Лазерна корекція зору за єдиною ціною!
Методики 5D Eye Lasik та Lasek від 9 900 грн за 1 око
Чекаємо на Вас!

пн - суб з 9:00 до 18:00

нд - вихідний

Одеса,

вул. Армійська, 8-В

Показати на мапі
Київ, вул. Ділова, 5-Б Одеса, вул. Армійська, 8-В

Амбліопія або синдром «лінивого ока»

Амбліопія — що це?

Амбліопія — це захворювання очей, яке характеризується стійким зниженням гостроти зору одного чи обох очей, що не піддається корекції за допомогою окулярів або контактних лінз. Інша назва патології — синдром «лінивого ока».

У нормі зображення предметів попадають на центральні області сітківки кожного ока. Якщо закрити їх по черзі та порівняти отримані зображення, можна помітити, що вони дещо відрізняються один від одного, адже очі бачать предмети під різними кутами. Людський мозок має здатність поєднувати ці дві картинки в одну, завдяки чому ми отримуємо об’ємне зображення предметів, розрізняємо глибину. Це називається бінокулярним зором.

Якщо з якихось причин від одного ока надходить нечітка картинка, розмита чи погано помітна, мозок, щоб захиститися від двоїння, «виключає» з зорового процесу це око. Внаслідок чого його функції пригнічуються до повної втрати зору.

Ступені амбліопії

Легкий ступінь
Середній ступінь
Тяжкий ступінь

Залежно від тяжкості захворювання, виділяють чотири ступені амбліопії:

  • низького ступеня — гострота зору 0,8-0,4;
  • середнього ступеня — гострота зору 03-02;
  • високого ступеня — гострота зору 0,1-0,05;
  • дуже високого ступеня – гострота зору 0,04 і нижче.

В кого може з’явитись амбліопія?

Амбліопія зазвичай є наслідком непролікованих проблем із зором у дитячому віці — дошкільному чи молодшому шкільному, коли зорова система активно розвивається. Найчастіше захворювання виникає у таких випадках:

  • при косоокості, коли знижується гострота зору в оці, що косить. Як правило, ці дві хвороби утворюють «порочне коло»: амбліопія провокується косоокістю й одночасно посилює тяжкість її перебігу;
  • при тривалій відсутності корекції короткозорості, далекозорості чи астигматизму;
  • при різниці рефракції очей у понад 3 діоптрії;
  • при носінні неправильно підібраних окулярів або лінз;
  • при тривалій перешкоді для надходження світла до сітківки: наприклад, при помутнінні рогівки, вродженому помутнінні кришталика (катаракті), опущенні верхньої повіки (птозі).

Чим загрожує амбліопія

Якщо вчасно не почати лікування амбліопії, проблемне око може повністю перестати бачити. У дорослому віці порушення, спричинені цим захворюванням, мають необоротний характер.

У людей з амбліопією відсутній бінокулярний зір — здатність мозку правильно поєднувати два зображення обох очей у єдине ціле. Ця здатність необхідна, щоб оцінювати глибину, черговість розташування предметів у полі зору, об’єм для цілісності сприйняття. Порушення бінокулярного зору може ускладнити професійну діяльність, координацію рухів.

Амбліопія у дорослих не коригується окулярами чи лінзами, і повернути зір у «лінивому» оці вже неможливо.

Які симптоми амбліопії

Варто якнайшвидше звернутися до офтальмолога, якщо помітили такі тривожні симптоми:

  • погана координація рухів, погіршення орієнтування у просторі;
  • швидка втомлюваність очей;
  • нечіткість видимих ​​предметів, «завіса» перед очима;
  • двоїння зображення;
  • падіння гостроти зору;
  • порушення сприйняття кольору;
  • ознаки косоокості.

На початкових етапах амбліопія може протікати безсимптомно – встановити діагноз може лише лікар після ретельної діагностики.

Чи можна самостійно виявити амбліопію?

Зниження гостроти зору при амбліопії може бути без видимих ​​причин. Іноді людина навіть не підозрює про наявність захворювання. Амбліопія може виявитися під час перевірки зору у дорослому віці. Непоодинокі випадки, коли, випадково заплющивши одне око, людина з’ясовує, що інше його око взагалі нічого не бачить. Точний діагноз може поставити лише офтальмолог на основі результатів ретельного обстеження зорової системи.

Діагностика амбліопії

Амбліопію у дитинстві необхідно виявити якомога раніше. Згодом захворювання може посилитися, аж до повного придушення зорових функцій проблемного ока.

Комплексна діагностика в офтальмологічному центрі «Ексімер» (Одеса) дозволяє не лише виявити амбліопію на ранній стадії, коли зниження гостроти зору є оборотним, а й визначити причину розвитку синдрому, що необхідна для ефективного лікування. Також визначається вид захворювання: обскураційна, дисбінокулярна, психогенна чи рефракційна амбліопія.

Амбліопія: що робити?

При виявленні амбліопії у дитини потрібно відразу ж розпочати лікування. Важливо пам’ятати, що вона не пройде сама по собі, а лише прогресуватиме. У дитячому віці при правильному та своєчасному лікуванні можна повністю відновити зорові функції, нормалізувати бінокулярний зір.

Існує спеціальний термін, що позначає час, коли ефективність лікування цього захворювання найвища — «чутливий період». Він закінчується приблизно у 8-9 років. У пізніші терміни ефективність вжитих заходів знижується до мінімуму. Тому важливо діагностувати захворювання якомога раніше, а для цього необхідно систематично проходити обстеження в офтальмолога. Якісна діагностика дозволяє своєчасно виявити патологічні зміни зорової системи.

Лікування амбліопії у дітей

Лікування дитячої амбліопії – непростий багатоетапний процес. Він потребує зусиль як від дитини, так і від батьків. Починається процес з усунення причини амбліопії. Далі зусилля спрямовані на відновлення функцій зорового аналізатора, тобто підвищення гостроти зору.

У клініці «Ексімер» (Одеса) для лікування амбліопії застосовується сучасне апаратне обладнання, у тому числі унікальні прилади, дія яких ґрунтується на принципі роботи біологічного зворотного зв’язку. Процедури кожному маленькому пацієнту призначаються суворо індивідуально, на всіх етапах процес відстежується лікарем.

Вчасно проведене комплексне апаратне лікування амбліопії дозволяє відновити гостроту зору, аж до повної нормалізації.

Запобігання виникненню амбліопії

Запобіжні заходи такі:

  • регулярна діагностика зору дитини. Ретельне обстеження потрібно проходити мінімум щорічно, за наявності проблем із зором (косоокості, далекозорості, короткозорості) — двічі на рік;
  • грамотний підбір окулярів або контактних лінз у спеціалізованій клініці. Цим повинен займатись кваліфікований спеціаліст на підставі даних діагностики;
  • своєчасна заміна засобів оптичної корекції. Зорова система дитини активно розвивається. Заміна повинна виконуватися лише за рекомендацією та під контролем офтальмолога;
  • дотримання режиму зорових навантажень;
  • правильна організація робочого місця школяра.

Лікування «лінивого ока» у дорослих

Чи можна вилікувати амбліопію у дорослого? Ще зовсім недавно вона вважалася захворюванням, яке піддається лікуванню лише у ранньому дитячому віці (до 7-9 років). З появою програми комп’ютерної нейротерапії «АМБЛІОПІЯ RevitalVision» ситуація змінилася. Згідно з відгуками, лікування амбліопії у дорослих за допомогою цього методу дає змогу покращити зір.

Комп’ютерна нейротерапія «АМБЛІОПІЯ RevitalVision»

«АМБЛІОПІЯ RevitalVision» — це комплекс вправ з використанням комп’ютерної програми, розроблений ізраїльськими медиками, що пройшов клінічні випробування та схвалений для застосування у США та Ізраїлі.

Результати клінічних випробувань:

  • середнє поліпшення гостроти зору — 2 рядки оптометричної таблиці;
  • стовідсотковий приріст контрастної чутливості.

Найефективніше використання програми нейротерапії у пацієнтів від 9 до 55 років, які страждають на односторонню амбліопію. Програма лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта, залежно від результатів першої тестової перевірки. У процесі схему постійно підлаштовують під рівень сприйнятливості зорової системи.

Лазерна корекція при амбліопії

Лікування лазером при амбліопії призначається у разі анізометропії (різниці рефракції очей). Ця операція не позбавляє від «лінивого ока», а лише усуває оптичну причину її виникнення. Тому згодом проводять нормальне лікування під постійним наглядом офтальмолога

Записатися на прийом до офтальмолога

ОНЛАЙН ЗАПИС ЗАДАТИ ПИТАННЯ