В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Закритокутова глаукома

закритокутова глаукома

В Україні глаукома залишається лідером серед захворювань, які призводять до інвалідності по зору. Серед форм цієї патології закритокутова глаукома зустрічається рідше, але виникає в більш ранньому віці – від 30-35 років.

Щоб зрозуміти, що таке глаукома, досить знати анатомічні нюанси будови ока. У ньому продукується спеціальна рідина, яка живить внутрішні структури. За допомогою системи дренажу в передньому кутку ока, ця рідина відтікає по склеральним венах. Мікроциркуляція і відтік можуть порушуватися, якщо передній кут ока перекривається структурами органу зору – кришталиком, радужкою.

Рідина накопичується, провокуючи високий внутрішньоочний тиск (ВГД) – основна ознака глаукоми, в тому числі, закритокутовій. На перших етапах розвитку патологічного процесу він не дає про себе знати, тому дуже важливо визначити його заздалегідь на прийомі у лікаря.

Клініка Eximer проводить ранню діагностику глаукоми на інноваційному обладнанні професійного класу, а також займається підбором індивідуального плану лікування в кожному конкретному випадку.

Причини глаукоми

Основна причина захворювання – перекриття кута камери ока, викликане анатомічними особливостями. Саме індивідуальне будова органів зору призводять до захворювання: кришталик великого розміру, потовщена райдужка, камера маленьких розмірів, вкорочене очне яблуко.

На розвиток захворювання впливають і інші фактори. Якщо виникла закритокутова глаукома, причини можуть бути наступними:

 • Супутні патології – катаракта, хвороби ендокринної системи, перенесена травма ока.
 • Національна приналежність. Патологія часто зустрічається у представників країн Східної Азії.
 • Вроджені патології органів зору генетичної природи. Кут передньої камери ока перекривається внаслідок порушень, які виникають в 3 триместрі вагітності.

Симптоми глаукоми

Захворювання може довго залишатися непомітним, перетікаючи в хронічну форму, або дає про себе знати гострим приступом.

Якщо підозрюється закритокутова глаукома, симптоми хронічного процесу можуть бути такими:

 • дискомфорт в області очі;
 • затуманення зору і його зниження;
 • вузьке поле зору;
 • сильний головний біль, яка зменшується під час сну і в положенні лежачи;
 • райдужні ореоли перед очима, особливо при погляді на віддалений джерело світла;
 • періодичні “проблиски блискавок” перед очима.

Гострий приступ веде до безповоротної втрати зору і є вкрай небезпечним: протягом декількох годин ВГД перевищує позначку 40 мм рт. ст. (При нормі 18-22 мм рт. Ст.!) В цьому випадку слід негайно звернутися за медичною допомогою і знизити ВГД.

Види і особливості глаукоми

Існує три види захворювання.

Первинна глаукома

Первинна форма захворювання виникає як самостійний процес. Виділяють три ступені патології щодо показників ВГД по Маклакова:

 • А – показники ВГД практично в межах норми – не вище 27 мм рт. ст;
 • В – ВГД коливається в межах 28-32 мм рт. ст .;
 • З – показники тиску перевищують позначку 32 мм рт. ст.

Закритокутова глаукома 1 А означає, що процес тільки розвивається, а внутрішньоочний тиск ще можна контролювати. Якщо діагностувати захворювання на цій стадії, воно піддається лікуванню за сприятливими прогнозами.

Первинну закритокутова глаукому також поділяють на підвиди:

 • З функціональним зрачковим блоком. Кут камери перекривається коренем райдужної оболонки, що є найпоширенішою формою.
 • Повзучий. Внаслідок зрощення кореня райдужки з передньою стінкою кута скорочується кут камери.
 • З плоскою радужкой. Спостерігається при товстому корені райдужки.
 • З вітреохрусталіковим блоком. Дуже рідкісна форма, що виникає через анатомічних нюансів: маленький очей і великий кришталик.

Вторинна глаукома

Вторинна глаукома – захворювання, яке розвивається при наявності інших процесів:

 • Запальна. До неї призводять запалення судинної сітки в оболонці ока (увеїти).
 • Факогеніческая. З’являється після захворювань, які впливають на кришталик ока – в тому числі гифема, підвивих кришталика, катаракта.
 • Травматична. Розвиток процесу можливо після перенесених операцій на оці, а також після травмування органу.
 • Медикаментозна. Виникає на тлі тривалого лікування гормонами, кортикостероїдами, альфа-хімотрипсину.
 • неоваскулярную. Зустрічається рідко, практично не піддається корекції. Формуються судини аномальної природи, які перешкоджають виходу рідини.

Гостра закритокутова глаукома

Як говорилося вище, при гострому нападі різко збільшується ВГД, що проявляється:

 • найсильнішої різким болем в ушкодженому оці;
 • моментальним зниженням зору;
 • кольоровими ореолами навколо джерела світла;
 • головним болем разом з нудотою і блювотою;
 • сильним почервонінням очей.

Гострий приступ можна помилково сплутати з іншими патологіями. Якщо з’являються подібні симптоми, необхідно терміново викликати швидку допомогу.

Стадії глаукоми

Класифікація глаукоми дуже обширна і включає кілька параметрів. Щодо пошкодження нерва виділяють чотири стадії:

Cтадія Опис
I (початок процесу) Поля зору ще в межах норми, але вже спостерігаються невеликі зміни. Є поглиблення в диску зорового нерва (екскавація).
II (розвиток) Закритокутова глаукома другого ступеня вносить зміни в поле зору, зменшує його межі. Парацентральная відділ звужений на 10 градусів і більше. Поглиблення в диску зорового нерва явно виражено.
III (процес далеко зайшов) Кордон поля заужена до 15 градусів від точки фіксації. Патологічні зміни в зоровому нерві (екскавація) доходять до країв.
IV (кінцева) Тотальна екскавація, повна втрата зору. Можливо збереження невеликого просвіту поля зору і реакція на світло.

Діагностика

Для діагностики глаукоми детально вивчають стан гідродинаміки очі і зорової функції за допомогою спеціальних методів. Клініка Eximer в розпорядженні високотехнологічне устаткування для максимально точного обстеження очного дна і інших структур очі.

Якщо підозрюється закритокутова глаукома, діагностика в клініці відповідає рекомендаціям Міжнародної ради з офтальмології:

 • вивчення поля зору за допомогою комп’ютерного периметра;
 • вимір ВГД тонометром;
 • визначення товщини кришталика, а також вимір глибини передньої камери Пахіметрія;
 • огляд кута передньої камери методом гониоскопии.

Застосовують також додаткові методи діагностики для обстеження зорового нерва, кришталика і райдужної оболонки.

Лікування глаукоми

Метод лікування визначається причиною закриття кута і індивідуальними ризиками для конкретного пацієнта. Відповідно до міжнародних рекомендацій щодо лікування глаукоми, терапія також залежить від стадії захворювання.

Стадія Симптоми Межі зниження ВГД Варіант лікування
Початкова Стійке закриття кута, пошкодження зорового нерва, втрата поля зору Більш ніж на 25% Лікарське лікування, екстракція кришталика та імплантація штучної інтраокулярної лінзи (ІОЛ)
2 і 3 Більш ніж на 25-50% Лікарське лікування і / або трабекулектомія. Можливо видалення катаракти та імплантація ІОЛ. Циклофотокоагуляція (або кріотерапія)
Термінальна Сліпота, можлива біль Більш ніж на 25-50% при наявності болів Лікарське лікування, циклофотокоагуляція (або кріотерапія)

Медикаментозне

Лікарські препарати не здатні відновити повноцінний баланс рідини всередині ока, вони тільки підтримують його. Препарати сприяють зниженню вироблення рідини і краще її відтоку. При лікуванні медикаментами необхідні регулярні обстеження і відвідування офтальмолога.

Лазерне

Лазерне лікування вважається щадним, ефективним і сучасним методом. В Україні таке лікування проводять в клініці Eximer в Києві.

В офтальмологічному центрі застосовують кілька методик:

 • Лазерну ірідектомію. Лазер впливає на райдужку, формуючи в ній отвір для нормального виходу рідини. При цьому відкривається кут передньої камери, тому ірідектомія показана на самих ранніх стадіях в якості профілактики: коли кут ще не закрився, але є такий ризик.
 • Лазерна трабекулопластика. Нормалізує ВГД за допомогою дії на трабекулярную мережу спеціального лазера.

Втручання займає кілька хвилин, вже на наступний день пацієнт може повертатися до свого звичного способу життя.

Хірургічне (операція)

Оперативне лікування глаукоми – один з найбільш затребуваних методів лікування. У Eximer застосовують тільки провідні сучасні рішення в області офтальмологічної хірургії:

1. Непроникаюче глибока склеректомія (НГСЕ). Хірургічно стоншується мембрана рогівки, відтік рідини відновлюється природним шляхом. В ході операції пацієнтові можуть імплантувати колагенові дренажі для перешкоди рубцювання тканин. Такі системи також дозволяють продовжити ефект оперативного втручання.

2. Імплантація пристрої фільтрації рідини Ex-Press. Цей метод застосовується в хірургічній практиці корекції глаукоми більше десяти років. Ex-Press встановлюється в якості додаткового дренажу. Його імплантують під клапоть склери і закріплюють для відводу рідини. Пристрій дозволяє уникнути високого травматизму та ускладнень після втручання, а також скоротити кількість планових візитів до окуліста в майбутньому. Вважається одним з найбезпечніших методів.

3. Імплантація Ahmed-клапана. Система контролює рівень ВГД, забезпечуючи з’єднання між камерою очі і субтенновим простором.

4. Імплантація ІОЛ є додатковою маніпуляцією. Нерідко при глаукомі показана факоемульсифікація катаракти. Кришталик великого розміру може перешкоджати виходу внутрішньоочної рідини і провокувати розвиток глаукоми, тому його видаляють.

Протипоказання

Якщо діагностовано закритокутову глаукому, протипоказання до операції будуть наступними:

 • додаткові серйозні патології органів зору;
 • ризик зниження гостроти зору перевищує можливість позитивного післяопераційного ефекту.

Перед втручанням необхідно здати ряд аналізів, а при цукровому діабеті обов’язкова консультація ендокринолога.

Заборони та рекомендації

Коли у пацієнта діагностують закритоугольную форму глаукоми, йому слід переглянути спосіб життя і деякі звички. Захворювання можна контролювати медикаментами на розсуд лікаря. При цьому існують заходи, які допомагають призупинити розвиток процесу.

Обмеження і заняття, яких варто уникати:

 • Прийом алкоголю і тютюну, які негативно позначаються на кровообігу.
 • Читання і перегляд телевізора в погано освітленому приміщенні (через сильного напруги очей).
 • Підняття тягарів і фізичні вправи, при яких голова знаходиться нижче рівня колін.
 • Одяг, яка порушує нормальне кровопостачання голови і шиї.
 • Вживання великої кількості рідини в день – більше 1.5 л.
 • Процедури, пов’язані з перепадами температур, – сауни, лазні, гарячі ванни.
 • Деякі лікарські засоби, наприклад, гормональні контрацептиви, антидепресанти, судинозвужувальні очні краплі.

Щоб вчасно визначити глаукому, досить відвідувати офтальмолога 1 раз в рік, а якщо у вашій родині були випадки захворювання, – раз в 6 місяців. Не приймайте ніяких медикаментів без призначення лікаря, ніколи не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням!

рік
праці

операцій в рік
15000
обстежень

Наші лікарі

Калимун Надія Андріївна

Офтальмохірург, провідний ретинолог центру, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Виштак Альона Валеріївна

Офтальмохірург, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Відгуки пацієнтів

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ