Туман в очах: причини виникнення неприємного симптому та методи його усунення

Туман в очах – це небажана ознака багатьох офтальмологічних захворювань. При його проявах втрачається здатність розрізняти деталі предметів, що знаходяться поблизу або далеко на відстані. Це суттєво знижує якість життя. Виникати патологічні порушення можуть в одному чи обох очах. Виявляються вони поступово, що дозволяє своєчасно виявити захворювання. Нерідко наявність такого симптому дає можливість лікарю поставити остаточний діагноз.

 

Причини виникнення туману в очах

Спровокувати затуманювання зору можуть різні фактори. Серед найпоширеніших причин варто виділити:

  1. Помутніння кришталика, яке говорить про розвиток катаракти. Найчастіше патологія виникає внаслідок вікових змін, тому переважно зустрічається у людей похилого віку старше 60 років. Затуманювання зору може спостерігатися після операції з видалення катаракти. Спершу з’являється легкий туман. Згодом неприємні прояви стають яскраво вираженими. Свідчать вони про помутніння в капсулі кришталика, тобто розвитку вторинної катаракти.
  2. Помутніння рогівки. Спровокувати такий стан можуть запальні хвороби очей, травми, дистрофічні розлади.
  3. Патологія зорового нерва. При початкових проявах запального процесу у цьому структурному елементі око бачить, як у тумані. Згодом до такої ознаки приєднуються больові відчуття під час руху органами зору.
  4. Рефракційні порушення – це далекозорість, короткозорість, астигматизм. Небажаний симптом усувається за допомогою окулярів, що коригують, або контактних лінз. Якщо білий туман у власних очах з’являється при користуванні лінзами, варто негайно звернутися до офтальмолога, оскільки такий симптом нерідко вказує на запалення рогівки. Викликати його може механічна дія стороннього тіла (лінз) на поверхню ока.
  5. Комп’ютерний зоровий синдром. При тривалій роботі перед монітором очі перенапружуються, що може бути у вигляді затуманеного зору. Порушення виникають через спазм акомодаційного м’яза, який відповідає за фокусування зображень. Такий стан проходить. Головне — забезпечити очам необхідний для відновлення відпочинок.
  6. Патології сітківки – діабетична та гіпертонічна ретинопатії, хоріоретиніти, увеїти, макулярна дегенерація.

Затуманення зору може виникати при інсталяції в око лікарських препаратів. Такий ефект вважається нормою і проходить самостійно через деякий час.

Про велику небезпеку здоров’ю органів зору свідчить туман, що виникає раптово і стрімко прогресує. Якщо до цього симптому приєднуються головний біль та запаморочення, нудота та блювання, така клінічна картина говорить про напад глаукоми. Стан потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо туман з’являється лише в одному оці

 

Якщо туман з’являється лише в одному оці

Як мовилося раніше, неприємний симптом може бути при ураженні одного ока. Найчастіше це свідчить про запальний процес, який у ньому розвивається. Такі порушення можливі при кератиті, кон’юнктивіті, іридоцикліті. Крім затуманеного зору, хвороби можуть супроводжуватися іншими симптомами:

  • печінням та болем в оці;
  • його гіперемією;
  • звуженням поля зору;
  • виділеннями з очей.

При виникненні таких ознак необхідно за першої можливості відвідати офтальмологічну клініку Києва. Своєчасне лікування дозволить уникнути ускладнень.

 

Діагностика та лікування туману в очах

Туман в очах – це симптом, що вимагає лікарського втручання. Навіть якщо такий стан виникає час від часу, необхідно обов’язково проконсультуватися з фахівцем.

Щоб призначити ефективне лікування, лікар спочатку визначає причину затуманеного зору. Для цього застосовуються різні дослідні методики:

  • біомікроскопія – оцінка стану структурних елементів органів зору за допомогою щілинної лампи;
  • офтальмоскопія – огляд очного дна із застосуванням офтальмоскопа;
  • тонометрія – вимірювання внутрішньоочного тиску.

Завдяки такому обстеженню виявляються ураження рогівки, склоподібного тіла, сітчастої оболонки або кришталика, підтверджується або спростовується наявність глаукоми. У деяких випадках проводиться когерентна томографія сітківки, що дозволяє побачити найменші зміни в ній і в зоровому нерві. Завдяки ретельно проведеній діагностиці лікар визначить, чому з’явилися порушення зору, чи мають вони тимчасовий чи стійкий характер.

 

Лікування туману в очах

Затуманення зору та способи усунення патології пов’язані з причиною її виникнення. Лікування призначають у кожному випадку індивідуально, відштовхуючись від основного захворювання. Наприклад, якщо небажаний симптом викликаний інфекцією, проводять протизапальну терапію. Завдання лікаря також полягає у стимуляції регенеративних процесів. На початковому етапі катаракти допоможуть забрати туман в очах окуляри. Запущене захворювання лікується лише хірургічним шляхом, який передбачає заміну кришталика інтраокулярною лінзою.

Крім призначення лікарських препаратів та проведення операції лікар допоможе підібрати окуляри або контактні лінзи. Після лікування потрібно утриматися від керування автомобілем, роботи за комп’ютером та інших зорових навантажень. Повернутися до звичного способу життя можна коли стан повністю нормалізується.