Вторинна катаракта — помутніння та ущільнення задньої капсули кришталика, що призводить до погіршення зору.
Вторинну катаракту через назву та подібні симптоми нерідко плутають з іншим захворюванням – власне катарактою. Поширена думка, що діагноз «вторинна катаракта» означає появу катаракти знову, вдруге. Ця помилка пов’язана з тим, що вторинна катаракта може утворитися лише після розвитку первинної катаракти.
Природа цих захворювань та способи лікування абсолютно різні. При катаракті зір погіршується через помутніння кришталика ока, а при вторинній катаракті — через ущільнення задньої капсули кришталика — тонкого еластичного мішечка, в якому, власне, і знаходиться кришталик — природний або штучний. Ущільнення заважає проходженню променів світла крізь заломлювальні структури ока до сітківки, і гострота зору знижується.
Яка природа вторинної катаракти?
Вторинна катаракта – це результат клітинних реакцій, що відбуваються у капсульному мішку: на задній поверхні капсули кришталика розростаються клітини епітелію, утворюючи плівку. Вона і перегороджує шлях світла до сітківки. Спровокувати подібну реакцію можуть різні фактори, зокрема особливості організму, системні захворювання (цукровий діабет, ревматизм та інші).
Симптоми вторинної катаракти:

погіршення зору

і штучних
джерел світла

очима
Розвинутися вторинна катаракта може протягом декількох місяців або років після заміни кришталика – і чим ближче до центральної частини кришталика утворюється епітеліальна плівка, тим очевиднішими будуть ознаки захворювання.
Вторинна катаракта характеризується зниженням гостроти зору та появою своєрідного миготіння перед очима. Може погіршитися кольорочутливість – людина, яка страждає на цю патологію, часто бачить світ із жовтуватим відтінком. Ущільнюється у полі зору «туман», засвіти від сонця й освітлювальних приладів, що працюють, двоїння зображення, складності з фокусуванням погляду та визначенням форми й величини навколишніх предметів – при появі подібних тривожних симптомів ні в якому разі не варто затягувати з візитом до фахівця!
Лікування вторинної катаракти
Лікування вторинної катаракти дозволяє повністю позбавитися від цієї хвороби та повернути попередні зорові характеристики. У клініці «Ексімер» (Київ) застосовується найефективніший, нехірургічний спосіб лікування вторинної катаракти – за допомогою ІАГ-лазера (YAG-лазера).
У ході операції з видалення вторинної катаракти (лазерна капсулотомія, або дисцизія вторинної катаракти) з поля зору видаляються частини епітелію, що розрісся, і гострота зору повністю відновлюється. ІАГ-лазер безпечний для структур ока, точно фокусується та впливає лише на задані ділянки й не пошкоджує кришталик. Ціни на цю процедуру в Україні варіюються від 2500 грн, залежно від даних загальної діагностики.
Як проходить лікування вторинної катаракти лазером?
В офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ) операція з видалення вторинної катаракти проходить:
- у режимі «одного дня», тобто амбулаторно;
- з використанням місцевої крапельної анестезії;
- абсолютно безболісно.
Пацієнт комфортно розташовується у кріслі, процедура займає всього кілька хвилин, візуальні характеристики відновлюються відразу після лікування, тому людина не втрачає працездатності. Згодом обмеження на фізичні та зорові навантаження відсутні.