Кришталик є природною лінзою в органах зору. Він заломлює світлові промені та пропускає їх до сітківки. Цей структурний елемент є прозорим. Але з певних причин кришталик може частково чи повністю помутніти. Через це погіршується або зовсім втрачається зір. Так розвивається захворювання, що називається катарактою. Найчастіше (90% і більше) патологія вражає літніх людей. Тому можна говорити, що катаракта і вік — це взаємопов’язані поняття, хоча хвороби схильні до людей різних вікових категорій.

 

Причини розвитку катаракти та групи ризику

Одним із найнебезпечніших офтальмологічних захворювань є катаракта ока. У якому віці може розпочатися розвиток патології? Це залежить від різних факторів. Серед основних причин, що провокують хворобу, варто виділити:

  • порушення роботи ендокринної системи (неправильний обмін речовин, цукровий діабет);
  • травма ока;
  • радіаційне опромінення;
  • деякі офтальмологічні захворювання;
  • генетична схильність;
  • гормональні порушення;
  • дефіцит вітамінів у організмі;
  • гіпертонічна хвороба;
  • прийом певних ліків;
  • шкідливі звички, зокрема активне куріння;
  • несприятливі умови довкілля.

У дітей катаракта може бути вродженою чи набутою. У першому випадку патологія обумовлена ​​неправильним розвитком кришталика у дитини у внутрішньоутробному періоді. Причинами порушень можуть стати перенесені майбутньою матір’ю інфекційні хвороби у першому триместрі вагітності, шкідливі звички, прийом заборонених ліків та ін. У другому випадку патологія формується за наявності вищеописаних факторів ризику.

 

Симптоми катаракти

У перекладі з давньогрецької «kataraktes» означає «водоспад». У людини, хворої на катаракту, ніби відчувається пелена перед очима. Це основний симптом патології, що вказує на помутніння кришталика. Багато пацієнтів описують його як погляд на світ через запотіле скло. Як виявляється катаракта ще? У хворого знижується гострота зору, картинки стають розпливчастими, з каламутними плямами. Крім того, спостерігаються такі симптоми:

  • двоїння предмета під час розгляду його одним оком;
  • підвищена чутливість до яскравого освітлення, сонця;
  • виникнення кіл, відблисків при погляді на джерело світла;
  • зниження зору у сутінках;
  • потреба у яскравому висвітленні під час читання;
  • неможливість скоригувати зір окулярами.

При запущених формах вікової патології втрачається здатність до предметного зору та сприйняття кольорів. Пацієнт у цьому випадку може бачити лише світло та силуети.

 

Катаракта у літньому віці

Оскільки хвороба вражає людей старшого віку, варто розібратися в особливостях її прояву.

 

Причини розвитку вікової катаракти

Щоб зрозуміти, чому виникає захворювання у похилому віці, потрібно знати, які процеси протікають в органах зору. Кришталик складається з води, мінеральних речовин та білкових сполук. Біологічні, фізичні та хімічні властивості останніх забезпечують криштальну прозорість цього структурного елемента. У ньому відсутні нервові закінчення та судини.

Живлення кришталик отримує із внутрішньоочної рідини, що виробляється природним шляхом. Зі старінням організму обмінні процеси уповільнюються, продукти розпаду виводяться повільніше. Кришталик недоотримує корисні речовини, білки змінюють свою структуру, через що втрачають прозорість. Такі помутніння і є катарактою, яка має прогресуючий характер.

Зміни частіше настають після 60 років, пік захворюваності припадає на 70-80-річних пацієнтів. Але порушення можуть статися й значно раніше – у 40–50 років. Вони вважаються природним процесом, тому до захворювання схильний практично кожен, навіть якщо в молодому віці не було проблем із зором.

 

Стадії катаракти у людей похилого віку

Розрізняють такі стадії розвитку патології:

  1. Початкова. Захворювання відбувається практично безсимптомно, оскільки зміни відбуваються на периферичній зоні кришталика. Зір поки що в нормі, але патологія прогресує, починає з’являтися дискомфорт. Візуально катаракта ще не видно, її можна визначити лише за допомогою огляду лікаря.
  2. Незріла. Кришталик каламутніє в центральній зоні, тому зорова картинка вже розмита, а предмети не мають чітких контурів. З’являється завіса перед очима.
  3. Зріла. Кришталик стає щільним та повністю каламутним. Лише невелика кількість світлових променів потрапляє на сітківку. Тому пацієнт може бачити лише світло. Сприйняття кольору втрачається.
  4. Перестигла. Починається процес розпаду структур кришталика. На цьому етапі навіть не завжди допомагає операція, оскільки нікуди встановити інтраокулярну лінзу (ІОЛ). З’являється також ризик розвитку ускладнень.

Помутніння кришталика відбувається поступово. Тривалість процесу у кожному разі різна, займає середньому 4–15 років.

Як видно, наслідки катаракти в похилому віці можуть бути плачевними. Якщо не вживати заходів, можна повністю втратити зір. Цей процес необоротний, тому не варто чекати, коли захворювання перейде в запущену стадію. До того ж набряклий щільний кришталик негативно впливає на інші структури ока, порушує його дренажну функцію.

 

Діагностика катаракти

Деякі з вищеописаних симптомів патології можуть супроводжуватися й іншим очним захворюванням. Визначити, що спровокувало зниження зору, може лише лікар. Сучасне обладнання дозволяє діагностувати хворобу навіть на початкових етапах розвитку. У комплексному обстеженні можуть застосовуватись різні методики:

  • вимірювання показників внутрішньоочного тиску;
  • огляд очного дна;
  • визначення гостроти зору;
  • оцінка поля зору;
  • біомікроскопія ока з використанням щілинної лампи.

Ретельна діагностика допоможе визначити, як лікувати хворобу залежно від клінічної картини, індивідуальних потреб та професійної діяльності пацієнта.

 

Як лікують вікову патологію

Незалежно від того, у якому віці розвивається патологія, єдиним ефективним методом лікування є операція. Проводять її із застосуванням прогресивної технології ультразвукової факоемульсифікації. Вона передбачає дроблення та видалення ураженого кришталика. Щоб відновити зір, його замінюють на ІОЛ. Така методика є однією з найуспішніших в офтальмології. Переваги проведення операції:

  • висока ефективність (штучний кришталик дозволяє отримувати якісне зображення у час доби);
  • мінімальна травматичність;
  • швидкість виконання (загалом 15–20 хв);
  • короткий післяопераційний період;
  • відсутність впливу на інші очні структури.

Видалення катаракти проводять під впливом анестезуючих крапель, загальний наркоз не потрібний. Літній вік не є протипоказанням до операції. Навіть пацієнти 80-90 років без проблем переносять операцію. Проводиться вона за строго вивіреним протоколом з використанням високотехнологічного обладнання. Госпіталізація не потрібна.

 

Профілактика катаракти

Оскільки захворювання яке завжди є наслідком природного старіння організму, потрібно намагатися оберігати себе чинників ризику. Для цього необхідно дотримуватися таких рекомендацій:

  • повноцінно харчуватися (включити в раціон продукти, багаті на вітаміни, які потрібні для підтримки здоров’я органів зору);
  • забезпечити захист очей від впливу УФ-променів (варто носити протисонцеві окуляри);
  • вести здоровий спосіб життя (більше гуляти на свіжому повітрі, відмовитись від шкідливих звичок, зокрема від куріння, алкоголю);
  • приділяти увагу своєму здоров’ю, особливо стану ендокринної системи;
  • при тривалій роботі за комп’ютером робити вправи, користуватися спеціальними краплями очей, захисними окулярами.

Найголовніше правило профілактики — регулярно відвідувати офтальмолога. Це дозволить виявляти патологію на ранній стадії її розвитку та запобігати ускладненням.

 

Актуальні питання

Чи небезпечна катаракта?

Катаракта — одне з найпоширеніших офтальмологічних захворювань. Воно суттєво знижує зір. Людина бачить нечітко та розмито, особливо при яскравому світлі. Згодом зір може бути втрачений повністю.

Чи можна вилікувати катаракту народними засобами?

Лікування катаракти передбачає хірургічне втручання, в якому віці не виникло б захворювання. Жодні народні засоби не допоможуть повернути кришталику прозорість. Його помутніння є незворотнім процесом. Тому проведення оперативного втручання — справа часу.

Які обмеження після операції?

Хоча обмеження після видалення катаракти мінімальні, вони все ж таки є. У післяопераційний період потрібно захищати очі від надмірної напруги та температурних стрибків, не робити різких нахилів, не зловживати алкоголем. Звичайні заняття (перегляд телевізора, читання книг тощо) не перебувають під забороною. Необхідно користуватися протисонцевими окулярами, щоб уникати дискомфорту.

Як часто треба відвідувати лікаря після видалення катаракти?

Після операції лікар встановить пацієнтові індивідуальний графік відвідувань офтальмологічного центру. Зазвичай це робиться наступного дня після хірургічного втручання, потім на прийом потрібно буде йти через тиждень, місяць, три місяці. Але може знадобитися відвідувати лікаря та частіше.