В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Амбліопія або синдром «лінивого ока»

Амбліопія — що це?

Амбліопія («ліниве око») – це очне захворювання, при якому стійке зниження гостроти зору одного або двох очей не корегується за допомогою окулярів або контактних лінз.

У нормі зображення предметів потрапляють на центральні області сітківки кожного ока. Якщо закривати по черзі кожне око і порівнювати отримані зображення, то можна помітити, що вони дещо відрізняються один від одного, адже очі бачать предмети під різними кутами. Людський мозок має здатність з’єднувати ці дві картинки в одну, завдяки чому ми отримуємо об’ємне зображення предметів, розрізняємо глибину. Це називається бінокулярний зір. Якщо з будь-яких причин від одного ока зображення надходить нечітке, розмите або погано помітне, мозок, щоб захиститися від двоїння, «вимикає» з зорового процесу око, що бачить гірше. В результаті його функції обмежуються.

Ступені амбліопії

Легкий ступінь
Середній ступінь
Тяжкий ступінь

Залежно від тяжкості захворювання, виділяють чотири ступені амбліопії:

 • низького ступеню – гострота зору 0,8-0,4;
 • середнього ступеню – гострота зору 0,3-0,2;
 • високого ступеню – гострота зору 0,1-0,05;
 • дуже високого ступеню – гострота зору 0,04 та нижче.

В кого може з’явитись амбліопія?

Амбліопія, як правило, стає наслідком невирішених проблем із зором у дитячому віці – дошкільному або молодшому шкільному, коли зорова система активно формується. Найчастіше амбліопія виникає:

 • при косоокості, коли знижена гострота зору в оці, що косить. Як правило, ці два захворювання не просто «сусіди» один з одним, але й утворюють «порочне коло»: амбліопія провокується косоокістю і посилює його перебіг, сприяючи ще більшій косоокості;
 • при тривалій відсутності корекції короткозорості, далекозорості або астигматизму;
 • при різниці рефракції очей більше 3 діоптрій;
 • при користуванні неправильно підібраними окулярами;
 • при тривало існуючій перешкоді для надходження світла до сітківки, наприклад, при помутнінні рогівки, при вродженому помутнінні кришталика (катаракті), опущеній верхній повіці ока (птозі).

Чим небеспечна амбліопія

Якщо вчасно не розпочати лікування амбліопії, наслідки можуть набути незворотній характер. У людей з амбліопією відсутній бінокулярний зір – здатність мозку правильно зіставляти два зображення обох очей в єдине ціле. Ця здатність необхідна для можливості оцінити глибину, черговість розташування предметів в полі зору, об’єм картини, забезпечує цілісність сприйняття. Порушення бінокулярного зору накладає суттєві обмеження: може ускладнити професійну діяльність, координацію рухів. Амбліопія у дорослих не коригується оптичними засобами, і повернути зір в амблиопичного оці неможливо: зміни незворотні.

Симптоми амбліопії

Варто якомога скоріше звернутися до клініки, якщо ви помітили такі тривожні симптоми:

 • погана координація руху, погіршення орієнтування у просторі;
 • швидка стомлюваність очей;;
 • нечіткість видимих об’єктів, своєрідна «пелена» перед очима;
 • двоїння зображення;
 • падіння гостроти зору;
 • порушення колірного сприйняття;;
 • розвиток косоокості.

На початкових стадіях амбліопія може протікати безсимптомно – гарантовано виявити це захворювання може лише спеціаліст.

Існує спеціальний термін, який визначає час, коли ефективність лікування амбліопії є найбільш високою – «чутливий період». Ефективність заходів, вжитих пізніше, знижується до мінімуму. Саме тому лікарі-офтальмологи наполегливо рекомендують систематично проходити діагностичне обстеження, яке дозволить своєчасно виявити патологічні зміни зорової системи.

Чи можна самостійно виявити амбліопію?

Зниження гостроти зору при амбліопії може відбуватися без видимих причин. Про наявність у себе такого захворювання можна навіть не підозрювати. Амбліопія може виявитися при перевірці зору в дорослому віці. Інколи трапляється так, що випадково закривши одне око, людина з’ясовує, що друге її око не бачить. Точний діагноз може поставити тільки лікар-офтальмолог за даними ретельного обстеження зорової системи.

Діагностика амбліопії

Амбліопію в дитинстві необхідно виявити якомога раніше, адже амбліопія найкраще піддається лікуванню саме в дитячому віці . Комплексне діагностичне обстеження дозволяє не тільки виявити амбліопію на ранній стадії, коли зниження гостроти зору можна зупинити, а й визначити причину розвитку «ледачого ока», що необхідно для ефективного лікування.

Амбліопія: що робити?

При виявленні амбліопії у дитини потрібно негайно розпочати лікування. Важливо пам’ятати, що амбліопія в дитинстві не пройде сама по собі. Своєчасне лікування у дитячому віці може повністю повернути зір, нормалізувати функцію бінокулярного зору. Існує спеціальний термін, що визначає час, коли ефективність лікування амбліопії найбільш висока – «чутливий період», який закінчується до восьми-дев’яти років. Тому чим раніше виявлена амбліопія і розпочато відповідне лікування, тим більша ймовірність повного одужання.

Лікування амбліопії у дітей

Лікування амбліопії – непростий багатоетапний процес, що вимагає зусиль і від дитини, і від батьків, але збереження зору того варте. Лікування починається перш за все з усунення причини амбліопії, після чого зусилля спрямовуються на відновлення функцій зорового аналізатора, тобто на підвищення гостроти зору. У клініці «Ексімер» для лікування амбліопії застосовується сучасне апаратне обладнання, в тому числі унікальні прилади, дія яких заснована на принципі роботи біологічного зворотного зв’язку. Процедури кожній дитині призначаються виключно індивідуально. Лікар спостерігає дитину протягом всіх етапів лікування. Вчасно проведене комплексне апаратне лікування дозволяє повністю відновити зір.

Профілактика амбліопії

 • Регулярна діагностика зору дитини на сучасному обладнанні. У дитячому віці обстеження потрібно проходити мінімум раз на рік, за наявності проблем із зором (косоокості, далекозорості та інших) – два рази на рік.
 • Підбір окулярів і контактних лінз у дітей має проводитися грамотно, в спеціалізованій клініці, досвідченим фахівцем, на підставі даних діагностичного обстеження.
 • Час від часу дітям потрібно міняти оптичну корекцію: зорова система дитини розвивається і змінюється. Заміна повинна проходити тільки за рекомендацією і під контролем лікаря-офтальмолога.
 • Дотримання режиму зорових навантажень, правильна організація робочого місця школяра.

Лікування амбліопії у дорослих

Нещодавно амбліопія вважалася захворюванням, яке піддається лікуванню тільки в ранньому дитячому віці (до 7-9 років). З появою програми комп’ютерної нейротерапии «амбліопії RevitalVision» ситуація змінилася. Дорослі пацієнти отримали можливість поліпшити зір, втрачений внаслідок амбліопії.

Комп’ютерна нейротерапія «АМБЛІОПІЯ RevitalVision»

«АМБЛІОПІЯ RevitalVision» — це комплекс вправ з використанням комп’ютерної програми, розроблений ізраїльськими медиками, що пройшов клінічні випробування і схвалений до застосування в США та Ізраїлі.

Результати клінічних випробувань нейротерапії:

 • середнє підвищення гостроти зору — 2 строки оптометричної таблиці;
 • 100% покращення контрастної чутливості.

Найбільш ефективне використання програми нейротерапії для пацієнтів віком від 9 до 55 років, які страждають односторонньої амбліопією. Програма лікування підбирається персонально для кожного пацієнта за результатів першої тестової перевірки, а також в процесі лікування постійно підлаштовується під ступінь сприйнятливості зорової системи.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ