
Багато хто хотів би зберегти ідеальний зір на довгі роки. На жаль, в умовах швидкого розвитку цифрових технологій це вдається далеко не всім. Наші очі постійно відчувають підвищену напругу, через що виникає багато проблем. З’являються сухість, печія, почервоніння, знижується гострота зору. Впоратись із високими навантаженнями допоможуть вправи для очей. Засвоїти нескладну гімнастику може кожний. Її виконання займатиме небагато часу – всього 5-10 хвилин на день, а ви зможете підтримати здоров’я сенсорної системи.
Переваги виконання вправ для очей
Гімнастика для очей позитивно впливає не тільки на їхній стан. Вона є корисною і для інших органів нашого організму. Високого результату вдається досягти завдяки таким ефектам виконуваних вправ:
- Розслаблення. Всього кілька хвилин, які дозволяють відволіктися під час роботи на комп’ютері, сприяють відновленню сил і допомагають підготуватися до виконання інших завдань. Людина забуває про те, що відбувається навколо, і концентрується на своїх відчуттях. Такі дії дають змогу зняти напругу, зникає нервозність.
- Покращення розумової діяльності. Гімнастика очей стимулює мозковий кровообіг, завдяки чому активізуються процеси відновлення і регуляції.
- Зняття втоми. Масаж, який виконується під час монотонної роботи, сприяє розслабленню нервових закінчень.
- Стимуляція функції слізних каналів. Спеціальна гімнастика дозволяє позбутися синдрому сухого ока та симптомів, що його супроводжують, зокрема печії.
- Зупинення зниження зорових функцій. Унаслідок виконання гімнастики покращується кровообіг. Завдяки цьому різні структурні елементи ока отримують більше поживних речовин.
Як йшлося раніше, вправи для очей є досить ефективними. Головне – дотримуватись усіх правил. Особливо потрібно стежити за їхнім виконанням дітьми. Якщо, наприклад, зазначено, що рухи мають бути плавними, варто суворо дотримуватися вказівок.
Протипоказання до виконання гімнастики для очей
Вправи для покращення зору не варто виконувати за таких захворювань:
- Кон’юнктивіту і блефариту. Під час загострення запальних процесів не можна робити гімнастику для органу зору, оскільки вона сприяє стимуляції обмінних процесів, синтезу слізної та інших рідин. Хвороботворні мікроорганізми розносяться за їх допомогою по всьому організму. Вони можуть навіть потрапити на шкіру і спровокувати небажані прояви запального характеру.
- Відшарування сітківки. Захворювання супроводжується відділенням тонкого шару світлочутливої тканини від судинної оболонки. Існує ризик, що вправи посилять проблему.
- Глаукомі. Гімнастику не роблять під час загострення захворювання.
Якщо пацієнту було проведено хірургічне втручання, вправи можуть спровокувати розходження швів або кровотечу. Виконувати гімнастику можна лише після вказівок лікаря.
Деякі приклади вправ
Які робити вправи, має підказати лікар. Тому завчасно слід звернутися до офтальмологічного центру, де фахівець здійснить діагностику, використовуючи сучасні методи.
Універсальна гімнастика для очей
Для профілактики втомлення очей і збереження гостроти зору варто виконувати низку вправ:
- Закривати/відкривати повіки в положенні сидячи. Такі дії повторюють 8 разів кожні 5-10 секунд. Вони сприяють зміцненню м’язів та одночасному їх розслабленню, покращенню кровопостачання.
- Блимати очима 1-2 хвилини. Ця вправа активізує приплив крові.
- Переміщувати погляд ліворуч-праворуч, знизу-вгору у положенні стоячи. Такі прості дії сприяють зміцненню м’язів, є профілактикою порушень зору.
Кращого результату можна досягти, поєднуючи ці вправи з масажем верхніх і нижніх повік. Його роблять подушечками пальців протягом 1-2 хвилин. Верхню повіку масажують, рухаючись від внутрішнього краю ока до зовнішнього, нижню – у зворотному напрямку. Ефект від таких дій є суттєвим: розслаблюються м’язи, покращується кровопостачання.
Гімнастика за короткозорості
Пацієнт за короткозорості добре розрізняє предмети, розміщені поблизу, але погано бачить ті, що знаходяться вдалині. Поліпшити зорові функції допоможе комплекс таких вправ:
- Швидко кліпати, сильно стискаючи повіки. Відкривати/заплющувати очі потрібно через опір (10 разів).
- «Малювати» очима вісімки.
- Робити очима прямі лінії (вертикальні, горизонтальні, діагональні) та різні фігури. Малювати треба так, щоб рухи були максимально широкими, але не дозволяти очам занадто сильно напружуватися.
- М’яко натискати вказівними пальцями на надбрівні дуги і піднімати їх.
Варто зауважити, що цей комплекс є ефективним тоді, коли захворювання не запущене.
Гімнастика за далекозорості
За далекозорості видно предмети, розміщені на далекій відстані, але неможливо сфокусуватися на об’єктах, що знаходяться поблизу. Задля відновлення зору фахівці рекомендують комплекс, який передбачає такі дії:
- Спостереження за маятником. Їм може служити олівець, кінчик якого розміщують на рівні носа та похитують його.
- Малювання букв. На кінчику носа подумки ставлять крапку. Далі ним начебто пишуть листа.
- Спостереження за об’єктом на вулиці. Він має рухатися. Вправу можна виконувати, стоячи на балконі.
- Закривання лівого ока та нахил голови до плечей. Потім вправу повторюють, але закритим має бути вже праве око.
Під час захворювання також показаний масаж брів. Його виконують пальцями, роблячи легкі кругові рухи. Всього 1-2 хвилини масажу допоможуть розслабитися. Пацієнти із далекозорістю, які виконують такий гімнастичний комплекс, відзначають позитивний результат уже за тиждень.
Гімнастика в разі астигматизму
Астигматизм – це захворювання, спровоковане неправильною формою рогівки або кришталика. Внаслідок цього людина бачить викривлену, розмиту картину. Нерідко патологія є наслідком нерівномірної напруги та перенапруги косих та м’язів навколо ока. Гімнастика на ранніх етапах розвитку захворювання може значно покращити зір. Вправи за астигматизму:
- Повільно повертати голову із заплющеними очима до сонця або до іншого джерела світла. Можна виконувати гімнастику під час заходу сонця. Тоді сонце не сліпить.
- Занурювати очі у темряву, тобто проводити пальмінг.
- Часто кліпати очима, особливо під час роботи за комп’ютером. Пересихання рогівки може спровокувати зміну її форми.
Усі вправи потрібно виконувати у гарному настрої. Через тиждень після засвоєння навичок фізичного і психічного розслаблення можна приступати до комплексів за різними методиками.
Гімнастика за амбліопії
Амбліопія (синдром «ледачого ока») супроводжується виведенням одного ока із зорового процесу. Під час патології ефективністю відрізняється така вправа:
- покласти середні пальці на перенісся, ближче до внутрішніх куточків очей;
- вказівні пальці розташувати в зоні, де утворюються «гусячі лапки»;
- закрити очі;
- злегка натиснути пальцями на шкіру, щоб з’явилося відчуття натягу кругового м’яза, і затриматись у такому положенні 40 секунд;
- повторити вправу ще двічі через 15 секунд.
Усі дії слід виконувати акуратно. Заплющуючи очі, потрібно докладати невеликих зусиль, жмуритися не треба.
Гімнастика, що знімає напругу
Великий обсяг інформації, яку наші очі сприймають щодня, вимагає від них постійної напруги. Особливо втомлюється орган зору за тривалої роботи за комп’ютером. Якщо не забезпечувати їм повноцінного відпочинку, з’являються неприємні симптоми. А якщо вже є проблеми, то без розслаблюючих методик не обійтися.
Вправи, що сприяють ліквідації напруженого стану очей, – це простий комплекс:
- Розглядання близько і далеко розміщених об’єктів. За можливістю варто проводити таку гімнастику на відкритому просторі. Тоді можна фокусувати погляд на далеких об’єктах, концентруючись на них.
- «Малювання» очима різних фігур.
- Розслаблення органів зору у темряві (пальмінг). Для цього слід зімкнути долоні перед очима так, щоб не попадало світло. Повіки відкривають.
Для зняття напруги можна не просто виконувати вправи. Розслаблюючи очі, варто уявляти приємну картину. Можна, наприклад, згадати відпочинок, улюблений фільм тощо. Потрібно намагатися сконцентруватися на своїх відчуттях і зафіксувати у свідомості позитивні емоції.
Гімнастика для дітей
Часто проблеми із зором виникають у ранньому віці. Щоб не запустити проблему та своєчасно розпочати лікування, слід проходити профілактичні огляди. У разі виявлення короткозорості на ранньому етапі розвитку лікар порадить відновлювальні вправи, що полягають у таких діях:
- Кліпання очима. Маленьким дітям можна провести аналогію із маханням метеликів крильцями.
- Стеження за об’єктом, що рухається. Хтось із батьків сідає навпроти дитини і рухає іграшкою вертикально та горизонтально. Дитина має стежити за нею.
- Рухи очима по колу. Малюка просять уявити годинник на стіні та стежити за уявною годинниковою стрілкою. Батькам треба озвучувати цифри.
- Переміщення погляду із кінчика носа на уявну лінію перед ним. Для цього можна попросити малюка уявити ніс Буратіно.
- Активний рух очима. Разом із дитиною можна зобразити будь-яку тварину.
Усі вправи бажано проводити у захоплюючій ігровій формі. Не варто відволікати малюка від ігор, щоб у нього не склалося негативне враження від гімнастики. Потрібно донести до дитини ціль її проведення, розповісти про важливість відмінного зору.
Щоб отримати бажаний ефект, вправи слід виконувати регулярно, двічі на день по 3-4 хвилин. Важливо стежити за реакцією малюка. Він не повинен терти очі або відчувати будь-який інший дискомфорт. Інакше варто звернутися до офтальмолога. За потреби лікар скоригує комплекс вправ.