Працюємо незалежно від графіків відключень!

Клініка обладнана потужним генератором.
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Катаракта очей

Катаракта ока — що це?

Катаракта — помутніння кришталика, одне з найпоширеніших офтальмологічних захворювань серед людей старше 55 років, при якому людина бачить предмети розмитими.

Кришталик ока — це природна лінза, що пропускає та заломлює світлові промені. Кришталик розташований всередині очного яблука між райдужкою та склоподібним тілом. У нормі він прозорий. При катаракті з різних причин відбувається часткове чи повне помутніння кришталика, втрачається його прозорість, і в око потрапляє лише невелика частина світлових променів, тому зір знижується, людина бачить нечітко та розмито. Зазвичай катаракта розвивається у зрілому віці, але може виникати й раніше.

Причини розвитку катаракти:

 • природні вікові зміни в організмі;
 • наявність ендокринних розладів (порушення обміну речовин, цукровий діабет тощо);
 • спадкова схильність;
 • травми ока;
 • несприятлива екологія;
 • тривале приймання деяких лікарських засобів.

Катаракта буває вродженою, травматичною, променевою, віковою. Але найчастіше зустрічається вікова катаракта. Від неї ніхто не застрахований: у людей старших 80 років вона тією чи іншою мірою є майже у кожного.

Вроджена катаракта

Вроджена катаракта становить понад половину всіх вроджених дефектів органу зору. Причинами можуть бути метаболічні порушення, цукровий діабет у матері, інфекційні захворювання матері у І триместрі вагітності. Головне у цьому випадку рання діагностика вродженої катаракти. Якщо локалізація та розміри помутніння у кришталику не перешкоджають правильному розвитку зору у дітей, то така катаракта не потребує хірургічного лікування. Якщо ж помутніння перешкоджає надходженню світлових променів до сітківки, центрального зору, необхідно якомога раніше видалити цю перешкоду для того, щоб правильно розвивалася зорова система дитини. Подібні втручання проводять навіть у найменших дітей, починаючи з трьох місяців.

Ознаки катаракти:

зрение без катаракты
Нормальное зрение
зрение с катарактой
Катаракта

Першими ознаками катаракти є:

 • затьмарений зір, предмети видно ніби крізь пелену;
 • погіршення сутінкового зору;
 • миготіння перед очима смужок, штрихів, плям;
 • підвищена чутливість до яскравого світла;
 • труднощі під час читання дрібного шрифту, шиття;
 • двоїння в очах;
 • спотворення предметів;
 • ослаблення колірного сприйняття.

Як погіршується зір при віковій катаракті?

При віковій катаракті зір погіршується поступово залежно від стадії розвитку захворювання. Виділяють чотири стадії вікової катаракти:

 1. Початкова стадія катаракти – помутніння кришталика утворюється по периферії, поза оптичною зоною. Відчутного зниження гостроти зору немає.
 2. Незріла катаракта – просування помутніння до центральної оптичної зони, що призводить до помітного зниження гостроти зору.
 3. Зріла катаракта – весь кришталик зайнятий помутніннями, гострота зору знижується до рівня світловідчуття.
 4. Перезріла катаракта — подальше прогресування катаракти супроводжується розпадом кришталикових волокон, речовина кришталика розріджується, він набуває однорідного молочно-білого відтінку.

Механизм оптичного захисту сітківки

15 лет
47 лет
60 лет
70 лет

Чому при катаракті не допомагають окуляри?

На відміну від короткозорості, далекозорості чи астигматизму, які можна скоригувати окулярами та отримати гарний зір, при катаракті окуляри не допоможуть. Завдання оптичної корекції – змінити заломлювальну силу ока таким чином, щоб промені потрапляли безпосередньо на сітківку. Механізм погіршення зору при катаракті інший: помутніння кришталика перешкоджає попаданню променів до сітківки. Відповідно, проблему можна розв’язати лише шляхом видалення перешкоди – замінивши кришталик ока.

Діагностика катаракти

Діагностика катаракти — нерідко люди плутають катаракту з іншими захворюваннями очей, наприклад, віковою далекозорістю. Правильний діагноз може встановити лише лікар-офтальмолог. Сучасне діагностичне обладнання клініки «Ексімер» (Київ) дає змогу визначити катаракту навіть на ранній стадії. З даних діагностичного обстеження лікар складає прогноз розвитку захворювання чи обирає чим лікувати катаракту.

катаракта как определить

Чим небезпечна катаракта

Катаракта — незворотний процес, і без своєчасного лікування він призводить до втрати зору, а отже, і звичного способу життя, самостійності. Навіть на початкових стадіях необхідно вирішити, як лікувати катаракту, адже захворювання може заважати нормальному зору та доставляти дискомфорт. Коли кришталик починає каламутніти, він ущільнюється. Відповідно, зміни відбуваються у всій зоровій системі, адже підвищене навантаження відчувають внутрішні структури ока. При занедбаній катаракті у дорослого кришталик не лише мутніє, а й збільшується у розмірах, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску. Якщо не видалити помутнілий кришталик, існує ризик розвитку небезпечного ускладнення – вторинної глаукоми. При глаукомі зоровий нерв та решта структур ока зазнають підвищеного навантаження, в оці порушується кровопостачання, у зв’язку з цим сигнали перестають надходити до кори головного мозку й людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір. Зорові властивості, втрачені при глаукомі, відновити вже не можна.

Що робити при катаракті?

Єдиний спосіб позбутися катаракти раз і назавжди, а також повернути зір – хірургічне втручання, у ході якого помутнілий природний кришталик ока замінюється на штучний (високотехнологічну інтраокулярну лінзу). В офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ) така операція займає кілька хвилин і виконується у комфортному для пацієнта режимі без госпіталізації. Зір повертається відразу після операції та остаточно стабілізується протягом тижня. Обмежень на фізичні навантаження після такого лікування катаракти немає.

Коли видаляти катаракту?

Катаракту потрібно видаляти відразу ж, як вона починає заважати нормальному зору. Проведення операції залежить від стадії розвитку захворювання, не потрібно чекати її дозрівання. Вікових обмежень для фемтолазерного лікування катаракти немає.

Краплі від катаракти – допомагають чи ні?

Багато хто чув про те, що краплі при катаракті можуть допомогти та навіть розглядають їх як альтернативу операції. При початковій старечій катаракті закапування крапель здатне (і то далеко не завжди) лише трохи уповільнити розвиток катаракти. Однак зупинити помутніння кришталика і тим паче повернути прозорість за допомогою такого методу лікування неможливо. Тому, сподіваючись на краплі та відкладаючи операцію, людина втрачає дорогоцінний час і змушена жити, відчуваючи незручності від погіршення зору. Якщо часу пройде занадто багато, є ризик втратити зір.

Катаракта і глаукома

Нерідко катаракта поєднується з іншим небезпечним офтальмологічним захворюванням – глаукомою (підвищеним внутрішньоочним тиском). Буває, що для нормалізації тиску достатньо видалити збільшений у розмірах через зрілу катаракту кришталик. В інших випадках проводиться одномоментна операція з лікування катаракти та глаукоми – ультразвукова факоемульсифікація з імплантацією штучної інтраокулярної лінзи та непроникаюча глибока склеректомія.

Катаракта і вік

За даними 2014 року, в Україні катаракту мають 70% людей у віці 75 років. А серед тих, чий вік перейшов за 80, їх кількість сягає 95%. За даними 2000 року, катаракта діагностувалася у 57% населення у віці 75 років та у 85% – старше 80. Крім того, почастішали випадки розвитку катаракти у 50 – 60 років. Чи це говорить про те, що катаракта стала розвиватися у більшої кількості людей? Це не зовсім так. Діагностика катаракти вийшла на якісно інший рівень, її стали частіше виявляти на ранніх стадіях. Підвищилася й свідомість людей: вони регулярно звертаються до офтальмолога, не чекаючи серйозних проблем з зором, що є першим кроком до профілактики катаракти у літньому віці.

Катаракта і далекозорість

Часто катаракта поєднується з віковою далекозорістю. Механізми розвитку цих двох захворювань кардинально відрізняються один від одного, хоча мають схожі причини – вікові зміни. При катаракті вони стосуються кришталика, він каламутніє та перешкоджає проходженню світлових променів до сітківки. При пресбіопії погіршення зору пов’язане з ослабленням м’язів, що утримують кришталик, втратою його еластичності та, як наслідок, втратою акомодації. Після операції з видалення катаракти людині з віковою далекозорістю все одно потрібні окуляри для читання. Цю проблему вирішують сучасні штучні кришталики – інтраокулярні лінзи зі спеціальними оптичними характеристиками – мультифокальні чи псевдоакомодуючі. Вони дозволяють добре бачити предмети, розташовані на різних відстанях, тобто відсутнє погіршення зору після заміни кришталика.

Вторинна катаракта

Вторинна катаракта — помутніння та ущільнення задньої капсули кришталика, що призводить до зниження зорових характеристик. Симптоми вторинної катаракти: поступове зниження зору, засвіти від сонця та штучних джерел світла, туман перед очима. Вторинну катаракту успішно лікують за допомогою спеціального лазера. У процесі лікування відбувається звільнення центральної оптичної зони від помутнінь, що дозволяє забезпечити добрий зір.

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС

додаткова знижка
-100грн. при записі прямо зараз