалині. Вікова далекозорість при короткозорості “коригує” це стан, людина починає краще бачити. Він зауважує, що його звичні окуляри або лінзи стали “сильніше”, виникає відчуття “тиску на очі”. При слабкому ступені міопії і при початковому процесі розвитку пресбіопії осіб фактично може отримати хоро шиї зір. Але як вже було сказано вище, така ситуація також потребує лікування. Помилково думати, що з появою пресбіопії короткозорість зникає, тому можуть розвиватися ускладнення, що зачіпають навіть сітківку і рогівку – небезпечні захворювання очей.

Методи лікування

При сучасній медицині і наявності новітніх технологій, пресбіопію краще лікувати. Багато пресбиопи не відразу біжать в клініку за допомогою, особливо якщо їх зорова здатність поліпшується, але це може погіршити ситуацію. В Ексімер застосовують основні прогресивні технології для лікування пресбіопії:

 • підбір спеціальних окулярів;
 • використання мультифокальних контактних лінз;
 • заміну кришталика;
 • лазерну корекцію зору при пресбіопії.

Підбір лікування індивідуальний в кожному конкретному випадку. Вікова далекозорість: профілактика

Коли вже виникає пресбиопия, профілактика не надто допомагає – уповільнити процес практично неможливо. Так як вікова далекозорість виступає одним із проявів природного старіння організму, то основна профілактика зводиться до поліпшення стану здоров’я в цілому. Що ви можете зробити для ваших очей вже в молодості:

 • гуляйте на свіжому повітрі для насичення тканин киснем – він необхідний очам;
 • вживайте в їжу поліненасичені жирні кислоти – є деякі дослідження, що підтверджують їх здатність впливати на гостроту зору;
 • не проводите перед монітором більше 1 години поспіль, робіть перерви до 10 хвилин або використовуйте захисні окуляри;
 • попросіть вашого офтальмолога підібрати вітамінні комплекси для очей;
 • при синдромі сухого ока використовуйте зволожуючі краплі;
 • виконуйте зарядку для очей, яка тренує їх м’язи;
 • порадьтеся з лікарем щодо додаткової тонізації очних м’язів методами фізіотерапії.

Пам’ятайте, що офтальмолога варто відвідувати раз на рік в обов’язковому порядку, а якщо ви помітили перші симптоми пресбіопії або інших розладів зору, зверніться до лікаря в найближчим часом.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ