Помутніння кришталика не завжди пов’язане з впливом зовнішніх негативних факторів – в офтальмологічних клініках нерідко діагностується вікова катаракта. А розвивається вона на тлі природних процесів старіння в організмі: синтез білків знижується, обмінні процеси уповільнюються, і це все призводить до того, що тканини кришталика починають розпадатися, мутніти. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 90% випадків офтальмологічне захворювання, що розглядається, діагностується у пацієнтів у віці 70 років і старше. Але останнім часом лікарі відзначають, що патологія «молодшає» – тепер вона виявляється і у людей 40–50 років. Пов’язано це зі спадковою схильністю та індивідуальними особливостями функціонування організму.

У профільних центрах можуть запропонувати найефективніший спосіб лікування катаракти з огляду на вік пацієнта, загальний стан здоров’я, наявність супутніх очних хвороб. Найрезультативнішим методом вважається мікрохірургічне втручання – лікарі діють кардинально: видаляють вже помутнілий кришталик, а на його місце встановлюють інтраокулярну лінзу. Навіть на стадії вікової катаракти фахівці не допускають проведення консервативної терапії: лікарські препарати у вигляді крапель не мають жодної доказової бази.

Основні ознаки вікової катаракти

Щоб лікування вікової катаракти було справді успішним, пройшло без ризику ускладнень та побічних ефектів, важливо вчасно діагностувати хворобу. Незалежно від того, як давно людина проходила комплексне обстеження зору, існує низка симптомів, які потребують термінового візиту до офтальмолога. Це варто негайно зробити, якщо:

  • навколишній світ сприймається розмитим, затуманеним;
  • сприйняття кольорів порушується (навіть яскраві відтінки здаються тьмяними);
  • при погляді джерело світла з’являються чіткі кола;
  • підвищується чутливість до яскравого освітлення (хочеться прикрити очі, закрити штори);
  • у нічний час доби гострота зору раптово знижується;
  • під час читання, роботи з документами та за комп’ютером потрібне максимальне освітлення;
  • раніше придбані корекційні окуляри не допомагають.

Перелічені симптоми не виявляються “всі і відразу”. Навіть незначне погіршення з боку органів зору, а також болючі відчуття, що турбують, почуття тиску, свербіж, почервоніння очей, незрозумілі головні болі – привід для проходження обстеження в офтальмологічній клініці.

Яке лікування буде обрано конкретному пацієнту, залежить від кількох факторів: на якій стадії діагностовано патологію, чи немає протипоказань до хірургічного втручання, який вік хворого. Важливо розуміти, що операція – єдиний спосіб усунення наслідків помутніння кришталика. Проводиться вона без госпіталізації під місцевою анестезією. Відновлювального періоду не потрібно – достатньо лише кілька днів уникати фізичних навантажень, тривалого перебування за гаджетами та читанням книг, переглядом ТБ. Якщо вікова катаракта діагностована на обох очах, то операції проводитимуться з перервою в 2-3 тижні – одночасна заміна кришталика на уражених органах зору неможлива.

Симптоми вікової катаракти практично в кожному випадку виражені, тому діагностика не становить труднощів. Офтальмологи можуть запропонувати ефективне лікування в будь-якому віці, яке забезпечить збереження зору та активного життя.