Сітківка — внутрішня оболонка ока, яка виглядає як тонка тканина і щільно прилягає до судинної оболонки. Завдяки їй органи зорової системи сприймають зображення та світло. Від стану сітківки залежить центральний та периферичний зір. При впливі деяких факторів ця тканина витончується або відшаровується від очного яблука, що тягне за собою різні збої в роботі зорової системи.

Багато людей не з чуток знають, що таке відшарування сітківки ока. Варто зазначити, що клітини цієї оболонки не відновлюються, внаслідок чого зір втрачається безповоротно. Хвороба загрожує повною сліпотою, але її успішно лікують. Головне — своєчасно звернутися за кваліфікованою допомогою. Тільки фахівець може підказати, що робити.

 

Симптоми відшарування сітківки: як помітити небезпечні порушення

Зрозуміти, що розвивається патологія, можна за такими ознаками:

  • плаваючі чорні цятки, плями;
  • “мушки” перед очима;
  • спалахи або іскри;
  • розмитий та туманний зір;
  • звуження його поля чи зниження гостроти;
  • нечіткий центральний зір;
  • повна сліпота одного ока.

Плаваючі точки, «мушки» не завжди вказують на серйозну проблему, але щоб переконатися в її відсутності, краще звернутися в офтальмологічну клініку. Захворювання проявляється у людей різного віку, тому профілактичний огляд має увійти до звички кожного.Спрогнозувати розвиток хвороби складно. У деяких процес може бути тривалим, розтягується на кілька років. В інших людей відшарування відбувається за кілька годин, або навіть хвилин.

 

Чому відшаровується сітківка ока

Відшаруватися сітчаста оболонка може з різних причин. Фактори ризику:

  • міопія (короткозорість) високого ступеня;
  • ендокринні порушення, зокрема цукровий діабет;
  • патології кровообігу;
  • травми голови, органів зору (частіше через удар під час падіння);
  • різні запальні захворювання;
  • операції на очах (наприклад, з приводу катаракти);
  • новоутворення.

Причиною порушення щільності кріплення сітківки іноді стають великі фізичні навантаження, сильні струси, внаслідок чого спортсмени, представники екстремальних видів професій схильні до захворювання. Це означає, що їм потрібно періодично перевірятись в офтальмолога.

 

Різновиди патології

Виділяють первинне та вторинне відшарування сітківки. У першому випадку йдеться про дефект, який спровокований розривом, після чого рідина затікає під тканину. У другому — патологія виникає як ускладнення певних порушень (наприклад, зростання пухлини між сітківкою та судинною оболонкою ока). Виділяють і такі види захворювання:

  • регматогенне — утворюється, якщо сітківка розривається;
  • тракційне — дефект виникає, коли сітчаста оболонка натягується з боку склоподібного тіла;
  • ексудативне — супроводжується попаданням серозної рідини під оболонку, через що підвищується судинна проникність;
  • змішане — наприклад, тракційно-регматогенна форма, яка виглядає як розрив тканини при тракції склоподібного тіла.

Як лікують захворювання, залежить від ступеня ураження та його локалізації. Якщо у хворобливий процес залучено центральну частину сітчастої оболонки (макула), дати прогноз лікування складно.

 

Що робити при відшаруванні сітківки

Успішність прогнозу багато в чому залежить від ступеня занедбаності захворювання, тому за перших симптомів не можна зволікати з візитом в офтальмологію. Фахівець у ході діагностики використовує високотехнологічне обладнання, що дає змогу визначити, як лікувати патологію. Для її усунення можуть застосовуватись різні методи.

 

Лазерна коагуляція

Лікування сітківки ока, коли відшарувалася лише невелика ділянка на периферії, проводиться із застосуванням методу лазерної коагуляції. Технологія дає можливість заблокувати джерело дефекту та зупинити патологічний процес. Процедура безболісна, тому легко переноситься. Триває до 20 хв. Після її проведення немає потреби у госпіталізації, пацієнт одразу повертається до звичного способу життя.

За допомогою цієї технології можна допомогти усунути патологію навіть вагітним, а також тим жінкам, які планують зачаття дитини. Щобільше, фахівці радять методику всім, хто має намір народжувати природним шляхом.

 

Методи хірургічної офтальмології

Вітректомія — один з методів лікування сітківки, що передбачає часткове або повне видалення склоподібного тіла. На місце останнього закачується газ чи силіконову олію. Це дає можливість укласти сітчасту оболонку на судинну та зафіксувати її в потрібному положенні. Після загоєння відновлюються фізіологічні функції органів зору.

Багато пацієнтів побоюються такого лікування, припускаючи, що робити його болісно. Насправді для зменшення травмування та прискорення реабілітаційного періоду процедуру проводять, роблячи мікропроколи. Успішність оперативного втручання багато в чому визначена кваліфікацією хірурга-офтальмолога та високою технологічністю використовуваного обладнання, тому краще звернутися до клініки, яка добре зарекомендувала себе. Після операції доведеться періодично відвідувати лікаря. Він проконтролює, як відбувається загоєння.

 

Правила профілактики очних захворювань

З питанням, як лікується відшарування сітківки, ми вже розібралися, як і з факторами, що передують проблемі. Тому варто виділити основні заходи профілактики, які допоможуть запобігти розвитку захворювання. До них відносять:

  • дотримання правил гігієни органів зору;
  • відмова від шкідливих звичок, зокрема куріння та алкоголю;
  • корекція раціону;
  • нормалізація режиму дня;
  • дотримання правил безпеки, що дозволить уникнути травм;
  • періодичне обстеження спеціаліста.

За допомогою застосування лазерної коагуляції сітківки можна не лише лікувати її відшарування, а й попереджати проблему. Профілактична процедура дає змогу зміцнити оболонку у місцях її витончення, розриву, тріщин. Лазерна дія сприяє склеюванню сітківки з судинною оболонкою. Такі маніпуляції дозволяють запобігти можливим проблемам.

У будь-якому випадку захворювання сітківки — це серйозний сигнал, не відкладаючи часу, звернутися на консультацію в спеціалізований офтальмологічний центр до лікаря ретинолога.