Чому сверблять куточки очей і як усунути неприємний симптом

Очі в людини — це досить чутливий орган. Навіть незначна дія може спровокувати травму або викликати розвиток певного захворювання із симптоматикою у вигляді сверблячки у куточках. Така ознака викликає не лише фізичний дискомфорт, а й естетичний дефект, оскільки очі опухають та червоніють.

Іноді сверблять куточки очей майже в кожної людини. У більшості випадків така ознака не становить небезпеки. Якщо симптоматика набуває постійного і нав’язливого характеру, необхідно з’ясувати першопричину. Це дозволить призначити ефективне лікування.

 

Причини свербіння у куточках очей

Найчастіше виникнення свербіння в куточках очей пов’язане з алергічною реакцією. Спровокувати її можуть різні алергени: дим, пил, цвітіння рослин, неякісна косметика, побутова хімія та ін. Рідше алергія розвивається через прийом певних харчових продуктів. Але це далеко не єдиний фактор, який може спричинити свербіння. Серед інших причин варто виділити:

  1. Синдром “сухого ока”. Нестача синтезу слізної рідини часто спостерігається у людей, які працюють за комп’ютером. Також патологія нерідко розвивається з віком чи внаслідок закупорки слізної залози. Сприяє цьому і сухе повітря у приміщенні. Через пересихання слизової оболонки з’являється її подразнення. В цьому випадку, крім свербіння, відчувається печіння.
  2. Попадання в око стороннього тіла. Спровокувати неприємну симптоматику можуть дрібні смітинки на слизовій оболонці. Якщо ураження незначне, можна спробувати самостійно витягти стороннє тіло. В іншому випадку варто негайно звернутися до лікаря.
  3. Неправильно підібрані краплі очей або лінзи. Будь-які препарати має призначати лише фахівець. Займатися самолікуванням категорично не можна. Свербіння в очах може також виникати, якщо носити лінзи занадто довго і не змінювати їх досить часто.
  4. Авітаміноз та постійне недосипання. Повноцінний сон та раціональне харчування  — важливі умови для здоров’я органів зору.

При травмуванні очного яблука теж може відчуватися дискомфорт як свербіння. Нерідко причиною такого стану є часте використання 3D-окулярів у кінотеатрі. Крім того, що їх надягають різні люди, внаслідок чого можна підхопити інфекцію, сам механізм виникнення ефекту об’ємного зображення передбачає «різноспрямовану» роботу лівого та правого ока, що є шкідливим для органів зору.

Хвороби, пов’язані зі свербінням у куточках очей

Свербіння в очах може бути одним із симптомів різних захворювань. Серед найпоширеніших варто виділити:

  1. Кон’юнктивіт — найчастіша причина свербіння в куточках очей у дитини. Спровокувати хворобу можуть грибки, віруси, бактерії, які проникають у слизову оболонку склери та внутрішньої поверхні повік. Найчастіше уражається одне око. І лише з часом захворювання може торкнутися іншого. Остання ситуація можлива через поширення патогенної мікрофлори, наприклад, коли зону ураження чіпають руками, а потім переносять інфекцію.
  2. Блефарит — запальне захворювання повік, збудником якого також є бактерії, іноді  — мікроскопічні кліщі. Хвороба схожа з кон’юнктивітом. Характерна її особливість  — ураження всієї товщі повік.
  3. Ячмінь — гнійне запалення навколовійної цибулини або сальної залози Цейса. Найчастіше захворювання викликає золотистий стафілокок.
  4. Дакріоцистит — інфекційне ураження слізного мішка. Типовим симптомом хвороби є свербіння  ока у куточках біля перенісся. Протікає вона у гострій чи хронічній формі, буває вродженою та набутою.
  5. Неінфекційні захворювання очей. Свербіння може супроводжувати такі небезпечні хвороби, як катаракта та глаукома. У першому випадку втрачається природна прозорість кришталика, у другому підвищується внутрішньоочний тиск. При обох патологіях знижується гострота зору, аж до повної втрати. З цієї причини людина починає мимоволі терти повіки, намагаючись усунути неприємні фактори. Такі дії призводять до подразнення зовнішніх та внутрішніх куточків ока.

Викликати неприємні відчуття можуть хвороби ШКТ та порушення роботи ендокринної системи. Людський організм — єдине ціле. При відхиленнях у функціонуванні однієї системи виникають збої в інших. Так, при цукровому діабеті та хворобах печінки може виникати свербіж у куточках очей.

 

Діагностичні заходи

Якщо видимих ​​причин (алергену, травми) немає, самостійно визначити, чому сверблять куточки очей, не вийде. Важливо якнайшвидше звернутися за допомогою до офтальмологічної клініки Києва. До відвідування лікаря не варто сильно терти очі. При терті виділяється більше гістамінів, що сприяють посиленню дискомфорту. Такі дії іноді викликають стирання рогівки або влучення мікроорганізмів, через які інфікується око.

Спеціаліст спочатку проведе візуальний огляд. Можуть знадобитися такі дії, як виворіт повіки та перегляд її в бічному світлі. З інструментальних досліджень часто призначається біомікроскопія, під час якої оцінюється стан переднього і заднього відділів очного яблука. Методи лабораторної діагностики застосовують при запальних захворюваннях очей. Крім того, призначаються:

  • бактеріологічний посів мазка зі слизової оболонки ока;
  • зішкріб на присутність хламідійної інфекції;
  • цитологія мазок з кон’юнктиви.

Після ретельної діагностики офтальмолог визначить, що робити. При необхідності пацієнта можуть направити до алерголога або іншого вузькоспрямованого фахівця.

 

Лікування свербіння в куточках очей

Якщо сверблять куточки очей, лікування проводять з урахуванням причини, яка спровокувала патологію. Коли проблема пов’язана з перевтомою, спочатку потрібно дати очам відпочити. Тимчасово необхідно обмежити перегляд телевізора, роботу за комп’ютером, смартфоном. Усунути свербіння при сухості очей допоможуть замінники слізної рідини. Необхідно також частіше моргати, дотримуватися водного балансу. Сильний дискомфорт можна полегшити чистим, холодним, вологим компресом.

Свербіж, спровокований алергією, пройде після усунення алергену. Виявити останній вдасться, здавши алергопроби. Фахівець призначить антигістамінні препарати.

У деяких випадках рекомендуються антибактеріальні, противірусні, протизапальні препарати та/або спеціальні засоби для очищення повік.

 

Сверблять очі: коли не варто відкладати візит до лікаря

Якщо свербіння не минає тривалий час і супроводжується іншими симптомами, не варто намагатися розв’язати проблему самостійно. Звернутися до лікаря потрібно відразу, якщо з’явилися такі неприємні ознаки:

  • лущення шкіри навколо очей;
  • сльозотеча;
  • почервоніння слизової оболонки очей;
  • набряклість повік;
  • зниження гостроти зору;
  • відчуття стороннього тіла в оці;
  • печіння та больові відчуття;
  • загальне нездужання;
  • бажання частіше моргати.

Тільки фахівець може правильно визначити, чим лікувати ту чи іншу патологію, при якій сверблять очі.