Причини розвитку косоокості
Косоокість – це періодичне або постійне відхилення зорової осі одного або обох очей почергово від загальної точки фіксації, яке супроводжується порушенням бінокулярного зору і значним зниженням гостроти зору на оці, що косить. Причини для розвитку косоокості можуть бути вродженого або набутого характеру: наявність аметропії (далекозорості, короткозорості, астигматизму) середнього і високого ступенів, травми, захворювання центральної нервової системи, аномалії розвитку і прикріплення окорухових м’язів, їх паралічі і парези, різке зниження гостроти зору одного ока, інфекційні або соматичні захворювання дитини, стреси.
Чим небезпечна косоокість?
Косоокість – не тільки косметичний дефект. У нормі при симетричному положенні очей зображення предметів потрапляють на центральні області сітківки одного і другого ока. У кортикальних відділах зорового аналізатора відбувається їх злиття в єдине бінокулярне зображення. При косоокості злиття не відбувається, і центральна нервова система, щоб захистити організм від двоїння, виключає зображення ока, що косить. При тривалому існуванні такого стану розвивається функціональне зниження гостроти зору ока, що косить – амбліопія ( «лениве око»). коли одне чи обидва ока не задіяні в зоровому процесі, функції ока погіршуються або зовсім втрачаються. Ці зміни відбуваються в зоровій корі головного мозку, і у дорослих вони незворотні.
Лікування косоокості у дітей в клініках «Ексімер»
У клініках «Ексімер KIDS» при лікуванні косоокості застосовується комплексний підхід. Програма підбирається індивідуально в залежності від багатьох факторів: віку пацієнта, причини косоокості та інших. Чим раніше почнеться лікування косоокості, тим більше шансів отримати хороший результат.
Увага!
Лікування косоокості у дітей потрібно розпочати відразу ж, як тільки воно виявлене. У ранньому віці зорова система найбільш гнучка і чутлива до лікувального впливу, і косоокість можна усунути, не вдаючись до хірургічного втручання.
Завдання в лікуванні косоокості у дітей:
- підвищення гостроти зору;
- формування функції бінокулярного зору;
- запобігання розвитку або лікування амбліопії;
- усунення косметичного дефекту;
- нормалізація балансу внутрішньоочних м’язів.
Лікування косоокості – тривалий, комплексний і багатоетапний процес. Потрібно бути готовим до того, що для успішного позбавлення від косоокості потрібні час і терпіння як від дитини, так і від батьків.
Один з етапів лікування косоокості – оптична корекція. Вона допомагає запобігти зниженню гостроти зору і не допустити подальшого розвитку косоокості і зниження зорових функцій. Проходить під суворим наглядом і контролем лікаря.
Апаратне лікування косоокості направлене на запобігання амбліопії і відновлення бінокулярного зору. Воно складається з двох частин:
- Плеоптичне лікування спрямоване на лікування амбліопії. Включає в себе оклюзію (заклеювання ока, що бачить краще, щоб змусити працювати око, що бачить гірше), апаратні стимулюючі процедури: заняття на приладі «Реамед», комп’ютерні програми, лазерну стимуляцію, магнітотерапію.
- Ортоптичне лікування спрямоване на розвиток бінокулярного зору. Включає в себе заняття на приладах «Реамед» і «Синоптофор», спеціальні комп’ютерні програми, лазерну стимуляцію, магнітотерапію.
Курси апаратного лікування дають хороший ефект і при певних формах косоокості дозволяють повністю від нього позбутися без хірургічного втручання.
Хірургічне лікування
До хірургічного лікування косоокості у дітей вдаються в тому випадку, коли за допомогою апаратних процедур неможливо домогтися бажаного результату, наприклад, у випадках паралітичної косоокості. Рішення про операцію приймається індивідуально, залежно від ступеня прояву патології і багатьох інших факторів. У клініці «Ексімер» хірургічне лікування косоокості проходить в щадному режимі, без госпіталізації. В ході втручання враховуються індивідуальні особливості будови зорового апарату кожного пацієнта, операції виконують фахівці найвищого класу – досвідчені дитячі офтальмохірурги.