В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Імплантація інтраокулярної лінзи (штучного кришталика ока)

У яких випадках імплантується штучний кришталик ока?

Штучний кришталик (інтраокулярна лінза – ІОЛ) імплантується на місце природного кришталика у тому випадку, коли він втрачає свої функції. Наприклад, при операції з видалення катаракти, коли природний кришталик втрачає прозорість, та при рефракційній заміні кришталика, коли інтраокулярна лінза дозволяє коригуровати короткозорість, далекозорість, астигматизм високих ступенів.

Інтраокулярна лінза, вмішена в середину ока, виконує всі функції природного кришталика і забезпечує необходні зорові характеристики.

Чому не можна обійтися без штучного кришталика?

Природний кришталик ока – природна лінза, яка переломлює промені світла і формує зображення на сітківці. Коли кришталик втрачає свої функції (наприклад, при катаракті він мутніє і не пропускає промені світла до сітківки), проводиться операція по заміні його на штучний – інтраокулярну лінзу (ІОЛ). Нерідко пацієнти запитують: а чи не можна обійтися взагалі без кришталика? Справа в тому, що природний кришталик має оптичну силу приблизно 19 діоптрій. Якщо видалити кришталик, що не змінив його на штучний, оптична система ока не зможе впоратися з такою «втратою»: промені світла не сфокусуються на сітківці, і зір буде розмитим. Уявіть: щоб компенсувати ці діоптрії без імплантації ІОЛ, потрібні були б окуляри зі склом товщиною в кілька сантиметрів! Носити такі окуляри було б просто неможливо.

Саме для отримання максимально можливих зорових характеристик і імплантується інтраокулярна лінза. Вона складається з оптичного елемента, який дозволяє забезпечувати зорові характеристики, і опорного, який надійно фіксує штучний кришталик всередині ока і не дає йому зміщуватися.

Детальніше про те, як відбувається імплантація кришталика ока в ході операції з видалення катаракти.

Властивості сучасних інтраокулярних лінз

«Моноблок»

Інтраокулярна лінза складається з оптичного й опорного елементів. В сучасних лінзах вони виготовляються з одного і того ж біосумісного матеріалу. Єдина конструкція інтраокулярної лінзи дозволила не тільки зменшити мікродоступ для імплантації до 1,8 мм, а й уникнути ризику ускладнень під час операції. Імовірність відторгнення такої лінзи виключена: при імплантації моноблочной лінзи тканини ока не травмуються, зберігаючи свою форму і цілісність.

Біосумісний матеріал

Матеріали, з яких виготовляються інтраокулярні лінзи, біологічно сумісні з тканинами ока, не викликають алергії і запалення. Завдяки цьому штучний кришталик не відторгається тканинами ока і максимально наближений до природного. Зараз найбільш часто використовуються акрилові, гідрогелеві, силіконові і колламерні лінзи.

Гнучкість

Сучасні інтраокулярні лінзи виконані з гнучкого матеріалу. Гнучкість лінзи дає можливість вводити штучний кришталик в згорнутому стані всередину ока через мікродоступ розміром всього 1,8 мм за допомогою спеціального інжектора. Лінза самостійно розгортається і надійно фіксується всередині капсульного мішка. Така технологія дозволяє не накладати шви: мікродоступ самогерметизується і згодом, а значить, зводиться до мінімуму період реабілітації і виключається ризик післяопераційного астигматизму.

Захист від УФ-випромінювання

Як правило, високотехнологічні лінзи забезпечені так званим ультрафіолетовим фільтром. Природний кришталик людини володіє спеціальними захисними властивостями, що оберігають сітківку від негативного впливу ультрафіолетових променів певного спектру. З віком кришталик ока людини жовтіє. Це природний механізм захисту сітківки ока від негативного впливу ультрафіолетових і синіх променів (для запобігання незворотних проблем з сітківкою). Ультрофіолетовий фільтр, який мають лінзи нового покоління, аналогічний фільтру природного кришталика людини, і інтраокулярна лінза захищає сітківку так само, як і природний кришталик ока. Офтальмологи вважають таку властивість сучасних лінз необхідним стандартом.

Оптичні характеристики

На поверхні оптичної частини інтраокулярної лінзи розташована спеціальна дифракційна зона, яка дає можливість отримувати чітке зображення. Кожен кришталик має необхідні оптичні характеристики, щоб забезпечувати хороший зір. Оптична сила розраховується індивідуально для кожного пацієнта виходячи з особливостей його зорової системи і мети втручання. Лінзи зі складною оптикою дозволяють коригувати короткозорість, далекозорість, в тому числі вікову й астигматизм.

Асферичний компонент

Інтраокулярні асферичні лінзи спеціально розроблені для корекції сферичних викривлень (аберацій), часто зустрічаються у людей після імплантації штучного кришталика: ореолів, відблисків, засвітів, які найбільш сильно проявляються у вечірній або нічний час доби. Здебільшого причиною їх виникнення є невідповідність оптичної системи: людського ока або інтраокулярної лінзи. Асферичні моделі лінз мають асферичну поверхню і на всіх ділянках мають однакову оптичну силу, тому світлові промені, заломлюючись через лінзу, фокусуються в одній, а не в декількох точках. Зображення виходить чітким і без спотворень. Такі характеристики лінзи дозволяють отримати більш якісне зображення, що особливо важливо при роботі в умовах низької освітленості, коли зіницю сильно розширено.

Акомодуючі властивості

У кожної людини після 40 років відбувається природна зміна акомодації – здатності ока фокусуватися, щоб однаково чітко бачити предмети як поблизу, так і далеко. З віком, навіть якщо все життя був відмінний зір, кришталик ока ущільнюється, стає менш гнучким, втрачає здатність швидко змінювати свою кривизну, тому для роботи поблизу людині вже потрібні окуляри. Надалі (близько 60-70 років) здатність до акомодації остаточно втрачається і доводиться використовувати окуляри як для роботи на близькій відстані, так і для дали. Сучасні моделі кришталиків – мультифокальні (псевдоакомодуючі) – дозволяють бачити добре як на близькій, так і на далекій відстані, виконуючи функції природного кришталика. Мультифокальні (псевдоакомодуючі) інтраокулярні лінзи за рахунок особливої конструкції оптичної частини (змішаний дифракційно-рефракційний характер оптики) дозволяють імітувати роботу природного кришталика ока. Володіючи не одним, а кількома фокусами мультифокальні лінзи допомагають досягати максимальної гостроти зору як поблизу, так і вдалечінь.

Астигматичний компонент

Нерідко у людини одночасно з іншими проблемами із зором (короткозорість, катаракта) присутній астигматизм, і для отримання хорошого зору імплантації звичайних інтраокулярних лінз недостатньо. Для таких ситуацій розроблені торичні лінзи, які коригують астигматизм і вирішують відразу кілька проблем із зором. Унікальні властивості торичних лінз дозволяють зменшити, а часто і повністю позбавити пацієнта від рогівкового астигматизму, значно підвищуючи якість зору.

Інтраокулярні лінзи (ІОЛ) в клініках «Ексімер»

Сучасні високотехнологічні моделі штучних кришталиків можуть поєднувати в собі кілька характеристик і вирішувати відразу кілька проблем із зором.

  • Стандартна ІОЛ (гнучка, «Моноблок», із захистом від УФ-випромінювання, необхідної оптичної сили)
  • Асферична ІОЛ (гнучка, «Моноблок», із захистом від УФ-випромінювання, необхідної оптичної сили, з асферичним компонентом)
  • Асферична ІОЛ з мультифокально-дифракційною оптикою (гнучка, «Моноблок», із захистом від УФ-випромінювання, необхідної оптичної сили, з асферичним компонентом, з акомодуючими властивостями)
  • Торична ІОЛ (гнучка, «Моноблок», із захистом від УФ-випромінювання, необхідної оптичної сили, з астигматичним компонентом)
  • • Торична ІОЛ з мультифокально-дифракційною оптикою (гибкая, «Моноблок», с защитой от УФ-излучения, необходимой оптической силы, с астигматическим компонентом, с аккомодирующими свойствами)
  • Псевдоаккомодационная ИОЛ (гнучка, «Моноблок», із захистом від УФ-випромінювання, необхідної оптичної сили, з астигматичним компонентом, з акомодуючими властивостями)

Як підбирається інтраокулярна лінза в клініках «Ексімер»?

У клініках «Ексімер» підбір інтраокулярної лінзи проходить індивідуально на підставі даних ретельної діагностики зорової системи пацієнта. Для розрахунку оптичних параметрів лінзи перед операціями (з приводу катаракти або рефракційної заміни кришталика) застосовується унікальний оптичний когерентний біометр «ІОЛ-майстер» (Zeiss, Німеччина) та Lensstar (Haag-Streit, Швейцарія) . Такий розрахунок особливо важливий при імплантації високотехнологічних лінз зі складною оптикою (мультифокальнних, торичних) для отримання максимальних зорових характеристик. При підборі лінзи враховується і безліч інших параметрів: вік пацієнта, його спосіб життя, рід занять, професія, побажання до якості зору і так далі. В результаті імплантації штучного кришталика пацієнт отримує нову якість зорового життя.

Скільки прослужить штучний кришталик?

Імплантовані всередину ока інтраокулярні лінзи не мають «терміну придатності» і не вимагають заміни. Завдяки спеціальній конструкції і опорних елементів штучний кришталик надійно фіксується в капсулі, не зміщується, а значить, забезпечує необхідні зорові характеристики на довгі роки.

Як з’явилися інтраокулярні лінзи?

Появою штучних кришталиків медики багато в чому зобов’язані англійському офтальмохірургу Гарольду Рідлі. Під час Другої Світової війни він, проводячи обстеження пілотам, що отримали поранення очей, звернув увагу, що при потраплянні уламків пластика з вікон кабіни літака, навіть якщо вони знаходяться в оці тривалий час, запалення не виникає. Це відкриття допомогло в розробці матеріалу для штучних лінз (кришталиків), які знайшли широке застосування в офтальмології. У листопаді 1949 року Рідлі імплантував перший штучний кришталик з поліметилметакрилату (ПММА), який представляв собою точну копію людського кришталика. Незважаючи на недосконалість кришталиків Рідлі, його ідея стала справжньою революцією в офтальмології. У 1999 році 94-річному Гарольду Рідлі королевою Єлизаветою було присвоєно лицарське звання Британської імперії. У наступні десятиліття змінювалися матеріали і конструкції, оптичні характеристики інтраокулярних лінз. Спочатку використовувалися «жорсткі» інтраокулярні лінзи. Вони мали негнучку, постійну форму, тому для їх імплантації був потрібний великий операційний розріз і подальше накладення швів, що значно збільшувало реабілітаційний період. Потім з’явилися гнучкі лінзи, які стало можливим імплантувати в згорнутому стані через менший розріз (зараз він становить до 1,8 мм). Наша клініка віддає перевагу гнучким інтраокулярним лінзам, які виготовлені з еластичних синтетичних полімерів. Удосконалювалася і конструкція штучних лінз. Лінза складається з двох елементів – оптики і опорних елементів. Раніше опорні елементи виготовлялися з іншого матеріалу, ніж оптична частина. Проривом в катарактальній хірургії стало створення вдосконаленої моделі інтраокулярних лінз – «Моноблок». Оптика і опорні елементи виготовлені з одного биоінертного матеріалу, за рахунок чого ризик реакції структур ока і розвитку вторинної катаракти зведені до мінімуму. Подальше вдосконалення інтраокулярних лінз було направлене на те, щоб забезпечити пацієнтові максимальну якість зору. Якщо у пацієнта до розвитку катаракти були короткозорість, далекозорість, астигматизм, то імплантація інтраокулярної лінзи з необхідними оптичними характеристиками тепер вирішує ці проблеми за одну операцію. Офтальмологічні клініки «Ексімер» не стоять на місці і пропонують своїм пацієнтам найпрогресивніші розробки в області інтраокулярних лінз, що застосовуються в провідних світових клініках. У клініках «Ексімер» використовують високотехнологічні лінзи кращих світових виробників, що зарекомендували себе у світі!

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ