Катаракта: стадії, види, лікування

Катаракта —  це офтальмологічне захворювання, що характеризується частковим або повним помутнінням кришталика. Хоча хвороба вражає людей різних вікових груп, вона частіше зустрічається після досягнення 55–60 років. Пік захворюваності посідає 70–80-річних пацієнтів. Тому найпоширеніший вид такої патології — це вікова катаракта.

Супроводжується захворювання погіршенням зору (він стає розпливчастим), а згодом за відсутності належного лікування хворий сліпне. Процес необоротний, повністю зупинити його не можна. Єдиний вихід — операція з видалення катаракти. Вона передбачає заміну кришталика та дозволяє відновити зір.

Чому розвивається катаракта

Причини розвитку патології можуть бути різні. Якщо говорити про вікову катаракту, то вона обумовлена ​​зміною біохімічного складу кришталика внаслідок старіння організму. Його помутніння — природний процес, тому хвороба може вразити кожного. Крім вікових змін, підвищують ймовірність прояву захворювання наступні фактори ризику:

  • збої у роботі ендокринної системи — порушення метаболізму, цукровий діабет;
  • дефіцит корисних речовин в організмі;
  • певні хвороби органів зору;
  • несприятливі екологічні умови;
  • прийом деяких ліків.

Спровокувати патологію може травма ока (травматична катаракта) або радіаційне опромінення (променева катаракта). Близько 3% всіх випадків прояву хвороби й 50% від загальної кількості офтальмологічних аномалій у немовлят становить вроджена катаракта. Зумовлена ​​патологія генетичними відхиленнями у структурі білків, які потрібні, щоб кришталик був прозорим.

Викликати вроджену катаракту можуть ендокринні порушення у матері, перенесені нею інфекційні хвороби у першому триместрі виношування дитини, прийом деяких ліків. Важливо якнайшвидше діагностувати захворювання. Якщо око правильно розвивається, розміщення та обсяги помутніння в кришталику не заважають цьому процесу, то операція не потрібна. Але треба вжити заходів, щоб уповільнити прогрес хвороби.

Викликати катаракту може не тільки помутніння кришталика, а й ущільнення задньої капсули. Воно заважає проходженню променів світла крізь заломлюючі структури ока до сітківки, зір знижується. І тут таку патологію називають вторинною. Ущільнення має вигляд тонкого еластичного мішечка, у якому знаходиться природний чи штучний кришталик. Спровокувати катаракту можуть різні фактори, зокрема, особливості організму, системні захворювання.

 

Стадії розвитку вікової катаракти

Стадія розвитку патології

Характерні риси

Симптоми

Початкова Помутніння тільки починається, з’являючись на периферії й не торкаючись оптичної зони. Часто на цій стадії пацієнти не здогадуються про розвиток захворювання. Ознаки виникають періодично та проходять самостійно
  • «мушки» і завіса перед очима;
  • роздвоєння світлових приладів
Незріла На цій стадії симптоми стають більш вираженими, постійними, знижують якість життя. Найчастіше катаракта діагностується саме на цьому етапі, хоча є пацієнти, які зазнають дискомфорту тривалий час.
  • погіршення зору;
  • зміна кольору кришталика — він стає сіро-білим;
  • постійне відчуття завіси перед очима;
  • виникнення ореолу перед предметами, що світяться

 

Зріла Кришталик каламутніє повністю, що видно по зіницях. Його видалення відкладати не можна, оскільки зміни можуть торкнутися інших структур ока. Нерідко через підвищення внутрішньоочного тиску розвивається ще й глаукома.
  • майже повна втрата зору (пацієнт відрізняє лише світло);
  • ущільнення кришталика;
  • білий колір зіниці
Перестигла Запускається процес розпаду кришталика. Речовина навколо його ядра стає рідкою. В такому ви падку  навіть оперативне втручання не завжди ефективне.
  • іридодонез — тремтіння райдужної оболонки;
  • повернення предметного зору (у деяких випадках)

Стадію розвитку патології може розпізнати лише лікар під час діагностики. Сучасні методи дослідження дозволяють поставити максимально точний діагноз та визначити, як зупинити патологічний процес.

 

Різновиди вікової катаракти

Залежно від локації помутнінь виділяють три види патології.

 

Ядерна катаракта

При ядерній формі патології ураження  починається з ембріонального ядра кришталика. Потім мутніють й інші шари цього структурного елемента. Оскільки уражається його центральна частина, зір погіршується швидко. Пацієнт може нарікати на міопію, але вона помилкова. Розпізнавати предмети, що знаходяться на дальній відстані, складно. Проводячи обстеження, лікар наголошує на помутнінні центральної частини, яка має чітку межу з прозорою периферією. Тканини кришталика не розпадаються. Ядро іноді стає бурим чи чорним.

Ядерна катаракта має щільну консистенцію. Часто у пацієнтів похилого віку вона незріла. Основний метод лікування цієї форми патології — хірургічне втручання.

 

Субкапсулярна катаракта

При такій формі хвороби спочатку починає мутніти периферія кришталика в передній частині капсулярного апарату. Коркова зона при цьому не торкається. Така форма більше за інших погіршує зір. За її наявності складно фокусувати погляд на ближніх об’єктах. Зір знижується при яскравому світлі. Такий вид захворювання прогресує швидко.

 

Кортикальна (кіркова) катаракта

Джерело помутніння знаходяться на корі, тобто на зовнішньому краї лінзи. Виявляються вони спочатку у вигляді білих клинів, подібних до трикутників, спрямованих до центру ока. Зони ураження збільшуються, через що розсіюється світло.

Основний симптом кіркової катаракти — відблиски, тому складно водити машину у темну пору доби. Зір може бути туманним. Стає важко відрізняти схожі кольори, оцінювати, наскільки далеко знаходиться об’єкт.

 

Як швидко розвивається катаракта

У середньому катаракта розвивається за 6-15 років, адже кришталик каламутніє поступово. Але кожна ситуація є індивідуальною. На термін прогресування захворювання впливає безліч факторів, зокрема загальний стан здоров’я пацієнта (наявність інших патологій), спосіб життя, вік. У деяких випадках катаракта може бути на початковій стадії розвитку, а наступні етапи з повною втратою зору проходять лише за кілька років.

 

Хірургічна терапія

Як мовилося раніше, основним методом лікування катаракти є оперативне втручання. Навіть якщо вдалося виявити патологію на початковому етапі, згодом все одно доведеться застосовувати хірургічні методики. Прогресивні медклініки виконують лікування катаракти, застосовуючи інноваційну технологію — ультразвукову факоемульсифікацію.

Механізм проведення операції полягає у впливі ультразвуком на кришталик, внаслідок чого він перетворюється на рідку емульсію і виводиться назовні. Для цього в оболонці ока роблять невеликий розріз. Розкривається і передня капсула кришталика. Через отриманий отвір потім вставляється інтраокулярна лінза. Підібрати можна такий штучний кришталик, який скоригує проблеми із зором (наприклад, далекозорість). Тому після оперативного втручання зір стає навіть кращим, ніж був у молодості.

Можливий також фемтолазерний супровід втручання. Це унікальна методика із застосуванням лазера останнього покоління. Щоб отримати доступ до структур ока, скальпель не потрібний. Мікророзріз створюється лазерним променем, що мінімізує пошкодження тканин та покращує відновлювальний процес.

Заміна кришталика ока при катаракті здійснюється лише за 15-20 хв і не потребує госпіталізації. Операція добре переноситься пацієнтами різного віку. Для її виконання застосовується місцева краплинна анестезія, що запобігає надмірному навантаженню на організм.

Якщо діагностовано катаракту, операція — єдиний результативний метод лікування. Ще не вигадали ліки, які допоможуть повернути кришталику прозорість і відновити зір.

 

Профілактика катаракти

На жаль, від такої патології ніхто не застрахований. Але зменшити ймовірність її прояву може кожен. Для цього варто зайнятися профілактикою патології, яка полягає у дотриманні наступних правил:

  1. Оберігати очі від негативного впливу УФ-променів. Важливо носити сонцезахисні окуляри, особливо у випадку, коли потрібно захиститися від прямих і відбитих променів сонця.
  2. Правильно харчуватися. Варто більше вживати продуктів, що містять у своєму складі речовини, корисні для зору.
  3. Вести здоровий спосіб життя. Слід відмовитися від шкідливих звичок, зокрема куріння.
  4. Приділяти увагу своєму здоров’ю. Важливо своєчасно лікувати системні захворювання.

Найголовніше правило профілактики катаракти — щорічно проходити огляд в офтальмолога. Це дозволить виявляти порушення ранніх стадій розвитку.