В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Дистрофія сітківки ока

Хвороби сітківки щорічно призводять до повної незворотної втрати зору у кількох тисяч чоловік. Сьогодні вони виступають найнебезпечнішою патологією, тому що навіть при сучасному рівні медицини боротися з ними дуже складно.

Дистрофія – один з найбільш поширених діагнозів серед усіх захворювань сітківки.

Що таке дистрофія сітківки?

Сітківка – дуже складний механізм, саме вона сприймає зображення і передає сигнал в головний мозок для інтерпретації.

Дистрофія сітківки ока – це не окреме захворювання, а ціла група патологій, які характеризуються деякими загальними проявами:

 • дефект у структурній тканині;
 • недостатнє надходження поживних речовин до ураженої ділянки;
 • зниження щільності сітківки;
 • порушення анатомічної співвідношення між шарами сітківки (всього їх налічується 10 штук).

Дистрофія сітківки: види

Сітківка ока розділена на дві основні зони: центральну і периферичну. Відповідно, дегенеративні процеси можуть виникнути в будь-який з цих областей. Тому виділяють два основних види дистрофії щодо локалізації деструктивного процесу:

1. Периферична дистрофія сітківки.

У периферійній зоні знаходяться «палички» – спеціальні фоторецептори, що відповідають за просторове сприйняття і сутінковий зір. Дистрофія периферичної області довго залишається непоміченою, вона важко діагностується до появи перших симптомів. У цьому полягає її небезпека – починається поступове руйнування тканин, яке може привести до відшарування сітківки і сліпоти.

2. Центральна дистрофія сітківки.

У центральній зоні розташовані «колбочки», завдяки яким визначається чіткість зображення, сприйняття кольорів, прийняття яскравого світла. При центральній дистрофії знижується здатність до письма та читання, людині важко пересуватися, водити машину.

Серед всіх поразок центрального зору лідером залишається вікова макулярна дистрофія сітківки ока або ВМД. Макула – це та сама центральна зона сітківки, вона може піддаватися змінам після 50-60 років. Захворювання характеризується прогресуванням і веде до повної втрати центрального зору. Патологія ділиться на дві групи:

 • Суха дистрофія сітківки ока розвивається при всіх випадках ВМД і у 85% пацієнтів такий і залишається. Суха дистрофія змінює пігментний епітелій сітківки, утворюються так звані «друзі» або жовті плями. Накопичившись, вони викликають запалення, провокують зростання нових кровоносних судин в оці. Як тільки таких патологічних судин стає більше, вони проростають під сітківку, починаються мікрокрововиливи. Так процес переходить у вологий форму.
 • Волога дистрофія сітківки ока розвивається тільки в 15% випадків, але саме вона призводить до незворотної втрати центрального зору. Постійні крововиливи і набряк викликають ураження зорового нерва, призводять до утворення рубцевої тканини.

Особлива форма захворювання, про яку не варто забувати, це вроджена дистрофія сітківки ока.

Вона є спадковою патологією, процес її розвитку неможливо сповільнити. Всі вроджені дистрофії рано чи пізно призводять до сильної втрати зору, яка є незворотною.

Причини появи

Причини дистрофії сітківки ока залежить від багатьох факторів. Так, вроджена дистрофія носить виключно генетичний характер, і від неї не можна вберегтися. Вікова макулярна дистрофія розвивається у людей після 50 років і є наслідком старіння організму.

Офтальмологи виділяють кілька загальних факторів розвитку дистрофії сітківки:

 • вік старше 50-60 років;
 • патології серцево-судинної системи – гіпертонія, атеросклероз;
 • ендокринні порушення, зокрема цукровий діабет;
 • грубі порушення харчування, сильний дефіцит вітамінів і мінералів;
 • ожиріння;
 • зловживання алкоголем і тютюном;
 • часті ГРВІ;
 • дію ультрафіолетового світла тривалий час;
 • травми і операції органів зору.

Найчастіше дистрофія спостерігається при короткозорості. На частку людей з міопією випаде 40% випадків дистрофії сітківки.

Симптоми

Симптоматика захворювання різна і залежить від його форми.

ВМД розвивається поступово. На перших етапах її помітити складно, так як людина бачить нормально. Це обумовлено тим, що патологія зачіпає спочатку одне око, а здоровий орган переймає на себе всю зорове навантаження. Тому людина нічого не помічає. Може пройти до 8 років, поки патологія проявляється на другому оці. На пізніх стадіях виникають сліпі плями прямо в центральній частині очі. За їх появою слід стрімкий розвиток вологої форми хвороби.

Вроджена дистрофія у немовлят підозрюється, якщо в анамнезі сім’ї виникали її випадки. Захворювання може проявитися в дитинстві, часто спостерігався при діагностиці зору.

В цілому, коли розвивається дистрофія сітківки ока, симптоми проявляються такі:

 • порушення зору в центральній частині або на периферії;
 • розмите зображення;
 • спотворення зображення – предмети і малюнки стають «хвилястими», викривленими, втрачають нормальні обриси;
 • око перестає розрізняти кольори;
 • при втраті периферичного зору «губляться» предмети в бічному полі зору;
 • помітні мушки або яскраві проблиски перед очима.

При появі перших симптомів потрібно відвідати офтальмолога для правильної діагностики.

Діагностика

Зазвичай захворювання визначається під час планового огляду очного дна. Визначити периферичну форму процесу досить складно навіть при розширеній зіниці, тому необхідна точна апаратура.

При дистрофії сітківки ока діагностика стандартна – повна перевірка зору, огляд зорового нерва, вимірювання внутрішньоочного тиску та інших параметрів.

У клініці Ексімер дуже важливим моментом виступає обстеження на оптичному когерентному томографі нового покоління RTVue-100. Устаткування повністю показує всі структури сітківки, зоровий нерв, його диск у форматах 2d і 3d. Це дозволяє виявити зміни на самих ранніх етапах розвитку процесу, коли сам пацієнт ще їх не помічає. Вчасно поставлений діагноз дає сприятливий прогноз на лікування. Всі дані про стан очі залишаються в електронній базі клініки, тому лікар легко відстежує динаміку.

Дистрофія сітківки ока при вагітності

Вагітність викликає зміни в організмі жінки, і не всі з них легко переносяться. Всім вагітним показаний прийом офтальмолога на 10-14 і 32-36 тижнях. Перевіряють не тільки якість зору, але і оглядають очне дно. Якщо помічена патологія, рекомендують пройти лікування до пологів. Пологи з нелікованою дистрофією сітківки чреваті ускладненнями.

Лікування дистрофії сітківки в клініці Ексимер

Сьогодні у всьому світі дистрофію сітківки ока лікують двома напрямками:

 • лазерною коагуляцією;
 • ін’єкціями спеціальних препаратів.

Обидва методи мають високу доведеною ефективністю. В Україні подібне лікування можна отримати в клініці Ексимер.

Ін’єкції

Ін’єкції часто показані при розвитку макулярної дистрофії. Вони можуть зняти набряк і зупинити розростання патологічних судин:

 • Анти-VEGF препарати- унікальні засоби, які впливають на фактор росту ендотелію судин (він же VEGF), уповільнюють процес їх безконтрольного зростання під сітківку. Препарати розроблені на основі ранібізумаба, ця речовина містить фрагменти антитіл до VEGF. Ін’єкції проводять протягом декількох секунд курсом, який підбирає лікар. Цей метод ефективний, але вимагає постійного контролю стану.
 • Озурдекс. Спеціальний імплантат для повільного введення лікарського засобу в сітківку. Завдяки його використанню можна значно зменшить набряклість макули і зберегти ефект до півроку.

Лазерна коагуляція сітківки

Виконується з метою зміцнення сітківки. Втручання запобігає розвитку патології на очному дні, уповільнює дистрофію сітківки, попереджає її розрив і відшарування. Лазерна коагуляція виконується як при периферичної дистрофії, так і при центральній.

За допомогою дії високочутливого лазера проблемні ділянки сітківки “припаіваются” до судинної оболонці. Лазерна коагуляція проходить безкровно, протягом 15 хвилин. Пацієнт нічого не відчуває завдяки місцевій анестезії за допомогою крапель. Відразу після процедури пацієнт може їхати додому.

Одні з основних переваг лазерної коагуляції – безпека і нешкідливість. Вона дозволена навіть вагітним жінкам, після чого вони можуть народжувати природним шляхом, не вдаючись до операції кесарева розтину.

Хірургічне втручання при ускладненнях

Якщо є ускладнення дистрофії сітківки ока, операція необхідна терміново. Хірургічне втручання проводять при відшаруванні сітківки. Це так звана вітректомія, в ході якої видаляють склоподібне тіло очі (прозорий гель), рубцеву тканину і кров. простір заповнюють силіконовим маслом або газом біологічно сумісними з людським організмом. Вони не викликають відторгнення, плавно розширюються і фіксують сітківку в оці, запобігаючи нові відшарування і крововиливи.

Переваги лікування сітківки в клініці Ексимер

 • Ексклюзивні методики і високоточне обладнання.
 • Сучасний операційний блок, виконаний за найвищими критеріями і стандартами якості.
 • Досвід проведення операцій – більше 20 років.
 • Кваліфіковані хірурги-офтальмологи.
 • Швидкий період відновлення після операцій – протягом першої доби пацієнт повертається до звичного способу життя.

Якщо вам провели операцію, то в перші 5-7 днів протипоказані:

 • алкоголь, так як він розширює судини;
 • солона і гостра їжа, що провокує набряки;
 • перепади температур – зокрема, лазня, сауна.

Також небажано сідати за кермо і тривалий час дивитися телевізор. Через тиждень після втручання на сітківці можна повертатися до звичних для глядачів навантажень.

Чи можна жити з дистрофією сітківки ока?

Якщо вже виявлена дистрофія сітківки ока, протипоказань до операції практично не існує. Око потрібно відновлювати відразу, щоб уникнути ускладнень – розриву або відшарування сітківки.

На ранніх стадіях процес можна контролювати, але потрібно дотримуватися ряду рекомендацій:

 • уникати стресів;
 • позбутися від шкідливих звичок;
 • дотримуватися дієти, багату вітамінами і мінералами, дуже важливо потребляти продукти з вітаміном А.

Не забувайте відвідувати офтальмолога з метою профілактики, навіть якщо у вас немає виражених симптомів патологій сітківки. Будьте уважні до свого зору, при найменших ж зміни у вигляді мушок перед очима, періодичних спалахів, зміні чіткості предметів зверніться до лікаря.

рік
праці

операцій в рік
15000
обстежень

Наші лікарі

Калимун Надія Андріївна

Офтальмохірург, провідний ретинолог центру, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Виштак Альона Валеріївна

Офтальмохірург, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Відгуки пацієнтів

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ