Суха шкіра навколо очей: що робити можна, а чого не можна

Шкіра повік дуже ніжна та чутлива. Тому подразнення, висипання, лущення під очима — нерідке явище. Спровокувати проблему можуть різні фактори. У деяких випадках такий симптом супроводжує деякі захворювання. Що потрібно знати про неприємну ознаку? Як з нею боротись, щоб виправити косметичний дефект і не допустити ускладнень? Відповідаємо на ці та інші питання.

 

Чому шкіра навколо очей стає сухою

Стан чутливої ​​шкіри довкола очей визначають різні чинники. Сухість і лущення можуть виникати з таких причин:

  1. Некоректний догляд. Косметикою користуватися бездумно не можна. Невідповідні засоби, нанесення масок на область навколо очей, всупереч рекомендаціям, залишення макіяжу на ніч — це не повний перелік причин, що провокують сухість шкірних покривів. Недотримання правил гігієни може спричинити розвиток грибка. Ураження схильні до людей з ослабленим імунітетом, наприклад, при СНІДі, онкології, після перенесених інфекційних захворювань.
  2. Алергічна реакція — одна з найчастіших причин лущення під очима. Викликати проблему можуть різні алергени, зокрема, шерсть тварин, пил, пилок, косметика, побутова хімія, харчові продукти. Чим триваліший вплив провокуючого фактора, тим сильнішими будуть виявлятися неприємні симптоми.
  3. Несприятливий мікроклімат у приміщенні. Центральне опалення, робота кондиціонера пересушують повітря. У таких умовах шкірі сильно бракує вологи.
  4. Шкірні та запальні захворювання. Лущення виникає при контактному дерматиті, що з’являється як реакція у відповідь на контактування з деякими речовинами. Подразнення може викликати декоративна косметика, деякі хімічні компоненти шампунів, бальзамів, фарб для волосся. Сильний свербіж та лущення може також супроводжувати атопічний дерматит. Іноді такі симптоми викликають блефарит — запалення вій.
  5. Несприятливі погодні умови. При сильному вітрі починається сльозотеча. На шкіру потрапляє солона рідина, що ушкоджує ліпідний бар’єр. З’являються сухість та подразнення. УФ-промені сприяють розвитку гіперкератозу, при якому шкіра грубіє.
  6. Війкові кліщі. З’являються від інфекцій та бактерій і нерідко стають причиною подразнення. Такі кліщі оселяються між волосяними фолікулами та живляться ороговілими частинками шкіри, шкірним салом та іншими виділеннями. Вологість очей   — ідеальне середовище для життєдіяльності паразитів. З цієї причини вони довго затримуються на слизових.

Нерідко лущення шкіри навколо повік зустрічається у дітей. Часто такі ознаки виникають при кон’юнктивіті. Спровокувати патологію може і нестача вітамінів, зокрема А та В2.

Клінічна картина

Сухість супроводжується відчуттям стягнутої шкіри, почервонінням, лущенням та свербінням. Звернути увагу слід також на появу інших симптомів, серед яких можуть бути:

  • склеювання та випадання вій;
  • відчуття “піску” в оці;
  • світлобоязнь;
  • сльозотеча;
  • червона пляма під оком, яка може мати шорстку поверхню;
  • пухка структура шкіри;
  • припухлість повік;
  • різь у власних очах;
  • утворення виразок і скоринок на віях.

Якщо проблема з’явилася у дитини, вона може супроводжуватися порушенням сну та вередуванням. При кон’юнктивіті можуть з’являтися гнійні виділення з ока.

 

Діагностика сухості шкіри навколо очей

Про кожну нетипову ознаку потрібно повідомити лікаря. Звернутися до офтальмологічного центру (Київ) варто, якщо симптоми не зникають більш ніж 3 дні. Фахівець проведе діагностику, під час якої можуть проводитися такі дослідження, як загальний аналіз крові, аналіз виділень з очей, взяття вій для дерматоскопа. Це дозволить виявити причину появи неприємних проявів та направити сили на те, щоб їх усунути. В іншому випадку всі зусилля щодо усунення неприємного симптому будуть неефективними.

 

Як лікується лущення навколо очей

Методика лікування залежить від причини, що спричинила патологічні зміни. Якщо неприємні симптоми спровоковані алергією, потрібно спочатку зробити алергопроби та проконсультуватися з алергологом. Успішність лікування в цьому випадку багато в чому залежить від визначення провокуючого фактора і його усунення. Лікар призначає антигістамінні препарати.

Якщо виникає питання, як прибрати лущення при ураженні війковим кліщем, то в цьому випадку допомагають спиртові розчини. Ними акуратно обробляють краї вій. При кон’юнктивіті можуть призначатися промивання, дезінфікуючі краплі для очей, антибактеріальні препарати. Для лікування блефариту застосовуються протимікробні засоби або мазі з антибіотиком, антимікробні розчини, які закапують в око. Чим помазати почервоніння, може підказати лише лікар. Займатися самолікуванням не можна в жодному разі.

 

Як доглядати за шкірою навколо очей

Догляд за шкірою навколо очей передбачає дотримання низки правил:

  1. Очищення. Шкіра обличчя потребує постійного очищення, навіть якщо не нанесений макіяж. З цією метою спочатку застосовують міцелярну воду, яка делікатно усуває забруднення. Після цього вмиваються, використовуючи пінку або гель для вмивання. Ці засоби повинні мати м’яку дію.
  2. Зволоження та живлення. Важливо використовувати крем для повік, починаючи з 16-18-річного віку. На той час закінчується її дозрівання. Крем повинен бути не тільки зволожувальним, а й живильним. Вітається вміст таких компонентів, як гіалуронова кислота, гліцерин, олії абрикосових, виноградних кісточок.
  3. Правильний вибір засобів. У процесі необхідно врахувати різні нюанси — свій вік, проблеми (темні кола, зморшки, втрата еластичності та ін.). Вранці потрібно наносити зволожувальні склади, увечері — дренуючі з великим вмістом поживних компонентів.

Можна також робити зволожуючі маски для шкіри навколо очей кілька разів на тиждень. До такого засобу можна вдатися, наприклад, перед важливим заходом. Він швидко забезпечить необхідний ефект.

 

Як відновити шкіру навколо очей

Сухість шкіри навколо очей, почервоніння говорять про те, що потрібно змінити свій спосіб життя та методи догляду, а саме:

  1. Скоригувати раціон. Потрібно розуміти, що сухість шкіри виникає як наслідок нестачі таких елементів, як Омега-3, -6, -9. Щоб заповнити їх запас, потрібно вживати авокадо, жирну рибу, горіхи, вершкове масло у достатній кількості.
  2. Більше зволожувати шкіру. Важливо вибирати засоби, що містять гіалуронову кислоту, вітамін Е та С, гліцерин, екстракти рослин, сквалан.
  3. Робити масаж шкіри навколо очей. Найчастіше така процедура полягає у розподілі крему. При цьому важливою є техніка його нанесення. Крему беруть небагато. Засіб розподіляють безіменними пальцями від зовнішнього куточка очей до внутрішнього. Після цього злегка стукають кінчиками пальців під очима та бровами, круговими рухами масажують скроні. Процедура закінчується легкими натисканнями в область перенісся. Рухи при цьому мають бути м’якими, плавними.

Важливо відмовитись від умивання звичайним милом. Варто вибрати крем для шкіри навколо очей на основі глюкокортикостероїдів. Він усуне свербіння, почервоніння та припухлість, а також чинить знезаражуючу дію.

 

Заходи профілактики

Шкіра навколо очей потребує особливої ​​уваги. Щоб попередити її почервоніння та лущення, варто дотримуватися низки рекомендацій:

  1. Користуватися гіпоалергенним кремом для повік. Власникам чутливої ​​шкіри краще придбати аптечні засоби.
  2. Зволожувати повітря у кімнаті, особливо після початку опалювального сезону. З цією метою можна придбати зволожувач.
  3. Не користуватися чужою косметикою. Засоби потрібно вибирати відповідно до потреб шкіри. До складу повинні входити зволожувальні компоненти.
  4. Не терти очі руками чи рушником. Так ушкоджується захисний бар’єр.
  5. Пити щодня до 2 л чистої води без газу. Це дозволяє зберегти тургор та підтримувати еластичність шкіри.
  6. Гуляти на свіжому повітрі та зміцнювати імунітет. Дитині перед прогулянкою холодної пори року потрібно наносити дитячий крем.

Всі засоби, що використовуються, повинні бути максимально безпечними, оскільки наносяться поблизу  очей.