Для лікування катаракти ока застосовують найсучасніші та технологічні методики консервативного, хірургічного, лазерного лікування в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ). У наші дні катаракта стала одним з найпоширеніших захворювань очей. Вважається, що якби люди жили до 90 років, то 100% населення мали б таку хворобу. Щодо України, то приблизно 60% населення віком від 60 років на сьогоднішні вже мають катаракту.
Для того, щоб зрозуміти, чи варто людині проходити лікування катаракти чи поки що потрібно тільки спостереження лікаря, рекомендуємо відвідати офтальмолога, який після комплексної діагностики зможе встановити точний діагноз і дати рекомендації.
- Діагностика катаракти
- Операції на катаракту ока
- Мікрохірургічне обладнання клінік «Ексімер»
- Як підготуватися до операції з видалення катаракти
- Катаракта в питаннях і відповідях
- Правда і брехня про катаракту
- Ультразвукова факоемульсифікація – операція з видалення катаракти
- Імплантація інтраокулярної лінзи (штучного кришталика ока)
- Діагностика та лікування вторинної катаракти
Якщо захворювання викликає у людини дискомфорт і неможливість виконувати свої звичні дії, тоді лікар може рекомендувати видалення катаракти у Києві, де розташований офтальмологічний центр «Ексімер».
Як людина бачить при катаракті?
Катарактою називають помутніння кришталика – природної лінзи людського ока. Кришталик розташований за райдужною оболонкою ока та у здоровому стані він прозорий. Саме завдяки його прозорості людина чітко та ясно бачить предмети на далекій та близькій відстані. Коли виникають якісь помутніння кришталика – це явище називають катарактою.
Характерні ознаки катаракти:
- затьмарення зору;
- необхідність у частій зміні окулярів з великими діоптріями;
- зміна сприйняття кольору;
- тимчасове поліпшення зору на якийсь час, а потім різке його падіння.
Людина може лише констатувати факт, що вона стала гірше бачити, а справжню причину зниження зору зможе виявити лише лікар після проведення комплексного огляду.
Чим небезпечне зволікання у лікуванні катаракти
Якщо не лікувати катаракту, то з’являється ризик розвитку небезпечного ускладнення – вторинної глаукоми. Кришталик не тільки мутніє, а й збільшується у розмірах (набухає), внаслідок чого порушується відтік рідини, підвищується внутрішньоочний тиск. При глаукомі зоровий нерв та інші структури ока зазнають значного навантаження, в оці порушується кровопостачання, у зв’язку з цим сигнали перестають надходити до кори головного мозку та людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір. Зорові властивості, втрачені при глаукомі, відновити вже не можна.
Що буде, якщо не лікувати катаракту?
Про лікування катаракти свого часу дуже гарно сказав визначний офтальмолог, академік Святослав Федоров: «Катаракта – це не груша. Не треба чекати її дозрівання, а оперувати, як тільки вона стала причиною зниження зору». В іншому випадку катаракта призводить до повної сліпоти людини. Тоді як заміна кришталика дозволяє повернути зір пацієнту за 10-15 хвилин. У нас в операційній нерідко бували випадки, коли людина не бачила багато років, а потім буквально, встаючи зі столу, ставала зрячою та просто не могла повірити у це диво.
Ще одна з причин необхідності лікування полягає у тому, що катаракта може призводити до супутніх захворювань очей. Так, кришталик, каламутніє та збільшуючись в об’ємі, може ускладнювати відтік рідини в оці та викликати розвиток вторинної глаукоми. Тому дуже важливо вчасно звернутися до офтальмолога, щоб виявити недугу на ранній стадії та розпочати лікування.
Чому не можна вилікувати катаракту без операції?
Доведених консервативних методів, на жаль, сьогодні не існує. Лікування катаракти без заміни кришталика неможливе. Ні вітамінні краплі, ні електростимуляція, ні світлова терапія не здатні впоратися з цим захворюванням. Уявіть самі, як можна повернути каламутному білку (а кришталик – це, власне, білкова структура) – прозорість. Це все одно, що спочатку зварити яйце, а потім спробувати зробити його знову сирим. На сьогодні це неможливо. Тому єдиний ефективний метод перемогти катаракту — це операція та заміна кришталика на штучну інтраокулярну лінзу. Наразі хірургія катаракти, за визначенням ВООЗ, є найреабілітуючою операцією з усіх наявних у світі.
Діагностика катаракти
Катаракта – це захворювання, яке легко встановлюється під час рутинного огляду з розширеною зіницею. Тільки таким чином лікар-офтальмолог може за допомогою біомікроскопа оглянути кришталик ока та виявити помутніння, що свідчать про розвиток недуги.
При появі катаракти погіршується передача світла, тому зображення може спотворюватися або змінюється сприйняття кольору. Людина починає гірше бачити, їй стає складніше справлятися з такими навантаженнями, як читання, керування автомобілем, особливо це стає відчутно при яскравому освітленні.
За будь-якої підозри на катаракту або інше погіршення зору, людина повинна проходити діагностику в офтальмолога. Взагалі, є рекомендація ВООЗ, згідно з якою після 40 років люди мають щороку оглядатися у вузького спеціаліста.
Показання до лікування катаракти
Порушення звичайної життєдіяльності є головним показанням для лікування катаракти. Що це означає? Водієві стає складно керувати автомобілем, льотчику пілотувати літак, швачці – працювати за машинкою. Тобто не гострота зору, не ступінь зрілості катаракти є головним показанням до її видалення, а відчуття дискомфорту, яке відчуває людина у своїх щоденних справах.
Доволі часто операцію з видалення катаракти проводять при мінімальному помутнінні кришталика, яке розташовано досить несприятливо, наприклад, у самому центрі ока. І коли на яскравому світлі зіниця звужується, то крихітне помутніння заважає людині якісно виконувати повсякденні обов’язки, такі як робота за комп’ютером, приготування їжі, читання.
Протипоказання до видалення катаракти
Абсолютних протипоказань до видалення катаракти практично немає. Головне — кожній операції має передувати ретельна діагностика зору та обстеження пацієнта. Тільки після проведення цих етапів хірург клініки «Ексімер» (Київ) приймає рішення, як лікувати катаракту. Які є винятки?
Операцію з заміни кришталика не виконують:
- При загостренні хронічних захворювань та гострому запальному чи інфекційному процесі в організмі.
- Після нещодавно перенесеного інсульту чи інфаркту.
- При онкологічних захворюваннях очей.
- При деяких психічних відхиленнях, пов’язаних із можливою неадекватною поведінкою пацієнта під час операції.
Водночас хочеться наголосити, що вік не є протипоказанням до операції. Заміна кришталика при катаракті у Києві в нашій клініці здійснювалася пацієнтам і у 80, і у 90 і навіть 100 років. І це величезне полегшення для людини вилікувати катаракту та у похилому віці мати можливість добре бачити, самостійно виконувати свої життєво необхідні обов’язки.
Підготовка до хірургії катаракти
Підготовка до операції з видалення катаракти займає значно більше часу, ніж сама операція. Отже, після діагностики та рішення про операцію людина має пройти низку обстежень. Це загальний аналіз крові, консультації суміжних фахівців, флюорографія – такі вимоги МОЗ України. І по суті це правильно, тому що люди рідко ходять до лікаря, а супутні захворювання можуть вплинути на результат операції та гостроту зору.
Безпосередньо у день операції людина проводить у клініці 1,5-2 години, у тому числі понад годину займає підготовка – огляд, підписання документів, оплата, розширення зіниці. А сама операція проходить від 2-х до 15 хвилин залежно від стану зору та супутніх офтальмологічних захворювань.
Переваги лікування катаракти в центрі «Ексімер»

стандарти
лікування

якість
зору

і комфортне
лікування

період
реабілітації
Офтальмологічна клініка «Ексімер» працює понад 22 роки в Україні. Ми одні з перших запровадили всі найсучасніші методики лікування офтальмологічних захворювань. Одним з пріоритетних напрямків роботи клініки є видалення катаракти. Ми знаємо про це захворювання все та вміємо його лікувати. Довіривши нам свій зір, ви можете бути впевнені в якісному результаті.
Якщо ви ще не визначилися, де лікувати катаракту у Києві, то нижче вказано ряд причин обрати для цієї операції саме клініку «Ексімер»:
- У нас представлені всі передові методики видалення катаракти.
- Ми працюємо тільки з найкращими світовими виробниками мікрохірургічної техніки та інтраокулярних лінз.
- Операція з видалення катаракти відбувається у режимі 1 дня.
- Ми використовуємо лише крапельну анестезію.
- Перед операцією ви проходите консультацію з нашим досвідченим анестезіологом. Також він супроводжує вас під час операції та після її закінчення.
- У вартість операції входять всі витратні матеріали, а також ліки, які потрібні пацієнту у післяопераційному періоді.
- 24 години після операції з вами на зв’язку наш лікар.
- Наша клініка знаходиться у центрі Києва.
Операції з видалення катаракти виконують офтальмохірурги з колосальним досвідом роботи, за плечима яких тисячі успішних операцій.
Методи лікування
Хірургічне лікування катаракти
Сучасна операція з видалення катаракти методом факоемульсифікації полягає у тому, що в оболонці ока проводиться крихітний розріз, який не перевищує 2 мм. Потім розкривається передня капсула кришталика та за допомогою ультразвуку кришталик подрібнюється до найменшого стану. Потім каламутні білкові маси виводяться з ока за допомогою ультразвукового наконечника.
Після цього всередину ока імплантується інтраокулярна лінза, яка розгортається у порожнині ока та займає своє місце. Зір при цьому відновлюється практично відразу, як пацієнт встає зі столу. Все хірургічне лікування катаракти триває від 2-х до 15 хвилин.
Операція з видалення катаракти ока
Раніше катаракту видаляли, тільки коли у людини наставала повна сліпота. Тому що кришталик з прозорого ставав каламутним і хірург добре бачив його під час операції. У наш час сучасна апаратура, хірургічні мікроскопи та новітні технології дозволяють виконувати таку послугу як операція на катаракту ока на ранніх стадіях, якщо це рекомендовано лікарем.
Докладніше про операцію катаракти — перейти за посиланням.
Етапи хірургічного лікування катаракти
Операція з видалення катаракти триває від двох до п’ятнадцяти хвилин. За цей час:
- У передній капсулі кришталика виконується мікророзріз трохи більше ніж 2 мм. Цей розріз є самогерметизованим і не потребує накладання швів.
- Потім у розріз вводиться ультразвуковий зонд, і кришталик роздроблюється до дрібного стану.
- Залишки подрібненого кришталика виводяться з ока шляхом аспірації (усмоктування) за допомогою ультразвукового наконечника.
- Через той же розріз вводиться інтраокулярна лінза (ІОЛ), яка розкривається вже на місці та займає центральне положення.
- Спочатку та наприкінці операції ділянка ока обробляється дезінфікувальним засобом.
Анестезія під час операції
Сучасний рівень розвитку хірургії катаракти дозволяє використовувати під час операції крапельну анестезію. У деяких випадках анестезувальні препарати вводяться всередину ока.
На етапі підготовки до операції пацієнт обов’язково проходить консультацію з анестезіологом, який визначає найсприятливіші препарати для анестезії. Також протягом всієї операції лікар-анестезіолог присутній в операційній поряд з пацієнтом та контролює рівень його тиску, пульсу й решти показників.
Після операції пацієнт перші пів години перебуває під наглядом анестезіолога, який слідкує за його станом.
Результат хірургічного видалення катаракти
Багато пацієнтів до операції протягом тривалого часу практично не бачать навіть світла, тоді як після заміни кришталика зір повертається блискавично. І часто люди шкодують, що довгі роки свого життя провели у напівтемряві.
Варто сказати, що зір після операції може бути навіть кращим, ніж у молодості. Чому? Річ у тому, що в юності у пацієнта могла бути короткозорість або далекозорість. У той час як сучасні технології використання спеціальних кришталиків дозволяють отримати чудовий зір, можливість бачити на різних відстанях – поблизу, і вдалину одночасно. Крім того, кришталик, що імплантується, не змінює своїх властивостей десятки років.
Реабілітація після хірургічного видалення
Обмеження після хірургії катаракти є мінімальними. Тобто з перших хвилин після операції катаракти пацієнт може нахилятися, готувати собі їжу, приймати душ, керувати автомобілем, читати, працювати за комп’ютером, дивитися телевізор тощо.
Обмежень після операції катаракти декілька:
- Перші три доби не торкатися ока руками. Через три дні розрізи гояться і ймовірність інфікування мінімальна.
- Не підіймати вагу понад 15-20 кг.
- Закапувати краплі згідно з рекомендаціями лікаря.
Якщо раптом щось йде не за планом, наприклад, око почервоніло, почало боліти, погіршився зір, з’явилися виділення – кожен пацієнт може зателефонувати черговому лікарю та отримати консультацію, або необхідне лікування.
Лікування вторинної катаракти
Залежно від хірургічної техніки та зміни кришталика, розвиток вторинної катаракти можна значно уповільнити. Але все-таки від 5 до 15% пацієнтів через 3-5 років після операції катаракти мають вторинну катаракту, яка спричиняє погіршення зору.
Вторинна катаракта лікується дуже швидко без анестезії та аналізів за допомогою спеціального лазера. Ця процедура настільки проста, що у Великій Британії, наприклад, її роблять навіть медсестри. Відразу після лазерного лікування вторинної катаракти зір відновлюється і ця проблема не турбує пацієнта.
Детальніше про лікування вторинної катаракти дивіться на сайті клініки «Ексімер» (Київ).
Одночасне лікування катаракти й глаукоми
На жаль, з віком проблеми з зором можуть посилюватись, і крім катаракти у пацієнта з’являються інші захворювання, лікувати які надважливо по черзі.
Насамперед операції має передувати повна діагностика та консультація спеціаліста з сітківки (ретинолога).
Одночасне видалення катаракти та глаукоми залежить від причини виникнення глаукоми. Якщо це захворювання виникло через розвиток катаракти, так звана вторинна глаукома, тоді після заміни кришталика, внутрішньоочний тиск може нормалізуватися.
Якщо ж катаракта розвивалася вже на тлі глаукоми, тоді в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ) вам можуть запропонувати за один раз виконати дві операції:
— лікування глаукоми за допомогою глибокої непроникаючої склеректомії, яка дозволяє відновити відтік рідини в оці;
— лікування катаракти з застосуванням факоемульсфікації та заміною кришталика.
Перша та друга операція виконуються під крапельною анестезією, без накладання швів і не вимагають госпіталізації.
Чому не потрібно боятися операції?
Нерідко пацієнти відтягують розв’язання проблеми, але катаракта дуже небезпечне захворювання, і лікування варто проводити негайно. Чекати на розвиток хвороби небезпечно, тому що з часом ядро кришталика ущільнюється, і маніпуляції з ним ускладнюються. Крім того, ви втратите багато часу, живучи з поганим зором. Адже тільки повноцінний зір може забезпечити високу якість життя.
Клініка «Ексімер» у Києві спеціалізується на катарактальній хірургії, тому ми створили всі умови для успішного лікування цього захворювання. Довіривши нам свій зір, ви можете бути впевнені, що всі процеси будуть виконані на найвищому рівні з застосуванням сучасного обладнання та якісних витратних матеріалів. Щоб виконати видалення катаракти у Києві — звертайтеся за допомогою до нашого офтальмологічного центру. «Ексімер» – це лідер катарактальної хірургії, і ми можемо запропонувати вам усі умови для успішного лікування захворювання.
Де зробити операцію катаракти?
Якщо ви проживаєте в таких містах як: Київ, Фастів, Біла Церква, Ірпінь, Бориспіль, Бровари, Обухів, Чорноморськ, Білгород-Дністровський, Україна, то вам варто звернутися в офтальмологічну клініку, яка спеціалізується на хірургії катаракти. «Ексімер» – це лідер катарактальної хірургії і ми зможемо запропонувати вам всі умови для успішного лікування захворювання.
Скільки коштує операція катаракти?
Лікування катаракти та ціна залежить від обраного кришталика, а також методу операції. Детальніша інформація про вартість послуг надана у розділі «Ціни» на сайті центру.
Через якийсь час можна робити операцію катаракти на другому оці?
Поспішати з рішенням, оперувати друге око не потрібно. Ми рекомендуємо зробити операцію на одному оці, дочекатися повного загоєння та відновлення зору, а потім, якщо є рекомендації лікаря, оперувати друге око. Найчастіше робити таку операцію рекомендується через 3-4 тижні.
Який спосіб життя після видалення катаракти?
Період відновлення після операції катаракти займає не більше ніж 2 тижні. Після цього терміну ми знімаємо всі фізичні обмеження, зокрема можливість плавати, займатися роботою на дачній ділянці, тренуватися. Обмежень на зорові навантаження практично немає з першого дня.