АКЦІЯ! Лазерна корекція зору. Знижка -5000 грн на 1 око.

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Кератоконус очей

Кератоконус – що це?

Термін кератоконус походить від двох грецьких слів: «kerato», що означає у перекладі «рогівка», і «konos» — «конус». Кератоконус — дегенеративна хвороба очей, при якій рогівка через структурні зміни витончується та набуває конічної форми на відміну від нормальної — сферичної.

Таке захворювання очей як кератоконус пов’язане з порушенням оптико-механічних властивостей основної речовини рогівки. Волокна, що формують її основу, втрачають свої характеристики міцності. Під дією внутрішньоочного тиску рогівка випинається вперед.

Патологія зазвичай виникає у підлітковому віці, але іноді зустрічається також у молодих людей, частіше до 30 років. Зміна форми рогівки відбувається повільно, зазвичай — протягом кількох років. Проте трапляються також випадки швидкого прогресування кератоконуса.

Чому розвивається кератоконус?

Досі точно не з’ясовано, що є причиною виникнення кератоконуса. Фахівці відзначають вплив стану ендокринної системи, порушення обміну речовин, патологію сполучної тканини. Також, говорячи про причини розвитку кератоконуса, варто згадати про вплив спадковості та несприятливі екологічні фактори (негативну роль можуть зіграти підвищений радіаційний фон та ультрафіолетове опромінення).

Чим небезпечний кератоконус

Через конусоподібну форму рогівки при кератоконусі промені світла в її різних точках переломлюються нерівномірно, тому гострота зору знижується (як при короткозорості), людина бачить предмети спотвореними, лінії – зламаними (як при астигматизмі). При різних ступенях кератоконуса відбувається витончення рогівки (аж до розриву), що супроводжується вираженим больовим синдромом.

Ознаки кератоконусу:

 • неможливість відкоригувати спотворення зору за допомогою стандартних оптичних засобів (окуляри, контактні лінзи);
 • швидке прогресування короткозорості;
 • спотворення зору, схожі на астигматизм;
 • ореоли та засвіти у вечірній і нічний час;
 • на останніх стадіях кератоконуса з’являється помітне неозброєним оком конусоподібне випинання рогівки.

Діагностика кератоконусу в клініці «Ексімер»

Діагностувати кератоконус на ранніх стадіях можна тільки при наявності необхідної апаратури. Ранній кератоконус часто приймають за короткозорість або астигматизм, і як наслідок, втрачають дорогоцінний час, коли можна було призупинити розвиток захворювання. Тому варто пам’ятати, що раптова поява ознак короткозорості, її швидке прогресування, порушення зору, схожі з астигматизмом, можуть насправді виявитися симптомами розвитку кератоконуса.

В офтальмологічній клініці «Ексімер» для детального дослідження стану рогівки і виявлення кератоконуса використовується комплекс сучасного діагностичного обладнання:

 • комп’ютерний рогівковий топограф – дозволяє виявляти найперші ознаки кератоконуса;
 • когерентний томограф – безконтактно досліджує товщину рогівки, аналізує її стан;
 • ендотеліальний мікроскоп – визначає кількісний і якісний склад внутрішнього ендотеліального шару рогівки ока.

Така діагностика дозволяє визначати наявність захворювання на самих ранніх стадіях його появи, гарантує точність постановки діагнозу і складання повної картини зорової системи пацієнта, фіксує і прогнозує виникнення захворювання.

Стадії розвитку кератоконуса

 1. На першій стадії розвитку захворювання відбувається незначна деформація рогівки.
 2. Для другої стадії характерне збільшення деформації рогівки, відбувається помутніння її верхньої частини.
 3. На третій стадії розвитку кератоконуса рогівка набуває вираженої конусоподібної форми, більша її частина стоншується та каламутніє.
 4. На четвертій стадії рогівка помітно випинається, практично повністю стоншується й каламутніє.

З розвитком хвороби, зі зростанням ступенів міопії та астигматизму, неухильно падає гострота зору. Можуть відбуватися болісні розриви рогівки, через які зір втрачається майже повністю.

Діагностика кератоконуса у клініці «Ексімер» у Києві

На ранніх стадіях виявити кератоконус може лише лікар за наявності необхідної апаратури. Ранній кератоконус нерідко сприймають за короткозорість або астигматизм, і як наслідок втрачають час, занедбуючи захворювання. Тому варто пам’ятати про те, що ознаки короткозорості, які з’явилися раптово, її швидке прогресування, спотворення зору схожі з астигматизмом, можуть насправді виявитися симптомами розвитку кератоконуса.

В офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ) для детального дослідження стану рогівки та виявлення кератоконуса використовується комплекс сучасного діагностичного обладнання:

 • комп’ютерний рогівковий топограф — дозволяє виявляти найперші ознаки кератоконуса;
 • когерентний томограф — безконтактно досліджує товщину рогівки, аналізує її стан;
 • ендотеліальний мікроскоп — визначає кількісний та якісний склад ендотеліального шару рогівки ока.

Така діагностика дозволяє визначати наявність захворювання на ранніх стадіях його появи, гарантує точність встановлення діагнозу та складання повної картини зорової системи пацієнта, фіксує й прогнозує виникнення захворювання.

Кератоконус: що робити?

Залежно від стадії захворювання для лікування використовуються сучасні методи лікування кератоконуса:

 • крос-лінкінг;
 • імплантація стромальних кілець (сегментів);
 • кератопластика.

Лікування кератоконусу Крос-лінкінг

Крос-лінкінг

На початковій стадії кератоконуса проводиться процедура крос-лінкінгу (cross-linking у перекладі з анг. — зв’язки, що перехрещуються). Вона полягає у зміцненні рогівки та стабілізації кератоконуса за допомогою спеціального лазера. Процедура дозволяє зміцнити строму рогівки, стабілізувати прогресування кератоконуса, зупинити витончення рогівки.

Імплантація стромальних кілець

Приблизно через місяць після проведення крос-лінкінгу виконується імплантація стромальних кілець у рогівку. Процедура щадним чином змінює поверхню рогівки, її рефракцію, стабілізує рогівку. Цей етап лікування дозволяє досягти відмінних оптичних характеристик.

Кератопластика

При значній мірі розвитку кератоконуса використовується кератопластика. Ця хірургічна операція на рогівці спрямована на відновлення її форми та функцій і передбачає видалення пошкодженої частини рогівки та заміну пошкодженої ділянки донорським трансплантатом.

Фемтосекундний лазер в лікуванні кератоконуса

Зараз у клініці «Ексімер» (Київ) можливе виконання імплантації стромальних кілець та кератопластики за найпрогресивнішою й щадною методикою — за допомогою фемтосекундного лазера. Відсутність механічної дії скорочує відновлювальний період, мінімізує ризик ускладнень, дозволяє зробити втручання персоналізованим, а значить підвищує ефективність лікування кератоконуса.

Лікування кератоконуса в клініці «Ексімер»

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС