Лазерна корекція зору за єдиною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 18:00

нд - вихідний

Одеса,

вул. Армійська, 8-В

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Астигматизм

Астигматизм — що це?

Астигматизм — захворювання очей, у якому людина бачить предмети нечітко і/або спотворено. У перекладі з латині ця назва означає «відсутність (фокусної) точки».

Астигматизм виникає через неправильну (несферичну) форму рогівки (рідше — кришталика). У нормі рогівка та кришталик мають рівну сферичну поверхню. У разі астигматизму у різних меридіанах поверхні рогівки заломлювальна сила різна. При проходженні через таку рогівку світлові промені не сходяться в одній точці на сітківці.

Що таке меридіани ока?

Це умовні лінії на поверхні очного яблука, розташовані перпендикулярно один одному. Один проходить по вертикалі, другий – по горизонталі. При астигматизмі один із меридіанів плоский, а інший — крутий, тому вони мають різну заломлювальну силу. Крутий меридіан має більшу заломлювальну силу.

Меридіани здорового ока
Меридіани ока при астигматизмі

Які симптоми астигматизму

Важливо вчасно звернути увагу на неприємні ознаки, що свідчать про наявність астигматизму:

  • відчуття «піску» та печіння в очах;
  • почервоніння очей;
  • двоїння та спотворення зорових образів;
  • проблеми з фокусуванням погляду;
  • проблеми з орієнтуванням у просторі, визначенням відстані до предметів;
  • швидка втомлюваність очей під час читання, перегляду телевізора, роботи за комп’ютером тощо;
  • зниження гостроти зору;
  • біль у ділянці надбрівних дуг;
  • часті головні болі.

Якщо помітили якісь з цих симптомів — це привід звернутися до лікаря.

Зверніть увагу!

Симптоми астигматизму можуть бути виражені яскраво чи ледь помітні. Точнісінько визначити характер проблеми може тільки лікар-офтальмолог. Не забувайте регулярно проходити діагностику! Дорослим рекомендується робити це не рідше одного разу на рік, дітям – у віці 3-12 місяців, 3, 5, 7 років і надалі щорічно.

Які бувають види астигматизму

Астигматизм буває:

  • вродженим і набутим (останній пов’язаний з патологіями рогівки – рубці після перенесених хвороб або операцій, кератоконус, травми);
  • рогівковим (98,6% випадків) та кришталиковим (1,4%);
  • прямим (найбільшу заломлювальну силу має вертикальний меридіан) і зворотним (найбільшу заломлювальну силу має горизонтальний меридіан).

Залежно від виду порушення рефракції, розрізняють такі види захворювання:

  1. Короткозорий астигматизм (міопічний). Буває міопічний простий — нормальний зір в одному з двох меридіанів (горизонтальному чи вертикальному) поєднується з короткозорістю, а також складний міопічний астигматизм — в обох меридіанах ока присутні короткозорість, але в одному з них її ступінь більший, а в іншому менший.
  2. Далекозорий астигматизм (гіперметропічний). Також буває гіперметропічний простий — в одному з меридіанів є далекозорість, що поєднується з нормальним зором в іншому меридіані, і гіперметропічний складний — в обох меридіанах ока є далекозорість, але в одному з них її ступінь більший, а в іншому менший.
  3. Змішаний астигматизм — короткозорість в одному меридіані та далекозорість в іншому.

Розрізняють такі ступені астигматизму:

  • слабкий – до 2 діоптрій;
  • середній – до 3 діоптрій;
  • високий — 4 і більше діоптрії.

Що таке фізіологічний астигматизм

У багатьох людей є фізіологічний астигматизм (або рогівковий), він має невеликий ступінь – не більше 0,5 діоптрію. Коригувати його не потрібно, оскільки він не має серйозного впливу на якість зору.

У молодому віці зорова система компенсує фізіологічний астигматизм, але з часом він може дати про себе знати. Часто люди навіть не підозрюють про наявність у себе такого захворювання, і воно виявляється лише на діагностиці зору.

Чим загрожує астигматизм

Астигматизм, особливо середнього чи високого ступеня, крім непарного зору, часто супроводжується астенопією — зоровим дискомфортом, загальним поганим самопочуттям, запамороченням, головними болями, різьбою в очах. Крім того, астигматизм більше двох діоптрій серйозно ускладнює підбір і виготовлення окулярів та лінз. Якщо не коригувати захворювання у дитячому віці, воно може призвести до значних ускладнень – розвитку косоокості та амбліопії.

Діагностика астигматизму

Щоб точно встановити діагноз, необхідне ретельне обстеження зорового апарату. Крім визначення гостроти зору з використанням спеціальних циліндричних лінз, перевірка на астигматизм може включати:

  • рефрактометрію – повний аналіз рефракції ока;
  • кератотопографію — комп’ютерну томографію, при якій обстежується рогівка ока та визначається ступінь рогівкового астигматизму;
  • скіаскопію (тіньову пробу) — обстеження рефракції ока за допомогою спеціального освітлювального приладу, скіаскопа;
  • УЗД та біомікроскопію (у тому числі офтальмоскопію) – обстеження, що дозволяє визначити причини астигматизму та детально розглянути всі структури органу зору.

Для діагностики астигматизму використовуються й інші методи, які дозволяють виявити це захворювання у пацієнтів будь-якого віку починаючи з трьох місяців.

Промениста фігура для самостійної
перевірки на астигматизм

Професійна діагностика, проведена з використанням сучасного високоточного обладнання, — запорука збереження гарного зору. В офтальмологічному центрі «Ексімер» (Одеса) є всі можливості для цього. Астигматизм, як і багато інших захворювань очей, необхідно вилікувати, не чекаючи формування та розвитку небезпечних ускладнень.

Чи лікується астигматизм

Завдання лікування астигматизму — «зібрати» промені, що заломлюються, в одній точці на сітківці. Найпоширеніший спосіб — окуляри зі спеціальною оптикою, також використовуються й спеціальні торичні контактні лінзи. Однак ці види корекції при астигматизмі пов’язані з певними труднощами.

Для лікування астигматизму у дорослих та дітей виписують окуляри зі спеціальними циліндричними лінзами. Їх підбір та виготовлення вимагають високої кваліфікації офтальмологів та оптометристів. На відміну від простих окулярів, у рецепті на астигматичну оптику з’являються дані про циліндр та осі його розташування. При цьому у пацієнтів з високим ступенем астигматизму такі засоби корекції можуть викликати неприємні відчуття: запаморочення, різь в очах, зоровий дискомфорт. Буває таке, що окуляри постійно доводиться міняти. Особливо складно тим пацієнтам, у кого астигматизм поєднується з короткозорістю чи далекозорістю: тоді потрібне сфероциліндричне скло.

Що таке циліндричне скло?

Це спеціальні відрізки скла у вигляді поздовжнього зрізу циліндра. Вони унікальні тим, що промені світла, які потрапляють у площину, паралельну осі скла, не заломлюються, а промені, що потрапляють у площину, перпендикулярну до осі, переломлюються.

При призначенні окулярів з циліндричним склом крім заломлювальної сили у рецепті лікар вказує й положення осі скла. Для цього використовується міжнародне позначення, яким градуси відраховуються від горизонтального меридіана справа наліво.

Щоб уникнути негативних відчуттів від оптичної корекції, сучасна офтальмологія пропонує ефективні способи лікування астигматизму очей – лазерну корекцію, імплантацію факічних лінз і рефракційну заміну кришталика.

Лікування астигматизму у клініці «Ексімер»

Чи можна вилікувати астигматизм? Так, клініка «Ексімер» (Одеса) має у своєму розпорядженні найсучасніші методики для цього. Спосіб лікування астигматизму у дорослих та дітей завжди підбирається індивідуально, на підставі ретельної діагностики зорової системи, залежить від виду захворювання та ступеня його розвитку.

Корекція астигматизму лазером


Лазерна корекція астигматизму — оптимальний спосіб позбавлення астигматизму (до ±3 діоптрій). Зір відновлюється завдяки зміні форми рогівки – природної заломлювальної лінзи ока – за допомогою впливу лазера. Під час операції рогівці надається форма з індивідуальними для кожного пацієнта параметрами.

У клініці «Ексімер» доступні найпрогресивніші методики лікування астигматизму лазером, у тому числі: фемтолазерна корекція зору та персоніфікована корекція Custom Vue з використанням аберрометричного аналізу.

Імплантація факічних лінз

Імплантація факічних торичних лінз застосовується для лікування астигматизму від 0,75 до 4 діоптрій у випадках, коли проведення лазерної корекції з будь-яких причин неможливе.

У ході цієї операції на очі при астигматизмі спеціальна факічна лінза (по суті, аналог контактної лінзи) імплантується всередину ока у задню або передню камеру через мікродоступ 1,8 мм.

Рефракційна заміна кришталика (ленсектомія)

Рефракційна заміна кришталика використовується для лікування астигматизму високих ступенів. Підходить для тих випадків, коли недоцільно проводити лазерну корекцію чи втрачено природну здатність кришталика до акомодації.

Така операція при астигматизмі полягає у видаленні прозорого кришталика з одночасною імплантацією інтраокулярної торичної лінзи через мікродоступ 1,8 мм.

Астигматизм і короткозорість

Нерідко астигматизм поєднується з іншим порушенням рефракції – короткозорістю (міопією). Разом ці захворювання можуть завдавати серйозного дискомфорту.

Стандартна оптична корекція у цьому разі не дозволяє забезпечувати оптимальні зорові характеристики. Необхідні спеціальні сфероциліндричні окуляри чи торичні контактні лінзи. Оптимальний спосіб відновити зір – лазерна корекція зору.

Післяопераційний астигматизм

Післяопераційний астигматизм – порушення сферичної форми рогівки після мікрохірургічних втручань.

У деяких випадках можливе виправлення астигматизму за допомогою лазерної корекції зору. Проте сучасні методики проведення операцій (наприклад, видалення катаракти) дозволяють звести ризик появи післяопераційних проблем до мінімуму або їх уникнути.

Профілактика астигматизму

Запобіжні заходи при астигматизмі полягають у дотриманні правил гігієни зору, які допомагають захистити очі від зайвих навантажень і певною мірою запобігти формуванню та розвитку серйозних ускладнень. Рекомендації:

  • будь-яку зорову роботу виконуйте при достатньому та рівномірному освітленні;
  • зорові навантаження чергуйте з фізичними, робіть перерви у перегляді телевізора, роботі за комп’ютером, читанні тощо;
  • регулярно виконуйте гімнастику для очей;
  • мінімізуйте вплив несприятливих кліматичних умов: холоду, морозу, вітру (особливо з піском або пилом) — всього, що здатне викликати подразнення очей.

Докладніші індивідуальні рекомендації можна отримати на особистому прийомі в офтальмолога. Лікар розповість, що необхідно робити, щоб не допустити розвитку астигматизму чи погіршення стану органів зору (відповідно до наявного виду захворювання, його ступеня, загального стану зорової системи та віку пацієнта).

Записатися на прийом до офтальмолога

ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ