Лазерна коагуляція сітківки ока — єдина процедура, яка допомагає вирішити проблему відшарування сітківки та багатьох інших змін цієї структури органу зору. Альтернативи такому мікрохірургічному втручанню немає, метод визнаний ефективним та безпечним на міжнародному та європейському рівнях. В офтальмологічних центрах для процедури використовують сучасне обладнання та новітні технології, що дає гарантію не тільки відновлення зору, а й попереджає виникнення повної сліпоти.

Що є показанням до проведення лазерної коагуляції сітківки ока

Багато патологічних процесів у сітківці ока призводять до втрати зору, офтальмолог може за допомогою лазерного обладнання відтворити цілісність пошкодженої ділянки структури. Попередньо пацієнту проводять комплексну комп’ютерну діагностику — вона дає можливість не тільки поставити точний діагноз, але й визначити ступінь тяжкості патології, поширеність захворювання та прогнози за результатами мікрохірургічного втручання. Лікар заздалегідь вибирає вид операції – може бути проведена периферична коагуляція чи повна. У першому випадку йдеться не про відновлення зору, а про профілактику відшарування сітківки на тлі прогресуючих офтальмологічних патологій. Лазером «припаюються» лише ослаблені, витончені ділянки структури.

До показань проведення аналізованої процедури відносяться:

  1. Дистрофічні процеси у сітківці. Лазерна коагуляція допоможе зупинити їх, запобігти ураженню фоторецепторів та втраті їх функціональності.
  2. Відшарування структури. Оболонка відходить від судинного шару, припиняється її постачання поживними речовинами, і клітини відмирають.
  3. Ретиношизис. У ході діагностики фіксується присутність рідини між шарами сітківки, які є єдиною структурою (розійшлися).
  4. Ретинопатія діабетичного типу. У сітківці спостерігається порушення кровообігу, яке сталося на тлі важкого та тривалого поточного цукрового діабету.
  5. Захворювання судин. Лазерна коагуляція вважається за доцільну при виявленні тромбозу центральної вени.

Офтальмолог може призначити процедуру при макулодистрофії, виявлення деяких видів пухлин в області очей. Операція може мати профілактичний характер, коли у пацієнта діагностують патологічні зміни очного дна і є ризик втрати зору.

Як проходить процедура

Обмежувальна лазерна коагуляція сітківки ока (допустима назва маніпуляції) виконується в амбулаторному режимі, пацієнт не госпіталізується. Попередньо йому потрібно буде пройти діагностику та визначитися з лікарем щодо дати проведення операції. Іноді вона потрібна терміново, коли звернення по допомогу відбувається при активному прогресуванні патологій структури. Далі робота ведеться строго за протоколом:

  1. В очі пацієнту вводяться краплі, що мають властивість розширювати зіницю і діяти як потужний анестетик. На око встановлюється специфічна лінза (профільна), яка забезпечує безперешкодне проникнення променя в очне яблуко.
  2. Починається дія лазерним променем на пошкоджені ділянки сітківки. Лікар повністю контролює роботу апарату за допомогою мікроскопа. Тривалість дії — 10-15 хвилин, за цей час промінь «зрощує» всі шари, створює певний бар’єр, який зупиняє патологічний процес.
  3. Ведеться контроль стану пацієнта. Це третій, заключний етап, що вже належить до післяопераційного періоду. Офтальмолог оглядає пацієнта після проведення процедури, і якщо ніяких побічних ефектів немає, пацієнта відпускають додому, попередньо видавши рекомендації щодо поведінки.

Під час виконання маніпуляції хворий перебуває у сидячому положенні. Під час впливу променем на око пацієнт бачить перед собою жовті, білі спалахи, що постійно миготять — зазвичай цей стан добре переноситься, але може виникнути запаморочення або відчуття нудоти. У такому разі лікар рекомендує переключити свою увагу, сконцентруватися на тому, що бачить друге, не задіяне в операції, око.

Обмеження у відновлювальному періоді

Оцінити ефективність коагуляції можна лише через півтора-два тижні, коли остаточно формуються спайки. Рекомендації офтальмологів щодо проведення періоду відновлення будуть наступними:

  1. У першу добу відмовитись від фізичних навантажень, читання, перегляду ТБ та роботи за комп’ютером. Організм перебуває у стані стресу, сітківка активно відновлюється, і тому оптимальним варіантом буде режим відпочинку.
  2. Протягом 7 днів заборонено приймати теплові процедури. Це стосується відвідувань лазні та сауни, прийому гарячої ванни. Відмовлятися від водних процедур не варто, просто потрібно суворо дотримуватися температурного режиму.
  3. Перші кілька днів бажано не вживати міцних алкогольних напоїв. У цей період потрібно вкрай обережно ставитися до фізичних навантажень і виконувати всі рухи плавно, без ривків. Наприклад, якщо потрібно підняти сумку з підлоги, то спочатку потрібно буде присісти, а потім вже виконати потрібну дію.

Відновлення буде протікати набагато швидше і простіше, якщо людина обмежуватиме перебування перед екраном телевізора та монітором комп’ютера, перебуватиме на повітрі в сонцезахисних окулярах. Термін обмежень залежить від того, яку площу сітківки очі обробляли лазерним променем, зазвичай первинна реабілітація закінчується через 1-2 тижні, а лазерну корекцію можна робити через 3-4 тижні після коагуляції сітківки.

Які ускладнення можуть виникнути

Навіть якщо пацієнт дотримується всіх рекомендацій після операції, він не застрахований від розвитку ускладнень у відновлювальному періоді. Імовірність їх появи дуже низька, тому що коагуляція виконується на високоточному обладнанні та під контролем лікаря. А новий навігаційний апарат Navilas виконує процес коагуляції автоматично за чітко заданою програмою. І, крім того, пацієнту не потрібно надягати спеціальну лінзу, яка може спричинити дискомфорт.

Тим не менш, якщо протягом 3-10 днів після процедури болить око, постійно турбують запаморочення та головні болі, є інші погіршення самопочуття, то варто звернутися за допомогою до офтальмологічної клініки. Фахівець проведе контрольне обстеження та виключить або підтвердить такі ускладнення:

  1. Набряклість тканин у місцях впливу лазерного променя. Безневинний побічний ефект, який зникає самостійно максимум через 2 тижні після операції.
  2. Запальний процес у райдужній оболонці. Починається в тому випадку, якщо під час процедури енергія лазера потрапила на цю структуру ока. Коригується стан повторним втручанням.
  3. Відчуття дискомфорту в оці також потребує повторного огляду лікарем.

Мінімізувати ризик розвитку ускладнень можна лише шляхом вибору грамотного лікаря-офтальмолога та клініки з перевіреною репутацією. Після процедури офтальмолог обов’язково дає пацієнтові поради про те, що не можна робити під час реабілітації, коли відвідати клініку для контрольного огляду та які симптоми вкажуть на необхідність негайного звернення до фахівців.

Лазерна коагуляція сітківки ока – один із перевірених та ефективних методів збереження зору при патологічних процесах у цій структурі. Незважаючи на невеликий ризик розвитку ускладнень, варто довірити своє здоров’я професіоналам. У клініці попередньо буде виявлено або виключено протипоказання, проведено діагностику та позначено прогнози щодо результатів процедури. За мінімальних ризиків операція буде призначена та проведена згідно з міжнародними, європейськими протоколами.