Лазерна корекція зору за спеціальною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Дистрофія сітківки ока

Дистрофія сітківки ока — один з найпоширеніших діагнозів серед усіх захворювань сітківки. Хвороби сітківки щороку призводять до повної незворотної втрати зору у кількох тисяч людей. Сьогодні вони є найнебезпечнішою патологією, бо навіть за сучасного рівня медицини боротися з ними дуже складно.

Що таке дистрофія сітківки?

Сітківка дуже складний механізм, саме вона сприймає зображення та передає сигнал до головного мозку для інтерпретації.

Дистрофія сітківки ока – це не окреме захворювання, а ціла група патологій, що характеризуються деякими загальними проявами:

  • дефект у структурній тканині;
  • недостатнє надходження поживних речовин до ураженої ділянки;
  • зниження щільності сітківки;
  • порушення анатомічного співвідношення між шарами сітківки (загалом їх налічується 10 штук).

Дистрофія сітківки: види

Сітківка ока розділена на дві основні зони: центральну та периферичну. Відповідно, дегенерація сітківки може виникнути у будь-якій з цих ділянок. Тому виділяють два основні види дистрофії відповідно до локалізації деструктивного процесу:

1. Периферична дистрофія сітківки.

У периферичній зоні знаходяться «палички» — спеціальні фоторецептори, які відповідають за просторове сприйняття та сутінковий зір. Дистрофія периферичної ділянки довго залишається непоміченою, вона важко діагностується до перших симптомів. У цьому полягає її небезпека — починається поступове руйнування тканин, яке може призвести до відшарування сітківки та сліпоти.

2. Центральна дистрофія сітківки.

У центральній зоні розташовані «колби», завдяки яким визначається чіткість зображення, сприйняття кольорів, прийняття яскравого світла. При центральній дистрофії знижується здатність до письма та читання, людині важко пересуватися, водити машину.

Серед усіх уражень центрального зору лідером залишається вікова макулярна дистрофія сітківки ока або ВМД. Макула — це та сама центральна зона сітківки, вона може зазнавати змін після 50-60 років. Захворювання характеризується прогресуванням і веде до повної втрати центрального зору. Патологія поділяється на дві групи:

  • Суха дистрофія сітківки ока розвивається при всіх випадках ВМД і у 85% пацієнтів такою й залишається. Суха дистрофія змінює пігментний епітелій сітківки, утворюються так звані «друзи» чи жовті плями. Їхнє скупчення викликає запалення, провокує появу нових кровоносних судин в оці. Як тільки таких патологічних судин стає більше, вони проростають під сітківку, починаються мікрокрововиливи. Так процес перетворюється на вологу форму.
  • Волога дистрофія ока розвивається лише у 15% випадків, але саме вона призводить до незворотної втрати центрального зору. Постійні крововиливи та набряк викликають ураження зорового нерва, таким чином утворюється рубцова тканина.

Вроджена дистрофія сітківки

Особлива форма захворювання, яку не варто забувати, — це вроджена дистрофія сітківки ока.

Вона є спадковою патологією, її розвиток неможливо уповільнити. Усі вроджені дистрофії рано чи пізно призводять до значної втрати зору, яка є незворотною.

Причини появи

Причини дистрофії сітківки ока залежать від багатьох факторів. Так, вроджена дистрофія має виключно генетичний характер, і від неї не можна вберегтися. Вікова макулярна дистрофія розвивається у людей після 50 років і є наслідком старіння організму.

Офтальмологи виділяють кілька загальних факторів розвитку дистрофії сітківки:

  • вік старше 50-60 років;
  • патології серцево-судинної системи – гіпертонія, атеросклероз;
  • ендокринні порушення, зокрема цукровий діабет;
  • грубі порушення харчування, сильний дефіцит вітамінів та мінералів;
  • ожиріння;
  • зловживання алкоголем і тютюном;
  • часті ГРВІ;
  • тривала дія ультрафіолетового світла;
  • травми та операції органів зору.

Найчастіше дистрофія спостерігається при короткозорості. На людей з міопією випаде 40% випадків дистрофії сітківки.

Симптоми

Симптоматика захворювання різна та залежить від його форми.

ВМД розвивається поступово. На перших етапах її помітити складно, оскільки людина бачить нормально. Це пов’язано з тим, що патологія зачіпає спочатку одне око, а здоровий орган бере на себе все зорове навантаження. Тож людина нічого не помічає. Може пройти до 8 років, поки патологія проявляється на другому оці. На пізніх стадіях з’являються сліпі плями прямо у центральній частині ока. За їх появою йде стрімкий розвиток вологої форми хвороби.

Вроджена дистрофія у немовлят підозрюється, якщо в анамнезі родини виникали випадки прояву цієї недуги. Захворювання може виявитися у дитинстві, найчастіше його виявляють при діагностиці зору.

В цілому, коли розвивається дистрофія сітківки ока, з’являються такі симптоми:

  • порушення зору у центральній частині або на периферії;
  • розмите зображення;
  • спотворення зображення — предмети та малюнки стають «хвилястими», викривленими, втрачають нормальні обриси;
  • око перестає розрізняти кольори;
  • при втраті периферичного зору «губляться» предмети у бічному полі зору;
  • помітні «мушки» або яскраві проблиски перед очима.

З появою перших симптомів необхідно відвідати офтальмолога для правильної діагностики.

Діагностика

Зазвичай захворювання визначається під час планового огляду очного дна. Визначити периферичну форму процесу доволі складно навіть при розширеній зіниці, тому потрібна найточніша апаратура.

При дистрофії сітківки ока діагностика стандартна – повна перевірка зору, огляд зорового нерва, вимірювання внутрішньоочного тиску та решти параметрів.

У клініці «Ексімер» (Київ) дуже важливим моментом є обстеження на оптичному когерентному томографі нового покоління RTVue-100. Обладнання повністю показує всі структури сітківки, зоровий нерв, його диск у форматах 2d та 3d. Це дозволяє виявити зміни на ранніх етапах розвитку процесу, коли сам пацієнт ще їх не помічає. Вчасно поставлений діагноз дає сприятливий прогноз на лікування. Усі дані про стан ока залишаються в електронній базі клініки, тому лікар легко відстежує динаміку.

Дистрофія сітківки ока при вагітності

Вагітність викликає зміни в організмі жінки, і не всі з них легко переносяться. Усім вагітним показаний прийом офтальмолога на 10-14 та 32-36 тижнях. Перевіряють як якість зору, так і оглядають очне дно. Якщо помічено патологію, рекомендують пройти лікування до пологів. Пологи з невилікуваною дистрофією сітківки загрожують ускладненнями.

Протипоказання до лікування дистрофії сітківки ока

Якщо діагностовано дане захворювання, протипоказань до операції практично немає. Око потрібно відновлювати одразу, щоб уникнути ускладнень – розриву чи відшарування сітківки. І під час діагностики стане зрозуміло чи є фактори, які перешкоджатимуть операції. Але (як показує практика) здебільшого такі чинники відсутні й операція проходить успішно.

Лікування дистрофії сітківки в клініці Ексимер

Сьогодні у всьому світі дистрофію сітківки ока лікують двома напрямками:

  • лазерною коагуляцією;
  • ін’єкціями спеціальних препаратів.

Обидва методи мають високу доведену ефективність. В Україні подібне лікування дистрофії сітківки ока можна отримати в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ)

Ін’єкції

Ін’єкції нерідко показані при лікуванні вікової макулярної дегенерації сітківки. Вони можуть зняти набряк та зупинити розростання патологічних судин:

  • Анти-VEGF препарати — унікальні засоби, які впливають на фактор зростання ендотелію судин (він же VEGF), уповільнюють процес їхнього безконтрольного зростання під сітківку. Препарати розроблені на основі ранібізумабу – речовини, що містить фрагменти антитіл до VEGF. Ін’єкції проводять протягом кількох секунд курсом, підібраним лікарем. Цей метод ефективний, але потребує постійного контролю за станом.
  • Озурдекс. Спеціальний імплантат для повільного введення лікарського засобу у сітківку. Завдяки його використанню можна значно зменшити набряклість макули та зберегти ефект до пів року.

Лазерна коагуляція сітківки

Виконується з метою зміцнення сітківки. Втручання запобігає розвитку патології на очному дні, уповільнює дистрофію сітківки, попереджає її розрив і відшарування. Лазерна коагуляція виконується як при периферичній дистрофії, так і при центральній.

За допомогою дії високочутливого лазера проблемні ділянки сітківки “припаюються” до судинної оболонки. Лазерна коагуляція відбувається безкровно протягом 15 хвилин. Пацієнт нічого не відчуває завдяки місцевій анестезії. Одразу після процедури пацієнт може їхати додому.

Одні з основних переваг лазерної коагуляції – безпека та нешкідливість. Вона дозволена навіть вагітним жінкам, після чого вони можуть народжувати природним шляхом.

Хірургічне втручання при ускладненнях

Якщо є ускладнення дистрофії сітківки ока, то терміново потрібна операція. Хірургічне втручання проводять при відшаруванні сітківки. Це так звана вітректомія, в ході якої видаляють склоподібне тіло ока (прозорий гель), рубцеву тканину та кров. Простір заповнюють силіконовою оливою чи газом біологічно сумісними з людським організмом. Вони не викликають відторгнення, плавно розширюються та фіксують сітківку в оці, запобігаючи новим відшаруванням і крововиливу.

Переваги лікування сітківки в клініці Ексимер

  1. Ексклюзивні методики та високоточне обладнання.
  2. Сучасний операційний блок, виконаний за найвищими критеріями і стандартами якості.
  3. Досвід проведення операцій – понад 20 років.
  4. Кваліфіковані хірурги-офтальмологи.
  5. Швидкий період відновлення після операцій – протягом першої доби пацієнт повертається до звичного способу життя.

Якщо вам провели операцію, то перші 5-7 днів протипоказані:

  • алкоголь, оскільки він розширює судини;
  • солона та гостра їжа, що провокує набряки;
  • перепади температур — зокрема, лазня та сауна.

Також небажано сідати за кермо та тривалий час дивитися телевізор. Через тиждень після втручання на сітківці можна повертатися до звичних зорових навантажень.

Чи можна жити з дистрофією сітківки ока?

Якщо вже виявлено дистрофію, то око потрібно відновлювати відразу, щоб уникнути розриву або відшарування сітківки.

На ранніх стадіях процес можна контролювати, але потрібно дотримуватися низки рекомендацій:

  • уникати стресів;
  • позбутися шкідливих звичок;
  • дотримуватись дієти, багатої на вітаміни і мінерали, дуже важливо вживати продукти з вітаміном А.

Не забувайте відвідувати офтальмолога з метою профілактики, навіть якщо у вас немає виражених симптомів патологій сітківки. Будьте уважні до свого зору, за найменших його змін у вигляді “мушок” перед очима, періодичних спалахів, зміни чіткості предметів зверніться до лікаря.

роки
праці

операцій в рік
15000
обстежень

Наші лікарі

Відгуки пацієнтів

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ