АКЦІЯ! Лазерна корекція зору. Знижка -5000 грн на 1 око. 

пн - суб з 9:00 до 18:00

нд - вихідний

Одеса,

вул. Армійська, 8-В

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Глаукома – що це?

Глаукома — захворювання очей, яке характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску. У нормі в оці постійно підтримується певний тиск (18–22 мм рт. ст.) завдяки балансу припливу та відтоку рідини.

При глаукомі порушується циркуляція рідини. Вона накопичується, внаслідок чого внутрішньоочний тиск зростає. Зоровий нерв та інші структури ока зазнають підвищених навантажень, порушується кровопостачання ока. В результаті цього очний нерв атрофується, зорові сигнали перестають надходити до мозку. Людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір, а отже обмежується зона видимості та може настати незворотна втрата зору.

Цікаво

За даними статистики, в Україні глаукома ока діагностована у 205 тис. людей. Щороку виявляється близько 25 тис. нових випадків цього захворювання.

Які причини виникнення глаукоми

Основна причина глаукоми — підвищений внутрішньоочний тиск. І це порушення, своє чергою, може виникати через два основні фактори:

 • утворюється надмірна кількість внутрішньоочної рідини;
 • порушується виведення внутрішньоочної рідини через дренажну систему ока внаслідок її змін.

Стадії розвитку глаукоми

Залежно від особливостей стану диска зорового нерва та ступеня звуження поля зору виділяють чотири стадії розвитку глаукоми:

 1. Перша стадія (початкова) — з’являється сліпа пляма, що заважає погляду, при нормальному периферичному зорі, відзначається поглиблення диска зорового нерва у центральній зоні;
 2. Друга стадія (розвинена) — характеризується стійким звуженням поля зору з внутрішнього (носового) боку, при діагностиці відзначається поглиблення диска зорового нерва по краях;
 3. Третя стадія (яка далеко зайшла) — поле зору звужується з різних сторін або зберігаються лише деякі його ділянки, спостерігається виражене крайове поглиблення диска зорового нерва;
 4. Четверта стадія (термінальна) — характеризується чи втратою предметного зору зі збереженням світловідчуття, чи сліпотою.

В якому віці може з’явитися глаукома

Глаукома може виникнути у будь-якому віці. Найчастіше розвивається у людей похилого віку. Залежно від того, коли виникає патологія, вона буває:

 • вроджена глаукома — проявляється у перші тижні та місяці життя, а іноді через кілька років після народження. Зустрічається дуже рідко, потребує хірургічного лікування та спостереження;
 • юнацька глаукома (ювенільна, або глаукома молодого віку) — діагностується у дітей старше трьох років;
 • первинна глаукома — зазвичай розвивається після 40 років;
 • вторинна глаукома — є наслідком інших офтальмологічних (запальних, судинних, дистрофічних, пов’язаних з патологією кришталика, травм) або загальних хвороб.

Хто в групі ризику?

 • родичі хворих на глаукому (у тому числі далекі);
 • люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск знаходиться на верхній межі норми;
 • люди з високим ступенем короткозорості після 40-50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);
 • люди, які перенесли травми, запальні захворювання очей (увеїти, іридоцикліти);
 • люди старше 60-70 років, навіть якщо вони не мали проблем з очима;
 • люди з діабетом, ендокринними, нервовими та серцево-судинними хворобами;
 • люди, які проходять тривалий курс лікування гормональними препаратами;
 • люди будь-якого віку з підвищеним внутрішньоочним тиском;
 • люди зі зниженим артеріальним тиском (відповідно до вікової норми).

Симптоми глаукоми

На початкових етапах глаукома може протікати взагалі без симптомів, але зорові функції при цьому втрачаються. Початок хвороби рідко вдається встановити, процес повільно та непомітно прогресує до певного стану. Для запобігання виникненню глаукоми регулярно відвідуйте офтальмолога, проходьте діагностику, щоб вчасно помітити будь-які негативні зміни.

Як бачить людина при глаукомі:

Здорове око
Глаукома

Перші ознаки глаукоми — зоровий дискомфорт: затьмарення зору відразу після пробудження та поява райдужних кіл навколо джерел світла. Причина — у набряку рогівки через застій крові під час сну. Він, своєю чергою, обумовлений підвищенням внутрішньоочного тиску у нічний час. На ранній стадії глаукоми ознаки зникають за кілька хвилин після сну. Якщо такі симптоми продовжують повторюватися, потрібно негайно звернутися до офтальмолога та пройти повне обстеження зорової системи.

Чим загрожує глаукома

Головна небезпека глаукоми у тому, що без своєчасного виявлення та вчасно розпочатого лікування настає сліпота. Втрачені внаслідок глаукоми зорові характеристики повернути неможливо, можна лише зупинити прогрес захворювання.

Що таке гострий напад глаукоми?

Гострий напад глаукоми з’являється внаслідок раптового та різкого підвищення внутрішньоочного тиску.

Основні симптоми: різкий біль в оці, який віддає головним болем (найчастіше в ділянці чола та скроні на боці ураженого ока) і може супроводжуватися нудотою, блюванням, неприємними відчуттями в області серця та брадикардією, загальною слабкістю.

Під час нападу глаукоми необхідно негайно звернутися до офтальмолога. Якщо вчасно не буде надано фахову допомогу, зір можна втратити назавжди.

Діагностика глаукоми

Своєчасне встановлення діагнозу — перший крок до збереження зору. Виявити глаукому може лікар-офтальмолог після повної діагностики всієї зорової системи.

Щоб виявити початок захворювання, простого виміру внутрішньоочного тиску недостатньо. При комплексному обстеженні на сучасному обладнанні детально вивчаються очне дно та диск зорового нерва, перевіряється поле зору. Тільки так можна виявити ті початкові прояви захворювання, які виникають до ранніх змін у полі зору, і вчасно зупинити процес, що почався.

Іноді внутрішньоочний тиск підвищений, але інші ознаки глаукоми відсутні. Це зустрічається при різних ендокринних розладах і потребує всебічного обстеження пацієнта.

Форми глаукоми

 1. Відкритокутова. Складає понад 90% випадків захворювання на цю недугу. Розрізняють такі підвиди: первинна, псевдоексфоліативна та пігментна глаукома. При цій формі патології доступ до природної дренажної системи ока відкрито, але порушено її функції. Результат — поступове підвищення внутрішньоочного тиску. Зазвичай відкритокутова глаукома характеризується практично непомітним перебігом захворювання. Оскільки поле зору звужується поступово, хворий іноді випадково виявляє, що він бачить лише одним оком. У деяких випадках бувають скарги на періодичну появу райдужних кіл при погляді на джерело світла, затьмарення зору.
 1. Закритокутова. Підвиди: гострий напад та хронічна. Внутрішньоочна рідина накопичується через те, що немає доступу до природної дренажної системи ока: райдужка перекриває кут передньої камери. Як наслідок, тиск наростає, що може призвести до гострого нападу глаукоми.

Чи лікується глаукома

Глаукому у жодному разі не можна залишати без уваги. Регулярне динамічне обстеження зорової системи та дотримання рекомендацій лікаря – ось запорука успішного запобігання та лікування глаукоми, адже боротьба з цим захворюванням – активний процес не лише з боку лікаря, а й з боку пацієнта.

У клініці «Ексімер» (Одеса) проводяться ефективні хірургічні втручання, що дозволяють нормалізувати рівень внутрішньоочного тиску. Методи лікування глаукоми підбираються індивідуально, залежно від форми, стадії патології, супутніх захворювань.

Тільки при своєчасному та коректному лікуванні можна зберегти зір.

Сучасні методи лікування глаукоми у клініці офтальмології «Ексімер»

Терапія спрямована на зменшення внутрішньоочного тиску. Застосовується хірургічне (у тому числі лазерне) та медикаментозне лікування глаукоми.

При консервативному лікуванні після ретельної діагностики підбираються спеціальні медикаментозні препарати для зниження внутрішньоочного тиску. При виборі враховуються всі особливості зорової системи пацієнта, перебіг хвороби та поєднання з іншими ліками, протипоказання.

Важливо: краплі не відновлюють баланс рідини в оці, лише штучно його підтримують.

Оперативне лікування глаукоми спрямоване на створення додаткових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини без застосування лікарських засобів. Воно дозволяє відновити природний баланс рідини в оці при відкритокутовій формі хвороби. При лікуванні закритокутової глаукоми виконуються як традиційні операції, так і метод видалення прозорого кришталика з імплантацією інтраокулярної лінзи (при невідповідності величини кришталика до величини ока).

Глаукома та катаракта

Якщо глаукома ускладнена катарактою (помутнінням кришталика), необхідне хірургічне лікування обох захворювань очей. Нерідко буває, що саме катаракта у занедбаних формах стає причиною вторинної глаукоми: коли кришталик не лише каламутніє, а й збільшується у розмірах, перешкоджаючи нормальному відтоку внутрішньоочної рідини.

У деяких випадках для нормалізації тиску достатньо видалити кришталик. В інших проводиться одночасна операція з лікування катаракти та глаукоми.

Записатися на прийом до офтальмолога

ОНЛАЙН ЗАПИС