Увага!
Наші центри підключені до потужних генераторів, графік відключення електроенергії на нас не впливає.
Ми працюємо у звичайному режимі і готові надавати медичні послуги у повному обсязі для наших пацієнтів.
Чекаємо на вас в наших центрах!

пн - суб з 9:00 до 19:00

нд - вихідний

03150, Київ,

ул.Деловая (Димитрова), 5-Б;

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Астигматизм у дітей

Астигматизм у дітей. Життя в королівстві кривих дзеркал

Астигматизм – дуже поширене відхилення у роботі зорової системи. Ця проблема є приблизно у 40% дітей.

Астигматизм впливає на самопочуття дитини, її розвиток, успішність у навчанні. А найголовніше, якщо це захворювання не лікувати, воно може призвести до ще більших проблем із зором. Тому так важливо вчасно звернутися до офтальмолога.

Що таке астигматизм?

У нормальному стані рогівка та кришталик ока мають ідеальну сферичну поверхню, промені світла, заломлюючись, потрапляють в одну точку (фокус) на сітківці, формуючи чітке зображення. Якщо рогівка чи кришталик мають неправильну форму, точок фокусування буде кілька й зображення буде нечітким, розмитим. Саме цю хибну рефракцію ока називають астигматизмом.

Причини виникнення астигматизму:

  • Вроджені — у 98% випадків астигматизм передається у спадок. І дитина вже народжується з цим відхиленням. Тому так важливо якомога раніше показати маля офтальмологу.
  • Набуті — травми, вірусні чи бактеріальні захворювання тощо.

До чого призводить астигматизм у дітей

При астигматизмі дитина бачить предмети деформованими, наприклад, замість крапки вона бачить рисочку або овал. Але найгірше те, що при астигматизмі часто розвивається амбліопія. Це захворювання ще називають хворобою «ліниво ока», тому що мозок не обробляє сигнал, що надходить від ока, і те просто перестає працювати.

Звичайно, якість зору залежить від виду та ступеня астигматизму.

Часто астигматизм існує у парі з іншими видами порушення рефракції: короткозорістю (міопічна форма) або далекозорістю у дітей (гіперметропічна форма). Так ось, залежно від того, з яким видом відхилення рефракції ока сусідує астигматизм, і виділяють різні його форми:

Простий міопічний або гіперметропічний астигматизм – коли один меридіан ока дає короткозорість або далекозорість, а другий – нормальну рефракцію та потрапляє у потрібне місце на сітківці.

Складний астигматизм — коли обидва меридіани ока мають міопічне або гіперметропічне відхилення різного ступеня.

Змішаний астигматизм — коли в одному оці поєднується далекозорість і короткозорість.

При змішаному астигматизмі дитині складно правильно підібрати лікування. Тому дуже важливо, щоб підбір окулярів або лінз виконував лікар-офтальмолог високої кваліфікації та з великим досвідом роботи.

Лікувати змішаний астигматизм можна лише хірургічним шляхом за допомогою лазерної корекції зору при досягненні 18 років. До цього віку при лікуванні астигматизму у дітей не обійтися без окулярів чи контактних лінз.

Ступені астигматизму:

  • Слабкий — до 3 D (діоптрій);
  • Середній — від 3 до 6 D;
  • Сильний – від 6 D і вище.

Дуже важливо виявити астигматизм у дітей, якомога раніше, і почати лікування, щоб направити розвиток зорової системи у потрібний бік. Адже ця система є дуже складним механізмом. Тільки уявіть собі, що близько 40% кори головного мозку займається обслуговуванням однієї лише зорової системи людини.

Як визначити наявність астигматизму у дитини

Якщо батьки знають, що у них чи в їхніх родичів є астигматизм, то їм потрібно бути особливо уважними до дитини. І по можливості, якомога раніше показати сина чи доньку у спеціалізований офтальмологічний центр, такий як клініка «Ексімер» (Київ). Там ваша дитина зможе пройти комплексну діагностику зору, і кваліфікований дитячий лікар-офтальмолог виявить чи навпаки спростує наявність астигматизму у малюка. Також, тут вашій дитині призначать правильне лікування для корекції астигматизму, що дозволить уникнути погіршення зору та розвитку амбліопії чи косоокості.

Які сигнали ще повинні насторожити батьків:

  • Дитина примружується і нахиляє голову, щоб щось розглянути;
  • Під час зорової роботи у дитини болить голова або починається запаморочення;
  • Дитина не хоче читати і писати, і навіть розглядати картинки в книжці;
  • Малюк близько підносить книгу або іграшку до очей, впритул підходить до телевізора.

Показати дитину лікарю потрібно якомога раніше, тому що високі ступені астигматизму дуже шкідливі для зорової системи та можуть призводити до серйозних захворювань, таких як: амбліопія, косоокість та інші патології. Також наявність астигматизму впливає на активність дитини та її психічний розвиток.

Чи лікується астигматизм у дітей

Якщо у дитини виявлено астигматизм, це ситуація, яка вимагає негайної корекції у ранньому дитячому віці. Тому що дуже важливо не допустити розвитку серйозніших захворювань, таких як амбліопія та косоокість.

Як лікувати астигматизм:

  1. Окуляри. Це найпростіший і найнадійніший спосіб корекції астигматизму. Їх потрібно носити постійно з раннього віку. Щоправда, діти часто відмовляються їх одягати, бо окуляри заважають, спадають і не дають нормально грати та займатися спортом.
  2. Контактні лінзи. Сьогодні є спеціальні лінзи для корекції астигматизму – торичні лінзи, носити їх можна з раннього віку. Рецепт на лінзи має виписати лікар після проведеної діагностики зору. Купувати лінзи можна тільки у спеціалізованій оптиці, де ви впевнені в якості та оригінальності продукції.
  3. Нічні жорсткі контактні лінзи Парагон (ортокератологія) — це лінзи, які надягають на ніч. Поки дитина спить, лінза працює – вона виправляє кривину рогівки та зір покращується. Вранці дитина знімає лінзи та може весь день ходити без окулярів і добре бачити. Але є одне але, нічні лінзи працюють тільки при астигматизмі до 2 діоптрій.
  4. Лазерна корекція астигматизму. Це операція, яка застосовується після 18 років, коли очі вже перестає рости. Лікар лазером змінює форму рогівки, надаючи їй потрібного вигину. Лазерна корекція виконується без наркозу, лише під місцевою крапельною анестезією. Вся процедура триває 10-15 хвилин. Пацієнт починає добре бачити вже в операційній.

В офтальмологічному центрі «Ексімер» у Києві вам можуть запропонувати всі передові методики лазерної корекції зору:

  • ФЕМТО-технологію.
  • Технологію «тонкий лоскут».
  • Технологія 5D-Eye LASIK.
  • Метод Ласик.

ВАЖЛИВО!

Після того, як встановлений діагноз астигматизм, дитина повинна регулярно спостерігатися у лікаря-офтальмолога, проходячи щороку обстеження для коригування призначення зі зростанням ока.

Як запобігти розвитку астигматизму у дитини

Розвиток астигматизму можна загальмувати, використовуючи запобіжні заходи:

  1. Дуже важливо створити правильне освітлення у дитячій кімнаті.
  2. Чергувати розумову роботу з активним фізичним навантаженням.
  3. Робити регулярно вправи для очей.
  4. Забезпечити дитині повноцінне харчування.
  5. Уникайте використання денних ламп у дитячій кімнаті.

Чому потрібно звернутися до офтальмологічного центру «Ексімер» для лікування астигматизму

В офтальмологічному центрі «Ексімер»(Київ) працює спеціалізоване дитяче відділення «Ексімер Кідс», оснащене найсучаснішим діагностичним обладнанням. Тут консультують та лікують досвідчені дитячі лікарі-офтальмологи — експерти з питань дитячої офтальмології. До кожної дитини лікар підходить індивідуально та підбирає методику лікування виходячи з показань діагностики зору. Для лікування астигматизму лікарі клініки «Ексімер» застосовують авторські методики корекції зору.

Запишіть свою дитину до нашого офтальмологічного центру, подбайте про її зір і відмінне самопочуття!

Записатися на прийом до офтальмолога
ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ