Фахівці офтальмологічних клінік нерідко стикаються з діагностуванням катаракти у людей похилого віку. Для цього захворювання характерне помутніння кришталика, який у нормальному стані абсолютно прозорий, «відповідає» за заломлення світлових променів та формування зображень.

Лікування катаракти проводиться хірургічним способом. Тільки хірургічне втручання дає можливість повністю позбавитися проблеми і відновити, зберегти гостроту зору у межах вікової норми.

Що таке вікова катаракта та причини її розвитку

Віковою називається катаракта, яка розвивається у людей похилого віку, пов’язана з некоректним перебігом біологічних процесів. Зазвичай старіння організму починається у віці 60 років і старше, але це індивідуальний процес (патологія може виникнути і в 40, і в 80 років). Захворювання включено до списку МКБ 10, де чітко зазначені причини її розвитку:

  • вимушений прийом глюкокортикоїдних препаратів тривалий час;
  • глаукома однією чи в обох очах;
  • порушення обміну речовин в організмі, спричинені внутрішніми патологіями;
  • травмування очей;
  • тривалий вплив на органи зору ультрафіолетового проміння.

Перелічені причини негативно впливають безпосередньо на кришталик, який є рідким середовищем, що складається з різних видів білків. Під впливом різноманітних чинників вони починають руйнуватися. Захворювання швидко розвивається ще й на тлі зниження природного синтезу білків при старінні.

Класифікація вікової катаракти

Лікарі під час діагностики не лише чітко підтверджують факт помутніння тканини, а й одразу визначають вид патології: ядерний, субкапсулярний чи кірковий. Назви відповідають ураженій частині структури, найнебезпечнішим вважається субкапсулярний. Відрізняється максимально швидким прогресуванням, зниженням гостроти зору до критичних параметрів за короткий термін.

Симптоми аналізованого патологічного процесу завжди яскраво виражені. Лікарі виділяють 4 стадії розвитку вікової катаракти:

  • початкова – центральна частина кришталика залишається незмінною, тканина розшаровується лише на периферії;
  • незріла – відрізняється дуже повільним прогресом, передня частина природної лінзи здорова;
  • зріла – райдужна оболонка не визначається, тому що настало повне помутніння, розгляд навколишнього світу неможливо: хворий бачить лише джерело світла;
  • перестигла – ядро ​​зміщується вниз, камера розпадається, починається активний запальний процес.

Якщо захворювання діагностується на початковій стадії, то лікування буде досить простим та нетривалим. Позитивними прогнозами та швидким одужанням відрізняється і незріла вікова катаракта. Але діагностування патології на такому етапі розвитку часто відбувається «випадково» (наприклад, при черговому контрольному огляді спеціаліста). Саме тому лікарі рекомендують кожному після 40 років не рідше одного разу на рік (якщо не передбачено частіше)  проходити комплексну діагностику в офтальмологічній клініці – навіть за відсутності симптомів вдасться виявити проблему, розпочати боротьбу з нею та домогтися збереження гостроти зору.

Лікування помутніння кришталика у людей похилого віку

Залежно від стадії перебігу діагностованого захворювання лікар підбиратиме метод лікування. Консервативна терапія обов’язково має бути комплексною, вона спрямована на усунення болю, зниження вираженості набряклості та запального процесу. Це тимчасовий захід, що дозволяє ретельно підготуватися до хірургічного втручання.

Єдиний ефективний спосіб лікування катаракти – операція, під час якої відбувається заміщення помутнілого кришталика на інтраокулярну лінзу. Найчастіше використовується метод факоемульсифікації: ультразвуком уражені тканини перетворюють на емульсію, виводять з очного яблука, а замість них встановлюють штучний кришталик. Якщо було діагностовано катаракту, ускладнену далекозорістю, то офтальмолог може запропонувати також лазерну корекцію зору.

Лікування практично у кожному разі має позитивні прогнози. Але лікарі рекомендують дотримуватися заходів профілактики, щоб реабілітаційний період після операції протікав швидше та ефективніше. . Маються на увазі регулярні огляди у фахівців, носіння сонцезахисних окулярів при виході на вулицю навіть у похмуру погоду, своєчасне лікування інших офтальмологічних захворювань.