За допомогою зору людина бачить, оцінює, аналізує та насолоджується навколишнім світом. І якщо він поганий – це справжнє лихо. В офтальмологічних клініках пропонують скористатися сучасними методами лікування станів, які навіть не передбачають носіння окулярів та контактних лінз. Хоча такі способи і вважаються найпростішими і найдешевшими, але вони ж відносяться до непрактичних і тимчасових. Більше того, спортсмени та хірурги, військові, пілоти, працівники промислових підприємств та ті, хто пов’язаний з комп’ютерними технологіями, просто не можуть в окулярах та лінзах вести нормальну трудову діяльність. Вихід є – це корекція зору за допомогою новітніх лазерних технологій, яка показана навіть у разі сильної короткозорості.

Показання та протипоказання до застосування лазерних технологій

Якщо рівень короткозорості високий, то без окулярів і лінз людина не зможе знайти потрібну річ, зорієнтуватися в просторі, «розпізнати» ліки і взагалі виконувати хоч якісь дії чітко і правильно. Саме в цьому випадку пацієнти максимально зацікавлені у отриманні послуги лазерної корекції. Перш ніж офтальмолог призначить дату проведення процедури, буде з’ясовано кілька важливих моментів — чи взагалі потрібна така маніпуляція (оцінюється її доцільність), чи немає протипоказань. Відбувається це на етапі підготовки, коли пацієнт проходить комплексну діагностику на комп’ютеризованому обладнанні. Окремо розглядають наявність показань до відновлення гостроти зору лазером:

  • короткозорість до -15 діоптрій;
  • різні параметри на лівому/правому очах;
  • індивідуальна непереносимість корекції окулярами;
  • надмірна чутливість, що не допускає носіння контактних лінз;
  • втрата можливості вести звичну трудову діяльність.

Перед маніпуляцією проводиться обстеження також для того, щоб виключити наявність станів, які можуть стати причиною розвитку тяжких ускладнень у відновлювальному періоді. Кому протипоказано виконувати аналізований вид процедури при сильній короткозорості:

  • пацієнтам з виявленими дистрофічними процесами в сітківці, але визначається це в індивідуальному порядку – при деяких дегенеративних змінах лазерне лікування можливе;
  • клієнтам зі злоякісними новоутвореннями у сфері очей;
  • людям з максимально високим ступенем короткозорості – показник -15 діоптрій вважається граничним, за інших параметрів навіть після застосування сучасних методів доведеться носити окуляри, або скористатися корекцією за допомогою факічних лінз;
  • пацієнтам із раніше діагностованими катарактою, глаукомою, кератоконусом, ністагмом.

У багатьох виникає питання, чи роблять корекцію під час вагітності. Офтальмологи відносять цей стан до тимчасових протипоказань — щойно жінка народить та відновиться, маніпуляція стає доступною. До того ж тимчасового обмеження відноситься стадія загострення будь-якого системного хронічного захворювання.

Важливий момент – будь-які корекційні операції за високого ступеня короткозорості офтальмологи проводять у віці від 18 років. До цього періоду організм зростає та розвивається, формуються його системи, тому потрібно дочекатися досягнення остаточних параметрів рефракційних властивостей рогівки. І важливо, щоб показники гостроти зору були у пацієнта постійними, стабільними та не змінювалися кардинально протягом року.

Види лазерного лікування короткозорості високого ступеня

Лікарі у сучасній офтальмологічній клініці “Ексімер” використовують новітні технології, а саме лазер Schwind Amaris. Він оснащений інноваційним програмним кадром, який не тільки керує лазером, але й виконує всі дії з абсолютною точністю. У процесі маніпуляції епітелій рогівки практично не піддається нагріванню за рахунок рівномірного та індивідуального розподілу імпульсів, що подаються установкою. А це означає, що і відновлювальний період після такої процедури буде коротким і мине з мінімальним ризиком розвитку ускладнень, побічних ефектів.

Які види лазерної корекції застосовують у разі необхідності відновлення зору на тлі сильної короткозорості:

  1. Фемто Ласік. Вплив ексімерним лазером відбувається на внутрішні шари рогівки. Промінь фемтолазера формує тонкий клапоть, який потім є природним захистом внутрішніх шарів у період реабілітації. Процедура проводиться повністю безконтактним способом без хірургічного втручання.
  2. 5D-Eye LASIK. Найновіша технологія, яка відновлює не лише гостроту зору, а й його чіткість, контрастність. Інтелектуальна система 5D лазера працює з рогівковою тканиною ока безконтактно. Корекція лазером відбувається у внутрішніх шарах рогівки – вже за 3-4 години пацієнт може оцінити результати.
  3. Ласик. З допомогою лазера змінюється заломлююча сила рогівки з допомогою формування правильної сферичної форми її поверхні. Особливо часто ця методика застосовується при короткозорості середнього ступеня, але й за сильної може дати позитивні результати.
  4. “Тонкий клапоть”. Цей метод призначається у тому випадку, якщо на етапі діагностики виявляється стоншення рогівки – інші види процедур можуть бути протипоказані. Обладнання налаштовується з урахуванням індивідуальних особливостей анатомічної будови очей пацієнта, що гарантує позитивний результат.

Багатьох хвилює питання, чи роблять лазерну маніпуляцію за сильної короткозорості після 40 років. Донедавна ця процедура таким пацієнтам була недоступною. За допомогою сучасних технологій розсунуті верхні вікові кордони і тому зараз відновити адекватне сприйняття навколишнього світу можна і в 50-55 років. Зробити лазерну корекцію вікової далекозорості можна лише в офтальмологічному центрі “Ексімер”. Звичайно, лікар враховуватиме результати діагностики, наявні протипоказання та оцінюватиме ризики виконання маніпуляції.

Як роблять лазерну процедуру:

  • Пацієнт запрошується на певну дату до клініки та проходить контрольний огляд органів зору. Підписує договір отримання послуги, оплачує маніпуляцію.
  • Робиться місцева анестезія – краплинна. Після цього розпочинається процес лазерної корекції. Тривалість усієї процедури становить 15 хвилин у середньому. Після цього пацієнт самостійно залишає операційну.
  • Протягом години пацієнт залишається у клініці. Лікар ще раз оглядає пацієнта та відпускає додому. Наступного дня обов’язково проводиться післяопераційний огляд.

Через 5-7 днів бажано з’явитись ще раз на контрольний огляд у клініку. Що стосується реабілітації, то після корекції зору при короткозорості потрібно протягом перших 2 діб уникати фізичних навантажень, протягом 15 днів не відвідувати лазні та сауни. Повертатися до перегляду фільмів, читання книг та роботи за комп’ютером можна вже наступного дня після операції.

Інші методи лікування міопії високого ступеня

Чи допоможе безконтактна дія лазером у кожному конкретному випадку, вирішує офтальмолог на етапі первинного огляду пацієнта. Якщо прогнози невтішні, то підбиратиметься інший спосіб вирішення проблеми. Лікарі можуть запропонувати:

  • Ленсектомію – рефракційну заміну кришталика. Використовується при необхідності проведення лікування при короткозорості до -20 діоптрій. Доцільна при втраченій здатності кришталика до акомодації. Офтальмологи виконують видалення ураженого кришталика та встановлення інтраокулярної лінзи, застосовуючи для цього ультразвук. Необхідність госпіталізації відсутня, операція виконується в режимі «одного дня». Пацієнт не відчуває під час операції болю, оскільки робота ведеться під місцевою анестезією.
  • Імплантацію факічних лінз. Насправді цей спосіб ідентичний носінню контактних лінз, але вони не одягаються на око, а впроваджуються у нього. Такий метод доречний за необхідності корекції короткозорості до -25 діоптрій.
  • Кератопластику. Це хірургічна операція, яка допомагає відновити форму та функціональність рогівки. Суть процедури – заміна рогівки донорським матеріалом чи штучним трансплантатом. Головним мінусом такої корекції є необхідність підбору донорського матеріалу або трансплантату, визначення його сумісності з організмом, можливі серйозні наслідки типу відторгнення клаптя рогівки.

Для сучасної офтальмології навіть максимально високий рівень короткозорості не становить проблем, оскільки існує кілька способів надання допомоги. Вибір конкретного здійснюється спеціалістом після комплексної діагностики та з урахуванням індивідуальних особливостей анатомічної будови очей та їх функціональності. Як відбувається операція, як називається відповідний метод корекції, його суть, особливості реабілітації, прогнози відновлення зору — цю інформацію лікар надає пацієнту на першої консультації.