В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Глаукома очей

Глаукома – що це?

Глаукома – очне захворювання, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску.

У здоровому оці постійно підтримується певний тиск (18-22 мм рт. Ст.) Завдяки балансу притоку і відтоку рідини. При глаукомі порушується циркуляція рідини. Вона накопичується, і внутрішньоочний тиск починає рости. Зоровий нерв і інші структури ока зазнають підвищене навантаження, порушується кровопостачання ока. Очний нерв поступово атрофується, і зорові сигнали перестають надходити в головний мозок. Людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір, в результаті чого обмежується поле зору, може відбутися незворотна втрата зору.

Інформація

За даними статистики, в Україні глаукому діагностовано у 205 тисяч чоловік. Щорічно виявляється близько 25 тисяч нових випадків захворювання на глаукому.

Причини виникнення глаукоми

Основна причина виникнення глаукоми – підвищений внутрішньоочний тиск. У свою чергу, внутрішньоочний тиск може підвищуватися внаслідок двох основних чинників:

 • внутрішньоочна рідина утворюється у надмірній кількості;
 • порушується виведення внутрішньоочної рідини через дренажну систему ока внаслідок її змін.

Стадії розвитку глаукоми

Залежно від особливостей стану диску зорового нерву, а також ступеня звуження поля зору виділяють чотири стадії розвитку глаукоми:

 • Перша, початкова стадія – характеризується появою плями при нормальному периферичному зорі, яке заважає погляду, відзначається поглиблення диску зорового нерву у центральній зоні.
 • Друга, розвинена стадія – характеризується стійким звуженням поля зору з внутрішньої (носової) частини, під час обстеження відзначається поглиблення диску зорового нерву по краях.
 • Третя – стадія, що вже далеко зайшла– характеризується звуженням поля зору з різних сторін або збереженням лише деяких його ділянок, спостерігається виражене поглиблення країв диску зорового нерву.
 • Четверта, термінальна стадія – характеризується або втратою предметного зору із збереженням світловідчуття, або повною втратою зору, сліпотою.

В якому віці може розвинутися глаукома?

Глаукома може виникнути в будь-якому віці, але частіше за все розвивається у літніх людей.

Залежно від того, коли розвивається глаукома, розрізняють:

 • вроджену глаукому – проявляється в перші тижні і місяці життя, а іноді через кілька років після народження. Зустрічається вкрай рідко, вимагає оперативного лікування і спостереження;
 • юнацьку глаукому (ювенільну, або глаукому молодого віку) – діагностується у дітей старше трьох років;
 • первинну глаукому– як правило, розвивається після 40 років;
 • вторичную глаукому – виникає як наслідок інших очних (запальних, судинних, дистрофічних, пов’язаних з патологією кришталика, травм) або загальних захворювань.

Хто в групі ризику?

 • родичі (в тому числі далекі) хворих на глаукому;
 • люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск знаходиться у верхній межі норми;
 • люди з високим ступенем короткозорості після 40 – 50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);
 • люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїти, іридоцикліти) очей;
 • люди старші 60 – 70 років, навіть ті, хто не скаржаться на очі;
 • люди з діабетом, ендокринними, нервовими і серцево-судинними захворюваннями;
 • люди, які потребують тривалого курсу лікування гормональними препаратами;
 • люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку;
 • люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском.

Симптоми глаукоми

Підступність глаукоми в тому, що на початкових етапах вона може протікати абсолютно безсимптомно, а зорові функції між тим втрачаються. Початок захворювання рідко вдається встановити, процес повільно і непомітно прогресує до певного стану.

Як бачить людина при глаукомі:

Здорове око
Глаукома

Перший привід для хвилювання – зоровий дискомфорт: затуманення зору відразу після сну, коли відкриваються очі, та поява райдужних кіл навколо джерел світла при погляді на них. На початковій стадії глаукоми ці явища зникають через декілька хвилин після сну. Причина – набряк рогівки, зумовлений підвищенням внутрішньоочного тиску в нічний час. Якщо такі відчуття продовжують повторюватися, потрібно негайно звернутися до лікаря-офтальмолога і пройти повну діагностику зорової системи.

Чим небеспечна глаукома

Головна небезпека глаукоми – безповоротна втрата зору, якщо виявлення захворювання та лікування відбулося несвоєчасно. Втрачені внаслідок глаукоми зорові характеристики повернути неможливо, можна лише зупинити прогресування захворювання.

Що таке гострий напад глаукоми?

Гострий напад глаукоми розвивається в результаті раптового і різкого підвищення внутрішньоочного тиску. Основні симптоми гострого нападу первинної глаукоми: різкий біль в оці, який відкликає головний быль (найчастіше в області чола і скроні на стороні ураженого ока) і може супроводжуватися нудотою, блювотою, неприємними відчуттями в області серця і брадикардією, загальною слабкістю. При гострому нападі глаукоми необхідно негайно звернутися до лікаря. Якщо допомога кваліфікованих фахівців не була надана вчасно, зір можна втратити назавжди.

Діагностика глаукоми

Своєчасна діагностика глаукоми – це перший крок до збереження зору. Виявити глаукому може лікар-офтальмолог після повного діагностичного обстеження всієї зорової системи. Щоб визначити початок захворювання, одного вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо. При комплексній діагностиці на сучасному обладнанні детально обстежується очне дно і диск зорового нерва, а також досліджується поле зору. Тільки в ході такої діагностики можна виявити ті початкові прояви, які виникають до самих ранніх змін в поле зору, і вчасно зупинити розпочатий процес. Іноді внутрішньоочний тиск підвищений, але інші ознаки глаукоми відсутні. Це зустрічається при різних ендокринних розладах і вимагає всебічного обстеження пацієнта.

Форми глаукоми

Відкритокутова глаукома становить понад 90% випадків захворювання на цю недугу. При відкритокутовій глаукомі доступ до природної дренажної системи ока відкритий, але порушені її функції. Результат – поступове підвищення внутрішньоочного тиску. Як правило, відкритокутова глаукома характеризується безсимптомним, практично непомітним перебігом захворювання. Так як поле зору звужується поступово, людина іноді зовсім випадково виявляє, що у неї бачить тільки одне око. У деяких випадках бувають скарги на періодичну появу райдужних кіл при погляді на джерело світла, затуманення зору.

При закритокутовій глаукомі внутрішньоочна рідина накопичується через те, що немає доступу до природної дренажної системи ока: райдужка перекриває кут передньої камери. В результаті тиск зростає, що може привести до гострого нападу глаукоми.

Глаукома: що робити?

Глаукому ні в якому разі не можна залишати без уваги. Регулярне динамічне обстеження зорової системи і дотримання рекомендацій лікаря – ось запорука успішного лікування, адже боротьба з глаукомою – це активний процес не тільки з боку лікаря, але і з боку пацієнта. У клініці «Ексімер» проводять ефективні хірургічні втручання, що дозволяють нормалізувати рівень внутрішньоочного тиску. Індивідуальна програма лікування підбирається в залежності від форми, стадії глаукоми, супутніх захворювань. Потрібно пам’ятати, що при своєчасному лікуванні можна зберегти зір.

Лікування глаукоми в клініці «Ексімер»

При глаукомі будь-яке лікування спрямоване на (зниження) нормалізацію внутрішньоочного тиску. Лікування глаукоми може бути консервативним (медикаментозним) і хірургічним (в тому числі лазерним). Консервативне лікування полягає в підборі спеціальних медикаментозних препаратів після ретельного діагностичного обстеження та направлене на зниження внутрішньоочного тиску. При підборі препарату враховуються всі особливості – сполучуваність з іншими ліками, а також можливі протипоказання. Але важливо пам’ятати, що краплі не відновлюють баланс рідини в оці, а лише штучно його підтримують.

Хірургічне лікування глаукоми направлене на створення додаткових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини без застосування лікарських препаратів. Воно дозволяє відновити природний баланс рідини в оці при відкритокутовій формі глаукоми. При закритокутовій формі застосовуються як традиційні операції, так і метод видалення прозорого кришталика з імплантацією інтраокулярної лінзи (при невідповідності розміру кришталика з розміром ока). У клініці «Ексімер» для лікування глаукоми застосовуються найсучасніші методики хірургічного лікування: НГСЕ – непроникаюча глибока склеректомія, лазерна трабекулопластика, лазерна іридектомія.

Глаукома і катаракта

Якщо глаукома ускладнена катарактою – помутнінням кришталика, то виникає необхідність хірургічного лікування обох цих захворювань. Однак нерідкі випадки, коли саме катаракта стає причиною вторинної глаукоми. Відбувається це при запущених випадках катаракти, коли кришталик не тільки мутніє, а й збільшується в розмірах, перешкоджаючи нормальному відтоку внутрішньоочної рідини. Буває, що для нормалізації тиску досить видалити кришталик, який через зрілу катаракту збільшився у розмірах. В інших випадках проводиться одномоментна операція по лікуванню катаракти і глаукоми.

Лікування глаукоми в клініці «Ексімер»

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ