Катаракта — що це?
Катаракта — помутніння кришталика, при якому людина бачить предмети розмитими, ніби крізь пелену. Це одне з найпоширеніших офтальмологічних захворювань серед людей після 55 років.
Кришталик ока – це природна лінза, яка пропускає та заломлює світлові промені. Він розташований всередині очного яблука між райдужкою та склоподібним тілом.
У нормі кришталик прозорий. При катаракті з різних причин відбувається часткове або повне його помутніння, втрачається прозорість, внаслідок чого в око потрапляє лише невелика частина світлових променів, зір знижується й людина бачить нечітко.
Зазвичай катаракта ока розвивається у зрілому віці, але може виникати і з інших причин.
Які можуть бути причини катаракти:
- природні вікові зміни в організмі;
- ендокринні розлади (порушення обміну речовин, цукровий діабет тощо);
- спадкові фактори;
- травми ока;
- несприятлива екологія;
- тривале приймання окремих лікарських засобів.
Заходами запобігання катаракти є фізичні вправи, відмова від шкідливих звичок, захист очей від ультрафіолету.
Хвороба буває вродженою, травматичною, променевою, віковою. Але найчастіше зустрічається вікова катаракта, особливо у похилому віці. У людей старших 80 років вона тією чи іншою мірою є майже у кожного.
Вроджена катаракта
Вроджена катаракта у дорослих та дітей становить понад половину всіх вроджених дефектів органу зору. Причинами можуть бути:
- метаболічні порушення;
- цукровий діабет у матері;
- інфекційні захворювання матері у І триместрі вагітності.
Головне у цьому випадку – рання діагностика захворювання. Якщо локалізація та розміри помутніння кришталика не заважають правильному розвитку зорової системи, то така катаракта не потребує хірургічного втручання. Якщо ж помутніння перешкоджає надходженню світлових променів до сітківки, центрального зору, необхідно якомога раніше зайнятися лікуванням, щоб правильно розвивався зір дитини. Операції проводяться навіть при катаракті у дітей віком від трьох місяців.
Симптоми катаракти:



- затьмарений зір, предмети видно ніби крізь пелену;
- погіршення сутінкового зору;
- миготіння перед очима смужок, штрихів, плям;
- підвищена світлочутливість;
- проблеми під час читання дрібного шрифту, шиття;
- двоїння в очах;
- спотворення об’єктів;
- ослаблення сприйняття кольору.
Якщо помічені перші ознаки катаракти, рекомендується якнайшвидше відвідати офтальмологічну клініку.
Стадії розвитку вікової катаракти
При віковій (старечій) катаракті зір погіршується поступово, залежно від стадії розвитку захворювання. Кожна відрізняється певними ознаками.
Виділяють чотири стадії катаракти:
- катаракта початкової стадії — помутніння кришталика утворюється по периферії, поза оптичною зоною. Відчутного погіршення гостроти зору немає;
- незріла катаракта — просування помутніння до центральної оптичної зони, що призводить до помітного зниження гостроти зору;
- зріла катаракта — вся ділянка кришталика зайнята помутніннями, гострота зору знижується до рівня світловідчуття;
- перезріла катаракта — розпадаються кришталикові волокна, речовина кришталика розріджується, кришталик набуває однорідного молочно-білого відтінку.
Механiзм оптичного захисту сiткiвки




Чому при катаракті не допомагає оптична корекція?
На відміну від короткозорості, далекозорості або астигматизму, які можна скоригувати окулярами чи лінзами та отримати добрий зір, при катаракті ці засоби не допомагають. Завдання оптичної корекції — змінити заломлювальну силу ока так, щоб промені потрапляли безпосередньо на сітківку. Механізм погіршення зору при катаракті інший: помутніння кришталика перешкоджає попаданню променів до сітківки. Тому проблему можна вирішити, лише видаливши перешкоду — кришталик, що втратив прозорість.
Діагностика катаракти
Якщо ви помітили ознаки катаракти, це серйозна нагода звернутися до лікаря. Нерідко люди плутають це захворювання з іншими офтальмологічними патологіями, наприклад, з віковою далекозорістю.
Діагностика катаракти дозволить точно встановити діагноз та призначити правильне лікування. Сучасне обладнання в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Одеса) дає змогу виявити захворювання навіть на ранній стадії. На підставі даних діагностичного обстеження фахівець складає прогноз розвитку захворювання та вирішує, чим лікувати катаракту.
Чим загрожує катаракта
Катаракта — незворотний процес, і без своєчасного лікування вона призводить до втрати зору. Навіть на початкових стадіях ця хвороба може викликати дискомфорт.
Коли кришталик починає каламутніти, він ущільнюється. Зміни відбуваються у всій зоровій системі, адже підвищене навантаження відчувають внутрішні структури ока. При занедбаній патології кришталик не тільки каламутніє, а й збільшується у розмірах, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску.
Якщо не видалити помутнілий кришталик, є ризик розвитку небезпечного ускладнення — вторинної глаукоми. При ній зоровий нерв та інші структури ока зазнають підвищеного навантаження, в оці порушується кровопостачання, у зв’язку з цим сигнали перестають надходити до кори головного мозку й людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір. Зорові властивості, втрачені при глаукомі, відновити неможливо.
Як лікувати катаракту
Єдиний спосіб позбутися катаракти раз і назавжди й відновити зір — провести хірургічне втручання, під час якого виконується заміна кришталика на штучний — високотехнологічну інтраокулярну лінзу. У клініці «Ексімер» (Одеса) така операція займає кілька хвилин і виконується у комфортному для пацієнта режимі, без потреби госпіталізації.
Зір повертається відразу після втручання та остаточно стабілізується протягом тижня. Обмежень на фізичні навантаження після операції немає.
Коли необхідно видаляти катаракту
Катаракту потрібно видаляти відразу ж, як вона починає заважати нормальному зору. Виконання операції залежить від стадії розвитку захворювання, нема потреби чекати її дозрівання. Вікових обмежень для фемтолазерного лікування катаракти немає.
Чи допомагають краплі від катаракти?
Багато хто чув про краплі від катаракти. Часто їх навіть розглядають як альтернативу операції.
При віковій катаракті початкової стадії такі краплі здатні (і то далеко не завжди) лише трохи уповільнити розвиток захворювання. Але зупинити помутніння кришталика й тим паче повернути йому прозорість у такий спосіб неможливо.
Катаракта і глаукома
Нерідко катаракта поєднується з іншою небезпечною патологією — глаукомою (підвищеним внутрішньоочним тиском). У деяких випадках для нормалізації тиску достатньо видалити збільшений у розмірах через зрілу катаракту кришталик. В інших ситуаціях проводиться одночасна операція з лікування катаракти та глаукоми – ультразвукова факоемульсифікація з імплантацією штучної інтраокулярної лінзи та непроникна глибока склеректомія.
Катаракта та вік
За статистикою 2014 року, в Україні на катаракту страждають 70% людей віком 75 років. А серед тих, чий вік перейшов за 80, ця кількість сягає 95%.
За даними 2000 року, катаракта діагностувалася у 57% населення у віці 75 років та у 85% у віці старше 80. Крім того, почастішали випадки цього захворювання у віці 50-60 років.
Чи означає це, що катаракта почала розвиватися у більшої кількості людей? Це не зовсім так. Річ у тому, що діагностика катаракти вийшла на якісно інший рівень, її стали найчастіше виявляти на ранніх стадіях. Підвищилася й свідомість людей: вони стали частіше звертатися до лікаря, не чекаючи серйозних проблем із зором.
Катаракта та далекозорість
Нерідко катаракта поєднується з віковою далекозорістю. Механізми розвитку цих двох хвороб відрізняються, хоча мають схожі причини — вікові зміни. При катаракті вони торкаються кришталика, він каламутніє та перешкоджає проходженню світлових променів до сітківки. При віковій далекозорості погіршення зору пов’язане з ослабленням м’язів, що утримують кришталик, втратою його еластичності, і, як наслідок, втратою акомодації.
Після операції з видалення катаракти людині з віковою далекозорістю все одно потрібні окуляри для читання. Цю проблему можна розв’язати за допомогою сучасних штучних кришталиків – інтраокулярних лінз зі спеціальними оптичними характеристиками. Вони можуть бути мультифокальні або псевдоакомодуючі, дозволяють добре бачити предмети, розташовані на різних відстанях. У такому разі людина, позбавившись катаракти, може не використовувати окуляри для читання.
Вторинна катаракта
Вторинна катаракта — погіршення зору після заміни кришталика (помутніння та ущільнення його задньої капсули). Ознаки захворювання:
- поступове зниження зору;
- засвіти від сонця та штучних джерел світла;
- туман перед очима.
Вторинна катаракта успішно лікується за допомогою спеціального лазера. У процесі терапії відбувається звільнення центральної оптичної зони від помутнінь, що дозволяє забезпечити хороші зорові характеристики.