Халязіон: шишка на повіці

Халязіон (халазіон, мейбоміт, градина) — це хронічне запалення краю повіки. У ході його розвитку з’являється новоутворення, що повільно зростає. Шишка може виникнути як на верхній, так і на нижній повіці у дитини та у дорослої людини. Найчастіше вражає пацієнтів 30-50 років. Патологія потребує офтальмологічного лікування, яке, залежно від випадку, проводять консервативним чи хірургічним шляхом.

 

Як розпізнати халязіон

Розвивається внаслідок закупорювання сальної залози на повіці. Таке відбувається, коли шляхи відтоку секрету (речовини, що виробляється нею) перекриваються. В результаті він накопичується в протоці, не маючи виходу, що призводить до розтягування тканин. Згодом новоутворення твердне — з’являється тверда капсула. Під пальцями відчувається рухлива кулька. Якщо відкладати візит до офтальмологічного центру, утворюється кіста.

Нерідко градину плутають із ячменем. Але ж це різні патології. Халязіону властива безболісність. Крім того, його не провокує бактеріальна інфекція, це захворювання значно небезпечніше щодо наслідків. На початкових стадіях розвитку відрізнити градину від ячменю дуже складно, особливо у випадку, якщо вона локалізується нижній повіці.

Іноді новоутворення прориває самостійно, чому пацієнт може сприяти, роблячи теплі компреси та масаж. У деяких випадках халязіон виростає досить значним, створюючи косметичний дефект. Якщо не вживати заходів, новоутворення починає тиснути на рогівку, викликаючи тимчасовий астигматизм та порушення гостроти зору.

 

Чому з’являється халязіон

Шишка на повіці може з’явитися з різних причин. Провокуючі фактори:

  • недотримання гігієни, коли інфікуються протоки мейбомієвої (сальної) залози;
  • порушення функцій жовчовивідних проток;
  • хвороби ШКТ — гастрит, коліт, дисбактеріоз;
  • розацеа — хронічне захворювання, яке характеризується почервонінням шкіри на обличчі та появою висипань;
  • періодичні переохолодження;
  • гормональні збої, що провокують посилену роботу сальних залоз;
  • порушення функціонування ендокринної системи, зокрема цукровий діабет;
  • себорейний дерматит — запалення сальних залоз на тілі, голові та обличчі;
  • офтальмологічні захворювання — блефарит, кон’юнктивіт;
  • некоректна експлуатація контактних лінз;
  • психоемоційні порушення.

Утворюється халязіон і після ячменю. Якщо запальний процес не завершено, гнійна капсула не розкрилася або не випорожнилася повністю, на повіці може утворитися шишка.

Найчастіше причини виникнення патології комплексні. Сьогодні вона все частіше зустрічається серед жінок, які вдаються до послуг татуажу, нарощування вій. З’явитися шишка може через використання неякісної косметики, залишення макіяжу або лінз на ніч. Встановити справжню причину утворення градини та підказати, що робити може тільки лікар.

 

Клінічна картина при халязіоні

Імунні клітини організму реагують на новоутворення як чужорідне тіло. Спочатку з’являється невелика припухлість і легке свербіння. Потім шишка щільнішає, збільшується в розмірах, створюючи дискомфорт. Приєднуються інші симптоми:

  • сльозотеча;
  • почервоніння слизової оболонки ока;
  • зниження чіткості та гостроти зору;
  • підвищення температури тіла.

Коли накопичується гній, виникає пульсуючий біль.

 

Діагностика захворювання

Досвідчений лікар зможе поставити діагноз вже після проведеного візуального огляду та пальпації. Якщо патологія утворилася на верхній повіці, її вивертають, завдяки чому градина візуалізується. Лікарю важливо відрізнити її від аденокарциноми (злоякісного новоутворення) чи ячменю. Щоб встановити правильний діагноз, застосовуються такі методики:

  • бакпосів крові;
  • загальні аналізи крові та сечі;
  • зішкріб шкіри на наявність кліщів;
  • імунограма та ін.

В окремих випадках може бути потрібна консультація інших фахівців (наприклад, терапевта, гастроентеролога), які призначають додаткові аналізи.

 

Як лікується халязіон

Якщо з’явилася шишка на повіці, потрібно обов’язково відвідати офтальмолога. Він визначить, що робити з огляду на причину, яка спровокувала патологію, та ступінь занедбаності захворювання. Тому методика лікування халязіону в кожному випадку буде відрізнятись. На ранніх стадіях розвитку хвороби застосовують консервативну терапію. Якщо сталося інфікування шишки, знадобиться оперативне втручання.

 

Лікувальні препарати

При невеликому утворенні лікар визначає, як лікувати шишку медикаментозним способом. Для цього використовуються різні лікарські засоби:

  1. Бактерицидні краплі. Запобігають розвитку бактеріальної інфекції.
  2. Спеціальні мазі. Сприяють розширенню проток. Їх закладають під повіки.
  3. Антибіотики. Краплі та мазі містять у своєму складі антибактеріальні речовини. Вони допомагають запобігти ускладненням. Якщо така схема лікування виявилася неефективною, застосовують антибіотики.
  4. Кортикостероїди. Разом із пероральними ліками іноді призначаються уколи гормональних препаратів у область новоутворення. Процедура може мати таку побічну дію як освітлення навколишньої шкіри. Якщо у пацієнта вона темна, то виникає косметичний дефект.

Зазначені засоби дозволяють вилікувати захворювання без операції, але, на жаль, вони не завжди ефективні.

 

Хірургічний спосіб лікування

Якщо вискочила шишка на повіці, причому вона росте, а консервативна терапія не допомагає, застосовують хірургічні методики. Вони передбачають видалення вмісту капсули. Оперативне втручання проводять під впливом місцевої анестезії. Якщо таке лікування потрібне зовсім маленькій дитині, вдаються до загального наркозу. У ході процедури капсулу розкривають, вишкрібають гній, накладають шви. Розріз, як правило, роблять із внутрішньої сторони повіки. Це дозволяє очистити гулю без видимих ​​рубців. Така операція триває трохи більше пів години.

Передові клініки проводять видалення халязіону за допомогою лазера. Методика не передбачає розрізів, після її виконання не залишається швів, що дозволяє запобігти розвитку післяопераційних ускладнень, серед яких — набряклість, утворення гематоми, запалення, кровотеча, нагноєння.

 

Можливі ускладнення

Прогноз при лікуванні халязіону найчастіше сприятливий. Але багато хто вважає, що робити нічого не потрібно, або займаються самолікуванням. У такому разі можливі різні ускладнення:

  • формування кісти;
  • розвиток хронічної форми захворювання із періодичними загостреннями;
  • утворення абсцесу (при приєднанні бактеріальної інфекції);
  • виникнення кон’юнктивіту;
  • розвиток запалення рогівки.

Чи можна уникнути таких проявів? Так. Головне — не зволікати з походом до офтальмолога, який визначить, як лікувати захворювання.

 

Чи може халязіон перерости в злоякісну пухлину

Більшість шишок на повіці нешкідливі. Якщо утворення виникає повторно на тому самому місці або має підозрілий вигляд, видалені тканини можуть відправити в лабораторію для гістологічного аналізу. Це дозволить виключити чи підтвердити ризик розвитку злоякісної пухлини.

 

Профілактика розвитку халязіону

Щоб запобігти повторній появі захворювання і не думати, як прибрати шишку знову, варто слідувати таким рекомендаціям:

  1. Дотримуватись правил гігієни. Важливо не торкатися брудними руками до обличчя, зокрема очей. Після контакту із різними поверхнями їх потрібно ретельно мити. Це стосується також надягання лінз. Особливо необхідно стежити за чистотою рук дитини.
  2. Знімати макіяж перед сном. Подразнюючі косметичні продукти обов’язково мають бути видалені.
  3. Не користуватися чужою косметикою і не давати нікому свою. Перевіряти термін придатності всіх засобів, що використовуються.
  4. Не допускати переохолодження, вести здоровий спосіб життя. Варто відмовитись від шкідливих звичок, уникати стресів, відкоригувати свій раціон. Рекомендується приймати вітамінні комплекси.

Одним із важливих методів профілактики є періодичні огляди в офтальмолога. Фахівець зможе виявити захворювання на ранніх етапах розвитку, підкаже, як вилікувати їх без ризику прояву ускладнень. Варто також своєчасно усувати порушення обміну речовин, що провокують очні патології.