Вікова макулодистрофія (ВМД) є патологією заднього відрізка ока, яка має прогресуючий характер. Супроводжується хвороба дистрофічними змінами у макулі (центрі) сітківки і судинній оболонці, тому спричинює зниження центрального зору.

Чому розвивається ВМД

Провокує вікову макулодистрофію (МКХ-10 Н35.3) не один фактор. Зазвичай патологія розвивається внаслідок поєднання декількох причин. Факторами ризику є:

  • генетична схильність: у разі виявлення в одного із батьків ВМД імовірність виникнення патології у дитини збільшується;
  • серцево-судинні захворювання: підвищений артеріальний тиск, атеросклероз судин головного мозку;
  • незбалансований раціон, за якого підвищується рівень поганого холестерину, або людина має надмірну вагу;
  • ендокринні порушення, зокрема цукровий діабет;
  • несприятливі екологічні умови у регіоні;
  • паління: існує залежність між кількістю викурених пачок, «стажем» курця та ймовірністю проявлення ВМД;
  • перенесені хвороби очей та їхні травми.

Жінки вдвічі частіше хворіють на ВМД, ніж чоловіки. Діагностують патологію переважно у пацієнтів 55-80-річного віку.

Клінічна картина ВМД

Початок розвитку хвороби супроводжується порушенням центрального зору і сприйняття кольору: втрачається яскравість і контрастність кольорів, спотворюються лінії. Під час прогресування захворювання стає складно читати і писати: випадають окремі літери або навіть цілі слова. Таке порушення не піддається корекції окулярами. Згодом погіршується зір, людина погано розрізняє предмети, розміщені поблизу або вдалині. З’являється сіра пляма перед очима.

У разі виникнення перших небажаних симптомів варто відразу звернутися до офтальмологічної клініки. Захворювання не призводить до повної сліпоти, але суттєво знижує якість життя: виникають складнощі у побуті, неможливо керувати автомобілем тощо.

Форми вікової макулярної дистрофії

Існує два види ВМД. Перебіг хвороби у кожному випадку суттєво відрізняється.

Суха форма

У разі сухої ВМД відбуваються зміни у пігментному епітелії сітківки, який відповідає за збереження здоров’я і правильну роботу колб та паличок. Нагромадження продуктів метаболізму цих структурних елементів може спровокувати появу друз у вигляді жовтих плям.

На частку цієї форми припадає більшість випадків патології (до 90%). Зазвичай уражаються обидва ока. Втрата зору у разі захворювання триває протягом довгих років. На пізніх стадіях з’являються сліпі плями (скотоми), які іноді можуть досягати великих розмірів.

Волога форма

У разі вологої форми захворювання у людина швидко втрачає зір, зазвичай за кілька тижнів або місяців. Спочатку порушується зорове сприйняття: з’являються скотоми, спотворюються лінії та розміри. Найчастіше уражується одне око. За цієї форми патології людина може повністю втратити центральний зір, особливо за відсутності лікування дистрофії. Тому варто якомога раніше звернутися за допомогою.

Діагностика ВМД

Перевірити, чи наявні дистрофічні зміни у сітківці, можна у домашніх умовах, скориставшись тестом Амслера. Для його проведення слід намалювати на білому або темному фоні квадрат, сітку у ньому і точку у центрі. Тест проводять у такий спосіб:

  • квадрат розміщують перед собою на відстані 30 см від очей;
  • надягають окуляри за умови, що вони потрібні зазвичай для читання;
  • закривають почергово очі (така діагностика виконується для кожного з них окремо);
  • фіксують погляд у центрі та, не відриваючись від точки, намагаються оцінити форму і видимість ліній, саму фігуру.

У разі виявлення будь-яких порушень (вигинання ліній, деформації, темних плям) варто відвідати офтальмолога. Він проведе ретельну діагностику, під час якої виміряє внутрішній тиск ока, огляне передню його частину та очне дно. Ще проводиться ОКТ (оптична когерентна томографія), під час якої отримують зображення сітківки, структуру її шарів із максимальною точністю. Таке дослідження дозволяє виявити структурні зміни, що відбуваються в цій оболонці.

Іноді потрібне проведення ФАГ (флуоресцентної ангіографії). Під час процедури оцінюється мікроциркуляція крові у сітківці. Для цього у вену вводять контрастну речовину. Якщо діагноз підтвердиться, пацієнту надаватимуться клінічні рекомендації.

Лікування вікової макулодистрофії

Форма сухої патології на початковому етапі розвитку не передбачає спеціальної терапії. За сітківкою слід постійно спостерігати. Пацієнт має дотримуватися дієти, що забезпечить організм антиоксидантами, Омега-3 жирними кислотами та іншими корисними речовинами. Органи зору потрібно максимально захищати від УФ-променів. Іноді можуть призначатися препарати у вигляді таблеток, місцеві ін’єкції («під око»), ліки, які вводяться у вену та у м’яз.

Волога форма вікової макулодистрофії становить велику небезпеку для здоров’я органів зору. Її лікують за допомогою введення в очне яблуко інгібіторів ангіогенезу. Найчастіше роблять три уколи з інтервалом у 30 днів. Потреба у наступних ін’єкціях визначається кожного разу індивідуально з урахуванням перебігу хвороби і результативності проведеного лікування. Для усунення цієї форми патології застосовують лазерний метод. Методи терапії часто поєднують.