Травми очей: які бувають способи лікування

На жаль, органи зору людини не мають здатності до регенерації. Отримати травму ока можна практично будь-де. Навіть несильний удар іноді завдає істотної шкоди, не кажучи вже про внутрішній крововилив або проникне поранення. Яка б не була травма ока, потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря. Своєчасна кваліфікована допомога дозволить запобігти ускладненням та втраті зору.

 

Причини травмування очей

Перш ніж визначити, що робити, лікар з’ясовує причину, яка спровокувала травмування. Отримати поранення можна у тренажерному залі, на прогулянці або навіть у побуті. В останньому випадку часто пацієнти звертаються до фахівця зі забитими місцями, спровокованими ударами твердими предметами, з травмами, спричиненими потраплянням стороннього тіла в око.

Особливо часто такі неприємності трапляються у дітей, оскільки вони дуже рухливі, люблять грати у різні ігри. Дорослі іноді травмують органи зору з виробництва, де, наприклад, може статися вибух. Нерідко причиною пошкоджень є різні аварії, ДТП, пожежі. Опік можна отримати не лише полум’ям, а й хімічними речовинами, ультрафіолетом.

 

Класифікація травм очей

За ступенем тяжкості виділяють такі травми очей:

  • легкі – дискомфорт проходить швидко, зір не знижується;
  • середньої тяжкості – виникає тимчасовий мінус, який поступово зникає;
  • важкі – призводять до тривалої втрати зору;
  • вкрай важкі – небезпечні стани, що викликають повну сліпоту.

За видом ураження існує така класифікація очних травм:

  1. Закриті. І тут цілісність очного яблука не порушується. До групи входять непроникні та контузійні рани. У такому випадку йдеться про травми, отримані внаслідок вибуху чи удару тупим предметом. Може бути струс чи забій.
  2. Відкриті. Очне яблуко розривається.
  3. Наскрізні. Трапляються, коли око поранене наскрізь. У цьому випадку необхідно надати невідкладну допомогу.

Найчастіше (близько 90%) постраждалі звертаються до лікаря з мікротравмами, отриманими внаслідок поранення тупим предметом. На другому місці йдуть опіки, за ними — серйозні проникні рани.

 

Симптоми при травмах очей

Не завжди людина може відрізнити пошкодження рогівки від попадання сміття в око і не звертається своєчасно за медичною допомогою, що загрожує серйозними наслідками. Дрібні частинки, як правило, вимиваються слізною рідиною при частому морганні. Щоб не запустити проблему, варто звернути увагу на такі симптоми:

  • рясна сльозотеча;
  • відчуття “піску” в очах;
  • почервоніння очей та повік;
  • світлобоязнь;
  • болючі відчуття в очах, іноді головний біль;
  • неконтрольовані скорочення кругових м’язів повік (реакція на біль);
  • двоїння в очах;
  • видимі дефекти.

При опіках очей спочатку виникають набряк та почервоніння. Потім повіки покриваються бульбашками, з’являються відмерлі ділянки білого кольору. Далі некротичний процес поширюється, зачіпає більшу частину органу.

Якщо двоїться в оці, це говорить про зміщення очного яблука через набряк (параорбітальна гематома  –  синець) або порушення стінок очниці.

Будь-які з вищеописаних ознак повинні викликати занепокоєння, особливо якщо такому стану слідувала механічна чи іншого роду травма.

 

Основні види травм очей

Травмувати очі можна по-різному. Кожна ситуація потребує свого підходу до лікування. Серед найчастіших видів травм варто виділити:

  1. Стирання рогівки. Спереду на прозорій оболонці ока після травмування часто з’являються садна або подряпини. Таке трапляється при пошкодженні органу зору гострим предметом або через тертя при попаданні до нього пилу, піску. У такому разі виникають дискомфорт, світлобоязнь. Око червоніє. Існує ймовірність проникнення інфекції у місці пошкодження рогівки, особливо якщо поранення завдано брудним предметом, наприклад, гілкою, нігтем дитини. Тому потрібно одразу відвідати офтальмолога.
  2. Попадання чужорідного тіла. Коли в око проникає частка твердого предмета (наприклад, стружка металу), без надання невідкладної допомоги не обійтися. Самостійні дії можуть лише посилити клінічну картину. Фрагменти металу залишають в оці шрам та іржу, тому важливо швидко їх витягти.
  3. Хімічне  ушкодження. Око може пошкодити кислота, що провокує сильне печіння та почервоніння, але вимити її нескладно. Якщо в нього потрапляє луг (він міститься в засобах для чищення сантехніки, в крейдяному пилу), то така ситуація набагато небезпечніша, хоча біль спочатку не відчувається. Деякі хімічні речовини викликають лише роздратування. Інші серйозно ушкоджують око (аж до сліпоти). Важливо повідомити лікаря, яка речовина спровокувала травму. Це допоможе визначити, що робити.
  4. Набряк. Найчастіше виникає при попаданні в очне яблуко предмета, що швидко рухається. В такому випадку під оком може з’явитися синець. Лікар повинен з’ясувати, чи немає ушкоджень усередині.
  5. Крововиливи. З’являється на тлі зміни кровоносних судин, розміщених між склерою та кон’юнктивою. Кровилив може траплятися навіть при незначній травмі. Іноді поразка охоплює частину ока, у деяких випадках вона застилає її повністю. Такий стан не погіршує зір і проходить самостійно за кілька тижнів.
  6. Травматичний ірит. Через травму тупим предметом (м’яч, рука тощо) може запалитися райдужна оболонка. У цьому випадку лікар повинен визначити, які необхідні заходи. Патологія може спричинити погіршення зору (у деяких випадках необоротне).
  7. Гіфема та перелом нижньої частини очниці. Це крововилив у передню камеру ока та тріщини/переломи лицьових кісток навколо нього. Такі травми становлять велику небезпеку, тому потерпілому потрібно якнайшвидше допомогти.

У кожній із ситуацій лікар визначає, чим лікувати травмоване око. Тільки фахівець може підказати, що капати у нього у кожному конкретному випадку. Займатися самолікуванням заборонено!

 

Надання першої допомоги

Головне правило при отриманні травми – це не зашкодити. Якщо в око потрапив сторонній предмет, не потрібно намагатися його вилучати. Тільки дрібне сміття може вийти самостійно. При хімічних опіках промивають лише постраждале око, щоб отруйна речовина не потрапила до здорового. Дію кислоти можна спробувати нейтралізувати лугом і навпаки. Не можна терти очі та використовувати для видалення сміття вату. Її волокна можуть ще більше травмувати рогівку.

Перша допомога при травмуванні очей полягає у таких діях:

  • промивання чистою водою (по 20 хв для кожного);
  • закопування дезінфікуючих крапель;
  • обробка рани (за її наявності) антисептиком та накладання марлевої пов’язки;
  • прикладання холоду до забиття.

Усі дії потрібно виконувати чистими руками, щоби не занести інфекцію. Якщо в око потрапило вапно, його залишки потрібно спробувати прибрати сухою стерильною пов’язкою. Тканини, що постраждали від полум’я, необхідно обробити спиртом, не торкаючись рогівки та слизової оболонки. Потім потрібно прикласти лід, загорнутий у хустку, і нанести мазь, що знезаражує, на шкіру.

При пошкодженні ультрафіолетом слід затемнити приміщення, щоб світло не подразнювало очі, закласти за повіку антибактеріальну мазь, прийняти знеболювальне. Зварювальникам потрібно знати, чим закапати очі, якщо трапився опік, відчувається сильний біль. Зняти неприємні симптоми допоможе двовідсотковий розчин Лідокаїну.

Після надання першої допомоги слід відправитися до клініки, щоб відвідати лікаря. Куди звернутися, якщо травмоване око? Тільки в офтальмологічній клініці проведуть необхідні діагностичні заходи, призначать ефективне лікування, що допоможе відновити здоров’я органів зору.

Діагностика при травмі ока

Щоб визначити, чим лікувати травмоване око, лікар проводить діагностику. Вона починається з візуального огляду та збору анамнезу. Далі можуть застосовуватися різні дослідження:

  • оцінка гостроти зору;
  • вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • встановлення зорових кордонів;
  • перевірка кришталика та райдужної оболонки за допомогою біомікроскопії;
  • оцінка стану сітківки завдяки проведенню УЗД.

Якщо в око потрапило чужорідне тіло, рентген допоможе визначити, як виглядає, в яких шарах знаходиться. Тільки після ретельної діагностики лікар визначає, що робити.

 

Лікування при травмі очей

Несерйозні ушкодження лікуються за амбулаторних умов. Інакше постраждалого спрямовують до стаціонару. Якщо несерйозне травмування, проводять обробку рани. Тяжкі патології можуть вимагати вилучення сторонніх тіл, проведення операції з пластики очей, застосування методик відновлення його структур. При необхідності виконуються інстиляції анестезуючими та антибактеріальними краплями, закладаються антисептики у вигляді мазей у кон’юнктивну порожнину, проводяться фізіотерапевтичні процедури. Призначаються також різні препарати:

  • знеболювальні;
  • ліки, що запобігають утворенню спайок;
  • антибіотики;
  • засоби, що замінюють слізну рідину;
  • глюкокортикоїди (при запаленні).

Злагоджена робота лікаря та пацієнта є запорукою успішного лікування. Тому необхідно ретельно дотримуватися всіх призначень та клінічних рекомендацій.

Сучасна офтальмологія має необхідні методи, щоб зберегти зір, коли це можливо. Є інноваційні методики діагностики, високоточне обладнання, якісні та ефективні препарати.

 

Профілактичні заходи

Багато травм органів зору можна попередити, якщо дотримуватися правил профілактики. У більшості випадків вони зводяться до дотримання техніки безпеки під час роботи на виробництві та з небезпечними речовинами. Одягнувши захисні окуляри, можна запобігти попаданню в очі хімрозчину, стружки, іскор від зварювання тощо.

Не ризикуйте своїм зором, адже його втрата суттєво знижує якість життя.