АКЦІЯ! Лазерна корекція зору. Знижка -5000 грн на 1 око.

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Амбліопія або синдром «лінивого ока»

Амбліопія — що це?

Амбліопія («ліниве око») – це офтальмологічне захворювання, що характеризується стійким зниженням гостроти зору одного чи обох очей і не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз.

У нормі зображення предметів потрапляють на центральні області сітківки кожного ока. Якщо закрити по черзі кожне око та порівняти отримані зображення, можна помітити, що вони дещо відрізняються один від одного, адже очі бачать предмети під різними кутами. Людський мозок має здатність поєднувати ці дві картинки в одну, завдяки чому ми отримуємо об’ємне зображення предметів, розрізняємо глибину. Це називається бінокулярним зором. Якщо з якихось причин від одного ока зображення надходить нечітке, розмите чи погано помітне, мозок, щоб захиститися від двоїння, «вимикає» з зорового процесу очей те, що гірше бачить. Внаслідок чого його функції пригнічуються до повної втрати зору.

Ступені амбліопії

Легкий ступінь
Середній ступінь
Тяжкий ступінь

Залежно від тяжкості захворювання, виділяють чотири ступені амбліопії:

 • низького ступеню – гострота зору 0,8-0,4;
 • середнього ступеню – гострота зору 0,3-0,2;
 • високого ступеню – гострота зору 0,1-0,05;
 • дуже високого ступеню – гострота зору 0,04 та нижче.

У кого може з’явитися синдром «лінивого ока»?

У дорослих амбліопія зазвичай стає наслідком невирішених проблем з зором у дитячому віці – дошкільному чи молодшому шкільному, коли зорова система активно формується. Найчастіше амбліопія виникає:

 • при косоокості, коли знижується гострота зору в оці, що косить. Як правило, ці два захворювання не просто «сусідують» один з одним, а й утворюють «порочне коло»: амбліопія провокується косоокістю та посилює її перебіг, сприяючи ще більшій косоокості;
 • при тривалій відсутності корекції короткозорості, далекозорості або астигматизму;
 • при різниці рефракції очей понад 3 діоптрії;
 • при носінні неправильно підібраних окулярів;
 • при тривалій перешкоді для надходження світла до сітківки, наприклад при помутнінні рогівки, вродженому помутнінні кришталика (катаракті), опущенні верхньої повіки (птозі).

Чим небеспечна амбліопія

Якщо вчасно не приступити до лікування амбліопії, «ліниве» око може повністю перестати бачити. У дорослому віці порушення в амбліопічному оці мають необоротний характер. У людині з амбліопією відсутній бінокулярний зір – здатність мозку правильно зіставляти два зображення обох очей в єдине ціле. Ця здатність необхідна для можливості оцінювати глибину, черговість розташування предметів у полі зору, об’єм картини, цілісність сприйняття. Порушення бінокулярного зору накладає суттєві обмеження: може ускладнити професійну діяльність, координацію рухів. Амбліопія у дорослих не коригується оптичними засобами, і повернути зір в амбліопічному оці неможливо: зміни необоротні.

Симптоми амбліопії

Варто якнайшвидше звернутися до клініки, помітивши наступні тривожні симптоми:

 • погана координація рухів, погіршення орієнтування у просторі;
 • швидка втомлюваність очей;
 • нечіткість видимих об’єктів, своєрідна «завіса» перед очима;
 • двоїння зображення;
 • падіння гостроти зору;
 • порушення колірного сприйняття;
 • розвиток косоокості.

На початкових стадіях амбліопія може протікати безсимптомно – виявити це захворювання можна лише у спеціальній клініці, наприклад, в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ).

Існує спеціальний термін, що визначає час, коли ефективність лікування амбліопії найвища – «чутливий період». Ефективність заходів для усунення “лінивого ока”, прийнятих у пізніші терміни у дорослих, знижується до мінімуму. Саме тому лікарі-офтальмологи рекомендують систематично проходити діагностичні обстеження, що дозволяють своєчасно виявити патологічні зміни зорової системи.

Чи можна самостійно виявити амбліопію?

Зниження гостроти зору при амбліопії може бути без видимих причин. Про наявність у себе захворювання іноді можна навіть не підозрювати. Амбліопія може виявитися під час перевірки зору у дорослому віці. Непоодинокі випадки, коли, випадково заплющивши одне око, людина з’ясовує, що інше її око не бачить. Точний діагноз може поставити тільки лікар-офтальмолог, за даними ретельного обстеження зорової системи.

Діагностика амбліопії

Амбліопію у дитинстві необхідно виявити якомога раніше, тому що згодом захворювання може тільки посилитися, аж до повного придушення зорових функцій амбліопічного ока. Комплексне діагностичне обстеження дозволяє не тільки виявити амбліопію на ранній стадії, коли зниження гостроти зору оборотне, але й визначити причину розвитку «лінивого ока», що необхідно для ефективного лікування.

Амбліопія: що робити?

При виявленні амбліопії у дитини потрібно негайно починати лікування. Важливо пам’ятати, що амбліопія у дитинстві не пройде сама по собі, вона лише прогресуватиме. У дитячому віці при правильному та своєчасному лікуванні можна повністю повернути гостроту зору, нормалізувати функцію бінокулярного зору. Існує спеціальний термін, що визначає час, коли ефективність лікування амбліопії найвища – «чутливий період», який закінчується до восьми-дев’яти років. Тому чим раніше виявлено амбліопію та розпочато відповідне лікування, тим більша ймовірність повного одужання.

Лікування амбліопії у дітей у Києві

Лікування амбліопії — непростий багатоетапний процес, що вимагає зусиль і від дитини, і від батьків, але збереження зору того варте. Лікування починається насамперед з усунення причини амбліопії, після чого зусилля спрямовуються на відновлення функцій зорового аналізатора, тобто на підвищення гостроти зору. У клініці «Ексімер» (Київ) для лікування амбліопії застосовується сучасне апаратне обладнання, у тому числі унікальні прилади, дія яких ґрунтується на принципі роботи біологічного зворотного зв’язку. Процедури кожній дитині призначаються індивідуально, на всіх етапах відстежуються лікарем. Вчасно проведене комплексне апаратне лікування дозволяє відновити гостроту зору аж до повної нормалізації.

Запобігання виникненню амбліопії

 1. Регулярна діагностика зору дитини на сучасному обладнанні. У дитячому віці обстеження потрібно проходити мінімум раз на рік, за наявності проблем з зором (косоокості, далекозорості) – двічі на рік.
 2. Підбір окулярів та контактних лінз у дітей повинен проводитися грамотно, у спеціалізованій клініці, досвідченим фахівцем, на підставі даних діагностичного обстеження.
 3. Іноді дітям необхідно змінювати оптичну корекцію: зорова система дитини розвивається та змінюється. Заміна повинна проходити лише за рекомендацією та під контролем лікаря-офтальмолога.
 4. Дотримання режиму зорових навантажень, правильна організація робочого місця школяра.

Лікування амбліопії у дорослих

Ще зовсім нещодавно амбліопія вважалася захворюванням, яке піддається лікуванню лише у ранньому дитячому віці (до 7-9 років). З появою програми комп’ютерної нейротерапії «АМБЛІОПІЯ RevitalVision» ситуація змінилася. Дорослі пацієнти отримали можливість покращити зір, втрачений внаслідок амбліопії.

Комп’ютерна нейротерапія «АМБЛІОПІЯ RevitalVision»

«АМБЛІОПІЯ RevitalVision» — це комплекс вправ з використанням комп’ютерної програми, розроблений ізраїльськими медиками, що пройшов клінічні випробування та схвалений до застосування у США та Ізраїлі.

Результати клінічних випробувань нейротерапії:

 • середнє поліпшення гостроти зору — 2 рядки оптометричної таблиці;
 • 100% приріст контрастної чутливості.

Найефективніше використання програми нейротерапії для пацієнтів від 9 до 55 років, які страждають на односторонню амбліопію. Програма лікування підбирається персонально кожному пацієнту, за результатами першої тестової перевірки, а також у процесі лікування постійно підлаштовується під ступінь сприйнятливості зорової системи. Вартість лікування амбліопії у Києві можна дізнатися, перейшовши до розділу “Ціни”.

Перейти до розділу “Ціни”

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС