Лазерна корекція зору за спеціальною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Пресбіопія очей

Пресбіопія — це вікова далекозорість, що виникає в організмі на тлі процесів старіння. Наразі подібний діагноз у кожного 10-го пацієнта офтальмологічних клінік. Завдяки сучасним підходам до лікування очей у клініці «Ексімер» у Києві, сьогодні можна позбутися пресбіопії ефективно, безболісно протягом кількох годин.

Пресбіопія (вікова далекозорість)

Отже, що таке пресбіопія? Міжнародна класифікація хвороб пише, що пресбіопія ока — порушення рефракції та акомодації, зумовлене поступовими віковими змінами та веде до зниження акомодаційної здатності очей, що проявляється зниженою гостротою зору на близькій відстані.

При пресбіопії обох очей людина не може розглянути предмет, який знаходиться на близькій відстані, що знижує його працездатність, викликає фізичний та психологічний дискомфорт.

Вважається, що стареча пресбіопія ou (оі) розвивається у пацієнтів після 45-50 років, але останні дослідження показують, що цей віковий показник значно знизився. Діагноз ставлять пацієнтам вже після 40, а у групі ризику перебувають усі люди старше 35 років.

Для лікування пресбіопії у клініці «Ексімер» (Київ) застосовуються провідні світові технології — ПресбіЛАСІК та Пресбі ФемтоЛАСІК, що дозволяють позбутися пресбіопії без заміни кришталика. В Україні ці унікальні методики застосовуються лише у центрі «Ексімер».

Вікова далекозорість: причини

Далекозорість з віком розвивається через зниження акомодаційної здатності очей, і вважається природним процесом.

Акомодація ока — це його здатність фокусуватися на предметах, що знаходяться від нього на різній відстані, за допомогою зміни заломлювальної сили. Процес вважається природним та рефлекторним. Зорове сприйняття об’єктів на ближній та дальній відстані – це результат спільної роботи очних м’язів і кришталика. Але при розгляді найближчих об’єктів напруга акомодації є максимальною.

Амплітуда акомодації — це різниця між максимальною напругою та акомодацією на стадії спокою, яка вимірюється у діоптріях. У середньому, за нормальної гостроти зору, людина витрачає 2,5 діоптрії, щоб бачити предмет на відстані 40 см. Але з віком амплітуда знижується через фізіологічні зміни в оці, тому точка ясного бачення стає далі — відсувається на відстань до 1 м і більше. Так розвивається пресбіопія ou (оі).

З точністю механізм розвитку цієї патології ще не описаний, але світова офтальмологія робить висновок, що основна причина зниження амплітуди акомодації та розвитку старечої далекозорості — це процеси у кришталику ока, а також зміна активності м’яза.

З віком кришталик, головний елемент, який відповідає за акомодацію, втрачає свою еластичність, його тканини ущільнюються, це ускладнює здатність до фокусування на ближній відстані. Також поступово втрачають тонус м’язи, які підтримують зміну розміру кришталика. Ці два фактори впливають на розвиток пресбіопії.

Групи ризику

Фізіологічні зміни у кришталику можуть прискорюватися під дією зовнішніх та внутрішніх факторів. Якщо швидкими темпами розвивається далекозорість у дорослих, причини потрібно шукати у способі життя та особливостях організму. Виділяють такі фактори ризику для розвитку пресбіопії:

 • вроджена далекозорість;
 • вроджені аномалії кришталика;
 • неправильний обмін речовин;
 • ендокринні патології – цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози;
 • кардіопатології — атеросклероз, гіпертонія;
 • спадкові властивості кришталика до швидкої втрати еластичності;
 • професії, пов’язані з постійною напругою зору – ювелір, лаборант, хірург тощо;
 • регулярне використання моніторів та смартфонів на близькій відстані.

Зазначається, що пресбіопія розвивається швидше у жінок.

Ускладнення нелеченной пресбіопії

Пресбіопія – це захворювання очей, яке потрібно лікувати. При занедбаних випадках можуть розвиватися ускладнення:

 1. Процес прогресує, кришталик ущільнюється сильніше, що призводить до дистрофії циліарних м’язів.
 2. Про себе заявляє рогівковий астигматизм — порушення спотворення світла внаслідок неправильної сферичності рогівки. Якщо раніше він компенсувався нормальною акомодаційною здатністю, то при пресбіопії стає помітним, зір “розмивається”.
 3. Макулодистрофія — захворювання очей, що вражає макулу (центральну частину сітківки) і веде до незворотного зниження зору.

Тому пресбіопію слід лікувати відразу після встановлення діагнозу.

Пресбіопія симптоми

Першими пресбіопію помічають пацієнти з вираженою далекозорістю. У них різко погіршується здатність бачити на близькій відстані. Це і є основним симптомом пресбіопії: людина мимоволі починає відсувати дрібні предмети, щоб розглянути їх. Інші симптоми пресбіопії такі:

 1. Зниження швидкості фокусування. Людина ще чітко бачить поблизу, але їй потрібно більше часу для фокусування погляду. Так починає проявляти себе рання пресбіопія.
 2. Складно швидко адаптуватися під час перемикання погляду з далекого об’єкта на ближній.
 3. Швидка втома очей під час читання, роботи за комп’ютером.
 4. Пацієнти з короткозорістю починають краще бачити.
 5. Людина неспроможна розглянути предмет на відстані до 50 см.
 6. Розвиток головного болю при напрузі очей (читанні, роботі за комп’ютером). Для пресбіопії характерні головний біль після 30 хвилин і більше, проведених перед монітором. Локалізація болю — потилична частина голови, чоло, іноді пацієнт описує його як “біль за очима”. Больове відчуття набуває різного відтінку і минає після відпочинку.
 7. Почуття різі в очах під час розгляду близьких предметів, людина відчуває “пісок в очах”.
 8. При паралельній прояві астигматизму контури предметів можуть розпливатися.

При перших симптомах пресбіопії потрібно звернутися до лікаря у клініку для підбору методу корекції.

Діагностика пресбіопії

Для діагностики пресбіопії очей проводять комплексне обстеження.

Спочатку лікар оглядає пацієнта та проводить опитування. Подальше обстеження на пресбіопію визначає стан рогівки, сітківки, кришталика та гостроти зору.

В офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ) використовуються апаратні методики дослідження зору. За потреби лікар може запропонувати пацієнтові перевірку за таблицею Сівцева. Рогівку обстежують на кератотопографі, ендотеліальному мікроскопі для визначення її параметрів, а також визначають передньозадню вісь одного ока.

При діагностиці можуть використовуватися краплі, що розширюють зіницю. Вони викликають зниження акомодації, й офтальмолог визначає, чи є у пацієнта прихована форма далекозорості.

Якщо пресбіопія — підтверджений діагноз, офтальмолог рекомендує лікування, виходячи з кожного конкретного випадку. У клініці «Ексімер» в Україні практикують найновішу методику за програмою PresbyMAX®. Це лазерна корекція пресбіопії з мінімумом протипоказань.

Перед проведенням втручання рекомендується відмовитися від м’яких контактних лінз за 4 дні, а від жорстких — за 30 днів. На короткий період підбираються мультифокальні контактні лінзи для моделювання ефекту корекції.

Класифікація пресбиопии

Пресбіопія як така не вважається захворюванням, а лише однією зі складових процесу старіння. Тому офіційної класифікації цього стану немає. При виявленні пресбіопії формулювання діагнозу звучить як “пресбіопія OU”, тобто “вікова далекозорість обох очей”. Також не визнано офіційно терміни “пресбіопія 1 ступеня” та “пресбіопія 2 ступеня”. Але деякі автори наукових праць, а також офтальмологи, все ж таки використовують поділ на стадії, що зручно для подальшого підбору лікування.

Щодо цього можна виділити такі стадії розвитку:

 • початкова пресбіопія;
 • прихована;
 • явна;
 • повна та інші стадії.

Можна розділити пресбіопію відповідно до величини адідації (плюсова добавка для корекції зору, яка вимірюється у діоптріях). Різні виробники окулярів та лінз використовують власні параметри поділу, але зазвичай можна пов’язати плюсову добавку із віком пацієнта. Таким чином з’явилась шкала:

 • пресбіопія зі слабким ступенем адідації (LOW) спостерігається у віці від 40 до 45 років, плюсова добавка для корекції становить +0,5-1,25 D;
 • середній ступінь адідації (MED) підходить для віку 45-50 років і складає +1,25-2,25 D;
 • високий ступінь адідації (HIGH) потрібна для корекції зору віком від 50 років, становить +2,25 D та вище.

Такий поділ є дуже умовним. Класифікація захворювання на МХБ.

Пресбіопія і гіперметропія (далекозорість)

Гіперметропія (далекозорість) слабкого ступеня буває вродженою або з’являється з часом. Гіперметропія – патологія рефракції ока, коли промені світла з’єднуються у фокусі за сітківкою, а не на ній. У дітей далекозорість часто проявляється у віці 5-12 років внаслідок зміни у фізіологічному розвитку. З віком вона може зникнути, але може й перейти у стійку далекозорість.

Гіперметропію нерідко порівнюють з пресбіопією, що не зовсім коректно. В основі далекозорості та пресбіопії лежать різні механізми. Пресбіопія ou (оі) розвивається з віком через зміни у кришталику, а далекозорість, як така, є наслідком різних факторів, пов’язаних з анатомічною будовою очного яблука та рогівки. Проявляються патології очей однаковим симптомом – людина погано бачить на близькій відстані.

Якщо у пацієнта є далекозорість, він вже носить окуляри “для читання”, то з віком процеси можуть накладатися один на одного та виникає пресбіопія на тлі гіперметропії. Людина з далекозорістю починає бачити ще гірше поблизу. Їй потрібен ретельний підбір окулярів або лінз з урахуванням адідації.

Пресбіопія при міопії

Міопія або короткозорість — інша аномалія рефракції, коли людина не бачить предмети, розташовані вдалині. Вікова далекозорість при короткозорості “коригує” цей стан, людина починає краще бачити. Вона зауважує, що її звичні окуляри або лінзи стали “сильнішими”, виникає почуття “тиску на очі”. При слабкому ступені міопії та початковому процесі розвитку пресбіопії людина може отримати нормальний зір. Але як уже було сказано вище, така ситуація також потребує лікування. Помилково думати, що з появою пресбіопії короткозорість зникає, тому можуть розвинутися ускладнення сітківки та рогівки — небезпечні захворювання очей.

Методи лікування

При сучасній медицині та наявності новітніх технологій дізнаємося як лікувати пресбіопію краще за все. Багато пресбіопів не відразу біжать до клініки за допомогою, особливо якщо їхня зорова здатність покращується, але це може посилити ситуацію. У київській клініці «Ексімер» застосовують основні прогресивні технології для лікування пресбіопії:

 • підбір спеціальних окулярів;
 • використання мультифокальних контактних лінз;
 • заміну кришталика;
 • лазерну корекцію зору при пресбіопії.

Підбір лікування індивідуальний у кожному конкретному випадку.

Вікова далекозорість: запобіжні заходи

Коли вже виникає пресбіопія, то уповільнити процес практично неможливо. Оскільки вікова далекозорість є одним з проявів природного старіння організму, то основне запобігання зводиться до поліпшення стану здоров’я у цілому. Що ви можете зробити для ваших очей вже у молодості:

 • гуляйте на свіжому повітрі для насичення тканин киснем — він необхідний для очей;
 • вживайте в їжу поліненасичені жирні кислоти — є деякі дослідження, що підтверджують їхню здатність впливати на гостроту зору;
 • не проводьте перед монітором більше 1 години поспіль, робіть перерви до 10 хвилин або використовуйте захисні окуляри;
 • попросіть вашого офтальмолога підібрати вітамінні комплекси для очей;
 • при синдромі сухого ока використовуйте зволожувальні краплі;
 • виконуйте зарядку для очей, яка тренує м’язи;
 • порадьтеся з лікарем щодо додаткової тонізації м’язів методами фізіотерапії.

Пам’ятайте, що офтальмолога варто відвідувати раз на рік обов’язково, а якщо ви помітили перші симптоми пресбіопії чи інших розладів зору, зверніться до лікаря найближчим часом.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ