
Гало-ефект – ускладнення лазерної корекції зору
Лазерна корекція зору – це одна з найбезпечніших і добре вивчених методик в офтальмологічній практиці. Така операція дозволяє назавжди позбутися носіння окулярів або контактних лінз. Головне, щоб її проводив досвідчений хірург. Попри всі переваги методики, після оперативного втручання можуть виникати ускладнення, які найчастіше до кінця реабілітаційного періоду проходять. Серед них варто виділити гало-ефект, що проявляється у темний час доби.
Рефракційні порушення після корекції лазером
Скарги на неприємне розсіювання світла можуть виникати через прояви ефекту зіркоутворення або гало. Іноді такі ускладнення можуть поєднуватися. У першому випадку при погляді на світлове джерело утворюються промені, що відрізняються за яскравістю та розміром. Водити авто в темну пору доби стає складно, оскільки дорогу гірше видно або вона здається розмитою. Іноді вона двоїться. Але гострота зору при цьому висока.
Знижує якість життя й гало-ефект. Що це за рефракційне порушення? Джерела світла виглядають як великі кулі, що світяться. Навколо них виникають ареоли. Ефект розсіювання пов’язаний з тим, що світло переломлюється по-різному на межі оперованої та неоперованої зон. Фари зустрічних автомобілів при цьому засліплюють водія. Неприємні симптоми можуть виявлятися і вдень, але менш виражені й зустрічаються рідко.
Чому виникають гало
Спровокувати появу гало здебільшого можуть такі фактори:
- Розширені зіниці очей. Майже 50% пацієнтів, яким проводять корекцію, цей показник становить >6,5 мм. В умовах поганої видимості (в темну пору доби) вони можуть збільшуватися більше, ніж змінена в ході оперативного втручання область. Це може спричинити гало. Ризик його проявів тим вищий, що ширша зіниця і що більший «мінус» при міопії. У такому випадку існує ймовірність виникнення гало-ефекту навіть у не прооперованому оці. Щоб знизити дискомфорт при керуванні автомобілем, можна включати помірне освітлення в салоні транспортного засобу або застосовувати краплі, які звужують зіницю.
- Сухість поверхні ока – недостатність слізного шару. Таке явище часто зустрічається у перші місяці після хірургічного втручання. Слізна плівка сприяє згладжуванню фізіологічних нерівностей ока. Якщо вона недостатня, знижується якість зору.
- Набряк рогівки. Виникає у кожного пацієнта, якому проводили операцію на очах за допомогою лазера. Набряк може триматися до 3 місяців, після чого він, швидше за все, зійде і разом з ним пройде гало-ефект або зменшиться його прояв.
Гало може виникати через те, що в результаті хірургічного лікування не вдалося скоригувати зір. У зв’язку з далекозорістю або короткозорістю та/або астигматизмом фокусування не буде ідеальним. Щоб позбавитися небажаних симптомів, доведеться провести повторну операцію.
Нерідко з рефракційними порушеннями стикаються пацієнти, оперативне лікування яких було проведено із застосуванням попередніх поколінь. Лазери у них розраховані на ширину зіниці до 6 мм. Якщо останній ширший, то всі зони піддаються впливу. У цьому випадку також доведеться провести повторну операцію, яка передбачає вже більший малюнок. Виконувати її має професіонал. Зараз лазери розраховані на ширину зіниці не менше ніж 8,5 мм. Методики постійно вдосконалюються, що дозволяє мінімізувати побічні дії.
В офтальмологічному центрі “Ексимер” (Київ) лазерну корекцію виконують вже понад 22 роки. У нас працюють досвідчені фахівці, які враховують усі необхідні параметри для корекції зору та зможуть забезпечити найкращий результат.