Аметропія – це загальна назва захворювань ока, що супроводжуються рефракційними порушеннями. Вони суттєво знижують якість життя, тому вимагають корекції. В офтальмології із цією метою застосовуються різні методи. Ми проаналізуємо проблему докладніше.
Аметропія: загальні поняття
У нормі світловий пучок фокусується прямо на сітківці. Людина однаково добре бачить предмети, що знаходяться поблизу і вдалині. Така здатність називається еметропією. На жаль, нерідко виникають порушення рефракції, і фокусування відбувається за або перед сітківкою. Тоді формується нечітке зображення. В офтальмології це називається аметропією. Її ступінь прийнято розраховувати у діоптріях. За МКХ-10 група хвороб має код Н52.
Чому розвивається аметропія
Рефракційні порушення можуть бути набутими і вродженими. Часто вони виникають через вплив негативних факторів під час внутрішньоутробного розвитку, а саме під дією:
- перенесених вагітною жінкою вірусних інфекцій, зокрема грипу і вітряної віспи;
- шкідливих звичок у майбутньої матері: куріння, зловживання алкоголем, прийому наркотичних речовин;
- іонізуючих випромінювань;
- несприятливої екологічної ситуації.
Що відноситься до провокуючих факторів набутої аметропії? Вона виникає на тлі підвищених зорових навантажень, авітамінозу, який спостерігається за нераціонального харчування, вікових змін, очних і черепно-мозкових травм, обтяжливій спадковості.
Різновиди аметропії
Існують різні види аметропії. Основні з них – це міопія, гіперметропія та астигматизм. Розглянемо докладніше ці види рефракційних порушень.
Міопія
Міопія (простими словами – короткозорість) – це найпоширеніша форма патології рефракції. Найчастіше виникає у дітей через недотримання правил трудової діяльності. Вплив гаджетів, зорові навантаження під час навчання погано впливають на здоров’я очей. Батькам варто звернути увагу на такі симптоми:
- головний біль;
- роздратованість і втому;
- сльозотечу.
За короткозорості аметропії високого ступеня відповідають значення рефракції 6 дптр і вище (може досягати навіть 30 дптр). Середніми вважаються значення 3-6 дптр, а низькими – до 3 дптр.
Розрізняють осьову та рефракційну міопію. У першому випадку порушення виявляються на тлі збільшеного за передньозадньою оптичною віссю очного яблука, причому зображення формується перед сітківкою, у другому – патологія виникає через неправильну кривизну рогівки або кришталика. У цьому випадку промінь світла також не фокусується у центрі. У разі короткозорості пацієнти добре бачать об’єкти поблизу, але погано розрізняють предмети, що знаходяться на дальній відстані.
Гиперметропія
У разі гіперметропії (далекозорості) промінь світла фокусується за сітківкою. У цьому випадку людина добре бачить об’єкти вдалині, а сфокусуватися на прилеглих предметах, прочитати дрібний шрифт їй складно. Діти народжуються із далекозорістю. Її ступінь становить +2,5+3 дптр. Це пов’язано з невеликими розмірами очного яблука. Під час дорослішання дитини оптичний фокус переміщається до центру сітківки, патологія проходить. Але, якщо далекозорість є патологічною, потрібна офтальмологічна допомога.
Виділяють вроджену і набуту гіперметропію. У чому проявляється перша форма далекозорості? Батьки мають звернути увагу на такі тривожні симптоми:
- примружування малюком очей або широке їхнє відкривання;
- відсування від обличчя книг та іграшок;
- почервоніння очей після творчих занять, сльозотеча;
- часте виникнення запальних очних захворювань – блефариту і кон’юнктивіту.
За наявності таких симптомів слід звернутися до офтальмологічного центру. За потреби лікар призначить лікування, вибираючи оптимальний метод корекції.
Набута далекозорість складно піддається корекції контактними лінзами або окулярами. Часто вона лікується проведенням оперативного втручання.
Астигматизм
Астигматизм — рефракційне порушення, за якого людина бачить розмите зображення. Така патологія виникає на тлі викривлення сферичної форми рогівки чи патології кришталика. У такому разі промені світла, що проходять крізь них, проєктуються у вигляді ліній, кола, овалів, а не точок. Тому зображення стає розмитим, витягнутим. Зір у цьому випадку поганий під час розглядання об’єктів на різних відстанях. У разі астигматизму високий ступінь аметропії становить понад 4 дптр, низький — до 2 дптр.
Під час розвитку патології більшість людей спочатку вважає, що очі просто втомилися, не надаючи проблемі значення. Викликати тривогу мають такі симптоми:
- погіршення зору під час розглядання предметів зблизька;
- швидка стомлюваність очей;
- їхня сухість;
- складнощі під час орієнтації у просторі;
- часті головні болі.
Будь-які неприємні відчуття потребують консультації лікаря. Не слід турбуватись, якщо підтвердиться наявність астигматизму. Є різні способи лікування.
Як корегують аметропію
Принципи корекції зору за аметропії зводяться до створення умов фокусування зображення предметів на сітківці. У разі міопії слід зменшити рефракцію, за гіперметропії – її посилити, а за астигматизму – нерівномірно змінити оптичну силу основних меридіанів.
Корекція аметропії слабкого та середнього ступеня переважно здійснюється за допомогою окулярів і контактних лінз. Перший метод приваблює доступністю. Але бувають випадки, коли окуляри не рекомендовані та лікар радить контактні лінзи. Ці методи не позбавляють проблеми, тільки покращують якість життя. За слабкого ступеня рефракційних порушень ефективними будуть апаратне лікування і спеціальні комплекси вправ.
За високого ступеня застосовують хірургічні методи, включаючи лазерне лікування. Коли існує велика різниця між оптичною силою обох очей (більше ніж 3 дптр), зір коригують за допомогою контактних лінз або під час операції – лазерною корекцією зору.
Способи корекції визначає лише фахівець після ретельно проведеної діагностики. Чим раніше буде діагностовано аметропію, тим легше її скоригувати. Тому фахівці радять періодично проходити профілактичні огляди в офтальмології. Особливо це стосується дітей, яким досить важко оцінити порушення зору.