
«Щось потрапило в око», або Коли з’являється відчуття стороннього тіла
Відчуття стороннього тіла в оці виникає не тільки при попаданні в нього смітинок, дрібних комах, вій, тирси й т. д. Іноді воно свідчить про певну патологію. У будь-якому випадку такий симптом приносить дискомфорт, тому потребує швидкого усунення. У деяких випадках він може супроводжуватись іншими небажаними ознаками. Щоб не прогавити якесь захворювання і не допустити серйозних ускладнень, потрібно бути уважним до свого здоров’я.
Чому відчувається стороннє тіло в оці
У нормі в оці не повинно виникати жодного дискомфорту. Але це анатомічно складна структура, яка не має ідеального захисту. Вона схильна до впливу негативних факторів, зокрема травмуючих факторів та ультрафіолету, не застрахована від проникнення дрібних частинок. Найчастіше патологія пов’язана з втратою оком слізної плівки, коли з’являється надмірна сухість. Таке явище найчастіше спостерігається у дорослого населення. Його можуть спровокувати різні фактори:
- дисфункція слізних залоз та носослізного каналу;
- рідкі моргання, що спостерігається у любителів комп’ютерних ігор та офісних працівників;
- нестача вітаміну А;
- некоректно підібрані контактні лінзи;
- порушення гормонального фону при менопаузі або дисфункції яєчників.
Виникнути відчуття стороннього тіла в оці може і з інших причин.
Серед них:
- прийом деяких лікарських препаратів — гормонів, транквілізаторів та ін;
- запальні процеси, спричинені проникненням шкідливих мікроорганізмів чи травмами;
- термічний чи хімічний опік;
- попадання дрібних частинок пилу, піску, деревини та ін;
- несприятливі погодні умови — сильний вітер, мороз тощо;
- ураження повік;
- ушкодження рогівки.
Попадання в око сторонньої частки — це часте явище серед представників таких професій, як лісоруби, каменотеси, столяри, зварювальники та ін. Неприємність трапляється при нехтуванні засобами захисту — окулярами, масками. Не застрахований ніхто від попадання в око сторонніх частинок й у звичайному житті.
Клінічна картина
Відчуття стороннього тіла в оці може супроводжуватися різними симптомами:
- болем, різзю, печінням, поколюванням;
- почервонінням ока;
- сльозотечею або, навпаки, сухістю;
- світлобоязню;
- набряком повік;
- звуженням очної щілини;
- погіршенням гостроти зору;
- блефароспазмом — непідконтрольним скороченням кругових очних м’язів.
Навіть після видалення смітинки дискомфорт може зберігатися деякий час, поки не пройде подразнення. Це може бути пов’язане із травмою рогівки.
Чи варто відвідувати офтальмолога
Куди звернутися у разі виникнення дискомфорту? Будь-які проблеми в оці мають бути оцінені лікарем-офтальмологом. Річ у тому, що навіть дрібна частка може травмувати очні структури — склеру, кон’юнктиву або рогівку. Якщо неприємні відчуття виникли після роботи за комп’ютером, але після сну пройшли, то не треба хвилюватися. Але коли дискомфорт не проходить протягом кількох днів, слід звернутися до офтальмологічної клініки Києва.
Якщо в око потрапив уламок скла або металева стружка, може пошкодитися не тільки зовнішній епітеліальний шар, але й глибші тканини. За відсутності належної допомоги розвивається запальний процес, набрякає рогівковий шар, виникає гіперемія кон’юнктиви. Існує ризик інфікування тканин. У запущених випадках розвиваються незворотні некротичні процеси в тканинах, що тягне у себе повну чи часткову втрату зору.
Фахівець з’ясує причину появи небажаних ознак та підкаже, що робити у кожному випадку індивідуально. Лікар проведе діагностику, обстежить слізні залози та канали, призначить лікування. Чим швидше пацієнт отримає допомогу, тим нижчою є ймовірність появи ускладнень.
Діагностика відчуття стороннього тіла в оці
Найчастіше лікарю нескладно визначити провокуючий фактор. Спочатку він збирає анамнез, проводить візуальний офтальмологічний огляд, по черзі відтягує верхню та нижню повіки. Якщо сторонній предмет проник у глибші шари або виникли ускладнення, можуть знадобитися додаткові діагностичні процедури, серед яких:
- біомікроскопія — дослідницький метод, що проводиться за допомогою щілинної лампи;
- офтальмоскопія — дослідження очного дна;
- рентген орбіти ока;
- УЗД.
Ретельно проведена діагностика багато чому визначає успішність усунення проблеми.
Лікування відчуття стороннього тіла в оці
При попаданні стороннього тіла в око необхідно прикрити уражене око чистою і сухою серветкою та одразу вирушити до офтальмологічної клініки. Подальші дії — за лікарем, оскільки тільки фахівець знає, як витягти мікрочастинку з ока, не пошкодивши її тканини. Спочатку лікар закапує анестезуючі краплі та витягає сторонній предмет за допомогою стерильних інструментів. Якщо чужорідне тіло настільки мале, що помітити його неозброєним поглядом неможливо, лікар використовує спеціальний медичний барвник.
Коли сторонній предмет трохи пошкодив рогівку, офтальмолог призначить мазь з антибіотиком, краплі та загоювальні препарати. Курс — приблизно 7 днів. Щоб зменшити роздратування та світлобоязнь, доведеться деякий час носити протисонцеві окуляри. Якщо ушкодження ока серйозне, то може бути проведено хірургічне лікування. Але такі методи застосовуються лише у крайньому разі.
Якщо відчуття чужорідного тіла у повіці ока спровоковане певним захворюванням, лікар визначає оптимальну методику лікування. Так, при синдромі «сухого ока» потрібно стимулювати сльозові вироблення, створити умови для скорочення відтоку слізної рідини та зменшення випаровування слізної плівки. І тут також використовують спеціальні препарати — замінники сльози. В окремих випадках може проводитися оперативне втручання.
Профілактика відчуття стороннього тіла в оці
Щоб не довелося думати, як видалити сторонню мікрочастинку з ока, і терпіти всі наслідки, що випливають з цього, варто приділити увагу профілактиці проблеми. Вона полягає у дотриманні таких рекомендацій:
- дотримуватися правил техніки безпеки під час виконання різних робіт;
- носити протисонцеві окуляри з фільтром високого ступеня захисту, щоб убезпечити очі від ультрафіолету та прогресування пошкодження оболонок;
- залишатися під час негоди в приміщенні, інакше захищати очі окулярами;
- уникати травмуючих факторів.
Важливо також періодично проходити профілактичний огляд офтальмолога. Це дозволить своєчасно виявляти та лікувати очні захворювання.
Прогноз відчуття стороннього тіла в оці
Успішність лікування залежить від ступеня та тяжкості пошкодження, а також від того, наскільки своєчасно було надано першу допомогу. Щоб прогноз був сприятливим, робота офтальмолога та дії пацієнта мають бути злагодженими.
Якщо в око потрапило стороннє тіло, у жодному разі не можна намагатися витягти його самостійно. Тут існує високий ризик інфікування. Видалення мікрочастинки має відбуватися у стерильних умовах, які вдома забезпечити складно. Крім того, некваліфіковане вилучення уламка може спровокувати його проштовхування в глибші шари ока. Не можна також закапувати антисептичні краплі, антибіотики та відвари рослин. Це може спричинити додаткові проблеми (наприклад, опіки).
Якщо ви ставите питання, як промити око, коли в нього потрапила звичайна смітинка, потрібно врахувати, що варто застосовувати тільки холодну кип’ячену або бутильовану воду. Річ у тому, що у водопровідній містяться патогенні мікроорганізми, а її мінеральний склад не підходить очним тканинам. В результаті можуть розвинутись ускладнення, що вимагають більш тривалого лікування.
Визначити самостійно, що спровокувало дискомфортні відчуття в оці, часто складно. Тому не варто зволікати з візитом до офтальмологічної клініки та чекати, поки проблема погіршиться. Пам’ятайте! Втратити зір набагато легше, ніж його відновити.