Причиною патології є неправильна форма поверхні рогівки: у нормі тканина рогівки має чіткий сферичний верхній шар. Іноді, в окремих випадках, проблема полягає в порушенні анатомічної форми кришталика. Для астигматизму характерною є різна заломлююча сила в меридіанах рогівки — проходячи через них, промені світла не можуть зійтися в одній точці на сітківці.

Діагностується захворювання в офтальмологічній клініці за допомогою комплексної комп’ютерної діагностики, але його симптоми виражені, і тому людина самостійно може визначити наявність проблем у функціонуванні органів зору.

Ознаки та класифікація астигматизму

На початковій стадії захворювання клінічна картина відрізняється малою вираженістю, симптоми можуть турбувати людину періодично. Тому офтальмологи наполягають на негайній діагностиці, яка допоможе визначити рівень розвитку астигматизму і чи є реальна загроза зору, що вимагає швидкого реагування. Які ознаки свідчить про проблему:

  • зниження гостроти зору;
  • спотворення сприйняття навколишніх предметів, можуть двоитися;
  • неможливість точно визначити відстань між предметами;
  • регулярний головний біль при тривалій роботі за комп’ютером або читанні;
  • неможливість сфокусувати погляд.

Приводом звернення по допомогу до офтальмологів та проведення корекції зору є виникнення почуття зорової втоми під час читання книг, роботи за комп’ютером та документами, при заняттях шиттям та вишивкою, бісероплетінням. Такий стан розвивається поступово в міру розвитку астигматизму, хоча раніше людина могла годинами займатися відповідною роботою і не відчувати дискомфорту.

Лікарі ведуть класифікацію астигматизму за видом патології та типу порушення рефракції. У першому випадку може бути діагностована патологія:

  • вродженого чи набутого характеру;
  • рогівкового або кришталикового типу – перша зустрічається набагато частіше;
  • пряма і зворотна — залежить від того, горизонтальний або вертикальний меридіан має найбільшу заломлюючу силу.

Окремо виділяють типи астигматизму, пов’язані з рівнем порушення рефракції:

  • простий міопічний — на одному з меридіанів присутній нормальний зір і поєднується з короткозорістю;
  • складний міопічний — патологічному ураженню схильні обидва меридіани, є ускладнення у вигляді короткозорості;
  • простий гіперметропічний — в одному меридіані прогресує далекозорість, в іншому показник залишається в межах норми;
  • складний гіперметропічний — в обох очах діагностується далекозорість, що має різний ступінь;
  • змішаний — в одному меридіані діагностується короткозорість, в іншому — далекозорість.

При діагностиці астигматизму одразу визначають і ступінь виразності захворювання – слабка (до 2 діоптрій), середня (до 3 діоптрій) та висока (від 4 діоптрій та вище). Окремо розглядають фізіологічний астигматизм, який є патологічним станом і може бути діагностований у кожної людини. Він вимагає медичного втручання, у молодому віці взагалі впливає функціональність органів зору, але може створити проблеми у період старіння.

Діагностика астигматизму в офтальмологічному центрі

Наявність лише характерних ознак аналізованого захворювання недостатньо для постановки діагнозу — знадобиться розширене обстеження пацієнта. Насамперед фахівці проводять перевірку гостроти зору за допомогою специфічних циліндричних лінз. Додатково пацієнт повинен пройти:

  • рефрактометрію – аналіз рефракції ока;
  • кератотопографію — обстежується рогівкова тканина, встановлюється ступінь астигматизму;
  • тіньову пробу (скіаскопію) – оцінка рефракції за допомогою спеціального приладу;
  • ультразвукове дослідження – з’ясовуються причини розвитку патології, оцінюються усі структури ока.

В арсеналі офтальмологів є інші методи дослідження, які дозволяють діагностувати аналізоване захворювання з віку 3 місяці. Спільно результат комплексного обстеження дає лікарю зрозуміти, чи можна робити корекцію і яку конкретно пацієнту.

Операція з корекції зору при астигматизмі

Чи можлива корекція зору за допомогою нових лазерних технологій, визначається на стадії комплексної діагностики. Нерідко лікарі пропонують пацієнтам носити окуляри зі спеціальною оптикою або використовувати для корекції специфічні торичні контактні лінзи. Це найпростіші види лікування астигматизму, але вони нерідко пов’язані з труднощами: пацієнт при носінні лінз та окулярів скаржиться на сильний дискомфорт та болі в очах, запаморочення. Особливо проблематично підбирати відповідні «інструменти» у випадках, коли астигматизм поєднується з короткозорістю чи далекозорістю. Тому, якщо відсутні протипоказання, офтальмологи вважають за краще проводити пацієнтам лазерну корекцію зору.

При астигматизмі будь-якої складності використовують найновішу технологію «Фемто-Ласік» — вона прогресивна, щадна та максимально ефективна. У ході роботи використовується ексимерний лазер, який формує нову поверхню рогівки — це забезпечує відновлення зору. Корекція технологією Lasik має масу переваг:

  • на епітелій не виявляється механічного та спиртового впливу;
  • Фемтолазером лікар розшаровує тканину, завдяки чому виключено вплив хірургічними інструментами на око;
  • формування клаптя виконується з абсолютною точністю.

Процедура безболісна для пацієнта, перед корекцією в око вводяться краплі з анестезуючими властивостями. Відновлювальний період як такий відсутній — корекція виконується в режимі «одного дня» без госпіталізації, оцінити результат пацієнта може буквально через 1–2 години після маніпуляції. Фемтолазерна технологія дозволяє коригувати міопічний астигматизм, проводити лікування навіть за тонкої рогівки. Тривалість усієї процедури корекції становить 15 хвилин, ще протягом 1–2 годин пацієнт залишається у клініці для контролю стану та огляду очей фахівцями.

Астигматизм відноситься до складних офтальмологічних захворювань, які привносять суттєвий дискомфорт у життя людини. Сучасні технології дозволяють коригувати зір та повертати пацієнтові адекватне сприйняття навколишнього світу. Потрібно лише відвідати клініку для первинної діагностики та консультації, на якій фахівець докладно розповість про те, як проходить лазерна корекція, чи підходить вона конкретній людині, яких результатів варто очікувати. Судячи з відгуків, саме цей метод дозволяє швидко і без труднощів повернутися до звичного способу життя та значно його покращити.