Катаракта вважається одним із найпоширеніших захворювань, з якими доводиться стикатися лікарям офтальмологічних клінік. Є патологічним помутнінням кришталика, що призводить до втрати зору. Частіше розвивається у людей похилого віку. Пацієнти починають відчувати труднощі в сприйнятті кольору, впізнанні осіб, виникають проблеми при читанні, керуванні транспортом, під час роботи за комп’ютером, з документами і дрібними деталями.

Патологія добре вивчена фахівцями, і сучасна офтальмологія може запропонувати лікування будь-якої стадії її розвитку. Лікарських препаратів немає, тому консервативна терапія неможлива, а ось видалення катаракти доступне практично кожному пацієнтові. Лікарями виконується мікрохірургічне втручання, під час якого здійснюється заміна помутнілого кришталика, що втратив свої функції, на інтраокулярну лінзу.

Як відбувається операція з видалення катаракти

Хірургічне втручання з приводу офтальмологічного захворювання, що розглядається, виконується за малоінвазивною методикою. Деякі пацієнти намагаються відкласти процедуру, не розуміючи, що чим сильніше каламутніє кришталик, тим складнішим стає його видалення. Коли призначати операцію, вирішує спеціаліст після комплексної діагностики зору. У деяких випадках навіть підтверджений патологічний процес не потребує негайного втручання. Але якщо якість життя людини починає знижуватися, то лише кілька хвилин, проведених у клініці, вирішать проблему.

Видалення катаракти протікає в три етапи:

  1. Пацієнту вводять в око краплі, що розширюють зіницю і знеболюють.
  2. За допомогою ультразвуку подрібнюють, перетворюють на емульсію і виводять за межі очного яблука помутнілий кришталик.
  3. Вставляють інтраокулярну лінзу, яка замінить віддалену частину органу зору.

За часом процедура триває 20 хвилин, проводиться в режимі одного дня, і вже через 1-2 години можна вирушати додому. Розрізи спеціаліст виконує буквально мікроскопічні, тому відновлення протікає швидко. Важливо, щоб пацієнт дотримувався всіх рекомендацій щодо поведінки під час реабілітації, що значно знизить загрозу розвитку післяопераційних ускладнень.

Можливі ризики при видаленні катаракти

Реабілітаційний період передбачає виключення фізичних навантажень, застосування медикаментозних препаратів  та використання сонцезахисних окулярів. Пацієнта можуть турбувати свербіж у прооперованому оці та легкі болючі відчуття, які успішно купуються лікарськими препаратами, призначеними офтальмологом.

Після заміни кришталика інтраокулярною лінзою можливий розвиток наступних ускладнень:

  1. Проблеми із зором (помутніння в очах, двоїння зображення).
  2. Поява «спалахів» світла, яскравих кіл, темних «мушок».
  3. Постійне присутнє почуття нудоти, одноразове блювання.
  4. Почервоніння очного яблука.

Такі ускладнення можуть бути пов’язані з підвищенням внутрішньоочного тиску, зміщенням встановленої інтраокулярної лінзи, набряклістю рогівки або відшаруванням сітківки. Справжню причину може визначити лише офтальмолог, тому з появою навіть незначного дискомфорту в прооперованому оці слід терміново відвідати клініку для контрольного обстеження.

Ускладнення можуть розвинутись і в пізній післяопераційний період (наприклад, вторинна катаракта, яка виникає через кілька місяців і навіть років після цієї процедури). Являє собою помутніння задньої капсули кришталика, коригується повторним мікрохірургічним втручанням.

Насправді, ускладнення після видалення катаракти фіксуються вкрай рідко. Вирішити проблеми цілком реально, вони не є причиною незворотної сліпоти. Для їхнього раннього виявлення важливо регулярно відвідувати офтальмолога та проходити контрольні огляди.