Глаукома – одне з важких офтальмологічних захворювань, що призводить до неминучої сліпоти за відсутності лікування. Діагностувати патологію на ранній стадії розвитку цілком реально, для цього потрібно регулярно відвідувати офтальмологічну клініку, проходити контрольні огляди на спеціальному обладнанні. Нерідко діагностування відбувається “випадково”, коли симптоми захворювання ще відсутні. Саме тоді лікування глаукоми буде найефективнішим, патологічний процес зупинено, а зір збережено в межах вікової норми.

Причини та провокуючі фактори

Основною причиною розвитку аналізованого захворювання є підвищений внутрішньоочний тиск. Це різко негативно впливає на функціональність і структуру зорового нерва. Насичення киснем та поживними речовинами погіршується, а через деякий час він просто відмирає. Спровокувати підвищення цього параметра можуть такі причини:

  • низькі показники АТ;
  • вік після 70 років;
  • довго присутня далекозорість;
  • регулярне підвищення внутрішньоочного тиску;
  • порушення функціональності нервової системи;
  • цукровий діабет будь-якого типу;
  • стійкий гормональний дисбаланс;
  • патології серця та судин;
  • спадкова схильність;
  • травмування очей;
  • перенесені раніше операції у органах зору.

Ризик розвитку хвороби очей підвищується після 50 років, коли починаються вікові зміни в організмі. Тому таким пацієнтам фахівці рекомендують щопівроку проходити комплексну діагностику, що допоможе виявити проблему на ранній стадії розвитку.

Класифікація захворювання

В офтальмології виділяють дві форми аналізованої хвороби: відкритокутову та закритокутову (відкрита та закрита відповідно). Для першої характерно:

  • діагностування у 90% пацієнтів;
  • відсутність виражених симптомів;
  • підвищена зорова втома в одному оці;
  • часткова втрата зору.

Зменшення радіусу зору при відкритокутовій формі відбувається повільно, поступово, нерідко триває протягом 2-3 років. Що стосується закритокутової форми, то вона частіше діагностується у людей старше 35 років, які страждають далекозорістю. Для неї властивий гострий прояв симптомів, що зумовлено раптовим підвищенням внутрішньоочного тиску. Така форма патології, що розглядається, часто призводить до різкої втрати зору, нерідко подібне зустрічається після 60 років. Якщо зоровий нерв повністю втратив свою функціональність, повернути здатність бачити неможливо.

Також виділяють вроджену та набуту форми. Перша діагностується дуже рідко – 1 випадок на 100 000 новонароджених, завжди протікає гостро, часто призводить до повної сліпоти пошкодженого ока.

Симптоми глаукоми

Незалежно від форми захворювання та стадії її розвитку, лікарі виділяють тріаду симптомів: підвищення внутрішньоочного тиску, обмеження поля зору та зміни очного дна. Якщо вони виявляються під час обстеження, відповідний діагноз ставиться «за замовчуванням». Існують й інші ознаки патології:

  • відчуття болісності, печіння, тяжкість в оці;
  • періодично туман, що з’являється перед очима;
  • виникнення різнокольорових кіл при фокусуванні погляду джерелі світла;
  • почервоніння очного яблука без видимих ​​причин (не було удару чи сверблячки);
  • погіршення зору у темний час доби.

Також можуть турбувати нудота, головний біль – вони притаманні ранній стадії патології, коли явні ознаки ще відсутні. Навіть якщо пацієнт скаржиться і описує характерні симптоми для глаукоми, офтальмолог не поставить точний діагноз без комплексного обстеження органів зору. Діагностика проводитиметься із застосуванням сучасного обладнання, яке не лише видасть вердикт, а й оцінить стан структур очей, проаналізує параметри, визначить форму захворювання. На підставі таких розширених результатів лікар зможе дати прогнози, запропонує максимально ефективний вид лікування глаукоми.

Діагностичні заходи

Знаючи, як починається захворювання, які симптоми будуть характерними для ранньої стадії, людина зможе одразу звернутися за кваліфікованою допомогою. Офтальмолог призначить проходження розширеного обстеження, у межах якого проводять:

  • оцінку рефракційних здібностей рогівки;
  • діагностику поля зору;
  • оцінку глибини передньої камери ока;
  • вимірювання внутрішньоочного тиску;
  • визначення параметрів товщини кришталика;
  • гоніоскопію (визначає будову кута передньої камери, що забезпечує відтік рідини).

Важливо провести дослідження очного дна на спеціальному устаткуванні (аналізаторі), тому що тільки так вдасться виявити ранню стадію розвитку глаукоми, не допустити раптового нападу, який практично в кожному випадку закінчується сліпотою.

Методи лікування різної форми, стадії розвитку хвороби

Вилікувати аналізоване захворювання не можна, що підтвердить будь-який офтальмолог. Але за допомогою сучасних методів можна призупинити патологічний процес та контролювати його, стримуючи прогресування. Лікарі, враховуючи дані діагностики та вік пацієнта, можуть призначити терапевтичне та хірургічне лікування. У першому випадку такі рекомендації будуть доречними лише при виявленні хвороби на ранній стадії розвитку. Медикаменти у вигляді очних крапель мають властивості знижувати внутрішньоочний тиск і покращувати відтік рідини – негативний вплив на зоровий нерв припиняється. Але подібні лікарські препарати категорично не підходять для людей похилого віку, тому що за інструкцією протипоказані при патологіях судин, бронхіальній астмі, ендокринних порушеннях. А подібні проблеми таки виникають у період активного старіння організму.

Єдиним дійсно ефективним видом лікування є хірургічне або лазерне втручання. Воно може проводитися класичним методом, коли в очі імплантуються спеціальні пристрої, що забезпечують своєчасний відтік рідини при підвищенні тиску. При закритокутовій формі захворювання офтальмологи вважають за краще виконувати лікування за допомогою лазерного обладнання. У клініці проводять втручання лазерними технологіями:

  1. ІАГ (лазерна іридотомія) – біля райдужної оболонки формується одне або кілька мікроскопічних отворів. Вони потрібні для «примусового» відтоку рідини. За статистикою у 90% випадків такою дією вдається ефективно знизити внутрішньоочний тиск.
  2. Селективна трабекулопластика – лікар усуває блокаду відтоку внутрішньоочної рідини.

При необхідності пацієнту можуть провести операцію з одномоментного лікування катаракти та глаукоми. У такому разі офтальмолог одномоментно замінює помутнілий кришталик на інтраокулярну лінзу і створює отвори для відтоку внутрішньоочної рідини. Найчастіше такі комплексні втручання потрібні для дорослих і навіть людей похилого віку.

Необхідно знати, як проявляється гострий напад глаукоми, тому що це дозволить швидко отримати кваліфіковану допомогу та зберегти зір. Характерними симптомами будуть різкий біль у оці, сильна нудота (можливе раптове блювання), дискомфорт у серці, виражена слабкість. У групі ризику по гострих нападах знаходяться люди з закритою формою захворювання, що протікає, спровокувати такий стан можуть надмірні фізичні навантаження, переохолодження, стрес.

Глаукома настільки небезпечна, що варто кожній людині дотримуватись регулярності відвідування офтальмолога для контрольного обстеження. Фахівець докладно пояснить, що це за хвороба, на які симптоми варто звернути увагу, які сучасні методи лікування існують, чи є шанси на збереження зору. Такі консультації та огляди будуть ефективною профілактикою появи гострих нападів та повної, незворотної сліпоти.