Контактні лінзи або лазерна корекція зору: що краще

За часів розвитку цифрових та інформаційних технологій дуже мало людей можуть похвалитися ідеальним зором. Екрани ноутбуків, смартфонів та інших електронних гаджетів надають надмірні навантаження на очі, що провокує різні порушення рефракції у вигляді короткозорості, далекозорості чи астигматизму. Хоча скоригувати такі патології можна окулярами, багато хто відмовляється від їхнього носіння, керуючись різними аргументами. І тут доводиться шукати альтернативні методи виправлення рефракційних патологій.

Що краще: контактні лінзи чи лазерна корекція зору? Розглянемо плюси та мінуси кожного зі способів, що дозволить усвідомлено робити вибір. Вибрана методика має покращувати гостроту зору та мінімізувати негативні наслідки, ускладнення.

 

Переваги та недоліки контактних лінз

Плюсів у контактному способі корекції зору чимало:

  1. Чітке зображення. Його створює єдина оптична система лінза — сльоза — рогівка. Поле зору при цьому широке, кількість бічних викривлень і оптичних аберацій невелике. Лінза рухається разом з оком, тому забезпечує різнобічний огляд, що краще, ніж при носінні окулярів.
  2. Зниження прогресування міопії (внаслідок чіткого фокуса в макулі — центрі сітківки). Така властивість особливо важлива для дітей у період інтенсивного зростання. До речі, маленькі пацієнти добре користуються контактними лінзами під час контролю з боку дорослих.
  3. Відсутність дискомфорту при носінні. Якщо використовувати якісні ультратонкі, м’які лінзи, вони не відчуватимуться в очах. Тому обирати їх потрібно з урахуванням рекомендацій лікаря після обстеження в офтальмологічній клініці.
  4. Непомітність. Носіння контактних лінз не позначається негативно на зовнішності. Навпаки, використовуючи лінзи з відтінками, можна змінювати колір своїх очей.
  5. Можливість застосування при різниці між зором очей понад 2,0 D.

Сучасні моделі мають пролонгований період використання, тому в них можна спати. Але вони не можуть бути показані більшою частиною пацієнтів. У деяких лінзах вбудований спеціальний фільтр, що захищає від УФ-випромінювань.

Переваг багато, проте такий спосіб корекції зору не позбавлений недоліків. Серед них варто виділити:

  1. Необхідність щодня надягати та знімати лінзи. Багато людей відчувають страх від того, що доведеться торкатися ока. Вони бояться пошкодити слизову оболонку. Крім того, якщо в око потрапить смітинка, доведеться лінзу знімати.
  2. Ризик розвитку інфекційних ускладнень за недотримання правил експлуатації чи гігієни. Може виникнути кон’юнктивіт, ерозія чи кератит. І тут потрібна невідкладна допомога. Використання лінз припиняють до одужання. Деякі інфекційні процеси становлять небезпеку для зору та здоров’я пацієнта.
  3. Утруднений доступ кисню до рогівки. Лінза стикається з нею та обмежується її повноцінне дихання. Ризик розвитку синдрому «сухого ока» за тривалого використання. Пацієнти зі стажем (більш як 5 років) часто відзначають сухість очей. У цьому випадку потрібно використовувати спеціальні зволожуючі краплі.
  4. Необхідність у регулярних оглядах у спеціаліста та у плановій заміні.

Недоліки цього способу корекції часто змушують шукати альтернативні методики.

 

Переваги та недоліки лазерної корекції зору

Лазерна корекція зору — це процедура, що передбачає втручання у структуру рогівки (зміна її форми). Проводиться вона у різний спосіб, кожен із яких має власну техніку. Переваги лазерної корекції зору:

  1. Можливість добре бачити на власні очі. Це не тимчасовий ефект, як при носінні контактних лінз, а постійний. Методика може вилікувати короткозорість, далекозорість, астигматизм.
  2. Безболісність. Багато пацієнтів побоюються операції, боячись неприємних відчуттів. Однак пацієнт практично не відчуває дискомфорту. Оперативне втручання проводять під дією місцевої краплинної анестезії.
  3. Безпека. Хоча поширено безліч міфів, лазерна корекція — одна з найнадійніших хірургічних процедур в офтальмології. Навіть офіційно дозволено проводити її одночасно на обох очах. Це стало можливо завдяки високій передбачуваності та керованості операції. Під час її проведення використовується високоточне обладнання, що дозволяє звести до ризику прояви ускладнень до нуля.
  4. Швидке відновлення. Зір покращується вже за кілька годин після операції, повністю відновлюється через тиждень. Пацієнт може повертатися до звичного способу життя вже наступного дня. Обмеження після оперативного втручання є мінімальними. Перший місяць потрібно остерігатися інфекції очей та травми, тому варто відмовитися від відвідування басейну, лазні, сауни, купання у водоймах, використання декоративної косметики.

Відсутність усіх мінусів, пов’язаних із носінням контактних лінз.

Усім, хто вирішив скоригувати зір за допомогою лазера, потрібно знати про такі мінуси процедури:

  1. Вікові обмеження. Проводити таку операцію можна лише після досягнення повноліття. Це пояснюється тим, що у дитячому чи підлітковому віці органи зору ще остаточно не сформовані.
  2. Неможливість скоригувати пресбіопію — вікову далекозорість. Тому після проведення лазерної корекції у пацієнтів старше 40-45 років залишається потреба у використанні окулярів для роботи на близькій відстані (при читанні, шитті тощо).
  3. Наявність протипоказань. Оперативне втручання не проводять вагітним та в період лактації, а також при певних очних захворюваннях (катаракта, глаукома, кератоконус) та загальних хворобах (діабет, туберкульоз у гострій формі та ін.). Тонка рогівка є протипоказанням до застосування деяких методів лазерної корекції.

Який варіант краще, кожен вирішує сам з урахуванням протипоказань та рекомендацій лікаря. Зваживши все за і проти, можна вибрати оптимальний для себе спосіб корекції зору.