Повіки захищають очі від впливу несприятливих факторів ззовні. Будь-який запальний процес у них може спровокувати проблеми із зором. До таких негативних наслідків може призвести й абсцес повіки, що супроводжується гнійним процесом. Що являє собою захворювання і чим воно може бути спричинене? Нумо розбиратися разом.

 

Абсцес повіки: що це

Абсцес повіки — це запалення їх тканин, у яких утворюється порожнина, заповнена гнійним вмістом. Джерело запалення локалізується в підшкірній клітковині та дермі. Найчастіше хвороба зачіпає нижню повіку, оскільки шкіра на ньому значно тонша і ніжніша, у порівнянні з верхньою. Патологічний процес проходить кілька стадій розвитку:

  • інфільтрація — це початковий етап, повіка червоніє й утворюються ущільнення;
  • гнійно-некротична — формується порожнина, в якій накопичується гній;
  • загоєння — затягування рани після видалення гною.

Важливо діагностувати патологію якнайшвидше. І тут лікування буде нескладним, не виникне ризик розвитку ускладнень.

 

Причини захворювання

Основними збудниками абсцесу є стафілококи та стрептококи — мікроорганізми, що належать до умовно-патогенної мікрофлори. Вони є всюди та, якщо людина здорова, не завдають їй шкоди. Але за сприятливих умов стають причиною розвитку різних запальних процесів. Гнійний інфільтрат виникає при попаданні інфекції в протоки слізного каналу або сальні залози. Чинники, які провокують захворювання:

  • ушкодження шкірних покровів — подряпини, садна;
  • запалення в періорбітальній ділянці — виразковий блефарит, герпес, ячмінь;
  • укуси комах в області навколо очей;
  • гнійні запалення носових пазух — гайморит, синусит та ін;
  • інфекції порожнини рота — гінгівіт, пародонтит тощо;
  • видавлювання вугрів, прищів, ячменю (гнійного запалення цибулин вій);
  • фурункульоз.

Найчастіше проблема розвивається й на фоні зниження імунітету. Також спровокувати запальний процес можуть ендокринні порушення та інші системні хвороби. У таких випадках зараження відбувається через кровоносну систему.

 

Симптоми абсцесу повіки

Процес починається гостро — повіка червоніє, набрякає, збільшується, знижується її здатність до рухливості. Шкіра стає гіперемованою, гарячою на дотик. Хвороба з часом прогресує. Око виглядає напівзакритим. До клінічних ознак абсцесу повіки належить й інші симптоми:

  • пожовтіння кон’юнктиви ока, її набряклість;
  • біль пульсуючого характеру та дискомфорт в області верхньої або нижньої повіки;
  • виділення слизу з ока та сльозотеча;
  • зниження гостроти зору хворого ока;
  • підвищення температури (у деяких випадках);
  • головний біль;
  • загальна слабкість;
  • збільшення прилеглих лімфовузлів.

З хворого боку може почервоніти обличчя. Пацієнту складно моргати, а світло викликає роздратування.

Симптоми абсцесу не завжди яскраво виражені. У деяких випадках (наприклад, коли захворювання спричинене мікобактеріями туберкульозу) клінічні ознаки змазані.

 

Можливі ускладнення

Абсцес призводить до зниження гостроти зору. Зображення предметів двояться, іноді розширюється зіниця. Може випинатися очне яблуко. Самостійний розтин гнійника загрожує потраплянням інфекції в інші тканини та органи організму. Може виникнути сепсис чи менінгіт. Це стани, що становлять небезпеку для життя.

У деяких випадках гнійник може розкритися мимовільно, що сприяє покращенню самопочуття пацієнта — вщухає біль, нормалізується температура. Але, якщо порожнина не повністю очищена від гною, у хворому місці утворюється свищ. Виникає ризик розвитку флегмони очної ямки. Коли абсцес локалізується в медіальній частині повіки, з’являється ймовірність розвитку тромбозу кавернозного синуса.

При своєчасному лікуванні ускладнення практично не зустрічаються, тому при появі перших симптомів запалення повіки потрібно звернутися до спеціалізованої офтальмологічної клініки Києва.

 

Діагностика захворювання

Поставити діагноз для спеціаліста нескладно. Для цього він проведе візуальний огляд та пальпацію, при якій відчувається ущільнення. Пацієнт при цьому відчуває біль. Але таких методів іноді недостатньо. Щоб призначити ефективне лікування, важливо визначити причину, яка спровокувала захворювання, врахувати його течію. Діагностика патології передбачає виконання таких досліджень:

  • візіометрію — визначається гострота зору за допомогою таблиць з літерами;
  • біомікроскопію — досліджується очне яблуко за допомогою щілинної лампи, що дозволяє оцінити зовнішні та внутрішні структури ока;
  • загальний аналіз крові та сечі, тест на RW, визначення рівня цукру;
  • рентген — дозволяє оцінити розміри гнійника, оцінити стан лімфатичних вузлів, пазух носа.

Ретельна діагностика дає змогу в кожному випадку визначити оптимальну тактику лікування. У деяких випадках потрібна консультація інших фахівців, наприклад, стоматолога, отоларинголога.

 

Методи лікування абсцесу повіки

При виборі методу лікування лікар враховує ступінь занедбаності запального процесу

Консервативна терапія

На початкових етапах розвитку абсцесу, поки що не сформовано мішечок з гноєм, допомогти можуть консервативні методи лікування. Серед них:

  1. УВЧ-терапія. Застосовуються дози, у яких пацієнт не відчуває тепла. Таке лікування допомагає зняти запалення, біль та зменшити набряк, сприяє швидкому загоєнню.
  2. Місцеве сухе тепло. Використовується з тією ж метою, що й УВЧ-терапія.
  3. Антигістамінні препарати. Допомагають зняти набряк та подразнення.
  4. Антибіотикотерапія. Застосовується для того, щоб запобігти поширенню інфекції в організмі.
  5. Мазь з антибіотиками. Закладається на ніч за нижню повіку ураженого правого чи нижнього ока.

У деяких випадках потрібна шпиталізація пацієнта. Якщо абсцес спровокований хронічним запальним процесом в організмі, проводиться комплексне лікування захворювання, що спричинило проблему.

Хірургічна терапія

Хірургічне лікування проводиться в амбулаторних чи стаціонарних умовах спеціалістом. Показанням до розтину абсцесу повіки є поява флюктуації (порожнини). Процедуру виконують при отриманні томографічних даних про наявність запального процесу у повіці. Попередньо роблять місцеву анестезію, у деяких випадках знадобиться наркоз. Операція передбачає виконання таких дій:

  • розтин порожнини;
  • видалення гнійного вмісту;
  • промивання антисептичним засобом.

Хірургічне втручання триває 10-15 хв. Після процедури пацієнт має приймати антибіотики. Опероване місце має періодично промиватись. Щоб прискорити період реабілітації та запобігти рецидиву захворювання, призначаються фізіотерапевтичні процедури. У деяких випадках необхідно пройти курс вітамінів та імуностимулюючих препаратів.

Звернутися до лікаря потрібно також, якщо гнійник розкрився самостійно. Гній довільно вийти не може, а видавлювати його категорично забороняється. Фахівець очистить порожнину, продезінфікує її та призначить необхідні препарати та процедури.

 

Профілактика абсцесу повіки

Щоб запобігти запаленню тканин повіки, важливо дотримуватися таких правил гігієни:

  • уникати травмування шкіри навколо очей;
  • ретельно доглядати її — вмивати обличчя перед сном, знімати макіяж проти ночі, міняти засіб для демакіяжу кожні пів року;
  • не видавлювати прищі та гнійники;
  • не чіпати очі брудними руками, зокрема надягати лінзи лише після їхнього миття;
  • стежити за станом організму загалом;
  • дотримуватися здорового способу життя.

Якщо ви вже помітили небажані симптоми, важливо не зволікати з візитом до офтальмологічної клініки.

 

Висновок

Абсцес повіки — це серйозна хвороба, яку не можна ігнорувати. Будь-яке гнійне утворення свідчить про активний розвиток інфекційного процесу в організмі. Його локалізація в голові особливо небезпечна для здоров’я та життя, тому займатися самолікуванням категорично заборонено. За своєчасного вживання заходів прогноз сприятливий. Інакше виникають рубцеві зміни повік та порушення відтоку лімфи.