
Катаракта і короткозорість або далекозорість
Катаракта — це небезпечне офтальмологічне захворювання, що супроводжується частковим або повним помутнінням кришталика. Хвороба потребує особливого підходу в лікуванні, оскільки не усувається консервативними методами. Вона може виникати як самостійне захворювання, але часто поєднується з іншими патологіями. Наприклад, катаракта і короткозорість або далекозорість, які фахівці називають відповідно міопією та гіперметропією, — нерідке явище. Усунути патології у разі може лише високопрофесійний офтальмолог.
Чому розвиваються відразу обидві хвороби
Складно виділити одну причину при виникненні ускладненої катаракти (та, що поєднується з іншою хворобою — у такому випадку з короткозорістю або далекозорістю). Найчастіше проблема виникає за наявності кількох провокуючих чинників. До них входять:
- серцево-судинні патології;
- гіпертонічна хвороба;
- погана спадковість;
- шкідливі звички, зокрема активне куріння;
- нестача вітамінів у раціоні;
- професійна діяльність в умовах яскравого освітлення, наприклад у кінотеатрі, при постійному керуванні автомобілем у вечірній час і т. д.;
- порушення функціонування ендокринної системи;
- несприятливі екологічні умови.
Підвищується ризик розвитку очних патологій після досягнення 40-річного віку. З цього періоду можуть починатися зміни.
Катаракта та короткозорість
Анатомічні особливості ока при міопії мають відмінності, якщо порівнювати зі здоровим очним яблуком. Його обсяг збільшений, відповідно, сітківка та судинна оболонка є більш розтягнутими. Що більший «мінус», то більше виражені такі особливості. Ситуація провокує погіршення живлення структурних елементів ока, включаючи кришталик. Крім цього, токсини починають виводитися повільніше, що викликає деструктуризацію білкових сполук, з яких складається ця природна лінза.
В результаті таких змін кришталик каламутніє, на сітківку не потрапляє достатньо світла, через що формується нечітка картинка. Так розвивається катаракта. На відміну від короткозорості, зір у цьому випадку скоригувати окулярами неможливо. Єдиний дієвий спосіб лікування катаракти — оперативне втручання.
Важливо вибрати оптимальну тактику усунення патології при супутніх захворюваннях, щоб забезпечити високу ефективність терапії та короткий відновлювальний період. При ускладненій міопією катаракті можна зіткнутися з такими проблемами:
- підвищення ймовірності появи різних ускладнень під час проведення операції;
- зміна анатомічних та фізіологічних властивостей очного яблука — міопія високого ступеня ускладнює візуальний контроль робочої зони, оскільки змінюється глибина передньої камери ока, підвищується ймовірність травмування апарату, який пов’язує кришталик.
Найпрогресивнішою методикою в лікуванні катаракти при короткозорості є факоемульсифікація з установкою ІОЛ (інтраокулярної лінзи) — штучного кришталика. Катаракту видаляють за допомогою ультразвуку, роблячи прокол 2-3 мм. Операція малотравматична, що не передбачає накладання швів після її проведення. ІОЛ підбирають у кожному випадку індивідуально, що дозволяє досягти гарної гостроти зору у майбутньому. Після видалення катаракти може бути проведена лазерна корекція залишкової короткозорості.
Катаракта та далекозорість
У більшості випадків (приблизно 90%) катаракта розвивається через вікові зміни і є однією з найчастіших причин погіршення зору в літньому віці. Але це не єдине захворювання очей, ризик розвитку якого збільшується з віком. Такі зміни сприяють також виникненню далекозорості, коли погіршується зір на близькій відстані. І тут постає питання, як вилікувати обидві хвороби.
Коли катаракта поєднується з гіперметропією, можна видалити уражений кришталик, замінивши його на звичайну ІОЛ. Далекозорість у такому випадку коригують окулярами. Але сьогодні є прогресивніший метод лікування катаракти та гіперметропії — це факоемульсифікація з імплантацією мультифокальної ІОЛ. Така операція має низку переваг:
- висока ефективність — методика дозволяє відновити гостроту зору та скоригувати далекозорість;
- мінімальна інвазивність — в ході хірургічного втручання проводиться прокол розміром 2-2,5 мм, який потім затягується самостійно, без накладання швів;
- швидкість проведення — для проведення операції знадобиться 30-40 хв;
- короткий період відновлення.
Мультифокальна лінза імітує роботу природного кришталика ока та дає можливість добре бачити практично на будь-якій відстані.
Трифокальні лінзи
Видалення зміненого кришталика при катаракті усуває проблему, але щоб пацієнт знову міг добре бачити, потрібно замість природної лінзи встановити штучну, яка виконуватиме ті ж функції. З цим завданням добре справляються інтраокулярні трифокальні лінзи. Їх виготовляють із біосумісних з організмом людини матеріалів.
Таке інноваційне рішення дозволяє пацієнтові повністю відмовитись від окулярів. За допомогою мультифокальних лінз можна поновити функціонування структур ока. Такий штучний кришталик забезпечує різні можливості:
- чітку «ідентифікацію» предметів, оскільки у лінзі є кілька фокусів;
- ясний зір;
- автоматичне перебудовування ока на мінливу відстань;
- відсутність напруги, дискомфорту, сухості.
З трифокальною лінзою пацієнт добре бачитиме як поблизу, так і вдалечінь. Далекозорість або короткозорість добре коригується таким способом. Згідно зі статистичними даними, 85% пацієнтів, яким було зроблено факоемульсифікацію з імплантацією мультифокальної ІОЛ, не користуються ні окулярами, ні контактними лінзами.