Дорогі пацієнти!
Ви можете записатися на консультацію та діагностику до лікарів наших центрів через ОСОБИСТИЙ  КАБІНЕТ.
Чекаємо на вас!

пн - суб з 9:00 до 18:00

нд - вихідний

Одеса,

вул. Армійська, 8-В

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Лікування далекозорості

Гіперметропія, або далекозорість, — поширене порушення зору, при якому об’єкти поблизу здаються розмитими, а вдалині залишаються чіткими. Майже всі немовлята народжуються далекозорими: до першого року життя приблизно у 4% малюків спостерігається ця проблема. Але з дорослішанням порушення йде, а зір нормалізується.

Вікова далекозорість (або пресбіопія) розвивається у людей після 40 років. З появою цієї проблеми, щоб розглянути дрібні цифри чи літери, доводиться їх якнайдалі відводити від очей. Ця вікова зміна зору відбувається через фізіологічні причини: очні м’язи та передня лінза ока втрачають колишню пружність і гірше відбивають промінь світла. Усе це призводить до розвитку пресбіопії.

Лікування далекозорості у дорослих

Найпоширенішим і найдоступнішим способом лікування гіперметропії є використання окулярів або контактних лінз. Мета — допомогти сфокусувати промені світла на сітківці, а не за нею, як це відбувається при далекозорості.

Окуляри – простий і безпечний спосіб коригувати зір. Багато людей, які раніше не носили окуляри, починають носити їх після 40-45 років. Є велика різноманітність лінз, тому можна підібрати окуляри для далекозорості, короткозорості, астигматизму, або ж для кількох проблем одночасно.

Контактні лінзи виготовляються з різноманітних матеріалів, різних конструкцій. У тому числі бувають м’які та жорсткі, газопроникні у поєднанні зі сферичними, торичними, мультифокальними різновидами. Ви можете дізнатися у спеціаліста про плюси та мінуси контактних лінз та про те, які види найкраще підібрати для вашого випадку.

Також у дорослих можливе апаратне та хірургічне лікування далекозорості. У першому випадку можна покращити якість зору та зняти перевтому з очей. Що стосується оперативного лікування, є три основні види:

 • імплантація внутрішньоочної факічної лінзи. У ході такої нескладної процедури хірург-офтальмолог вводить лінзу всередину ока між рогівкою та кришталиком. Майже одночасно пацієнт починає добре бачити. Плюси даної методики у тому, що лінзу не потрібно знімати або надягати: з нею можна ходити все життя, і вона забезпечуватиме гарний зір. Важлива деталь: за цієї процедури природний кришталик зберігається в оці;
 • заміна кришталика на інтраокулярну лінзу. Вона встановлюється у передню чи задню камеру ока. Дану операцію при далекозорості часто призначають за наявності катаракти, коли потрібно розв’язати одразу дві проблеми. Також мультифокальні інтраокулярні лінзи дають можливість звести використання окулярів до мінімуму та позбутися і від короткозорості, і від далекозорості;
 • лазерна операція. Раніше обмеженням щодо проведення такої процедури був вік від 40 років. Але сучасні технології дозволяють виконувати вікову лазерну корекцію, що доступно й у клініці «Ексімер».

Тільки у нас є ексклюзивна програма «ПресбіМакс», яка включає два види лазерної корекції зору: «ПресбіЛасік» (за допомогою методики Lasik) та «ПресбіФемто» (з використанням фемтотехнологій).

Ці методики впливають на рогівку ока, змінюючи її кривину таким чином, щоб промені світла потрапляли на сітківку, а не за нею. Процедура швидка, безпечна та безболісна, використовується місцева крапельна анестезія.

Всі способи корекції далекозорості, перераховані вище, доступні в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Одеса).

Чим загрожує далекозорість

При будь-якому захворюванні потрібне правильне та своєчасне лікування, гіперметропія не виняток. Якщо вчасно не почати вирішувати проблему (використанням окулярів, лінз, апаратним лікуванням, хірургічним втручанням), то гіперметропія може призвести до:

 • постійної перенапруги очей;
 • надмірної сльозотечі;
 • косоокости;
 • головного болю;
 • труднощів під час читання;
 • проблем з координацією рук та очей.

У новонароджених часто спостерігається гіперметропія слабкого ступеня, лікування при якій не потрібно — вона проходить сама по собі зі зростанням очей. При легкій далекозорості деякі діти у ранньому віці не помічають нечіткості зору чи пов’язаних із ним ознак і симптомів. Якщо хвороба має важчий характер (це називають гіперметропією високого ступеня), то за відсутності лікування дитині загрожує розвиток інших офтальмологічних захворювань, таких як «ледаче око» (амбліопія) або косоокість.

Якщо не лікувати вікову далекозорість, захворювання негативно впливає на загальне самопочуття людини: у неї болять очі, виникають постійні мігрені, а також спостерігається дискомфорт у повсякденному житті, коли складно читати, писати та навіть здійснювати покупки у магазині.

Ознаки далекозорості

Одна з ознак далекозорості — якщо ви помічаєте, що тримаєте книгу все далі й далі від очей, щоб бачити літери, не примружуючись і не напружуючись. Навіть не усвідомлюючи, ви можете докладати зусиль, щоб знайти ідеальну відстань між очима та об’єктом, при якій зможете добре бачити.

Зверніть увагу на такі симптоми далекозорості:

 • напруження очей;
 • головний біль через виконання роботи на близькій відстані;
 • загальний дискомфорт у власних очах;
 • потреба у більшій кількості світла під час читання;
 • затьмарений зір на нормальній відстані для читання;
 • необхідність тримати книгу чи смартфон на відстані витягнутої руки;

Варто зазначити, що слабкий ступінь далекозорості може не викликати будь-яких помітних симптомів. Саме тому дуже важливо регулярно проходити діагностику зору, щоб вчасно помітити проблему.

Чи виліковна вікова далекозорість

Вікова далекозорість (або пресбіопія) – це частина природного процесу старіння очей. Технічно це втрата можливості ока змінювати фокус, щоб бачити об’єкти, які знаходяться поруч. Цей дефект зазвичай починає проявлятися у віці близько 40 років і поступово погіршується приблизно до 60 років, коли зір зазвичай стабілізується.

Але є й хороші новини: далекозорість можна вилікувати з використанням сучасних технологій, а саме: окулярів або контактних лінз, апаратного лікування та хірургічних методів: лазерної корекції, мультифокальних інтраокулярних або внутрішньоочних факічних лінз. Метод обирається залежно від загального стану здоров’я та способу життя. Перед початком лікування обов’язково необхідно пройти комплексну діагностику зору та отримати консультацію у досвідченого офтальмолога.

Що робити, щоб покращити зір при далекозорості

Зупинити процес розвитку даної хвороби складно, особливо якщо це вікова далекозорість — один з симптомів старіння. Але є способи, за допомогою яких можна покращити зір та уповільнити його погіршення надалі:

 • правильне освітлення. Воно суттєво знижує втомлюваність очей;
 • регулярні перевірки зору. Стан ваших очей може змінитись буквально за рік, тому обов’язково відвідувати офтальмолога. Обговоріть зі своїм лікарем будь-яку зміну симптомів, яка може бути ознакою серйозного захворювання;
 • здорова та збалансована дієта. Раціон повинен містити багато зелених листових овочів;
 • фізичні вправи. Спорт позитивно впливає на зір та організм у цілому;
 • вживання достатньої кількості води. Уникайте зневоднення;
 • відмова від вживання алкоголю та куріння (або зведення цих звичок до мінімуму);
 • використання сонцезахисних окулярів. Вони захистять ніжні тканини очей від ультрафіолетового випромінювання.

Що застосовують для корекції далекозорості

 1. Окуляри. Вони можуть бути для читання, для роботи за комп’ютером, біфокальні (розв’язують проблеми і короткозорості, і далекозорості однією лінзою, часто призначаються при віковій далекозорості), з прогресивними лінзами (схожі на біфокальні, але мають плавний перехід між фокусами).
 2. Контактні лінзи. Є такі різновиди: біфокальні (як і окуляри такого виду — допомагають бачити краще як поблизу, так і вдалину), мультифокальні (мають такі ж функції, як біфокальні, але також допомагають бачити на відстані 6-7 метрів), з технологією Monovision (коли на одному оці носять лінзу для роботи на близькій відстані, а на іншому — для далечини).

Лазерне лікування далекозорості

Науковий прогрес вплинув на офтальмологію. У клініці «Ексімер» (Одеса) вам запропонують найінноваційніші технологічні методики лікування далекозорості лазером. Хоча раніше настання 40-45-річного віку ставало перешкодою для такої корекції, тепер це в минулому. За допомогою лазерної операції можна позбутися далекозорості до +4 діоптрій.

Ми пропонуємо своїм пацієнтам такі методики: Lasik, 5D-Eye Lasik, Femto Lasik, технологія «тонкий лоскут». Також лише в офтальмологічному центрі «Ексімер» проводиться лазерна корекція вікової далекозорості за програмою «ПресбіМакс» (PresbyMAX). Вона складається з трьох етапів:

 1. Ретельна діагностика. Перевіряється зір, стан очного апарату, моделюється майбутній зір за допомогою мультифокальних контактних лінз.
 2. Підготовка до корекції. Якщо пацієнт підійшов за всіма параметрами лазерної операції, проводиться детальна підготовка до неї. Потрібно здати низку аналізів, у тому числі на COVID-19. Якщо ви носите лінзи, необхідно відмовитися від них на деякий час.
 3. Проведення операції. Використовують кілька методик, залежно від медичних показань та переваг пацієнта: «ПресбіЛасік» на основі методики Lasik або «Пресбі ФемтоЛасік» з використанням фемтосекундного лазера для формування рогівкового лоскута.

При лазерній корекції вікової далекозорості особливістю є ретельна система діагностики та моделювання зору. Операцію виконують на ексимерному лазері Schwind Amaris. До того ж використовується особлива технологія виконання лазерного шліфування рогівки.

Оперативне лікування далекозорості

Через особливості будови зорового апарату, при гіперметропії високого ступеня обох очей або за іншими медичними показаннями може бути протипоказана лазерна операція. У цьому випадку лікар-офтальмолог запропонує безпечне та ефективне хірургічне лікування гіперметропії.

При впровадженні інтраокулярної мультифокальної лінзи видаляється кришталик, що перестав виконувати свої функції. Його замінюють інтраокулярною лінзою, яка дозволяє бачити і поблизу, і у далечінь без окулярів. Ця процедура ефективна й за наявності катаракти. Можна відразу прибрати захворювання та позбутися гіперметропії.

При імплантації факічної лінзи вона вживлюється всередину ока, у порожнину між рогівкою та кришталиком. Кришталик при цьому не видаляється, як у першому випадку.

Апаратне лікування далекозорості

Фізіотерапевтичне лікування є одним з ефективних і доведених методів лікування далекозорості, особливо у дитячому віці. Це комплекс процедур, призначених для покращення зору та підвищення «запасу міцності» очей.

Апаратне лікування далекозорості у клініці «Ексімер» проводиться за унікальною методикою, розробленою професіоналами клініки, експертами-офтальмологами з величезним досвідом роботи.

Переваги апаратного лікування в «Ексімері»

Ми підбираємо комплекс процедур для кожного пацієнта індивідуально, залежно від результатів діагностики зору та решти характеристик. Використовуємо тільки нову апаратуру, аналогів якої часто немає в інших спеціалізованих клініках. Усі процедури проходять безболісно та безконтактно.

У мережі офтальмологічних клінік «Ексімер» кожен пацієнт може отримати найсучасніший комплекс послуг з діагностики та лікування далекозорості за прийнятними цінами.

Записатися на прийом до офтальмолога

ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ