Офтальмологія: що лікує, які фахівці працюють у цьому напрямку

Зір має значення для якості життя кожної людини. Він дає нам більшу частину уявлення про навколишній світ. Але підвищені зорові навантаження, гіподинамія, стреси та різні інші шкідливі фактори негативно впливають на його якість. Тому необхідно регулярно перевіряти зір і при виникненні проблем своєчасно усувати їх. Але до якого лікаря звернутися? Що лікує офтальмолог, а чим займається окуліст? Даємо відповіді на ці та інші питання.

 

Що таке офтальмологія

Офтальмологія — це розділ медицини, який вивчає очні захворювання та розробляє методи їх діагностики, лікування та профілактики. Саме в офтальмологічній клініці допоможуть розв’язувати різні проблеми із зором, навіть із найсерйознішими. Так, сучасні методи дозволяють успішно лікувати глаукому, катаракту, відшарування сітківки, які раніше неминуче вели до сліпоти.

 

Чим відрізняється окуліст від офтальмолога і від якого фахівця варто очікувати більш ефективного розв’язання проблем із зором

Коли виникає потреба перевірити зір, виникає багато питань. Хтось радить піти до офтальмолога, хтось до окуліста. Тож до кого краще звертатися? Це спеціалісти одного чи різних профілів? Чия кваліфікація вища? Пояснюємо, яка різниця між окулістом та офтальмологом.

Насправді це спеціалісти одного профілю. Їхня кваліфікація однакова. Офтальмолог — це сучасна назва окуліста. Лікарів, які займаються очними захворюваннями, так називали до 1981 року. Все змінилося після зміни штатного розкладу медичних установ.

Назви фахівців походять із різних мов. Одне — від латинської Oculus, а друге — від грецької Ophthalmos, що означає «око». Оскільки лікарів, які лікують очні захворювання, почали називати офтальмологами нещодавно, слово «окуліст» часто вживається в розмовній мові. Назва “офтальмолог” використовується на письмі, його застосовують також лікарі.

Якщо все-таки говорити про рівень фахівців, то можна сказати, що в певному сенсі він вищий в офтальмолога. Річ у тім, що сучасна медицина, зокрема у цій сфері, зробила величезний прорив у своєму розвитку. Лікарі, які працювали ще в недавньому минулому, не володіли такими прогресивними методиками лікування очних захворювань і не мали у своєму арсеналі потрібного обладнання. З цих причин офтальмологи можуть ефективніше розв’язувати проблеми з системою зору.

 

Що лікує офтальмолог (окуліст)

Сьогодні лікар-офтальмолог займається лікуванням різних органів: очних яблук, повік, слізних органів, кон’юнктив, очних ямок.

Якщо розглядати, які захворювання лікує офтальмолог, їх можна виділити чимало:

  • рефракційні порушення — далекозорість, короткозорість, астигматизм;
  • аномалії у функціонуванні м’язів ока — косоокість, опущення верхньої повіки, незмикання;
  • катаракта;
  • глаукома;
  • запальні процеси — кон’юнктивіт, блефарит, ячмінь тощо;
  • сухість ока;
  • порушення сприйняття кольору та ін.

Чим раніше буде виявлено будь-яку з цих хвороб, тим сприятливіший прогноз.

 

Коли потрібно терміново звертатися до лікаря

Відвідати офтальмологічну клініку без зволікань варто при виникненні таких небажаних симптомів:

  • розпливчаста картинка, туманний зір, зниження його гостроти;
  • двоїння предметів, зорові викривлення;
  • виникнення помутнінь, смуг, «мушок» перед очима;
  • райдужні кола, ореоли при погляді на джерело світла;
  • біль, печіння у власних очах;
  • їх почервоніння та крововилив;
  • сухість, відчуття стороннього тіла в оці;
  • сльозотеча, різні виділення;
  • швидка стомлюваність зору;
  • світлобоязнь;
  • виразки на шкірі повік;
  • головні болі;
  • дискомфорт при носінні окулярів;
  • травма ока

Відвідувати офтальмолога варто не лише у разі виникнення проблем із зором. Багато небезпечних захворювань, які провокують серйозні порушення, аж до сліпоти, на ранніх етапах розвитку можуть протікати безсимптомно. Тому кожному, хто дбає про своє здоров’я, потрібно проходити профілактичні огляди. Дорослим рекомендовано відвідувати офтальмолога мінімум щорічно, дітям — залежно від віку. Перший прийом має відбутися, коли дитині виповниться 3-12 місяців. Наступні візити припадають на 3-, 5- та 7-річний вік. Далі проходити планові огляди треба щороку.

Особливо потрібно бути уважним до здоров’я зорової системи людям, які входять до групи ризику. Це пацієнти, які перейшли вік 45 років, вагітні, діти та підлітки, а також ті, хто має ендокринні порушення, приймає гормональні препарати, працює довго за комп’ютером або в умовах яскравого освітлення. Чималу роль також грає спадкова схильність.

 

Особливості функціонування клініки офтальмології

1

Сьогодні передові офтальмологічні клініки пропонують повний спектр послуг — діагностику, виявлення причин та проведення ефективного лікування. Виконати всі ці етапи на гідному рівні дозволяють професіоналізм лікарів та високотехнологічне обладнання. Застосовуються різні дослідні методики — від виміру внутрішньоочного тиску до оптичної когерентної томографії. Ретельна діагностика дає змогу визначити ефективну тактику лікування.

У відділенні діагностики, що працює на базі офтальмологічної клініки, можна перевірити зір та при необхідності підібрати окуляри або контактні лінзи. Пацієнта можуть навчити користуватись останніми. Залежно від показань можуть застосовуватись різні методи лікування:

  1. Консервативна терапія. Лікар призначає лікарські препарати, дає рекомендації щодо корекції ведення способу життя, застосовуються апаратні процедури.
  2. Хірургічна терапія. Останнім часом популярністю користуються лазерні методики корекції зору («ЛАСІК», «Супер-ЛАСІК», «Фемто-ЛАСІК» та ін.). Техніка проведення таких операцій є максимально точною. Виконують їх з урахуванням анатомічних особливостей ока кожного пацієнта. Внаслідок такого втручання пацієнт може добре бачити без окулярів або контактних лінз. Хірургічним шляхом також лікуються глаукома, катаракта, патологія сітківки. Якщо проведена операція і пацієнта чекає реабілітаційний період, у цей час за ним ведеться регулярне спостереження.

Отримати кваліфіковану допомогу, яка відповідає міжнародним стандартам офтальмології, можна в межах однієї медустанови. Усі процедури — від діагностики до спостереження у післяопераційний період — проводяться в межах однієї клініки.

 

Як вибрати лікаря

Якщо ви не знаєте, до якого офтальмолога краще звернутися, варто спочатку вивчити кваліфікацію лікаря. Він повинен мати як необхідні теоретичні знання, а й великий практичний досвід. Кваліфікований фахівець добре розуміється на очних патологіях, застосовує індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Він лікує хвороби, спочатку проводячи детальне обстеження, вивчаючи всі ризики, уточнюючи наявність інших захворювань тощо.

Перед проведенням офтальмологічного лікування необхідно продумати, які питання поставити лікарю. Якщо, наприклад, має бути операція, можна розпитати які технології її проведення використовуються, чому обрано конкретну методику, що буде, якщо відмовитися від оперативного втручання, та ін. Потрібно розуміти, що таке лікування пов’язане з ризиками, тому варто оцінити шанси на успішність його проведення.

Передові офтальмологічні клініки “Ексімер” Києва — це кваліфікований та чуйний персонал, ретельна діагностика, індивідуальний підхід та ефективне розв’язання проблем із зором. Скориставшись допомогою спеціалістів, ви знову зможете бачити яскраві барви навколишнього світу.