Лазерна корекція зору за єдиною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek 14 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Дистрофія рогівки ока

Різні патології зовнішньої оболонки ока займають до 25% серед усіх офтальмологічних захворювань. Нерідко серед них зустрічається дистрофія рогівки – не запальна хвороба спадкового характеру, що призводить до ураження рогівки та може спровокувати втрату зору.

Дистрофія рогівки ока також буває набутою, вона розвивається на тлі травм, авітамінозів, післяопераційних рубців та інших факторів.

Що таке дистрофія рогівки?

Рогівка – це зовнішня оболонка очного яблука, яка виконує низку найважливіших завдань:

  • бере участь у процесах заломлення світла;
  • захищає органи зору від травм;
  • підтримує форму очного яблука.

Рогівка складається з 5 шарів, патологічний процес може виникати у будь-якому з них. Дистрофія чи дегенерація рогівки – це ураження, яке протікає без запалень. До дистрофій відноситься ціла група захворювань, абсолютно різних за своєю етіологією, але вони мають однакові прояви:

  • відбуваються на обох очах;
  • прогресують з часом;
  • викликають помутніння зору навіть при незначних розмірах патологічного осередку в оці;
  • зміни в оболонці ока необоротні, а причина не лікується.

Тому при дистрофії рогівки ока зазвичай показана операція.

Причини дистрофії рогівки ока

Залежно від причин дистрофії рогівки, групу захворювань поділяють на:

  • Первинні – мають генетичні коріння та належать до категорії спадкових аномалій.
  • Вторинні — наслідки перенесених раніше офтальмологічних захворювань.

Відомо кілька видів дегенерації рогівки. Серед них:

  • стрічкоподібна;
  • стромальна;
  • ендотеліальна;
  • крайова.

Кератоконус і кератоглобус: часті причини дистрофії рогівки

Одними з найпоширеніших причин дегенерації є вроджені аномалії будови рогівки:

  • Кератоконус. При аномалії рогівка набуває конусоподібної форми, витончується, що призводить до погіршення зору. Прогресує повільно, пік розвитку випадає на 20-30 років, практично завжди кератоконус супроводжується астигматизмом.
  • Кератоглобус. Рогівка набуває форми кулі та значно випинається вперед, її розтягнення викликає короткозорість та астигматизм. Спостерігається у дитячому віці та повільно прогресує. Часто кератоглобус проявляється паралельно з іншими патологіями – синдромом синіх склер, ламкістю кісток, приглухуватістю.

Симптоми та діагностика

Симптоматика повністю залежить від виду дистрофії та від того, наскільки швидко прогресує захворювання. Так, у дитячому та юнацькому віці, основним симптомом нерідко є світлобоязнь за нормальної гостроти зору. Якщо процес протікає дуже повільно, то маніфестація дистрофії відбувається до 45 років, і тоді людина повністю відчуває всю неприємність стану.

Але коли активно розвивається дистрофія рогівки, симптоми з’являються доволі швидко:

  1. Підвищується чутливість до світла та посилюється світлобоязнь. Іноді пацієнти скаржаться, що їх засліплює.
  2. Рясна сльозогінність. Очі сльозяться без видимої причини, при цьому може виникати біль.
  3. Відчуття стороннього тіла в оці – дуже поширена ознака. Відчуття супроводжується різями та вираженим болем.
  4. Набряклість і почервоніння рогівки. Легкий набряк можна визначити лише за допомогою офтальмологічної діагностики.
  5. З’являється помутніння чи більмо.

Симптоми можуть бути змазаними, частково проявлятися залежно від виду патології. «Перші ластівки», які сигналізують про розвиток процесу, — постійна втома очей та затьмареність зору.

Після проходження комплексного діагностичного обстеження, лікар може дати відповідь про стан зорової системи пацієнта та рекомендації щодо лікування.

Медикаментозне лікування дистрофії

Медикаментозне лікування дистрофії рогівки ока не діє на першопричину та не прибирає її до кінця.

Також підбирають м’які контактні лінзи, які можна поєднувати з гелями та мазями. При повільному перебігу процесу медикаментозне лікування може тривати роками, але якщо пацієнт хоче позбутися дистрофії рогівки, або якщо дегенерація стрімко розвивається, то показане хірургічне втручання.

Лікування дистрофії в Ексімер

Хірургічне лікування дистрофії ока професійного рівня в Україні проводять в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Київ).

Операція є радикальним методом корекції дистрофії рогівки. Кератопластика усуває захворювання за допомогою пересадки рогової оболонки. Метод залежить від ступеня ушкоджень:

  • Наскрізна кератопластика – пересадка цілої рогівки, що часто застосовувалася раніше.
  • Пошарова кератопластика. При глибокій дистрофії видаляють кілька шарів пошкодженої рогівки, замінюючи їх донорськими тканинами чи штучними матеріалами.
  • Лазерна кератопластика проводиться при поверхневих ушкодженнях. Декілька шарів з дегенерацією «випарюють» лазером, а на їх місці самостійно утворюються нові тканини. Це найпрогресивніший сучасний метод.

Лікування при дистрофії рогівки у клініці «Ексімер» (Київ) проводиться комплексно.

Спочатку рогова оболонка зміцнюється за допомогою колагенового крос-лінкінгу. Це апаратна процедура і у багатьох випадках вона допомагає стабілізувати форму рогівки, зміцнити її й уповільнити прогресування хвороби.

Для поліпшення оптичних характеристик після крос-лінкінгу проводять імплантацію стромальних кілець. Ця операція часто проводиться при кератоконусі, стабілізує поверхню рогівки та її рефракцію.

Кератопластику роблять фемтосекундним лазером нового покоління. Така щадна методика дозволяє досягти високих результатів з мінімумом ускладнень і коротким відновлювальним періодом.

Після операції

Дистрофія рогівки після операції йде повністю, але оскільки захворювання частіше генетичне, немає гарантії повного його позбавлення. Чим раніше діагностується патологія та проводиться операція, тим сприятливіші прогнози.

Після процедури заборонено підіймати важке, тиснути на очі, перенапружувати їх.

Ускладнення виникають дуже рідко. Можуть з’являтися запалення, відторгнення донорської тканини, в окремих випадках — відшарування сітківки. Водночас недоліковане захворювання може призвести до повної втрати зору, розриву рогівки та інших неприємних наслідків.

Профілактика

Запобігання виникненню дистрофії практично неможливе, оскільки захворювання має спадковий характер. Головне, що можна зробити самотужки для уникнення патології:

  1. Підтримувати організм та вести здоровий спосіб життя під час вагітності. Це профілактика можливих захворювань у майбутньої дитини, зокрема дистрофії рогівки ока.
  2. Якщо у родині є вроджені патології органів зору, обов’язково потрібно відвідувати офтальмолога 1-2 рази на рік, починаючи з дитячого віку. Чим раніше виявлять дистрофію рогівки, тим сприятливіший результат лікування.
  3. Виконувати всі розпорядження офтальмолога, якщо хвороба вже розвивається. У ряді випадків процес можна контролювати роками, а захворювання так і не досягне того піку, при якому відбувається повна втрата зору. Тому важливою є не лише рання діагностика, а й виконання всіх нюансів лікування.
  4. Захищати очі від травм, запалень, інфекцій, адже їхні наслідки можуть стати основою подальшого розвитку дистрофії.

При виявленні захворювання варто більше уваги приділяти своїм очам: дотримуватись правил носіння контактних лінз, правильно харчуватися, обов’язково вживати вітаміни для зору. Усі тонкощі терапії дізнавайтеся у вашого лікаря! Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням – за перших же підозр на дистрофію у вас чи вашої дитини, зверніться до офтальмолога!

роки
праці

операцій в рік
15000
обстежень

Наші лікарі

Відгуки пацієнтів

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ