Рогівка (зовнішня оболонка ока) складається з клітин епітелію та забезпечує захист очного яблука від негативних факторів зовнішнього середовища. Завдяки цьому структурному елементу зберігається стабільність зору та забезпечується проникнення потоку світла на кришталик. Рогівка — це головна перешкода для чужорідних тіл, а також різноманітних випромінювань. Вона дуже тонка і нічим не захищена, крім рухомого повіка. Тому травма рогівки ока — часте явище. Отримати її можна випадково або навмисно, не дотримуючись правил безпеки при носінні контактних лінз або окулярів.

 

Ерозії рогівки

Ушкодження рогівкової оболонки ока переважно мають травматичну природу. Супроводжуються вони значним дискомфортом.

Ерозія рогівки: що являє собою та причини її появи

Ерозії зовнішньої оболонки ока — це подряпини й садна, що є поверхневими ушкодженнями. Вони, як правило, не залишають рубців. У дорослої людини така травма може виникнути, наприклад, коли він тримає маленьку дитину на руках. Діти часто дряпають очі батькам нігтями. Серед частих причин виникнення ерозії рогівки варто також виділити:

  • завдання ударів тупим предметом;
  • попадання стороннього тіла (пилу, бруду, піску, рослинного матеріалу), що залишається під повіками;
  • неправильну експлуатацію контактних лінз;
  • сильне розтирання очей — така ситуація нерідко трапляється при відчутті чужорідного тіла;
  • наявність деяких очних хвороб, зокрема трахоми, бактеріальної інфекції.

Отримати подібну травму можна і під час занять спортом. Але не завжди причина появи ерозії на рогівці очевидна, оскільки небажані прояви можуть виникнути через час після отримання травми.

Симптоми ерозії рогівки

Основні ознаки подряпини або садна рогівки:

  • біль в оці, викликані оголенням нервових закінчень;
  • рясна сльозотеча;
  • світлобоязнь;
  • головний біль;
  • почервоніння ока;
  • затуманений зір або його зниження, що обумовлено набряком та втратою прозорості тканиною навколо рогівки;
  • посмикування ока.

Через певний час, коли відновлення рогівки відбувається природним шляхом, біль може змінитися відчуттям стороннього тіла в оці.

Щоб усунути неприємні симптоми, потрібно якнайшвидше розпочати лікування. Коли людині потрапила в око смітинка, можна спробувати витягти її самостійно. Якщо це не виходить, краще довірити таке завдання фахівцеві. До відвідування лікаря забороняється терти очі.

 

Як лікують ерозію рогівки

Лікувальні заходи визначаються складністю отриманої травми. Незначні садна або подряпини іноді обробляють зволожувальними краплями без консервантів, які забезпечують необхідний рівень вологості та комфорту для підтримки природного процесу загоєння.

Іноді лікар призначає краплі для очей після травми рогівки або мазь з антибактеріальним ефектом, що дозволить запобігти інфікуванню. Для зменшення запалення та запобігання рубцюванню використовуються стероїдні препарати. При сильних болях пацієнту варто прийняти знеболювальне. Щоб пом’якшити симптоми, слід деякий час носити сонцезахисні окуляри.

Скільки гоїться ерозія на зовнішній оболонці ока, залежить від тяжкості травми та умов її отримання. Невеликі подряпини, як правило, затягуються через 2-3 дні.

 

Розриви рогівки

Коли на рогівку силою впливає гострий предмет, вона розривається. Це може бути, наприклад, металевий інструмент, під час роботи з яким не використовувалися захисні окуляри.

 

Розриви рогівки: що це за травма

Розрив рогівки є рваною раною. Вона глибша у порівнянні з подряпинами. Розріз у разі такого травмування може бути частковим або повним. Коли рана дуже глибока, рогівка може пошкодитися на всю свою товщину. У такому разі розривається очне яблуко.

Розрив зовнішньої оболонки ока — серйозна травма, яка може спровокувати втрату зору. Медична допомога в цьому випадку має бути невідкладною. Тільки за такої умови можна запобігти ускладненням, зокрема відшаруванням сітківки, інфікуванням або глаукоми.

 

Клінічна картина

Ознаки розриву рогівкового шару очного яблука:

  • больові відчуття гострого характеру;
  • сльозотеча;
  • світлобоязнь;
  • туман перед очима або зниження гостроти зору;
  • крововилив;
  • відчуття чужорідного тіла в оці.

Поява таких симптомів має спричинити негайне звернення до лікаря.

 

Основні дії при розриві рогівки

При отриманні рваної травми ока треба знати, що можна, а чого не можна. Дії потерпілого полягають у накладанні чистої пов’язки, яка не повинна тиснути на око, та негайному зверненні до офтальмологічної клініки. Забороняється промивати око, терти його. Потрібно усвідомити, що мазати самостійно уражене місце, як і видаляти предмет, що потрапив усередину, також не можна.

Варто враховувати, що “Аспірин”, “Ібупрофен” або інші нестероїдні протизапальні препарати розріджують кров, тому можуть спровокувати посилення кровотечі.

 

Як лікують око при розриві рогівки

При рваній рані рогівки проводять операцію, під час якої видаляють стороннє тіло (за його наявності). Хірургічне втручання дозволяє запобігти посиленню ситуації, яке можливе за відсутності лікування. У складних випадках може знадобитися кілька операцій.

Деяким пацієнтам після хірургічного втручання слід носити пов’язку на оці (з метою захисту). Лікар також призначить лікарські засоби, щоб швидко відновити тканини та зір. Це можуть бути, наприклад, знеболювальні засоби, що покращують процес загоєння. Після операції необхідно також відвідувати лікаря, щоб контролювати, чи не розвиваються ускладнення.