В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Косоокість

Косоокість – що це?

Косоокість – це періодичне або постійне відхилення зорової осі одного або обох очей почергово від загальної точки фіксації, яке супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить.

Косоокість може виникнути в будь-якому віці. Розрізняють вроджену та набуту косоокість.

Причини вродженої косоокості:

 • перинатальні нервово-м’язові очні мікротравми;
 • вроджені відмінності в анатомічній будові обох очей;
 • захворювання центральної нервової системи;

Причини набутої косоокості:

 • наявність далекозорості, короткозорості, астигматизму середньої і високої ступенів;
 • гострота зору одного ока значно нижче гостроти зору іншого (анізометропія);
 • різке зниження гостроти зору одного ока;
 • інфекційні захворювання (кір, скарлатина, дифтерія, грип);
 • психологічні травми (переляк).

Придбана косоокість зазвичай діагностується у віці трьох років.

Фактори ризику розвитку косоокості у дітей:

 • родові травми (порушення функцій центральної нервової системи, шийного відділу хребта та інші);
 • патології вагітності у матері;;
 • спадковість;
 • анізометропія (різниця рефракції очей);
 • некорегована далекозорість високого ступеня;
 • захворювання сітківки, ураження зорового нерва, помутніння заломлюючих середовищ ока;
 • недотримання зорового режиму в ранньому дитячому віці.

Види косоокості за походженням

Лікарі виділяють дві форми косоокості: співдружню и паралітичну.

При содружественном косоглазии косит то левый, то правый глаз, при этом величина отклонения от прямого положения примерно одинакова.

При співдружній косоокості косить то ліве, то праве око, при цьому величина відхилення від прямого положення приблизно однакова.

Косоокість розрізняють також за іншими критеріями: стабільністю відхилення зорових осей (постійне та непостійне) та залученістю очей (однобічне та переміжне).

зорові осі спрямовані до перенісся), розбіжною (зорові осі тяжіють до скронь) вертикальною (зорові осі відхилені вгору або вниз) та змішаною (які поєднують у собі різноманітні види відхилень зорових осей). За даними медичної статистики, збіжна косоокість зустрічається приблизно у 10 разів частіше, ніж розбіжна, та близько третини страждаючих на дане захворювання мають вертикальне відхилення зорових осей. Також варто відмітити, що збіжна косоокість, як правило, пов’язана з далекозорістю, розбіжна ж, навпаки, часто супроводжується короткозорістю.

Залежно від відхилення зорових осей косоокість буває: збіжною (при цьому виді косоокості зорові осі спрямовані до перенісся), розбіжною (зорові осі тяжіють до скронь) вертикальною (зорові осі відхилені вгору або вниз) та змішаною (які поєднують у собі різноманітні види відхилень зорових осей). За даними медичної статистики, збіжна косоокість зустрічається приблизно у 10 разів частіше, ніж розбіжна, та близько третини страждаючих на дане захворювання мають вертикальне відхилення зорових осей. Також варто відмітити, що збіжна косоокість, як правило, пов’язана з далекозорістю, розбіжна ж, навпаки, часто супроводжується короткозорістю.

Чим небеспечна косоокість

Косоокість – не тільки косметичний дефект. У нормі наші очі повертаються скоординовано, і від кожного з них головний мозок отримує своє зображення. Зорові зони кори головного мозку мають здатність поєднувати ці дві трохи різні «картинки» в одну, завдяки чому людина отримує об’ємне зображення предметів, визначає їх відстань один від одного, розрізняє глибину. Це називається бінокулярним (стереоскопічним) зором. При косоокості злиття двох зображень в одне об’ємне не відбувається: одне з очей відхиляється від спільної точки фіксації, тому мозок отримує два зображення , які сильно відрізняються одне від одного, і об’єднати їх в єдине ціле не може. Функція бінокулярного зору при косоокості порушується. Часто косоокість поєднується зі ще одним небезпечним захворюванням – амбліопією (так званим «лінивим оком»), що характеризується стійким зниженням гостроти зору одного або двох очей. Зміни відбуваються в зоровій корі головного мозку, і у дорослих вони незворотні. При цьому утворюється «порочне коло»: амбліопія провокується косоокістю і, в свою чергу, сприяє ще більшому відведенню ока від нормального положення. При відсутності лікування косоокості розвиток амбліопії та зниження зору відбувається приблизно у 50% дітей.

Що таке уявна косоокість?

У зв’язку з особливостями будови обличчя у дітей до року (широке перенісся, близько розташовані очі) може здатися, що зіниці розташовані несиметрично, і дитина косить. Це ілюзія – так звана помилкова (несправжня) косоокість. Лікування в даному випадку не потрібне: з віком обличчя дитини буде змінюватися, і це враження зникне. Визначити, помилкова (несправжня) косоокість або істинна, може тільки лікар-офтальмолог.

Косоокість: що робити?

Косоокість у дітей ні в якому разі не можна залишати без уваги! Потрібно своєчасно звернутися до офтальмолога, щоб не допустити втрати зору у дитини. Розпочати лікування косоокості потрібно відразу ж, як тільки вона виявлена. Не можна втрачати час: у дітей до шести-семи років зорова система активно формується, вона гнучка і добре піддається терапевтичному впливу. Тому, якщо вчасно розпочати правильне лікування, можна уникнути серйозних проблем із зором у майбутньому. Якщо не провести лікування косоокості в дитинстві, в дорослому віці наслідки можуть бути незворотними.

Для визначення природи косоокості проводиться ретельне діагностичне обстеження зорової системи дитини. Залежно від багатьох чинників (віку пацієнта, причин виникнення косоокості і ступеня його прояви) підбирається оптимальна програма лікування.

Лікування косоокості у дітей

Лікування косоокості може включати декілька етапів:

 • Оптичну корекцію, яка забезпечує усунення зорового дискомфорту за допомогою носіння спеціальних окулярів – з біфокальними, призматичними лінзами.
 • Оклюзію, метою якої є повноцінне включення обох очей у зорову роботу за допомогою носіння оклюдерів – спеціальних наліпок, які закривають ведуче або, навпаки, непрацююче око.
 • Апаратне лікування, що дозволяє нормалізувати зорові функції шляхом комплексної стимуляції, тренування для очей з використанням спеціального обладнання.
 • Хірургічне втручання, що змінює м’язовий баланс – тим самим відновлює симетричне або близьке до нього розташування очей.

Кожен етап суворо контролюється лікарем. Для максимальної ефективності лікування повинно проводитись в одному медичному центрі, у одного лікаря та на одному обладнанні.

Лікування косоокості у дорослих

Для пацієнтів, які з тих чи інших причини не пройшли лікування в дитинстві або для тих, в кого косоокість з’явилася вже в дорослому віці, тільки апаратних процедур для усунення косоокості і нормалізації зорових функцій зазвичай мало. Хірургічне лікування косоокості у дорослих спрямоване насамперед на усунення косметичного дефекту. Після такого втручання для повної реабілітації рекомендується пройти курс апаратних процедур.

Профілактика косоокості

Профілактика косоокості вимагає регулярних оглядів дітей офтальмологом, своєчасної оптичної корекції аметропій, дотримання вимог гігієни зору, дотримання режиму зорових навантажень. Необхідне своєчасне виявлення і лікування будь-яких захворювань очей, інфекцій, профілактика травм черепа. Під час вагітності майбутнім мамам слід уникати несприятливих впливів на плід.

Чи відомо вам??

 • У індіанців майя одною з ознак краси була косоокість. Оскільки більшість майя народжувалися зі здоровими очима, доводилося штучно домагатися того, щоб очі дивилися в одну точку. Для цього дитині прив’язували до волосся смоляну або каучукову кульку так, щоб вона висіла на рівні очей. Згодом очі звикали дивитися в одну точку, і кульку можна було прибрати.
 • В залежності від причин косоокості лікарі розрізняють більше 25 видів цього захворювання, кожне з яких вимагає особливого підходу до лікування та реабілітації.

Лікування косоокості в клініці «Ексімер»

рік
праці

операцій в рік
15000
обстежень

Наші лікарі

Варга Олена Юріївна

Провідний спеціаліст дитячого відділення, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Прожога Сергій Анатолійович

Головний лікар київського центру «Ексімер», офтальмохірург, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Свищева Наталія Петрівна

Лікар-офтальмолог другої  категорії дитячого відділення, ортокератолог
Детальніше
Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ