В нашому центрі – новий ексимерний лазер Schwind Amaris з технологією  лазерної корекції  5D-EyeLASIK

АКЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Дистрофія рогівки ока

Різні патології зовнішньої оболонки ока займають до 25% серед всіх офтальмологічних захворювань. Нерідко серед них зустрічається дистрофія рогівки – не запальна, хвороба спадкового характеру, яка призводить до ураження рогівки і може спровокувати втрату зору.
Дистрофія рогівки ока також буває придбаної, вона розвивається на тлі травм, авітамінозів, післяопераційних рубців і інших чинників.

Що таке дистрофія рогівки?

Рогівка – це зовнішня оболонка очного яблука, виконує ряд найважливіших завдань:

 • бере участь в процесах заломлення світла;
 • захищає органи зору від травм;
 • підтримує форму очного яблука.

Рогівка складається з 5 шарів, патологічний процес може виникати в будь-якому з них. Дистрофія або дегенерація – це ураження рогівки ока, яке протікає без запалень. До дистрофій відноситься ціла група захворювань, абсолютно різних за своєю етіологією, але мають однакові прояви:

 • зачіпає обидва ока;
 • прогресує з часом;
 • викликає помутніння зору навіть при незначних розмірах патологічного вогнища в оці;
 • зміни в оболонці ока незворотні, а першопричина не лікується.

Тому при дистрофії часто показана операція.

Причини дистрофії рогівки ока

Залежно від причин дистрофії рогівки, групу захворювань ділять на:

 • Первинні – мають генетичні корені і відносяться до категорії спадкових аномалій.
 • Вторинні – є наслідком перенесеного раніше офтальмологічних захворювань.

Відомо кілька видів дегенерації рогівки. Серед них:

 • Стрічкоподібна;
 • Cтромальна;
 • Ендотеліальна;
 • Крайова.

Кератоконус і кератоглобус: часті причини дистрофії рогівки

Одними з найпоширеніших причин дегенерації виступають вроджені аномалії будови рогівки:

 • Кератоконус. При аномалії рогівка набуває конусоподібну форму, стоншується, що призводить до погіршення зору. Прогресує повільно, пік розвитку випадає на 20-30 рік, практично завжди кератоконус супроводжується астигматизмом.
 • Кератоглобус. Рогівка набуває форму кулі і значно випинається вперед, її розтягнення викликає короткозорість і астигматизм.

Спостерігається в дитячому віці і повільно прогресує. Часто кератоглобус проявляється паралельно з іншими патологіями – синдромом синіх склер, ламкість кісток, приглухуватістю.

Симптоми і діагностика

Симптоматика повністю залежить від виду дистрофії, і від того, наскільки швидко прогресує захворювання. Так, в дитячому та юнацькому віці, основним симптомом часто виступає світлобоязнь при нормальній гостроті зору. Якщо процес протікає дуже повільно, то маніфестація дистрофії відбувається до 45 років, і тільки тоді людина повністю відчуває всю неприємність стану.

Але коли активно розвивається дистрофія рогівки, симптоми проявляються досить швидко:

 • Підвищується чутливість до світла і посилюється світлобоязнь. Іноді пацієнти скаржаться, що їх буквально «засліплює».
 • Рясна сльозоточивість. Очі сльозяться без видимої причини, при цьому може виникати біль.
 • Відчуття стороннього тіла в оці – дуже поширена ознака. Відчуття супроводжується різями і вираженим болем.
 • Набряклість і почервоніння рогівки. Легкий набряк можна визначити тільки за допомогою офтальмологічної діагностики.
 • З’являється помутніння або більмо.

Симптоми можуть бути змащені, проявлятися частково в залежності від виду патології. «Перші ластівки», які сигналізують про розвиток процесу – постійна втома очей і затуманення зору.

Щоб діагностувати дистрофію рогівки, огляду у офтальмолога досить.

Після проходження комплексного діагностичного обстеження, лікар зможе дати відповідь про стан зорової системи пацієнта і рекомендації щодо лікування.

Медикаментозне лікування дистрофії

Медикаментозне лікування дистрофії рогівки ока не діє на першопричину і не прибирає її до кінця. Залежно від форми захворювання застосовують методики і препарати для лікування пацієнта.

Також підбирають м’які контактні лінзи, які можна поєднувати з гелями і мазями. При повільному плині процесу медикаментозне лікування може тривати роками, але якщо пацієнт хоче позбутися від дистрофії рогівки, або дегенерація розвивається стрімко, показано хірургічне втручання.

Лікування дистрофії в Ексімер

Хірургічне лікування дистрофії ока професійного рівня в Україні проводять в офтальмологічному центрі Ексімер.

Якщо стоїть питання хірургічної корекції дистрофії рогівки, операція є радикальним методом. Кератопластика усуває захворювання за допомогою пересадки рогової оболонки. Метод залежить від ступеня пошкоджень:

 • Наскрізна кератопластика – пересадка цілої рогівки, часто застосовувалася раніше.
 • Пошарова кератопластика. При глибокої дистрофії прибирають кілька шарів пошкодженої рогівки, замінюючи їх донорськими тканинами або штучними матеріалами.
 • Лазерна кератопластика проводиться при поверхневих ушкодженнях. Шари з дегенерацією «випарюють» лазером, а на їх місці самостійно утворюються нові тканини. Це найбільш прогресивний сучасний метод.

Лікування при дистрофії рогівки в Eximer проводиться комплексно.

Для початку рогова оболонка зміцнюється за допомогою генового кросслінкінгу. Ця апаратна процедура, в ряді випадків вона допомагає стабілізувати форму рогівки, зміцнити її і сповільнити прогресування хвороби.

Для поліпшення оптичних характеристик після кросслінкінг проводять імплантацію стромальних кілець. Ця операція часто проводиться при кератоконусе, стабілізує поверхню рогівки і її рефракцію.

Кератопластика проводиться фемтосекундним лазером нового покоління. Така щадна методика дозволяє домогтися високих результатів з мінімумом ускладнень і коротким відновним періодом.

Після операції

Дистрофія рогівки після операції йде повністю, але так як захворювання частіше генетичне, немає повної гарантії від його позбавлення. Чим раніше діагностується патологія і проводиться операція, тим сприятливішими прогнози.

Після операції заборонено піднімати тяжкості, тиснути на очі, перенапружувати їх перший час.

Ускладнення виникають вкрай рідко. Можуть з’являтися запалення, відторгнення донорської тканини, в дуже рідкісних випадках – відшарування сітківки. Разом з тим нелікована захворювання може призвести до повної втрати зору, розриву рогівки та інших неприємних наслідків.

Профілактика

Профілактика дистрофії практично неможлива, тому що захворювання носить спадковий характер. Основне, що можна зробити своїми силами для уникнення патології:

 • Підтримувати організм і вести здоровий спосіб життя під час вагітності. Це профілактика можливих захворювань у майбутньої дитини, в тому числі дистрофії рогівки ока.
 • Якщо в роду є вроджені патології органів зору, обов’язково потрібно відвідувати офтальмолога 1-2 рази на рік, починаючи вже з дитячого віку. Чим раніше виявлять дистрофію рогівки, тим сприятливіші результат лікування.
 • Виконувати всі розпорядження офтальмолога, якщо хвороба вже розвивається. У ряді випадків процес можна контролювати роками, а захворювання так і не досягне того піку, при якому відбувається повна втрата зору. Тому важлива не тільки рання діагностика, а й виконання всіх нюансів лікування.
 • Захищати очі від травм, запалень, інфекцій, адже їх наслідки можуть стати основою для подальшого розвитку дистрофії.

При виявленні захворювання варто більше уваги приділяти своїм очам: дотримуватися правил носіння контактних лінз, правильно харчуватися, обов’язково приймати вітаміни для зору. Всі тонкощі терапії дізнавайтеся у вашого лікаря! Не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням – при перших же підозрах на дистрофію у вас або вашої дитини, зверніться до офтальмолога!

рік
праці

операцій в рік
15000
обстежень

Наші лікарі

Калимун Надія Андріївна

Офтальмохірург, провідний ретинолог центру, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Виштак Альона Валеріївна

Офтальмохірург, лікар-офтальмолог вищої категорії
Детальніше

Відгуки пацієнтів

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ