Лазерна корекція зору за спеціальною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Лікування короткозорості у дітей

Короткозорість (міопія) у дітей – захворювання, при якому діти погано розрізняють предмети, розташовані на далекій відстані.

Причини виникнення короткозорості

Причини розвитку дитячої короткозорості (міопії) можуть бути різні: спадковий фактор, ослаблення склери, первинна слабкість акомодації, тривала робота на близькій відстані (за комп’ютером, біля телевізора), умови зовнішнього середовища, порушення гігієни зору, ослаблення організму внаслідок неправильного харчування, перевтома, різні вроджені патології. Найчастіше короткозорість у дитини зумовлена ​​зміною форми очного яблука, коли передньозадня вісь ока виявляється надто довгою. Внаслідок витягнутої форми очного яблука відбувається неправильне заломлення світла, і гострота зору знижується насамперед при погляді на далеку відстань.

Види і ступені дитячої короткозорості

Лікарі-офтальмологи поділяють міопію на слабку (до 3,0 D включно), середню (від 3,25 до 6,0 D) та високу (понад 6 D). Висока міопія може досягати значних величин: 15,20,30 D і більше.

  • Вроджена короткозорість. Уроджена міопія у дітей може бути пов’язана з недоношеністю, обумовлена ​​спадковістю чи викликана патологічними процесами. Вроджена короткозорість зазвичай має стабільний характер, хоча у деяких випадках можливе її прогресування. Звичайно, діти з вродженою короткозорістю вимагають до себе пильної уваги лікаря-офтальмолога з постійним динамічним спостереженням. Необхідно якомога раніше призначати оптичну корекцію та провести профілактику амбліопії. Міопія може бути істинною, тобто спричиненою особливостями будови ока, і помилковою – коли зір погіршується через порушення акомодації, а анатомічних змін – подовження очного яблука – при цьому не відбувається.
  • Помилкова короткозорість (спазм акомодації). Помилкова короткозорість у дітей (як правило шкільного віку) – це порушення роботи очного (циліарного) м’яза і, як наслідок, втрата здатності чітко розрізняти предмети як поблизу, так і вдалині. За деякими даними, кожен шостий школяр страждає на подібне порушення. Симптоми помилкової короткозорості подібні до істинної, проте природа цих захворювань різна, різний і підхід до лікування. При спазмі акомодації, який виявляється лише у ході діагностичного дослідження зору, лікар підбере комплекс апаратних процедур, а ось корекція за допомогою окулярів при помилковій міопії найчастіше не потрібна, вона може навіть зашкодити.
  • Шкільна короткозорість. В останні роки лікарі-офтальмологи виділяють окремий вид короткозорості, яка розвивається у дітей та підлітків у шкільні роки – шкільну короткозорість. Особливість її у тому, що розвивається вона на тлі перевтоми зорової системи, що призводить до спазму акомодації, а він, своєю чергою, – до розвитку справжньої короткозорості. Чи можна вилікувати таку короткозорість? Так, важливо вчасно взяти процес під контроль.
  • Прогресуюча короткозорість. Якщо короткозорість у дитини збільшується більш ніж на одну діоптрію на рік, це прогресуюча короткозорість, що вимагає особливої ​​уваги та хірургічного лікування. Дитяча міопія найінтенсивніше прогресує у шкільні роки, коли є значні зорові навантаження.

Діагностика короткозорості у дітей

У клініці «Ексімер KIDS» (Київ) проводиться ретельна діагностика зорової системи дитини на спеціальному обладнанні, обов’язково виконується процедура розширення зіниці. Тільки так можна точно визначити причину, вид та ступінь короткозорості у дитини. За підсумками обстеження за необхідності підбирають спосіб контактної корекції та проводять апаратне лікування міопії за допомогою різних методів. Крім того, складається програма індивідуальних занять вдома, батькам пояснюють, як тестувати зір у домашніх умовах. Лікар стежить за змінами, що відбуваються, і коригує програму.

Лікування короткозорості у дітей

Сприятливим перебігом для дитячої та підліткової короткозорості вважається зниження зору зі швидкістю не більше ніж 0,5 діоптрію на рік. Тоді її лікують консервативними (апаратними) методами. Обов’язково потрібно носити підібрані лікарем окуляри чи контактні лінзи, давати очам більше відпочинку, робити гімнастику, нормально спати та харчуватися, дотримуватися зорової гігієни. Для лікування короткозорості застосовуються численні засоби та методи. Насамперед лікування короткозорості у дітей спрямоване не на ліквідацію чи зменшення ступеня міопії, а на зупинку чи уповільнення її подальшого прогресування та профілактику ускладнень.

Підбір окулярів або контактних лінз

Короткозорі діти потребують використання окулярів для зору вдалину, а деякі — для зору на близькій відстані (коли міопія перевищує 5-6 діоптрій). В офтальмологічному центрі «Ексімер KIDS» (Київ) окулярна чи контактна корекція підбирається на основі ретельної діагностики зору. Раз на 6 місяців необхідно знову проводити обстеження та, при необхідності, замінити оптику.

Апаратне лікування короткозорості у дітей

Для лікування короткозорості у Києві у клініці «Ексімер KIDS» працює цілий комплекс сучасного обладнання. Застосовуються такі терапевтичні процедури, як лазерна, ультразвукова й інфрачервона лазерна терапія, лазерна стимуляція, вакуумний масаж, магнітотерапія, електростимуляція, прилад «Амбліокор» («Реамед»). Їхню ефективність визнано на українському та міжнародному рівнях.

Хірургічне лікування короткозорості

Хірургічне втручання при короткозорості у дітей проводиться тільки у тому випадку, якщо короткозорість прогресує зі швидкістю понад 1 D на рік і виключає можливість нормального розвитку зору або виникнення ускладнень – дистрофічних осередків сітківки. У цих випадках проводиться операція – склеропластика. Її мета – зміцнити задній сегмент склери ока та активізувати обмін речовин в оболонках очного яблука.

Запобігання виникненню короткозорості у дітей

Якщо короткозорість – анатомічна особливість, запобігти їй не можна, але уникнути прогресування або значного погіршення зорових характеристик цілком можливо. Ось деякі рекомендації.

  1. Щороку проходьте з дитиною огляд в офтальмолога.
  2. Створіть правильне освітлення та організацію робочого місця дитини.
  3. Слідкуйте, щоб дитина дотримувалася режиму зорових навантажень (його порекомендує лікар). Необхідно робити перерви кожні 30–35 хвилин роботи за письмовим столом (для молодших школярів — 20–25 хвилин).
  4. Для зняття напруження добре допомагає гімнастика для очей.
  5. Необхідно більше рухатися та гуляти на свіжому повітрі.
  6. У раціоні повинні бути білки, вітаміни та мікроелементи, такі як Zn, Mn, Cu, Cr тощо.
  7. Навчайте дитину правильно сидіти за робочим столом. Слідкуйте за тим, щоб під час роботи світло падало на книгу або зошит рівномірно, водночас голова та обличчя повинні залишатися у тіні. Найкраще займатися з настільною лампою, залишаючи при цьому загальне освітлення.
Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ