Лазерна корекція зору за спеціальною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Глаукома очей

Глаукома – що це?

Глаукома – офтальмологічне захворювання, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску.

У здоровому оці постійно підтримується певний тиск (18–22 мм рт. ст.) завдяки балансу припливу та відтоку рідини. При глаукомі порушується її циркуляція. Вона накопичується, і внутрішньоочний тиск починає зростати. Зоровий нерв та інші структури ока зазнають підвищеного навантаження, порушується кровопостачання ока. Внаслідок чого очний нерв атрофується, і зорові сигнали перестають надходити до головного мозку. Основними ознаками глаукоми є те, що людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір, обмежується зона видимості. У результаті цього може настати незворотна втрата зору.

Інформація

За даними статистики, в Україні глаукома діагностована у 205 тисяч людей. Щорічно виявляється близько 25 тисяч нових випадків захворювання на глаукому.

Причини виникнення глаукоми

Основна причина виникнення глаукоми – підвищений внутрішньоочний тиск. Своєю чергою, внутрішньоочний тиск може підвищуватися внаслідок двох основних факторів:

  • внутрішньоочна рідина утворюється у надмірній кількості;
  • порушується виведення внутрішньоочної рідини через дренажну систему ока внаслідок її змін.

Стадії розвитку глаукоми

Залежно від особливостей стану диска зорового нерва, а також ступеня звуження поля зору виділяють чотири стадії розвитку глаукоми:

  1. Перша, початкова стадія. Ознаками глаукоми на ранній стадії є поява сліпої плями, що заважає погляду, при нормальному периферичному зорі, відзначається поглиблення диска зорового нерва у центральній зоні.
  2. Друга, розвинена стадія. Характеризується стійким звуженням поля зору з внутрішнього (носового) боку, при обстеженні відзначається поглиблення диска зорового нерва з обох боків.
  3. Третя стадія — та, що далеко зайшла. При ній відзначається звуження поля зору з різних боків або збереження деяких його ділянок, спостерігається виражене крайове поглиблення диска зорового нерва.
  4. Четверта, термінальна стадія. Характеризується або втратою предметного зору зі збереженням світловідчуття, або повною втратою зору, сліпотою.

В якому віці може розвинутися глаукома?

Глаукома може виникнути у будь-якому віці, але найчастіше з’являється у літніх людей.

Залежно від того, коли розвивається глаукома, розрізняють:

  • вроджену глаукому – проявляється у перші тижні та місяці життя, а іноді через кілька років після народження. Зустрічається вкрай рідко, потребує оперативного лікування та спостереження;
  • юнацьку глаукому (ювенільну, або глаукому молодого віку) – діагностується у дітей старше трьох років;
  • первинну глаукому — зазвичай розвивається після 40 років;
  • вторинну глаукому – виникає як наслідок інших офтальмологічних (запальних, судинних, дистрофічних, пов’язаних з патологією кришталика, травм) чи загальних захворювань.

Хто в групі ризику?

  • родичі (зокрема далекі) хворих на глаукому;
  • люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск знаходиться у верхній межі норми;
  • люди з високим ступенем короткозорості після 40-50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);
  • люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїт, іридоцикліт);
  • люди старше 60-70 років, які навіть не пред’являють скарг на очі;
  • люди з діабетом, ендокринними, нервовими та серцево-судинними захворюваннями;
  • люди, які проходять тривалий курс лікування гормональними препаратами;
  • люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку;
  • люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском.

Симптоми глаукоми

Підступність глаукоми у тому, що на початкових етапах вона може протікати абсолютно безсимптомно, а зорові функції тим часом втрачаються. Початок захворювання рідко вдається встановити, процес повільно та непомітно прогресує до певного стану.

Як бачить людина при глаукомі:

Здорове око
Глаукома

Перші ознаки глаукоми – зоровий дискомфорт: затьмарення зору відразу після сну, коли розплющуються очі, та поява райдужних кіл навколо джерел світла при погляді на них. На початковій стадії глаукоми ці явища зникають за кілька хвилин після сну. Причина – у набряку рогівки через застій крові під час сну. Він, своєю чергою, обумовлений підвищенням внутрішньоочного тиску у нічний час. Якщо такі відчуття продовжують повторюватися, потрібно негайно звернутися до лікаря-офтальмолога та пройти повну діагностику зорової системи в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ).

Чим небеспечна глаукома

Головна небезпека глаукоми – без своєчасного виявлення захворювання та вчасно розпочатого лікування зір безповоротно втрачається. Втрачені внаслідок глаукоми зорові характеристики повернути неможливо, можна лише зупинити прогрес захворювання.

Що таке гострий напад глаукоми?

Гострий напад глаукоми розвивається внаслідок раптового та різкого підвищення внутрішньоочного тиску. Основні симптоми гострого нападу первинної глаукоми: різкий біль в оці, який віддає головним болем (найчастіше у ділянку чола та скроні на боці ураженого ока) і може супроводжуватися нудотою, блюванням, неприємними відчуттями в області серця та брадикардією, загальною слабкістю. При гострому нападі глаукоми необхідно негайно звернутися до лікаря. Якщо допомога кваліфікованих фахівців не була надана вчасно, зір можна втратити назавжди.

Діагностика глаукоми

Своєчасна діагностика глаукоми – це перший крок до збереження зору. Виявити глаукому може лікар-офтальмолог після повного діагностичного обстеження усієї зорової системи. Щоб визначити початок захворювання, простого виміру внутрішньоочного тиску недостатньо. При комплексній діагностиці у клініці «Ексімер» (Київ) на сучасному обладнанні детально вивчається очне дно та диск зорового нерва, а також досліджується поле зору. Лише під час такої діагностики можна виявити ті початкові прояви, які виникають до ранніх змін у полі зору, і вчасно зупинити процес, що почався. Іноді внутрішньоочний тиск підвищений, але інші ознаки глаукоми відсутні. Це зустрічається при різних ендокринних розладах та потребує всебічного обстеження пацієнта.

Форми глаукоми

Відкритокутова глаукома становить понад 90% випадків захворювання на цю недугу. При відкритокутовій глаукомі доступ до природної дренажної системи ока відкритий, але порушено її функції. Результат – поступове підвищення внутрішньоочного тиску. Зазвичай відкритокутова глаукома характеризується безсимптомним, практично непомітним перебігом захворювання. Оскільки поле зору звужується поступово, людина іноді випадково виявляє, що вона бачить лише на одне око. У деяких випадках бувають скарги на періодичну появу райдужних кіл при погляді на джерело світла, затьмарення зору.

При закритокутовій глаукомі внутрішньоочна рідина накопичується через те, що немає доступу до природної дренажної системи ока: райдужка перекриває кут передньої камери. Внаслідок чого тиск наростає, що може призвести до гострого нападу глаукоми.

Глаукома: що робити?

Таке захворювання очей, як глаукома, у жодному разі не можна залишати без уваги. Регулярне динамічне обстеження зорової системи та дотримання рекомендацій лікаря – ось запорука успішного лікування, адже боротьба з глаукомою – це активний процес не лише з боку лікаря, а й з боку пацієнта. У клініці «Ексімер» проводяться ефективні методи лікування глаукоми, що дозволяють нормалізувати рівень внутрішньоочного тиску. Індивідуальна програма профілактики та лікування підбирається залежно від форми, стадії глаукоми, супутніх захворювань. Потрібно пам’ятати, що при своєчасному лікуванні будь-якої (навіть пігментної) глаукоми можна зберегти зір.

Чи лікують глаукому у Києві у клініці «Ексімер»

При глаукомі лікування спрямовано на зменшення внутрішньоочного тиску. Лікування глаукоми може бути консервативним (медикаментозним) та хірургічним (у тому числі лазерним). Медикаментозне лікування полягає у підборі спеціальних препаратів після ретельного діагностичного обстеження та спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску. При підборі препарату враховуються всі особливості та поєднання з іншими ліками, протипоказання. Але важливо пам’ятати, що краплі не відновлюють баланс рідини в оці, лише штучно його підтримують.

Хірургічне лікування глаукоми в офтальмології спрямоване на створення додаткових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини без застосування лікарських засобів. Воно дозволяє відновити природний баланс рідини в оці при відкритокутовій формі глаукоми. При закритокутовій формі застосовуються як традиційні операції, так і метод видалення прозорого кришталика з імплантацією інтраокулярної лінзи (при невідповідності величини кришталика величині ока). У київській офтальмологічній клініці «Ексімер» для лікування глаукоми застосовуються найсучасніші методи хірургічного лікування: НГСЕ – непроникаюча глибока склеректомія, лазерна трабекулопластика, лазерна іридектомія.

Глаукома і катаракта

Якщо глаукома ускладнена катарактою — помутнінням кришталика, виникає необхідність хірургічного лікування обох цих захворювань. Проте нерідкі випадки, коли саме катаракта стає причиною вторинної глаукоми. Відбувається це при занедбаних випадках катаракти, коли кришталик не лише каламутніє, але й збільшується у розмірах, перешкоджаючи нормальному відтоку внутрішньоочної рідини. Буває, що глаукома усувається після операції з видалення збільшеного у розмірах через зрілу катаракту кришталика. В інших випадках проводиться одночасне хірургічне втручання для лікування катаракти та глаукоми.

Лікування глаукоми в клініці «Ексімер»

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ