Гемангіома ока – доброякісна пухлина, що складається із клітин ендотелію. З’являється переважно у дітей, особливо недоношених. Хвороба носить прогресуючий характер, пухлина нерідко проростає у навколишні тканини. На її частку припадає більшість випадків доброякісних новоутворень очей.

Особливості перебігу захворювання

Гемангіома над або під оком уражує тонкі та чутливі тканини. Виявляється патологія у перші дні чи місяці життя малюка. Нерідко до піврічного віку у немовляти з’являються гемангіоми на інших ділянках тіла. Хвороба часто має несприятливий перебіг. Максимальних розмірів новоутворення може досягти лише за кілька днів або місяців після народження дитини. Патологія найчастіше зустрічається у дівчаток.

У дорослих також може виникнути гемангіома. Це одна із найчастіших видів патології, за яких уражається очниця. У більшості випадків пухлина розташована на задній стінці, але може бути у будь-якій її частині. Також вона іноді знаходиться на райдужці, білку, сітківці.

Причини появи патології

Чому розвивається гемангіома ока в новонародженого? Це нині до кінця не відомо. Пошук мутацій генів поки що не дав результатів. Генетичний чинник теж належить до факторів ризику. Механізми, що провокують порушення процесу формування судин, невідомі. Наявні деякі докази, що пухлина виникає через пошкодження клітин. Патологічний процес починається під час внутрішньоутробного розвитку на 7-10 тижні вагітності.

Як розвиваються судини у плода – це також остаточно не вивчено. Цей процес дуже складний. Будь-які порушення можуть спровокувати зростання кровоносних судин, характерне для гемангіоми ока.

Види захворювання та їхнє проявлення

Виділяють два типи патології, що розвивається в новонароджених.

Капілярна гемангіома ока («суничний» невус)

Доброякісна пухлина за капілярної форми патології має вигляд як обмежене новоутворення. Для нього характерні такі ознаки:

  • яскраво-червоний колір;
  • випинання над рівнем шкіри;
  • збільшення у розмірі, коли дитина плаче або кричить;
  • збліднення під час натискання.

Патологія частіше виникає на верхній повіці та може проростати в орбіту. Активне зростання новоутворення спостерігається протягом першого року життя малюка. До 2-річного віку воно зупиняється. Після цього починається регрес. До 5-6 років пухлина зникає.

Лікування капілярної гемангіоми показано за наявності амбліопії, експозиційної кератопатії, стискання зорового нерва, за вираженого косметичного дефекту, некрозу чи інфікування.

Кавернозна гемангіома очей («полум’яний» невус)

Пухлина за кавернозної форми захворювання має вигляд плями, що має такі характеристики:

  • рожевий колір. Під час дорослішання малюка може змінитися на темно-червоний або фіолетовий;
  • чіткі межі;
  • м’яка консистенція;
  • збереження розмірів із віком.

Патологія не виникає самостійно. В деяких випадках шкіра під пухлиною грубшає, гіпертрофується, кровоточить або відбувається запалення. Іноді вона рихліє, на ній з’являються вузли. Часто шкіра уражається сегментами, але зустрічається подібна патологія з обох боків. Великі гемангіоми можуть зачіпати трійчастий нерв. Іноді такі пухлини виявляються разом із синдромом Штурге-Вебера, за якого порушується розвиток судин сітківки та оболонок головного мозку.

Можливі ускладнення

У разі гемангіоми можуть виникати небажані наслідки:

  • механічний птоз: через збільшений розмір новоутворення порушується робота м’язів повіки, тому вона опускається;
  • косоокість: пухлина не дозволяє очному яблуку активно рухатися в різні боки;
  • кровотеча, інфікування. Ускладнення виникають у разі великих гемангіом;
  • порушення зорових функцій.

Після регресу новоутворення на його місці іноді залишається рубець чи гіпопігментація.

Як діагностують гемангіому

Прогноз сприятливий за своєчасного і коректно призначеного лікування. Тому у разі виявлення перших симптомів захворювання слід звернутися до офтальмологічної клініки. Діагностується патологія під час огляду із використанням щілинної лампи. Диференціальна діагностика передбачає проведення таких досліджень:

  • УЗД, яке виконується з метою оцінювання структури новоутворення і глибини ураження;
  • КТ, МРТ дозволяють уточнити розміри пухлини, виключити чи підтвердити ураження сусідніх органів.

Якщо поверхня пухлини змінилася, роблять біопсію. Вона дозволяє запобігти переродженню у злоякісне новоутворення. В деяких випадках потрібна консультація інших фахівців, наприклад, онколога, дерматолога.

Як усунути гемангіому очей

У разі лікування патології використовуються різні методи:

  1. Медикаментозна терапія. Передбачає призначення глюкокортикостероїдів. Вводять препарат перорально. За наявності широкої пухлини підшкірно ін’єктують інтерферон. Стримати її зростання допоможуть спеціальні краплі.
  2. Кріодеструкція або діатермокоагуляція – це вплив на новоутворення низькою або високою температурою, завдяки чому воно руйнується або відторгається.
  3. Хірургічне втручання. Здійснюється у разі великої патології та її знаходженні в анатомічно складних ділянках. Хірургічні методи використовують для видалення косметичних дефектів, які залишаються після таких пухлин.

Лазерні методи застосовують, якщо новоутворення невелике.

Профілактика патології

Оскільки розвиток гемангіоми починається у період ембріонального розвитку, слід ретельно планувати вагітність, контролювати її перебіг. Це дозволить запобігти патології. За кілька місяців до зачаття потрібно усунути всі осередки інфекції в організмі. Вагітна жінка має вести здоровий спосіб життя. Після досягнення 35-40-річного віку слід контролювати артеріальний тиск із метою профілактики еклампсії (судомного синдрому).