В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Лікування короткозорості у дітей

Короткозорість (міопія) у дітей – захворювання, при якому діти погано розрізняють предмети, розташовані на далекій відстані.

Причини виникнення короткозорості

Причини розвитку дитячої короткозорості (міопії) можуть бути різні: спадковий фактор, ослаблення склери, первинна слабкість акомодації, тривала робота на близькій відстані (за комп’ютером, перед телевізором), умови зовнішнього середовища, порушення гігієни зору, ослаблення організму в результаті неправильного харчування, перевтома, різні вроджені патології. Найчастіше короткозорість у дитини обумовлена зміною форми очного яблука, коли передньозадня вісь ока виявляється занадто довгою. В результаті витягнутої форми очного яблука відбувається неправильне заломлення світла, і гострота зору знижується, перш за все, в далечінь.

Види і ступені дитячої короткозорості

Лікарі-офтальмологи розділяють міопію на слабку (до 3,0 D включно), середню (від 3,25 до 6,0 D) і високу (більше 6 D). Висока міопія може досягати досить значних величин: 15,20,30 D і більше.

 • Вроджена короткозорість
  Вроджена міопія у дітей може бути пов’язана з недоношеністю, обумовлена спадковістю або викликана патологічними процесами. Вроджена короткозорість, як правило, носить стабільний характер, хоча в деяких випадках можливе її прогресування. Природно, діти з вродженою короткозорістю вимагають до себе пильної уваги лікаря-офтальмолога з постійним динамічним спостереженням (наглядом). Необхідно якомога раніше призначати оптичну корекцію і проводити профілактику можливої амбліопії.Міопія може бути істинною, тобто викликаною особливостями будови ока, і помилковою (хибною, несправжньою) – коли зір погіршується через порушення акомодації, а анатомічних змін – подовження очного яблука – при цьому не відбувається.
 • Помилкова короткозорість (спазм акомодації)
  Помилкова короткозорість у дітей (як правило, шкільного віку) – це порушення роботи очного (циліарного) м’яза і, як наслідок, втрата здатності чітко розрізняти предмети як поблизу, так і далеко. За деякими даними (статистикою), кожен шостий школяр страждає подібним порушенням. Симптоми помилкової короткозорості схожі з істинною, однак природа цих захворювань різна, отже різний і підхід до лікування. При спазмі акомодації, який виявляється тільки в ході діагностичного дослідження, лікар підбере комплекс апаратних процедур, а ось корекція окулярами при помилковій міопії найчастіше не потрібна і може навіть нашкодити.
 • Шкільна короткозорість
  В останні роки лікарі-офтальмологи виділяють окремий вид короткозорості у дітей, яка розвивається у дітей і підлітків в шкільні роки – шкільну короткозорість. Особливість її в тому, що розвивається вона через перевтому зорової системи, що приводить до спазму акомодації, а він, у свою чергу, – до розвитку істинної короткозорості. Важливо вчасно взяти процес під контроль и розпочати відповідне лікування..
 • Прогресуюча короткозорість
  Якщо короткозорість у дитини збільшується більш ніж на одну діоптрію в рік, це – прогресуюча короткозорість, яка потребує особливої уваги, а в деяких випадках, і хірургічного лікування. Дитяча міопія найбільш інтенсивно прогресує в шкільні роки, коли зорові навантаження особливо великі.

Діагностика короткозорості у дітей

У клініці «Ексімер KIDS» проводиться ретельна діагностика зорової системи дитини на спеціальному обладнанні, обов’язково виконується процедура розширення зіниці. Тільки так можна точно визначити причину, вид і ступінь короткозорості у дитини. За підсумками обстеження дитині при необхідності підбирають спосіб контактної корекції і проводять лікування за допомогою різних апаратних методів. Крім того, складається програма індивідуальних занять вдома, батькам пояснюють, як тестувати зір в домашніх умовах. Лікар стежить за змінами, що відбуваються і при необхідності коректує програму.

Лікування короткозорості у дітей

Сприятливим перебігом для дитячої та підліткової короткозорості вважається зниження зору зі швидкістю не більше 0,5 діоптрії в рік. Тоді її лікують консервативними (апаратними) методами. Обов’язково потрібно носити підібрані лікарем окуляри або контактні лінзи, давати очам більше відпочинку, робити зорову гімнастику, добре висипатися і правильно харчуватися, дотримуватися зорової гігієни. Для лікування короткозорості застосовуються численні засоби і методи. Перш за все, лікування короткозорості у дітей спрямоване не на ліквідацію або зменшення ступеня міопії, а на зупинку або уповільнення її подальшого прогресування і профілактику її ускладнень.

Підбір окулярів або контактних лінз

Зазвичай короткозорим дітям потрібні окуляри для коригування зору вдалину, але, коли міопія перевищує 5-6 діоптрій, можуть знадобитись окуляри і на близькій відстані. У клініці «Ексімер KIDS» окуляри або контактну корекцію підбирають на основі ретельної діагностичного обстеження зору. Раз на півроку необхідно повторювати обстеження і, при необхідності, змінювати оптику.

Апаратне лікування короткозорості у дітей

Для лікування короткозорості в «Ексімер KIDS» працює цілий комплекс сучасного обладнання. Застосовуються такі терапевтичні процедури, як ультразвукова та інфрачервона лазерна терапія, лазерна стимуляція, вакуумний масаж, магнітотерапія, електростимуляція, прилад «Амбліокор» («Реамед»). Їх ефективність визнана на українському та міжнародному рівнях.

Хірургічне лікування короткозорості

Хірургічне втручання при короткозорості у дітей проводиться тільки в тому випадку, якщо короткозорість прогресує зі швидкістю понад 1 D в рік і виключає можливість нормального розвитку зору або при виникненні ускладнень – дистрофічних явищ на сітківці. У цих випадках проводиться операція – склеропластика. Мета її – зміцнити задній сегмент склери ока і активізувати обмін речовин в оболонках очного яблука.

Профілактика короткозорості у дітей

У тому випадку, якщо короткозорість – анатомічна особливість, запобігти їй не можна, але уникнути прогресування або значного погіршення зорових характеристик цілком можливо. Ось деякі рекомендації.

 • Раз на рік відвідуйте з дитиною офтальмолога.у.
 • Організуйте правильне освітлення і робоче місце дитини.
 • Слідкуйте, щоб дитина дотримувалася режиму зорових навантажень (його порекомендує лікар). Необхідно робити перерви після кожних 30-35 хвилин роботи за письмовим столом (для молодших школярів – 20-25 хвилин).
 • Для зняття напруги добре допомагає гімнастика для очей.
 • Більше рухайтеся, гуляйте на свіжому повітрі.
 • Слідкуйте за харчуванням: в раціоні повинні бути присутніми білки, вітаміни і мікроелементи, такі як Zn, Mn, Cu, Cr та інші.
 • Навчайте дитину правильно сидіти за робочим столом. Слідкуйте за тим, щоб під час роботи світло падало на книгу або зошит рівномірно, в той же час голова й обличчя повинні залишатися в тіні. Найкраще займатися з настільною лампою, залишаючи при цьому загальне освітлення.
Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ