В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Катаракта очей

Катаракта — що це?

Катаракта — помутніння кришталика — одне з найбільш розповсюджених очних захворювань серед людей після 55 років, при якому людина бачить предмети розмитими, ніби крізь плівку. Кришталик ока — це природна лінза, що пропускає і заломлює світлові промені. Кришталик розташований усередині очного яблука між райдужкою і склоподібним тілом. У нормі кришталик людини прозорий. При катаракті з різних причин відбувається часткове або повне його помутніння, втрачається його прозорість, і в око потрапляє лише невелика частина світлових променів, тому зір знижується і людина бачить нечітко та розмито. Зазвичай катаракта розвивається в зрілому віці, але може виникати і з інших причин.

Причини розвитку катаракти:

  • природні вікові зміни в організмі;
  • наявність ендокринних розладів (порушення обміну речовин, цукровий діабет та інші);
  • спадкова схильність;
  • травми ока;
  • екологічно несприятливе оточуюче середовище;
  • тривалий прийом деяких лікарських препаратів.

Катаракта буває вродженою, травматичною, променевою, віковою. Але частіше за все зустрічається вікова катаракта. Від неї ніхто не застрахований: у віці старше 80 років вона в тому чи іншому ступені є майже у кожного.

Вроджена катаракта

Вроджена катаракта становить більше половини всіх вроджених дефектів органа зору. Причинами можуть бути метаболічні порушення, цукровий діабет у матері, інфекційні захворювання матері в I триместрі вагітності. Головне в цьому випадку – діагностика вродженої катаракти якомога раніше. Якщо локалізація і розміри помутніння в кришталику не перешкоджають правильному розвитку зору, то така катаракта не вимагає хірургічного лікування. Якщо ж помутніння перешкоджає надходженню світлових променів до сітківки, центральному зору, то необхідно якомога раніше видалити цю перешкоду для того, щоб правильно розвивалася зорова система дитини. Подібні втручання проводяться навіть у самих маленьких дітей, починаючи з трьох місяців.

Симптоми катаракти:

Нормальний зір
Катаракта
 • затуманений зір, предмети видно ніби то крізь завісу;
 • погіршення сутінкового та нічного зору;
 • плавання перед очима смужок, штрихів, плям;
 • погіршення зору при яскравому сонячному чи природному освітленні внаслідок появи «ареолу» навколо джерела світла;
 • труднощі з читанням дрібного шрифту, шитті;
 • двоїння в очах;
 • спотворення предметів, на які людина дивиться;
 • необхідність частої зміни окулярів;
 • зниження здатності розрізняти кольори.

Як погіршується зір при віковій катаракті?

При віковій катаракті зір погіршується поступово, в залежності від стадії розвитку захворювання. Розрізняють чотири стадії вікової катаракти:

 • Початкова катаракта – помутніння кришталика з’являється по периферії, поза оптичною зоною. Відчутного зниження гостроти зору не відбувається.
 • Незріла катаракта – просування помутніння в центральну оптичну зону, що призводить до помітного зниження гостроти зору.
 • Зріла катаракта – вся область кришталика зайнята помутнінням, гострота зору знижується до рівня світловідчуття.
 • Перезріла катаракта – подальше прогресування катаракти супроводжується розпадом кришталикових волокон, речовина кришталика розріджується, кришталик набуває однорідний молочно-білий відтінок.

Механiзм оптичного захисту сiткiвки

15 лет
47 лет
60 лет
70 лет

Чому при катаракті не допомагають окуляри?

На відміну від короткозорості, далекозорості або астигматизму, які можна скоригувати окулярами і отримати хороший зір, при катаракті окуляри не допоможуть. Завдання оптичної корекції- змінити заломлюючу силу оптичної системи ока таким чином, щоб промені потрапляли точно на сітківку. Механізм погіршення зору при катаракті інший: помутніння кришталика перешкоджає потраплянню променів до сітківки. Відповідно, проблему можна вирішити, лише видаливши перешкоду- мутний кришталик.

Діагностика катаракти

Часто люди плутають катаракту с іншими очними захворюваннями, наприклад, віковою далекозорістю. Правильний діагноз може поставити лише лікар-офтальмолог. Сучасне діагностичне обладнання дозволяє виявити катаракту навіть на ранній стадії. На підставі даних діагностичного обстеження лікар складає прогноз розвитку захворювання та призначає лікування.

Чим небезпечна катаракта

Катаракта – незворотний процес, і без своєчасного лікування призводить до втрати зору, а це означає, до втрати звичного способу життя, самостійності. Навіть на початкових стадіях захворювання може заважати нормальному зору і створювати дискомфорт. Коли кришталик починає мутніти, він стає більш щільним. Відповідно, зміни відбуваються у всій зорової системі, адже підвищене навантаження відчувають внутрішні структури ока. При запущеній катаракті кришталик не тільки мутніє, а й збільшується в розмірах, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску. Якщо не видалити мутний кришталик, є ризик розвитку небезпечного ускладнення – вторинної глаукоми. При глаукомі зоровий нерв і інші структури ока перебувають під підвищеним навантаженням, в оці порушується кровопостачання, в зв’язку з цим сигнали перестають надходити в кору головного мозку і людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір. Зорові характеристики, втрачені при глаукомі, відновити вже не можливо.

Катаракта: що робити?

Єдиний спосіб позбавитися катаракти раз і назавжди та повернути зір – хірургічне втручання, в ході якого помутнілий природний кришталик ока замінюється на штучний – високотехнологічну інтраокулярну лінзу. В клініці «Ексімер» така операція займає декілька хвилин і виконується в комфортному для пацієнта режимі, без госпіталізації. Зір повертається одразу після операції та остаточно стабілізується протягом тижня. Обмежень на фізичні навантаження після такого лікування немає.

Коли видаляти катаракту?

Катаракту потрібно видаляти одразу ж, як тільки вона починає заважати нормальному зору. Проведення операції не залежить від стадії розвитку захворювання, не потрібно чекати на її дозрівання. Вікових обмежень для фемтолазерного лікування катаракти немає.

Краплі від катаракти – допомагають чи ні?

Багато хто чув про те, що краплі при катаракті можуть допомогти і навіть розглядають їх як альтернативу операції. Зупинити помутніння кришталика і тим більше повернути йому прозорість таким способом неможливо. Тому, сподіваючись на краплі і відкладаючи операцію, людина втрачає дорогоцінний час і змушена жити, відчуваючи незручності від погіршення зору. Якщо часу пройде занадто багато, є ризик безповоротно втратити зір.

Катаракта і глаукома

Нерідко катаракта поєднується з іншим небезпечним очним захворюванням – глаукомою (підвищеним внутрішньоочним тиском), але буває так, що для нормалізації тиску досить видалити кришталик, який збільшився в розмірах через зрілу катаракту. В інших випадках проводиться комбінована операція по лікуванню катаракти і глаукоми – ультразвукова факоемульсифікація з імплантацією штучної інтраокулярної лінзи і непроникаюча глибока склеректомія.

Катаракта та вік

За даними 2014 року, в Україні на катаракту хворіють 70% людей у віці 75 років. Серед тих, чий вік перевищив 80 років, ця кількість досягає 95 %. За даними 2000 року, катаракту діагностовано у 57% населення віком 75 років та у 85% – віком старше 80 років. Крім того, почастішали випадки розвитку катаракти у віці 50 – 60 років. Чи є це свідченням того, що катаракта стала розвиватися у більшого числа людей? Ні, це не зовсім так. Справа в тому, що діагностика катаракти вийшла на якісно інший рівень, тому катаракту стали частіше виявляти на ранніх стадіях. Підвищилася і свідомість людей: вони стали частіше звертатися до офтальмолога, не чекаючи серйозних проблем із зором.

Катаракта та далекозорість

Доволі часто катаракта поєднується з віковою далекозорістю. Механізми розвитку цих двох захворювань відмінні один від одного, хоча і мають схожі причини – вікові зміни. При катаракті вони відбуваються в кришталику, він мутніє і перешкоджає проходженню світлових променів до сітківки. Погіршення зору через вікову далекозорість (пресбіопію) пов’язане з зниженням еластичності кришталика, та, як наслідок, втратою акомодації. Після операції з видалення катаракти людині з вікової далекозорістю все одно потрібні окуляри для читання. Цю проблему вирішують сучасні штучні кришталики – інтраокулярні лінзи зі спеціальними оптичними характеристиками – мультифокальні або псевдоакомодуючі. Вони дають можливість добре бачити предмети, розташовані на різних відстанях, і людина, яка позбулася катаракти, може не використовувати окуляри для читання.

Вторинна катаракта

Вторинна катаракта – помутніння і ущільнення задньої капсули природнього кришталика після його видалення, що призводить до погіршення зорових характеристик. Симптоми вторинної катаракти: поступове зниження зору, засвіти від сонця і штучних джерел світла, туман перед очима. Вторинну катаракту успішно лікують за допомогою спеціального лазера. У процесі лікування відбувається звільнення центральної оптичної зони від помутнінь, що дозволяє забезпечити хороші зорові характеристики.

Лікування катаракти в клініці «Ексімер»

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ